BlackBerryCzech http://blackberryczech.cz Fri, 16 Feb 2018 10:43:00 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.1 http://blackberryczech.cz/wp-content/uploads/2015/12/cropped-BBCzech-Logo-Flat-CIRCLE-32x32.png BlackBerryCzech http://blackberryczech.cz 32 32 13938194 Jak odstranit problém s nefunkčním HotSpotem BlackBerry KEYone a Motion u operátora Vodafone? http://blackberryczech.cz/2018/jak-odstranit-problem-s-nefunkcnim-hotspotem-blackberry-keyone-a-motion-u-operatora-vodafone/ http://blackberryczech.cz/2018/jak-odstranit-problem-s-nefunkcnim-hotspotem-blackberry-keyone-a-motion-u-operatora-vodafone/#comments Fri, 02 Feb 2018 11:00:40 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19182 Modely BlackBerry KEYone a Motion se v česku potýkají se zvláštním problémem – uživatelům v síti Vodafone nefunguje sdílení mobilních dat skrze mobilní hotspot! U modelů BlackBerry je to podstatný problém, protože omezuje některé uživatele při práci. V dnešním článku si ukážeme, jak problém vyřešit a hotspot zprovoznit.

Jak se problém projevuje?

Chyba se projevuje jednoduše. Pokud v telefonu zapnete funkci mobilního hotspotu a připojíte k němu další zařízení (např. notebook), žádné z připojených zařízení se nedokáže připojit k internetu. Telefon zkrátka blokuje jakýkoliv přenos mezi sítí a dalšími zařízeními. Ve Windows se zobrazí obligátní hláška „žádné připojení k internetu“.

Co na to operátor?

Na začátek je vhodné zmínit, že jsme s žádostí o radu kontaktovali nejprve přímo Vodafone. Od nich jsme se dozvěděli, že v síti žádný problém nemají a že zmíněný problém je nějaká chyba v operačním systému. Vzhledem k tomu, že klienti operátorů O2 a T-Mobile zmíněný problém s hotspotem nemají, lze s velkou pravděpodobností říct, že je chyba právě na straně Vodafonu. Systém Android totiž dovoluje jednotlivým operátorům blokovat funkci mobilního hotspotu.

Řešení problému

Ke zprovoznění hotspotu budeme potřebovat:

 • BlackBerry KEYone či Motion
 • datový kabel
 • počítač (návod je psaný pro uživatele Windows)

Obecně vzato se celý návod věnuje tomu, že operátor Vodafone s největší pravděpodobností blokuje připojení Dial Up Network, tedy vytáčené připojení, které je nutné pro správnou funkci mobilního hotspotu a sdílení internetu obecně. V návodu si ukážeme, jak v zařízení vypnout toto pravidlo a výsledkem je, že operátor Vodafone neuvidí provoz vašeho hotspotu jako sdílení internetu, ale jako běžný mobilní provoz. (Tato informace není potvrzená, ale vyplývá z našeho výzkumu, pozn. red.)

Oprava této nepříjemnosti není nijak zásadně složitá, rozhodně ale vyžaduje hlubší znalost práce s počítačem (jednoduchá práce s příkazovým řádkem). Pokud si některým z následujících kroků nejste jisti, požádejte o pomoc někoho zkušenějšího.

Upozornění: všechny následující kroky provádíte na vlastní nebezpečí! Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné následky! Přečtěte si celý návod PŘEDTÍM, než jej budete zkoušet a ujistěte se, že rozumíte všem krokům.

Krok č. 1: zapnutí Ladění USB

Bez tohoto kroku se nehneme dál. Ladění pomocí USB dovoluje provádět přes počítač změny v nastavení operačního systému. Volba Ladění přes USB se nachází v menu pro vývojaře.

Otevřete Nastavení > Informace o telefonu a sjeďte až úplně dolů. Opakovaně klikejte na volbu Číslo sestavení, dokud se neobjeví dialogová hláška Jste vývojař.

Vraťte se do Nastavení, a pokračujte do menu Pro vývojaře. Přepínač volby Ladění USB přepněte do polohy zapnuto.

Nastavení. Informace o telefonu. Číslo sestavení. Pro vývojaře. Ladění USB.

Krok č. 2: stažení Android Debug Bridge Utility (ADB)

Android Debug Bridge Utility, zkráceně ADB slouží jako terminál, pomocí kterého můžete měnit nastavení ve vašem telefonu. Pro náš problém budeme potřebovat stáhnout Android SDK Tools Package.

Odkaz na stažení je zde (téměř až na konci stránky): https://developer.android.com/studio/index.html.

Pozor: nestahujte celé Android Studio, stačí pouze SDK Tools Package na spodním konci stránky!

Stažený soubor extrahujte. Objeví se složka se jménem platform-tools. V té byste měli najít soubor adb či adb.exe (je to jedno a to samé). Pokud tento soubor nevidíte, zkuste jít o jednu či dvě složky hlouběji.

krok2-1
Extrahovaná složka se souborem adb.exe.

Krok č. 3: připojte telefon k počítači

Připojte telefon k počítači pomocí datového kabelu a zvolte režim Nabíjení a datové přenosy. Telefon nechte normálně zapnutý. Pokud nezvolíte režim nabíjení a datové přenosy, telefon se bude z počítače pouze nabíjet a nehnete se dál.

Režim nabíjení a datové přenosy.
Režim nabíjení a datové přenosy.

Krok č. 4: příprava spuštění ADB

Dostáváme se k té obtížnější části návodu. Nejprve budeme potřebovat spustit příkazový řádek systému Windows. Otevřete nabídku Start a do kolonky hledání napište cmd. Objeví se položka cmd, klikněte na ní. Spustí se klasické černé okno příkazového řádku.

Start > cmd. Příkazový řádek.

Nyní je třeba vložit cestu složky, kterou jsme získali ze staženého soubori. Vraťte se do okna, kde je složka se souborem adb (adb.exe) a klikněte do adresního řádku v horní části okna. Objeví se cesta, kde se složka nachází, v mém případě jde o C:\Users\lenovo\Desktop\platform-tools. Celou cestu označte a zkopírujte.

Složka se souborem adb.exe. Označení a zkopírování cesty ke složce.

Vraťte se do okna s příkazovým řádkem. Napište do příkazového řádku cd s mezerou na konci. Poté v okně klikněte pravým tlačítkem myši a vložte zkopírovanou cestu adresáře. Celý příkaz tak vypadá zhruba takto: cd C:\Users\lenovo\Desktop\platform-tools. Zmáčkněte Enter.

Nyní byste v příkazovém řádku měli vidět cestu adresáře se souborem ADB a na konci blikající podtržítko.

Vložení "cd [mezera] a cesty ke složce se souborem adb.exe. Systém čeká na příkazy.

Krok č. 5: spuštění ADB

Zůstaňte v příkazovém řádku. Pokračujte napsáním příkazu adb shell a potvrďte klávesou Enter. V tu chvíli se na displeji telefonu objeví dialogové okno Povolit ladění USB? Zvolte možnost OK.

Zadání příkazu adb shell. Povolte na telefonu ladění USB.

Poznámka: pokud nestihnete na telefonu povolit ladění dostatečně rychle, vyskočí v příkazovém řádku delší text: „error: device unauthorized.“ V ten moment znovu napište příkaz adb shell a potvrďte klávesou Enter.

Na novém řádku se objeví text bbb100:/ $ a blikající podtržítko. To znamená, že jsme se připojili k systému Android a telefon čeká na další příkazy.

krok5-3
Telefon čeká na příkazy.

Krok č. 6: vložení opravy

Nyní zkopírujte tento příkaz (na začátku ani na konci nesmí být mezera):

settings put global tether_dun_required 0

(na konci příkazu je nula) a vložte jej do příkazového řádku (pomocí pravého tlačítka myši). Zmáčkněte enter. Tím telefonu zadáme požadovanou změnu v nastavení systému. Následně se objeví nový řádek, opět s textem bbb100:/ $. To znamená, že telefon příkaz přijal a čeká na další zadání.

Vložení příkazu. Potvrzení příkazu enterem. Telefon příkaz zpracoval a čeká na další případný příkaz.

Nyní by mělo být vše v pořádku. Odpojte telefon od počítače. Pokusně si zapněte mobilní hotspot a vyzkoušejte si, že všechno funguje jak má.

Pokud vše funguje (několikrát ověřené), důrazně doporučuji vrátit se do menu pro vývojaře a vypnout volbu Ladění USB!

Zdroj: https://pmf.silvrback.com/fixing-tethering-on-android-kitkat

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/jak-odstranit-problem-s-nefunkcnim-hotspotem-blackberry-keyone-a-motion-u-operatora-vodafone/feed/ 13 19182
Uživatelská recenze BlackBerry KEYone: jaký je přechod z BlackBerry 10? http://blackberryczech.cz/2018/uzivatelska-recenze-blackberry-keyone-jaky-je-prechod-z-blackberry-10/ http://blackberryczech.cz/2018/uzivatelska-recenze-blackberry-keyone-jaky-je-prechod-z-blackberry-10/#comments Sat, 20 Jan 2018 11:00:55 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18869 Je tomu již nějaký čas, co (stále) používám smartphone BlackBerry Q10; vlastně jsem jím nahradil jinak mnohem lepší androidí dotykáč. BlackBerry OS 10 ale má svá nejlepší léta za sebou, takže jsem se rozhodl vyzkoušet model KEYone. Své názory, dojmy a zkušenosti píšu z pohledu vysokoškolského studenta, uživatele BlackBerry 10 a člověka, který na telefonu ocení zejména organizační funkce a práci s e-maily.

Konstrukce, zpracování a hardware

Po prvním rozbalení mne šokovaly rozměry přístroje. Telefon je opravdu velký, surovými rozměry skoro překoná BlackBerry PRIV v zavřeném stavu. S modelem Q10 nesnese žádné srovnání: větší klávesnice je pohodlnější, výrazně větší displej je příjemnější na čtení i psaní e‑mailů. Výměnou za to je ztráta jisté „kapesnosti“, dobíhat autobus s KEYone v kapse není úplně to pravé.

Připravte se také na vyšší hmotnost: telefon váží celých 180 g. Hmotnost pocítíte zejména při delším čtení, kdy telefon držíte v jedné ruce. Na vysokou hmotnost jsem si ale časem zvykl. (Možná není od věci si jednou za dva, tři dny protáhnout zápěstí.)

Zpracování přístroje je výborné. Tam kde u PRIV vrzal zadní kryt a místy nedoléhal vysouvací mechanismus, KEYone je na tom o třídu výš. Kovové tělo dává telefonu pevnost a šmrnc, pogumovaný zadní kryt je kombinací decentnosti a praktičnosti. Telefon s ním hezky vypadá a méně klouže v dlani. Překvapil mě zájem, jaký telefon vzbuzoval mezi mými spolužáky.

Na Q10 obvykle nikdo nereaguje, spíš si z toho telefonu sám dělám legraci. Na KEYone se mě naopak hodně lidí ptalo, chtěli si jej vyzkoušet, líbil se jim. To mne samotného dost překvapilo. A když jsem je ujistil, že KEYone nemá žádný systém od BlackBerry, byli o to překvapenější.

1dsc08849 1dsc08851 1dsc08854 1dsc08853

KEYone si drží netradiční rozložení bočních kláves. Ovladač hlasitosti je přesně tam, kde byste jej očekávali, pod ním se ale místo zamykacího tlačítka ukrývá tzv. klávesa pro usnadnění, známá již z modelů DTEK. Té lze přiřadit některou z mnoha přednastavených funkcí jako otevření libovolné aplikace, zadání nové poznámky, zavolání určitému kontaktu atd.

Zamykací klávesa se tedy nachází zcela neprakticky na levé straně přístroje. Toto řešení mi nedává žádný smysl a i po několika týdnech jsem se přistihl, jak se snažím telefon zamknout právě zmíněnou klávesou pro usnadnění. Naštěstí však zamknutí přístroje můžete nastavit také na zmíněnou klávesu pro usnadnění a odemykání telefonu většinou stejně probíhá poklepáním na displej nebo skrze mezerník a čtečku otisku prstů.

Ve stříbrné liště nad displejem se nachází kromě sluchátka, přední kamery a senzoru přiblížení také tradiční indikační dioda. Dioda je oproti těm v modelech Q10, Passport či PRIV o hodně menší, za dne málo čitelná a celkově nevýrazná. To může a nemusí vadit. Samotné blikání nejspíše nepřehlédnete tak jako tak, už ale není tak výrazné jako u starších přístrojů.

Dioda bohužel postrádá téměř jakékoliv možnosti přizpůsobení, což je škoda. Za celou dobu testování KEYone jsem se vlastně nenaučil, co jaká barva znamená: hovor, WhatsApp, e-mail? Doufejme, že očekávaná aktualizace na Android 8.0 Oreo přinese nějaké rozšířené možnosti nastavení.

Ve spodní části přístroje se nachází dvojice otvorů, domněle sloužících pro dvojici reproduktorů. Stereo se ale nekoná, levou mřížku zabírá mikrofon, pravou pak mono reproduktor. Zvukové podání je vyloženě průměrné, zvuk je plochý, chybí mu barvitost a plná hlasitost také není kdovíjaká. To je trochu škoda, reproduktory modelů Passport či Z30 byly o mnoho lepší.

Hardwarová klávesnice je hlavní tahák tohohle telefonu. Troufám si říct, že je velmi dobrá. Celkovými rozměry odpovídá vysouvací klávesnici na modelu PRIV, rozměrově se liší pouze zvětšenou spodní řadou kláves. Tím ale veškerá podobnost končí.

Tam, kde PRIV nabídl velmi tuhou klávesnici s „tupou“ odezvou (někdo tvrdí, že na jeho PRIVu mechanismus časem změkl), klávesnice KEYone je velmi „klikavá“ a sympatická už od první chvíle. Pokud přecházíte z jiné BlackBerry klávesnice, na model KEYone si nebudete muset vůbec zvykat, budete hned jako doma. Tuhost mechanismu je nastavena tak akorát, klávesy mají velmi jasný stisk. Počítejte ale s vyšší cvakavostí, což může rušit např. v noci. Na telefonu se píše výborně a pokud je pro vás hardwarová klávesnice něco, co vás láká, s tímto modelem opravdu nemůžete udělat chybu.

Klávesnice má i dotykovou vrstvu, která slouží jako touchpad pro pohyb v textu, posouvání webových stránek atd. Dotyková vrstva reaguje dobře, je ale třeba si zvyknout, že mezerník ukrývá místo dotykového senzoru čtečku otisku prstu, čím vzniká v touchpadu jakési hluché místo.

1dsc08862 KEYone mezerník 1dsc08857

Pozoruhodnou inovací je čtečka otisku prstu, která je integrovaná právě v mezerníku. Funguje bezvadně a velmi rychle se s ní sžijete. Do značné míry vytváří kompromis špatně umístěnému zamykacímu tlačítku. Po stranách čtečky otisku se nachází ještě dvě malé diody, které jsou sympatické při nahmatávání čtečky v noci.

Nad klávesnicí se nachází trojice senzorových kláves pro ovládání operačního systému. Trochu mne mrzí, že výrobce tyto klávesy neintegroval přímo do displeje. Senzorové klávesy mají slabou odezvu a chvíli se budete učit, jak je správně zmáčknout. Jsou umístěné v docela úzkém proužku mezi klávesnicí a displejem, takže si často hmátnete omylem právě do obrazovky. To je trochu škoda.

Dotykový displej s úhlopříčkou 4,5“ se může zdát na dnešní dobu docela maličký, osobně mi ale přišel rozměrově tak akorát. Využívá technologii IPS, takže nabízí dobré pozorovací úhly a věrné podání barev. To oceníte zejména při fotografování. Displej má trochu nestandardní rozlišení (1620×1080 pixelů), s čímž se váže i neobvyklý poměr stran. Kvalita obrazu je výborná a samotnému displeji není co vytknout. Jediný problém bych viděl v mírném zakulacení krycího skla po stranách přístroje. Kvůli tomu se bude hůř shánět ochranné sklo, osobně bych tedy asi zvolil fólii, byť to není zrovna dvakrát elegantní řešení.

1dsc08855 1dsc08856 1dsc08861

Ačkoliv mne displej pozitivně překvapil, automatická regulace podsvícení mi dělala trochu vrásky na čele. V praxi jsem zaznamenal pouze dva režimy: displej buď svítil tak, jak jsem si jej nastavil, nebo se ztmavil na zcela nepřiměřeně nízkou hodnotu. To je velmi nepříjemné zejména v noci, když si v místnosti svítíte lampičkou. Jakmile si telefon „všimne“ zdroje světla, volí hned o hodně vyšší jas displeje, z čehož bolí oči.

V útrobách přístroje nalezneme čistě průměrný hardware. Procesor Snapdragon 625 není nic, co by dnes kohokoliv vytrhlo. Je fakt, že hrubým výkonem zhruba odpovídá procesoru v modelu PRIV, nějaké výkonové orgie ale opravdu nečekejte. Procesor vyniká spíše nízkou spotřebou, což má velmi dobrý vliv na výdrž na nabití. Výhodou použitého procesoru je také emise tepla: telefon se v praxi zpravidla nikdy nezahřívá, v krajních případech jsou záda přístroje vlažná. A pokud se už zahřeje – což se mi stalo asi dvakrát – je to v horní části přistroje, napravo od přisvětlovacích diod, tudíž si zahřátí ani nevšimnete. Výborně!

KEYone v Dual Shell obalu. KEYone a Q10 ve značkových obalech

Procesoru suplují 3 GB operační paměti. V tom osobně vidím největší slabinu celého přístroje. 3 GB RAM je dnes docela málo, tím spíš u telefonu v této cenové relaci. V praxi se vám bude často stávat, že při přepínání mezi více aplikacemi najednou (např. Firefox, Word, WhatsApp, Adobe Digital Editions) se náročnější aplikace na pozadí uspí a telefon je bude muset při přepnutí spouštět znovu.

V některých případech je to vyloženě k vzteku, např. když máte rozepsaný příspěvek na webové stránce, do toho odpovíte na WhatsApp a ještě si přidáte událost do kalendáře. Při návratu do prohlížeče ale zjistíte, že telefon otevřenou stránku uzavřel a musí ji načíst znovu, čili ztrácíte to, co jste rozepsali. Velká škoda. Černá barevná varianta se 4 GB RAM by mohla přinést jisté zlepšení, takže jsem zvědavý. Samozřejmě je ale možné, že jde jen o chybu v odladění systému.

keyone ram

Grafické jádro Adreno 506 patří ke slabším grafickým čipům. Pokud se zaměříme na hry (myslím, že dokonce i majitel pracovně laděného KEYone si jednou za život nějakou hru zkusí): 2D tituly jako různé variace Angry Birds, Bejeweled atd. běží plynule a bez problémů, u 3D her je to ale daleko slabší. Telefon se rychle zadýchá, hry se docela sekají.

Pokud to samy hry umožňují, doporučuji snížit úroveň detailů, což mívá obrovský vliv na plynulost vykreslování. Slaboučký procesor navíc musí většinu času běžet na plný výkon, čili dochází k velmi rychlému úbytku baterie. Hraní navíc nefandí ani samotné proporce přístroje, klávesnice pod displejem při hraní zkrátka překáží. Ne, s KEYone si moc nezahrajete, a bylo by velké nepochopení jeho smyslu od něj cokoliv při hraní očekávat.

Telefon má 32 GB vnitřní paměti, což považuji za dostatečnou hodnotu. Paměť lze navíc rozšířit paměťovými kartami. Jelikož nebudete telefon futrovat hrami, je nepravděpodobné, že byste rychle pocítili nedostatek paměti. Případně lze použít paměťové karty, což pro ukládání fotografií a videí beztak považuji za to nejlepší řešení.

keyone q10 package

Fotoaparát a kvalita fotografií

Zadní fotoaparát je vybaven 13 MPx snímačem Sony. Nebudu vypisovat technické specifikace, postačí to, že telefon fotí výborně. Smartphony BlackBerry nikdy nefotily vyloženě špatně (třeba model Q10 někdy předčí i některé mladší Xperie), málokdo by si ale ostružiny spojoval s dobrými fotografiemi. Opak je ale pravdou, fotky z KEYone jsou skvělé. Obrázky za dne mají hezké probarvení, barvy jsou vcelku věrné. Fotoaparát si poradí i s větším dynamickým rozsahem. KEYone fotí velice obstojně i v noci, a to dodávám, že od nočního focení nikdy nic neočekávám.

V šeru telefonu pomáhá dvojice přisvětlovacích diod bílé a oranžové barvy. Telefon zvládne natáčet i velmi dobré videozáznamy a to až v rozlišení 4K. U videa jsem měl jediný problém, software video pořád zaostřoval na jinou vzdálenost. Pak stačí kliknout na obrazovce tam, kam chcete zaostřit a je po problému. Bohužel jsem nebyl na žádném koncertu, kde bych mohl vyzkoušet schopnost přístroje nahrávat náročnější zvuk. Přední kamerka má rozlišení 8 MPx a zvládne vyfotit docela hezké obrázky.

Výbornému hardwarovému základu supluje solidní aplikace fotoaparátu. V základu má dvojici režimů: takřka plně automatický (s nastavením expozice) a manuální. Právě druhý zmíněný režim doporučuji všem uživatelům, nabízí totiž docela dost nastavení. Kromě ovladače expozice zde najdeme také manuální ostření, ISO a délku závěrky. Všechna tato nastavení lze samozřejmě nechat i v automatickém režimu (lze si tak třeba jen manuálně zaostřit a zbytek nechat na telefonu samotném).

keyone camera settings KEYone fotoaparát img_20170915_2120045 img_20170916_1659313 img_20170921_1332009 img_20170921_1852423 img_20170922_1852279 img_20170923_1809287 img_20170926_2315010 img_20171002_1745401 img_20171011_1822383 img_20171011_1822448

Původní fotografie naleznete v tomto odkaze: https://uloz.to/!Zq7UJNoumbDQ/blackberry-keyone-fotografie-rar

Baterie a výdrž

Opravdu vysoká hmotnost telefonu přináší ovoce přítomností veliké zabudované baterie s kapacitou 3505 mAh. To je docela vysoká hodnota, která v kombinaci s úsporným procesorem dělá divy. Denní výdrž je záruka, na kterou se lze spolehnout (pokud nebudete hrát hry, které slaboučký procesor opravdu hodně vytěžují, či celý den sedět bez nabíječky v autě se zapnutou navigací).

S rozumně zapnutým jasem, vypnutou GPS a vhodně zvolenými aplikacemi (např. Messenger Lite místo balastního standardního Messengeru) je reálné dosáhnout i na 10 hodin zapnutého displeje, telefon tedy s vámi udrží krok po celý den. Pokud telefon také někdy dáte z ruky, dva, tři dny výdrže by neměly být vůbec žádný problém.

Telefon navíc podporuje rychlonabíjení standardu Quick Charge 3.0, díky čemuž nabijete telefon na plnou kapacitu zhruba za hodinu a něco. V praxi to znamená, že půl hodiny na nabíječce vám umožní jeden pracovní den plného provozu. V tenhle moment opravdu pochopíte filozofii celého přístroje: tohle je zkrátka telefon na psaní, a psát na něm můžete opravdu dlouho. BlackBerry Mobile bylo navíc té dobroty a rychlou nabíječku přibalilo rovnou jako součást balení. Není ji tedy třeba dokupovat, jako tomu bylo u modelu PRIV.

keyone battery
Výdrž baterie je neskutečná.

Jak bych porovnal výdrž mezi modely Q10, PRIV a KEYone? Jednoduše: s KEYone se nemůže ani jeden ze zmíněných modelů rovnat. Výdrž modelu Q10 je všeobecně hodně slabá, s náročnějším použitím z telefonu vymáčknete akorát tak jeden den. PRIV na tom byl hodně špatně, často jsem ho musel nabíjet i dvakrát denně. KEYone tak řadím mezi přístroje, které se za den vybít prostě nedají – pokud tedy nebudete telefon ždímat hraním her.

Operační systém, aplikace a software

Dostáváme se k operačnímu systému. Z Androidu od BlackBerry jsem měl trochu obavy. Ten systém znám, telefonů se zeleným robotem jsem vystřídal nespočet. Vždy jsem ale vlastnil spíše výkonnější Xperie, od KEYone a jeho slabého hardwaru jsem neměl velká očekávání. Po zkušenostech s modelem Priv to platí dvojnásob: nevěřil jsem, že BlackBerry zlvádne odladit systém tak, aby se telefon dal dobře používat. Kdo zná nové Xperie (vyšší řady), ten ví, že laťka je nasazena docela vysoko.

Opak je pravdou. Telefon i se slabým hardwarem běží velmi plynule. Odezva systému je velmi rychlá, nesetkal jsem se s výraznějším sekáním či zamrzáním (a buďme upřímní, lagování tak nějak k Androidu patří, i kdyby běžel na sebelepším hardwaru). Slabý procesor sice nestačí na hry nebo vyloženě náročné aplikace, ale jinak telefon reaguje výborně. Po zkušenostech s tragickým Android Runtime na BlackBerry 10 je ale rychlý asi jakýkoliv telefon.

Telefon má vestavěný FM modul pro příjem analogového rádia. To čas od času poslouchám docela rád, z jeho přítomnosti jsem měl tudíž radost. Po vyzkoušení ale přišlo zklamání: příjem signálu je vyloženě špatný (i když ne tolik jako na Q10), z poslechu moc mít nebudete. Ozývá se neustálé prskání, šumění (porovnáno na stejném místě a stejnými sluchátky s jiným telefonem) Jako nouzový přijímač rádia při živelných pohromách poslouží, na denní poslech ale zapomeňte. Je otázkou, zda za to může spíše software či hardware.

BlackBerry do telefonu továrně nahrává sadu svých aplikací a rozšíření, které usnadňují organizaci práce. Základem všeho je samozřejmě BlackBerry Hub. Ten slučuje na jedno místo veškerá oznámení (e-maily, sociální sítě, hovory, textové zprávy). Aplikace bohužel nemůže integrovat funkce jednotlivých služeb: pokud si tedy skrze Hub otevřete příchozí zprávu ve WhatsAppu, dojde ke spuštění celé aplikace WhatsApp. Hub sám o sobě umožňuje pouze číst a psát e-maily, všechny ostatní události se pak otevírají ve vlastních aplikacích (hovory, textové zprávy, sociální sítě atd.).

Setkal jsem se s názory, že tímto Hub ztrácí smysl. S tím nesouhlasím: jednak je tato limitace daná samotným Androidem, jednak jsem si jednoduše navykl mít všechny události seřazené na jednom místě. BlackBerry navíc do Hubu neustále integruje další služby: kromě obligátního Facebooku, Twitteru či Instragramu tu máme Slack, Thumblr atd. Jedna věc je ale fakt – Hub ztratil část toho, čím byl na BB10, neotevřete ho například gestem odkudkoliv (můžete si jej ale přiřadit na klávesu usnadnění na pravém boku přístroje!).

BlackBerry Hub BlackBerry Poznámky BlackBerry Úkoly

Samozřejmostí je aplikace Klávesnice BlackBerry. V normálním režimu zobrazí ve spodní části displeje pruh s našeptávanými slovy, emojis atd. Navíc je zde přítomná zkratka historie schránky: telefon si pamatuje, co jste označili a zkopírovali. Můžete si tak nakopírovat více údajů a pak je libovolně vkládat. Komu to připomíná skvělý ClipMan z operačního systému BB10? Při otočení telefonu na šířku se zobrazí na displeji plnohodnotná dotyková klávesnice.

Dále tu máme přehledný kalendář, byť slouží jen jako nadstavba pro aplikaci Kalendář Google. Aplikace Poznámky a Úkoly považuji za perfektní: fungují rychle, jsou přehledné a používal jsem je mnohokrát za den. Obě jsou samozřejmě spárovány s Hubem a mají přístup do cloudu. Samozřejmostí je aplikace Vyhledávání, kterou lze prohledávat velkou část přístroje.

Dále tu je obligátní DTEK, který uživatele informuje o stavu zabezpečení telefonu. V žádném BlackBerry nemůže chybět ani messenger BBM. Je tu také aplikace Správce hesel, která konečně umožňuje export uložených hesel. Navíc ji lze propojit např. s webovým prohlížečem.

Součástí systému je také tzv. Karta produktivity, která připomíná vysunovací nabídku známou např. z telefonů Samsung Galaxy Edge. Ta se otevírá posunutím z pravé strany displeje a slouží jako místo, kde lze rychle zkontrolovat nepřečtené emaily, úkoly a události na dnešní den atd. Tato nabídka je přehledná a částečně nahrazuje rychlý přístup k Hubu v systému BB10, nějak jsem si na ni ale nezvykl a nakonec jsem ji v nastavení deaktivoval. To pocitově telefon dokonce ještě o něco zrychlilo.

Samozřejmostí jsou pravidelné bezpečnostní aktualizace. Je pravda, že někteří uživatelé si stěžují, že jim aktualizace chodí s velkým zpožděním, to se ale týká především majitelů přístrojů koupených přímo od operátora (typicky americké varianty pro AT&T, Verizon atd.). Po nějaké době s modelem Q10 je velmi příjemné vlastnit telefon, o který se výrobce nějakým způsobem stará.

BlackBerry Kalendář keyone system info keyone launcher

A pak je tu věc, kterou musí ocenit každý uživatel BB10: obchod Google Play a obrovská nabídka dostupných aplikací. Ano, můžete namítat, že 90 % obsahu je brak, špatné a neaktualizované aplikace, různé formy odpadu atd., ale nabídka aplikací pro navigaci, média, zábavu, vzdělání či práci je zcela nepopiratelná. Android 7 Nougat navíc umožňuje aplikacím přidělovat či zamítat oprávnění tak, jak to umí operční systém BB10 (a ten to umí jen u aplikací z BlackBerry World, nikoliv emolované pro Android!).

Ve výsledku jsem používal asi 12 aplikací z obchodu Play. Telefon není můj pracovní nástroj a víc jich zkrátka nepotřebuji. Aplikace ale fungovaly, byly aktuální, nepadaly a to bylo něco, co prostě sebelepší funkce BB10 nemají šanci nahradit (nemluvě o tom, že nejste dáni na pospas vyloženě ubohým aplikacím „vývojaře“ Nemory Studios, např. jeho patlanin Messengeru pro BlackBerry či Whats10).

Zmíním ještě jednu zajímavou aplikaci. Nějak se nedokážu sžít s ikonami základních aplikací na Androidu. Nijak se netajím tím, že základní androidí Material Design považuji za vyloženě hnusný. Ikony vestavěných aplikací vytvářel někdo bez špetky vkusu. Nelíbí se mi jejich celkové ladění, které podle mě není ani veselé, ani hravé, rozhodně pak ne profesionální a decentní.

Náhodou jsem objevil aplikaci Icon Pack 10 Inverted, kterou si můžete stáhnout v Obchodě Play, a která vrací původní ikony z OS BlackBerry 10. Rozhodně se nepovažuji za někoho, komu dělají problém jinak nakreslené ikonky systému. Je to maličkost, která mi Android dělá trochu příjemnější. A jelikož si nedělám iluze, že by mezi čtenáři byla převaha fanoušků zeleného robota, tuto aplikaci považuji za vhodnou vyzkoušení.

Karta produktivity Výchozí systémové ikony Ikonky Icon Pack 10 Inverted

Král je mrtev, ať žije král

BlackBerry KEYone je telefon, který mne překvapil. Překvapil zejména výbornou klávesnicí (klikavá jako na Classicu, velká jako na PRIVu), skvělým displejem, výborným fotoaparátem a velmi dlouhou výdrží na jedno nabití. Po vyřešení problémů s vypadávajícími displeji lze navíc také pochválit konstrukci a zpracování. Překvapila mě odladěnost systému a aplikace od BlackBerry mi byly dobrými pomocníky. Aplikační základna navíc předurčuje telefon i k jiným věcem mimo psaní e-mailů, telefonování a prohlížení webu, jak je tomu aktuálně se smartphony s operačním systémem BlackBerry 10.

Samozřejmě se najdou určité nedostatky. Telefon je hodně velký, v dlani působí dost disproporčně (je široký a docela tenký zároveň). Na můj vkus je navíc velmi těžký, to je ale dané velkou baterií. Zklamalo mě zvukové podání reproduktoru, hovory na hlasitý poslech už nejsou to, co bývaly u modelu Q10. Otazníkem je použitý procesor, který sice vyniká nízkou spotřebou, nedává telefonu ale příliš velkou výkonovou rezervu. 3 GB RAM jsou spíše omyl, určitě doporučuji připlatit si za černou variantu KEYone s 1 GB RAM navíc. Někdy mně trápila automatická regulace podsvícení displeje. To vše jde ale přežít, jako celek funguje KEYone výborně.

Co říci závěrem? S modelem KEYone jsem strávil k mé spokojenosti několik týdnů. Osobně jsem se nerozhodl, zdali se mi chce dát za smartphone tolik peněz, až ale v prosinci přestane na mé Q10 fungovat WhatsApp, BlackBerry KEYone bude můj hlavní kandidát na nový smartphone. Operační systém BlackBerry 10 mi sice bude chybět, k čemu je ale člověku telefon s klávesnicí, když z něj lze psát tak leda e-maily?

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/uzivatelska-recenze-blackberry-keyone-jaky-je-prechod-z-blackberry-10/feed/ 23 18869
Lednový update AAT166 pro BlackBerry KEYone přináší opravu Spectre, Trezor a chytřejší klávesu usnadnění http://blackberryczech.cz/2018/lednovy-update-aat166-pro-blackberry-keyone-prinasi-opravu-spectre-trezor-a-chytrejsi-klavesu-usnadneni/ http://blackberryczech.cz/2018/lednovy-update-aat166-pro-blackberry-keyone-prinasi-opravu-spectre-trezor-a-chytrejsi-klavesu-usnadneni/#comments Thu, 18 Jan 2018 11:16:03 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19097 Někteří uživatelé fóra CrackBerry.com již ohlásili příchod lednového updatu pro BlackBerry KEYone. Aktualizace s označením AAT166 přináší mimo bezpečnostních záplat také doplnění některých funkcí telefonu, které měl až dosud pouze novější model Motion.

Nová aktualizace je zásadní z pohledu zabezpečení. Lednová bezpečnostní záplata systému Android totiž opravuje nedávno odhalenou chybu v zabezpečení, známou jako „Spectre“. Tato bezpečnostní chyba má svůj původ ve špatném návrhu všech stolních i mobilních procesorů a umožňuje útočníkům získat citlivá uživatelská data. Pokud je pro vás zabezpečení na prvním místě, tento update byste rohodně neměli minout.

Aktualizace doplňuje také některé funkce, kterými byl až dosud vybaven jen model Motion. První z nich je vylepšené tlačítko usnadnění (Smart Convenience Button). To nyní podporuje tři uživatelsky nastavitelné profily (doma, automobil, zaměstnání), takže si na každý režim můžete nastavit zkratky podle konkrétních potřeb. To vítám, tlačítko usnadnění bylo totiž dosud trochu nedotaženou funkcí.

Druhou novinkou jsou předinstalované aplikace Galerie a Soubory. Ty mají zabudovanou funkci tzv. Trezor (Locker), takže lze schovat citlivé osobní soubory a fotografie.

Update operačního systému BlackBerry KEYone najdete přímo ve vašem zařízení v aplikaci “Aktualizace“.

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/lednovy-update-aat166-pro-blackberry-keyone-prinasi-opravu-spectre-trezor-a-chytrejsi-klavesu-usnadneni/feed/ 4 19097
BlackBerry představilo bronzovou edici BlackBerry KEYone Bronze Edition, do Čech však nejspíš nedorazí http://blackberryczech.cz/2018/blackberry-predstavilo-bronzovou-edici-blackberry-keyone-bronze-edition-do-cech-vsak-nejspis-nedorazi/ http://blackberryczech.cz/2018/blackberry-predstavilo-bronzovou-edici-blackberry-keyone-bronze-edition-do-cech-vsak-nejspis-nedorazi/#comments Fri, 12 Jan 2018 13:00:54 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19134 Na právě probíhajícím veletrhu CES2018 v americkém Las Vegas sice BlackBerry nepředstavilo žádnou žhavou novinky, ale několika oznámení jsme se přeci jen dočkali. Jedním z nich je představení speciální bronzové edice oblíbeného BlackBerry KEYone.

Výbava tohoto modelu by měla být stejná jako v případě varianty Black Edition, tedy 4 GB paměti RAM a 64 GB vnitřní paměti. Na některých trzích dokonce získá podporu dvou aktivní SIM karet!

Zatím největší záhadou tohoto modelu je cena a dostupnost. Podle aktuálních informací se totiž KEYone Bronze Edition dostane pouze na vybrané světové trhy a ten náš mezi nimi zatím není. Dle informací z oficiálního českého zastoupení je případná dostupnost aktuálně v jednání, ale žádné bližší informace bohužel nejsou k dispozici.

Jak se vám líbí nové BlackBerry KEYone Bronze Edition?

bronze_keyone_14 bronze_keyone_15 bronze_keyone_16 bronze_keyone_17 bronze_keyone_18

bronze_keyone_11

TCL COMMUNICATION PROMISES AT LEAST TWO NEW BLACKBERRY SMARTPHONES COMING IN 2018

Also announces U.S. availability of BlackBerry Motion and an all-new variant of BlackBerry KEYone for select markets in Asia and Europe

LAS VEGAS – January 9, 2018 – Building upon the successful global launch of the award-winning BlackBerry KEYone and introduction of BlackBerry Motion more recently to select markets, TCL Communication is preparing for additional portfolio expansion in 2018. This begins with the GSM unlocked BlackBerry Motion coming to the U.S. market beginning January 12, which will be available online at Amazon and Best Buy for $449.99 USD. Later in Q1 2018, an all-new color variant and dual SIM version of BlackBerry KEYone – Bronze Edition – will be released in select markets across Asia, Europe and the Middle East.

“It has been less than one year since we formally introduced the world to our all-new BlackBerry smartphones and we’ve seen very strong renewed interest thanks to devices like BlackBerry KEYone and BlackBerry Motion,” said Alain Lejeune, Global General Manager for BlackBerry Mobile. “With new BlackBerry smartphones from TCL Communication now available in over 50 countries around the world, we have a solid foundation to continue building upon our portfolio in the new year. This means customers can expect to see at least two new BlackBerry smartphones from us later this year.”

“BlackBerry phones are the world’s most secure Android smartphones because we’ve designed security into every possible piece of software,” said Alex Thurber, SVP and GM of Mobility Solutions, BlackBerry. “We are excited that TCL Communication has decided to bring the BlackBerry Motion with its outstanding battery life and its touchscreen interface to the United States, in addition to introducing a dual-SIM variant of the highly regarded BlackBerry KEYone for global markets. In 2018 we will be working closely with TCL Communication to roll out Android 8.0 Oreo, including additional security and other features, to continue to expand the overall BlackBerry smartphone user experience.”

BLACKBERRY KEYONE BRONZE EDITION

Since the global rollout of BlackBerry KEYone, which began in Q2 2017, TCL Communication has launched the device in over 50 countries worldwide, including markets in North America, Latin America, Europe, Africa and Asia. In fact, the global rollout continues with variants of BlackBerry KEYone newly released in Mexico and South Korea. This includes launching with key partners like AT&T, Sprint, Rogers, Bell, TELUS, Amazon, Best Buy, Vodafone, MediaMarkt, Orange, Carphone Warehouse, JD.com, Telefonica and many more.

With the positive global reception of the BlackBerry KEYone, TCL Communication is adding the all-new BlackBerry KEYone Bronze Edition to the series. This limited edition model features a matte bronze finish and adds dual-SIM compatibility for select global markets. Ideal for corporate users or frequent travelers, the BlackBerry KEYone Bronze Edition also has 4GB of memory and 64GB of internal storage. Additionally, it comes packed with all the security, productivity and reliability features that have made BlackBerry KEYone such a distinctly different and popular smartphone. More information on the regional availability of BlackBerry KEYone Bronze Edition will be shared shortly, including market availability and pricing.

BLACKBERRY MOTION

The launch of BlackBerry Motion further diversifies the BlackBerry Mobile smartphone portfolio offering IP67 water and dust resistance and a new anti-scratch display technology for its 5.5-inch Full-HD screen. It also comes with the largest battery ever in a BlackBerry smartphone (4,000mAh), offering 32+ hours of mixed use. When a charge is required, Qualcomm Quick Charge 3.0 enables up to a 50 percent charge in roughly 40 minutes using a USB Type-C charger. Powered by AndroidTM 7.1 Nougat, this all-new BlackBerry smartphone gives customers access to the entire Google Play store and will receive monthly Android security updates. It will be upgraded to Android Oreo later this year.

New to this latest BlackBerry Smartphone is an improved customizable Convenience Key that brings even greater functionality and context to the quick-access physical key – unique to BlackBerry smartphones. This feature now includes four customizable profiles for Home, Car, Office and User, allowing for three different shortcut options that can be triggered by a home WiFi network, in-car Bluetooth, meetings that are synced to BlackBerry Hub or apps that are most commonly used.

For more information about the BlackBerry Mobile smartphones from TCL Communication, please visit www.BlackBerryMobile.com and come see us at CES 2018 located in Central Hall, Stand 12929.

About TCL Communication

TCL Communication Technology Holdings Limited (TCL Communication) designs, manufactures and markets an expanding portfolio of mobile and internet products and services under three key brands – TCL, Alcatel and BlackBerry – with its portfolio of products currently sold in over 160 countries throughout North America, Latin America, Europe, the Middle East, Africa and Asia Pacific. Incorporated in Hong Kong, TCL Communication operates nine R&D centers worldwide, employing thousands across the globe. For more information, please visit www.tclcom.com.

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/blackberry-predstavilo-bronzovou-edici-blackberry-keyone-bronze-edition-do-cech-vsak-nejspis-nedorazi/feed/ 4 19134
WhatsApp ukončil podporu BlackBerry 10: nainstalujte si alternativní aplikaci, abyste mohli dál fungovat http://blackberryczech.cz/2018/whatsapp-ukoncil-podporu-blackberry-10-nainstalujte-si-alternativni-aplikaci-abyste-mohli-dal-fungovat/ http://blackberryczech.cz/2018/whatsapp-ukoncil-podporu-blackberry-10-nainstalujte-si-alternativni-aplikaci-abyste-mohli-dal-fungovat/#comments Thu, 11 Jan 2018 10:48:45 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19127 Jak jste si nejspíš již sami všimli, WhatsApp na přelomu roku s konečnou platností ukončil podporu operačních systémů BlackBerry OS a novějšího BlackBerry 10. Stalo se tak po dvojitém posunutí: původně měl populární messenger zmíněné platformy opustit již s koncem roku 2016. Společnost poté po velkém komunitním ohlasu rozhodla termín posunout na červenec 2017, poté došlo k posunutí na prosinec 2017. Společnost to zdůvodňovala tím, že chce poskytnout stávajícím uživatelům více času na pořízení novějšího zařízení.

A teď je to tady. Jak je to nadále s WhatsAppem na operačním systému BlackBerry 10? Nativní aplikace WhatsApp už zmizela z obchodu BlackBerry World. Uživatelům v současné době dobíhá platnost jejich licence, je ale možné, že aplikace může kdykoliv přestat úplně fungovat. Co dál?

Ideálním řešením je pořízení nového přístroje. WhatsApp samozřejmě funguje dál na všech zařízeních BlackBerry s operačním systémem Android. Pokud se tedy bez zeleného messengeru neobejdete, je nejspíš ten pravý čas na obměnu přístroje. BlackBerry momentálně nabízí modely KEYone s hardwarovou klávesnicí a čistě dotykový Motion.

Nové BlackBerry KEYone již od 13.690,- Kč

Pokud se ale rozhodnete (ještě) zůstat se smartphonem běžícím na BlackBerry 10, je třeba hledat alternativní řešení:

 • Instalace verze WhatsApp pro operační systém Android
 • Zakoupení messengeru WhatsUp10 od Nemory Studios

Instalace WhatsAppu pro operační systém Android

Budete potřebovat instalační soubor s příponou .apk, který si stáhnete na internetu. Na toto téma jsme zde již publikovali návod, který najdete zde. Samotná instalace ale nestačí. WhatsApp určený pro systém Android (odkaz zde) má pod BlackBerry 10 některé závažné problémy s multimediálními soubory.

V základu totiž nejde posílat obrázky. K vyřešení tohoto problému je třeba ještě nainstalovat aplikaci WhatsFixer, kterou najdete přímo v obchodě BlackBerry World (odkaz zde).

Je ale třeba zmínit, že WhatsApp pro Android snižuje pohodlnost používání aplikace. Přijdete o vlastní kolonku v BlackBerry Hub (notifikace najdete nově pod položkou Oznámení), není možné psát rychlé odpovědi v horním řádku obrazovky atd.

Nové BlackBerry Motion již za 12.990,- Kč

Aplikace navíc není stavěná na pomalý hardware a zastaralý Android Runtime. Běží tedy hodně pomalu, seká se, její ovládání není pohodlné. Může také silně zkrátit výdrž baterie. Jedinou výjimkou je BlackBerry Passport, kde aplikace běží o něco lépe díky výrazně výkonnějšímu procesoru.

Nativní messenger WhatsUp10 od Nemory Studios

Druhou (a daleko horší) možností je použití jiné aplikace od vývojaře Nemory Studios. Aplikace je naprogramovaná pro systém Android, dle slov vývojaře je ovšem optimalizovaná pro běh na systému BlackBerry 10.

Aplikace není dostupná skrze žádný obchod, je třeba zaplatit PayPalem (či jinou metodou) přímo vývojaři, který vám následně (prý) dodá instalační soubor. Na CrackBerry fórech se ale množí stížnosti nespokojených zákazníků, kteří sice zaplatili, žádnou aplikaci ale neobdrželi. Kdo sleduje dění okolo BlackBerry 10, podobné machinace ze strany Olivera Nemoryho ho jistě nepřekvapí.

Osobně doporučuji vyhnout se všem jeho počinům, vývojař byl např. minulosti nařknut z nulového zabezpečení uživatelských dat (více zde). Pokud byste však chtěli zkusit štěstí za $3, aplikaci WhatsUp10 si můžete stáhnout na tomto odkaze.

Jak se stavíte k ukončení podpory operačích systémů BlackBerry OS a BlackBerry 10 ze strany WhatsAppu? Budete aplikaci nadále používat některou ze zmíněných metod?

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/whatsapp-ukoncil-podporu-blackberry-10-nainstalujte-si-alternativni-aplikaci-abyste-mohli-dal-fungovat/feed/ 18 19127
Jak instalovat Android aplikace do BlackBerry 10 (bez použití Snap) http://blackberryczech.cz/2018/jak-instalovat-android-aplikace-do-blackberry-10-bez-pouziti-snap/ http://blackberryczech.cz/2018/jak-instalovat-android-aplikace-do-blackberry-10-bez-pouziti-snap/#comments Tue, 09 Jan 2018 12:32:53 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19106 Podpora nativních aplikací pro systém BlackBerry 10 je den ode dne slabší a jednotlivé aplikace přestávají pozvolna fungovat. Ať chcete z jakéhokoliv důvodu zůstat ještě nějakou dobu se smartphony jako BlackBerry Classic, Z30 či Passport, pravděpodobně se nevyhnete aplikacím pro operační systém Android.

Jak lze androidí aplikace získat?

Uživatelé BlackBerry 10 měli v zásadě dvě možnost. První z nich byla povedená aplikace Snap, která suplovala plnohodnotný Obchod Play a nabízela prakticky všechny Android aplikace na jednom místě. Bohužel vývojář, který za touto aplikací stojí, vývoj již ukončil a v tuto chvíli již Snap bohužel nefunguje, respektive nelze jej nově aktivovat a v systému BlackBerry 10.3.3 nefunguje vůbec.

Druhou možností je stažení aplikací samostatně z internetu, které se věnuje tento návod. Stačí si stáhnout instalační soubor dané aplikace a následně jej spustit přes průzkumník souborů. Pokud si instalační soubory (vyznačují se příponou .apk) uložíte na paměťovou kartu, budete je mít vždy připravené pro pozdější reinstalaci (nebo je budete moci nainstalovat rovnou znovu, pokud budete muset přeinstalovat operační systém). Bohužel ale nemáte k dispozici katalog aplikací, který nabízí řešení Snap, a tak je třeba vždy vědět, jakou konkrétní aplikaci si přejete stáhnout.

Vyhledání a stažení aplikace do telefonu

Dejme tomu, že chcete do svého smartphonu s BlackBerry 10 nainstalovat Messenger od Facebooku. Pakliže se chcete vyhnout zlodějinám od Nemory Studios a jiným pochybným výtvorům, které se válí v BlackBerry World, je nutné sáhnout pro aplikaci vytvořenou pro systém Android.

Z vlastní zkušenosti bych doporučil jednoduchého klienta Messenger Lite. Ten je vyvíjen přímo Facebookem a je určený pro telefony s nedostatkem výkonu. Aplikace je osekaná o většinu funkcí plnohodnotného Messengeru, hlavní ale je, že funguje a nijak nezatěžuje baterii telefonu. Z důvodu její jednoduchosti ji sám používám i na BlackBerry KEYone.

Aplikace pro systém Android lze stáhnout z mnoha zdrojů. Nejjednodušší je navštívit některou z databází androidích aplikací. Mezi nejznámější (a věrohodné) weby patří:

Stránka APKMirror. Vyhledáme požadovanou aplikaci. 3-apkmirror-app-version_edit 4-apkmirror-download-apk_edit Zahájení stahování.

Stažení instalačního souboru na některém z těchto webů je otázkou jen několika kliknutí. Až budete aplikaci ukládat, podívejte se, do jaké složky stahovaný soubor ukládáte, abyste ji pak nemuseli hledat.

Nezapomeňte se podívat, že stahovaný soubor má na konci názvu uvedenou správnou příponu (např. com.facebook.messenger.lite.apk). Pokud přípona .apk chybí, připište ji (bez mezer). Bez toho nepůjde spustit instalace aplikace!

Zkontrolujte příponu „.apk“!

Instalace aplikací

Aplikaci máme staženou v telefonu, nyní ji nainstalujeme. To je velmi jednoduché. Otevřeme si průzkumník souborů a vyhledáme stažený soubor .apk. Stačí na soubor kliknout a spustí se instalační okno.

Klikněte na stažený soubor. Inicializace. Spusťte instalaci.

Řešení problémů: aplikace nejde nainstalovat

Před stažením aplikace se ujistěte, že je určena pro systém Android 4.3 a starší. Tento údaj bývá vždy uveden v popisu stahované aplikace. Většina dnes vyvíjených aplikací Android 4.3 stále podporuje.

Řešení problémů: aplikace nefunguje/funguje špatně

Emulátor Android aplikací v systému BlackBerry 10 je hodně zastaralý a je možné, že novější aplikace nemusí správně fungovat. Aplikace mohou padat, špatně se zobrazovat, nereagovat či být velice zpomalené. V některých případech může pomoci, že stáhnete starší verzi aplikace (třeba rok či dva starou). Tyto nepříjemnosti jsou bohužel daní za používání systému BlackBerry 10.

Řešení problémů: aplikace vyžaduje instalaci Služeb Google Play

Pakliže aplikace po spuštění zobrazí hlášku, že vyžaduje přítomnost Služeb Google Play, je nutné zvážit, zdali tuto konkrétní aplikaci opravdu nutně potřebujete. Pokud ne, doporučuji stáhnout nějakou jinou nebo se bez ní úplně obejít. V opačném případě je nutné doinstalovat chybějící Služby Google Play. Více naleznete v tomto návodu (v angličtině): https://forums.crackberry.com/blackberry-10-os-f269/cobalts-official-google-apps-landing-page-965257/

Upozorňuji, že instalace Služeb GPlay může způsobit řadu problémů (rychlé vybíjení baterie, zpomalení přístroje, vyšší zahřívání telefonu atd.).

Řešení problémů: chci aktualizovat Android Runtime v systému BlackBerry 10

Zastaralý Android Runtime bohužel není možné nijak aktualizovat. BlackBerry jej nechalo ve verzi 4.3 a žádný další update již nikdy nebude. Pokud tedy vaše aplikace vyžaduje vyšší verzi systému Android (např. Android 5.0), na smartphonu BlackBerry 10 ji nikdy nespustíte.

Proč BlackBerry neaktualizuje tak zastaralý Android runtime? BlackBerry je vázáno podmínkou, kterou určuje Google. Pokud chce BlackBerry nabízet telefony s aplikacemi Google (Priv, DTEK 60 či KEYone), nesmí vyvíjet ani používat žádné distribuce Androidu bez Google služeb. Aktualizace runtime pro BlackBerry 10 to tedy mají jednou pro vždy zpečetěné.

]]>
http://blackberryczech.cz/2018/jak-instalovat-android-aplikace-do-blackberry-10-bez-pouziti-snap/feed/ 7 19106
Icon Pack 10 Inverted: původní ikony a tapety z BlackBerry 10 na Android! http://blackberryczech.cz/2017/icon-pack-10-inverted-puvodni-ikony-a-tapety-z-blackberry-10-na-android/ http://blackberryczech.cz/2017/icon-pack-10-inverted-puvodni-ikony-a-tapety-z-blackberry-10-na-android/#comments Tue, 19 Dec 2017 13:00:17 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18930 Přechod z operačního systému BlackBerry 10 na Android je jediná cesta, jak zůstat u smartphonů BlackBerry. Android přináší řadu výhod: jednou z nich je poměrně veliká možnost upravení systému do podoby, aby uživateli více vyhovoval. Mně osobně se například nelíbí výchozí systémová sada ikon aplikací. Podívejte se třeba na ikonu aplikace pro vytáčení hovorů. Kdo tohle navrhoval, to opravdu nevím, ale ošklivější ikonu v menu jsem ještě asi nikdy neviděl.

S Androidem naštěstí nejsme dáni napospas rozmarům grafikům v Android Foundation a můžeme si nahrát ikonky vlastní – ideálně takové, na které se dá koukat. V Obchodě Play je k dispozici nepřeberné množství sad ikon aplikací. Jednu z těchto sad ukrývá aplikace s nenápadným názvem Icon Pack 10 Inverted. V dnešním návodu si ukážeme, jak si sadu ikon nainstalovat i do vašeho BlackBerry s operačním systémem Android a oficiálním BlackBerry Launcherem.

Stažení a instalace

Aplikaci Icon Pack 10 Inverted si stáhnete zde:

google_play_store_icon

screenshot_20171013-134343

 • Aplikaci stáhněte a nainstalujte. Po instalaci se zobrazí jako samostatná aplikace v hlavním menu. Ikonky skrz ní ale aktivovat nejdou.
 • otevřete hlavní menu, klikněte na ikonu ozubeného kolečka vpravo nahoře
 • klikněte na volbu Sada ikon
 • klikněte na volbu Icon Pack 10 Inverted

Tím se aktivují nové ikony, známé z BlackBerry 10.

Aplikace v hlavním menu Výchozí systémové ikony Ikonky Icon Pack 10 Inverted

Menu aplikace ukrývá některé další možnosti. V levém vysouvacím menu lze:

 • nastavit některou z tapet z OS BlackBerry 10
 • prohlédnout si všechny přítomné ikonky
 • projít některá dodatečná nastavení
 • požádat vývojáře o přidání/upravení některých ikonek (anglicky)
Menu aplikace Další položky

Autor má v obchodě Play ještě jednu sadu ikon, nazvanou prostě Icon Pack 10. Ta se od verze s přídomkem „Inverted“ liší jinými ikonami fotoaparátu, telefonu a Hubu. Osobně se mi mnohem víc líbí verze Inverted, to je ale věc osobního vkusu.

Původní verzi (vhodnou pro rozestavení ikon tak, jako přímo na BlackBerry 10) stáhnete zde:

google_play_store_icon

screenshot_20171013-135111

Vrácení původních ikon

Na závěr si ještě ukážeme, jak v BlackBerry Launcheru vrátit zpět výchozí systémové ikony:

 • otevřete hlavní menu, klikněte na ikonu ozubeného kolečka vpravo nahoře
 • klikněte na volbu Sada ikon
 • klikněte na volbu Systém

Tím se vrátí zpět původní androidí ikony.

icon-pack-10-inverted-revert icon-pack-10-inverted-choose-icon-pack icon-pack-10-inverted-icon-packs icon-pack-10-inverted-confirm ]]>
http://blackberryczech.cz/2017/icon-pack-10-inverted-puvodni-ikony-a-tapety-z-blackberry-10-na-android/feed/ 2 18930
Podpora systémů BlackBerry OS a BlackBerry 10 vyprší nejdříve za dva roky http://blackberryczech.cz/2017/podpora-systemu-blackberry-os-a-blackberry-10-vyprsi-nejdrive-za-dva-roky/ http://blackberryczech.cz/2017/podpora-systemu-blackberry-os-a-blackberry-10-vyprsi-nejdrive-za-dva-roky/#comments Mon, 18 Dec 2017 13:52:00 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19091 Mluvčí společnosti Alex Thurber se v nedávné tiskové zprávě vyjádřil o dalších osudech operačních systémů BlackBerry OS a BlackBerry 10. Kanadská společnost prý ještě ani na jeden ze zmíněných systémů nezapomíná, naopak, a ačkoliv už přístroje se zmíněnými operačními systémy neprodává, jejich podpora ještě úplně nekončí. BlackBerry bude prý oba systémy podporovat minimálně do konce roku 2019, možná o něco déle.

Význam této zprávy je jasný. Oba dva operační systémy jsou do značné míry propojené se servery, které BlackBerry musí držet v provozu. Společnost tedy uživatelům vysílá jasný vzkaz: za dva roky (možná trochu déle) servery vypneme a smartphony přijdou o některé své funkce. Některé služby budou vypínány ještě dříve: Alex Thurber jmenoval aplikaci BlackBerry Travel, která fungovat v únoru 2018 či službu videohovorů pro BlackBerry Playbook, která skončí v březnu 2018.

Obchod BlackBerry World pak úplně skončí v poslední den roku 2019. Zbývající dvouletá podpora tak neznamená, že bychom snad měli čekat nějaké aktualizace systému (i když se to samozřejmě ještě stát může, jak ukázal nedávno uvolněný update 10.3.3).

Nejsou to veselé zprávy, postupný konec obou (dnes již legacy) systémů ale zkrátka musel přijít. Poslední přístroj s operačním systémem BlackBerry 10 dorazil na trh v roce 2015 a kanadskou společnost stojí provoz a nutná údržba služeb nejspíš značné finanční prostředky.

Množství uživatelů navíc vytrvale klesá. Takové zprávy jsou ale v každém případě lepší než úplné mlčení. Nyní tedy víme, na čem jsme: za dva roky se definitivně uzavře další kapitola mobilní historie.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/podpora-systemu-blackberry-os-a-blackberry-10-vyprsi-nejdrive-za-dva-roky/feed/ 11 19091
Čínští modeři a BlackBerry Priv: větší operační paměť a řešení přehřívání http://blackberryczech.cz/2017/cinsti-moderi-a-blackberry-priv-vetsi-operacni-pamet-a-reseni-prehrivani/ http://blackberryczech.cz/2017/cinsti-moderi-a-blackberry-priv-vetsi-operacni-pamet-a-reseni-prehrivani/#comments Mon, 20 Nov 2017 11:06:08 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19076 Spousta lidí má zajímavé dovednosti, někteří jsou ale opravdu šikovní. Mezi ty řadím i čínské modery, kteří se dali do tunění modelu BlackBerry PRIV. Tento nesmírně zajímavý smartphone trápily od uvedení na trh různé bolesti. Některé telefonu zůstaly (slabší dílenské zpracování), jiné se podařilo částečně vyřešit (přehřívání, výdrž na baterii). Někteří uživatelé si ale PRIV zamilovali natolik, že se ho nemíní vzdát.

PRIV nikdy neatakoval vrchní příčky benchmarků, již od svého uvedení na trh mírně zaostával za konkurenčními top modely. Stárnoucí telefon dnes trápí zejména nepříliš povedený procesor Qualcomm Snapdragon 808 a pouze 3 GB RAM (stejnou hodnotu měl i starší model Passport). Čínským moderům se ale povedlo zvednout operační paměť o 1 GB (v reálu je dostupných 3,6 GB RAM). Tento krok údajně vede ke znatelnému zlepšení odezvy systému.

BlackBerry Priv 4 GB RAM

PRIV je však v komunitě známější spíš svými problémy s přehříváním. Zmínění modeři tento problém údajně eliminují instalací tzv. grafenového heatsinku, kterým dochází k lepšímu odvádění/rozprostření teploty CPU. Je otázkou, zdali jde o formu jakéhosi plíšku, popř. zdali jde o nějaké ucelenější řešení.

Aktivita moderské komunity mě překvapila. PRIV je unikátní zařízení, má ale několik značných bolístek. Jejich vyřešení by mohlo vdechnout tomuto staršímu zařízení druhý život a mírně oddálit jeho odchod do důchodu. Dle zmíněného diskusního vlákna stojí taková úprava asi 45 amerických dolarů + doprava do Pekingu. Vyvstává pouze otázka, jak bude na tyto zásahy reagovat sama společnost BlackBerry.

K tématu existuje i video, pro jeho přehrání je potřeba prohlížeč s nainstalovaným flash playerem: http://www.iqiyi.com/w_19ruw6h1tp.html

Zdroj zprávy: https://forums.crackberry.com/blackberry-priv-f440/4gb-ram-makes-my-priv-more-smooth-faster-1129931/

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/cinsti-moderi-a-blackberry-priv-vetsi-operacni-pamet-a-reseni-prehrivani/feed/ 4 19076
CrackBerry European Tour 2017: pražské setkání s CrackBerry Kevinem ve spolupráci s BBCzech http://blackberryczech.cz/2017/crackberry-european-tour-2017-prazske-setkani-s-crackberry-kevinem-ve-spolupraci-s-bbczech/ http://blackberryczech.cz/2017/crackberry-european-tour-2017-prazske-setkani-s-crackberry-kevinem-ve-spolupraci-s-bbczech/#comments Tue, 31 Oct 2017 15:09:10 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19065 CrackBerry Kevin letos v rámci promo BlackBerry European Tour 2017 zamíří opět do Evropy, tentokrát se ale dokonce zastaví i v našem hlavním městě. Pražské setkání je naplánované na 16. listopadu (čtvrtek) v 18 hodin. Přesné místo setkání ještě nebylo upřesněno, CBK vyzývá účastníky, aby sami navrhli nějaké konkrétní místo. Pokud víte o vhodných prostorách, můžete je sami navrhnout.

Redakce BlackBerryCzech byla kontaktována přímo z BlackBerry Mobile a jsme velmi rádi, že se na této akci budeme také podílet.

Co se osobně pamatuji, jedná se o první oficiální „crackberráckou“ akci v ČR. Využijte této příležitosti setkat se s CrackBerry Kevinem, prohlédnout si nové modely BlackBerry KEYone Black Edition či BlackBerry Motion a prodiskutovat s ostatními zúčastněnými nejen novinky ze světa smartphonů BlackBerry! Nečekejte ovšem žádnou obří akci, jde o prosté setkání nás, českých uživatelů s CrackBerry Kevinem a možností vyzkoušet si zmíněné telefony.

„A kdo že je to vlastně ten CrackBerry Kevin?“

Tento člověk je (vlastně již oficiální) hlavou celé komunity kolem ostružinových smartphonů. Kevin Michaluk alias CBK založil v roce 2006 server CrackBerry.com, který sdružuje celosvětovou komunitu uživatelů a fanoušků telefonů kanadského výrobce. CBK se s postupným útlumem značky před několika lety zvolna vytratil ze scény, nyní je ale zpět a zamíří i do ČR.

Svou účast můžete potvrdit zde, více informací pak naleznete přímo zde na webu CrackBerry.

Nové BlackBerry Motion či černý KEYone si samozřejmě můžou prohlédnout i ti, kteří  o akci nemají zájem a přesto by si rádi zmíněné smartphony vyzkoušeli. Model BlackBerry KEYone je vystaven v showroomu CELKOM.CZ v Praze a model BlackBerry Motion bude dostupný za pár dnů.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/crackberry-european-tour-2017-prazske-setkani-s-crackberry-kevinem-ve-spolupraci-s-bbczech/feed/ 9 19065
Nová verze operačního systému BlackBerry OS 10.3.3.3057 http://blackberryczech.cz/2017/nova-verze-operacniho-systemu-blackberry-os-10-3-3-3057/ http://blackberryczech.cz/2017/nova-verze-operacniho-systemu-blackberry-os-10-3-3-3057/#comments Wed, 25 Oct 2017 11:00:03 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19054 Včera večer došlo k uvolnění „nové“ verze BlackBerry 10, konkrétně build 10.3.3.3057. Stalo se tak po bezmála půl roce neaktivity, kdy se obecně mělo za to, že vývoj BlackBerry 10 byl definitivně ukončen. Dle zjištění serveru CrackBerry.com totiž pochází vnitřní soubory operačního systému z června letošního roku.

Staronová verze softwaru nepřináší žádný changelog, můžeme se tedy pouze dohadovat, jaké změny vlastně přináší. Pakliže se chcete pojistit proti případným problémům, doporučuji s aktualizací vyčkat na reakce ostatní komunity.

Je důležité zmínit, že tento build neřeší nedávno odhalenou chybu zabezpečení Wi‑Fi v protokolu WPA/WPA2 (viz kauza KRACK). Chyba v zabezpečení byla zveřejněna na podzim, čili je vyloučené, že by ji řešil červnový update.

Update je dostupný jako OTA aktualizace (je možné, že se na vašem přístroji objeví později) či skrze Autoloader. Odkaz ke stažení Autoloaderu najdete zde.

 • Verze OS: 10.3.3.3057
 • Verze radio: 10.3.3.3058
 • Verze SW: 10.3.3.2031
]]>
http://blackberryczech.cz/2017/nova-verze-operacniho-systemu-blackberry-os-10-3-3-3057/feed/ 53 19054
Jak instalovat Android aplikace, které nejsou dostupné v České republice? http://blackberryczech.cz/2017/jak-instalovat-android-aplikace-ktere-nejsou-dostupne-v-ceske-republice/ http://blackberryczech.cz/2017/jak-instalovat-android-aplikace-ktere-nejsou-dostupne-v-ceske-republice/#respond Tue, 24 Oct 2017 13:32:02 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=19058 V dnešním článku si ukážeme, jak nainstalovat aplikace z jiných zdrojů, než je Obchod Play či Amazon Appstore. Někteří z uživatelů si všimli, že ne všechny aplikace jsou dostupné v Obchodě Play, popř. některé nejsou dostupné pro uživatele z České republiky atd.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/jak-instalovat-android-aplikace-ktere-nejsou-dostupne-v-ceske-republice/feed/ 0 19058
Nové BlackBerry Motion Oficiálně: 5,5″ dotykový displej, odolná konstrukce a stylový design http://blackberryczech.cz/2017/nove-blackberry-motion-oficialne-55-dotykovy-displej-odolna-konstrukce-a-stylovy-design/ http://blackberryczech.cz/2017/nove-blackberry-motion-oficialne-55-dotykovy-displej-odolna-konstrukce-a-stylovy-design/#comments Sun, 08 Oct 2017 17:27:05 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18908 BlackBerry Mobile dnes na akci GITEX Technology Week oficiálně představilo svou podzimní novinku, a to sice model BlackBerry Motion! Novinka bude sázet na kompletně dotykovou konstrukci a výkonem se zařadí do střední třídy. V rukávu však skrývá několik trumfů, které se rozhodně postarají o dostatek pozornosti.

Po designové stránce je BlackBerry Motion velice zajímavý přístroj. Jeho tělo je vyrobeno z tvrzeného hliníku a na zádech se nachází legendární a velice oblíbená karbonová úprava, kterou můžeme znát z dřívějších modelů BlackBerry Q10 nebo Z30. BlackBerry Motion díky tomu skvěle drží v ruce a dává opravdu pocit velice hodnotného zařízení.

Dominantou přední plochy je samozřejmě displej, která má úhlopříčku 5,5 palců a rozlišení Full HD. To dnes nijak neohromí, ale ve střední třídě se nejedná o žádnou výjimku a jemnost displeje bude zcela dostatečná. Co naopak překvapí je speciální vrstva odolná proti poškrábání! BlackBerry Mobile použilo novou technologii na bázi diamantu, která tvoří ochranný film displeje a měla by zajistit nebývalou odolnost proti poškrábání.

blackberry-motion-img

Odolnost ostatně byla jednám z hlavních cílů, kterého se výrobce BlackBerry Mobile snažil dosáhnout. Nové BlackBerry Motion je tak vůbec prvním BlackBerry smartphonem v historii, který se může pyšnit certifikací odolnosti IP67! To znamená, že je kompletně prachuvzdorný a zároveň voděodolný až do hloubky 1 metru po dobu 30 min.

17e25398-0793-45fd-bb2f-34099778d2ed

Pod displejem se nachází nejen dvě senzorová tlačítka pro ovládání systému Android™ 7.1 Nougat (update na Android™ Oreo bude dostupný po novém roce), ale také domovská klávesa s logem BlackBerry, která v sobě integruje senzor otisků prstů. S tím jsou spojené také nové bezpečnostní funkce zabudované do přístroje, jako jsou například soukromé šifrované složky a další. Zmínku si rozhodně zaslouží také baterie, která má kapacitu fantastických 4.000 mAh, a měla by zajistit opravdu skvělou výdrž na jedno nabití. Nechybí ani podpora rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 skrze konektor typu USB Type-C.

Zamykací klávesa se konečně z levého boku přesunula na pravý a je nyní mnohem lépe dostupná. Díky jemnému vroubkování ji lze snadněji nahmatat a ovládání tak bude zase o trochu pohodlnější. Použitý čipset bude Qualcomm Snapdragon 625 společně se 4 GB paměti RAMKompletní informace o výbavě naleznete v tabulce níže.

Co už nyní ovšem známe je dostupnost novinky BlackBerry Motion. Nový model se ve variantě dualSIM začne prodávat tento měsíc v Saudské Arábii a Spojených Arabských Emirátech za cenu v přepočtu 10.200,- Kč. Český trh bude jako jeden z mála hned v druhé vlně zahájení prodeje a novinka se do obchodu WWW.CELKOM.CZ dostane nejspíš na začátku listopadu za cenu kolem 13–14 tisíc korun.

Operační systém Android 7.1.1 Nougat
Displej 5.5 palců, Full HD 1920×1080, IPS LCD, 403ppi
DragonTrail Glass – Nano-diamond anti-scratch coating
Čipset Qualcomm Snapdragon 625, Octa-core 2.00GHz, Adreno 506 GPU
RAM 4 GB
Paměť 32 GB + microSDXC až 2 TB
Fotoaparát

12MP (1.55 micron) f/2.0, PDAF, dual-tone LED blesk, HDR, 4K/30 FPS

8MP  (1.12-micron) f/2.2, Selfie blesk, 1080p/30 FPS video

Baterie 4.000 mAh, Qualcomm Quick Charge 3.0
Rozměry 155.7 mm x 75.4 mm x 8.13 mm
Bezpečnost DTEK security suite, FIPS 140-2 Full Disk Encryption, Android For Work, Google Play for Work
Konektivita Wi-Fi 802.11ac, 5GHz, Bluetooth 4.2 LE, NFC, GPS, GLONASS

Oficiální tisková zpráva:

A NEW ALL-TOUCH BLACKBERRY GOES ON SALE THIS OCTOBER IN THE MIDDLE EAST WITH THE LAUNCH OF BLACKBERRY MOTION

“The launch of BlackBerry Motion allows us to further diversify our product offering, delivering new experiences while remaining steadfast with the privacy, reliability and productivity that have made BlackBerry so iconic over the years,” said Alain Lejeune, Global General Manager for BlackBerry Mobile. “While the initial launch of our newest BlackBerry smartphone will be limited, this is an exciting addition to our growing BlackBerry smartphone portfolio, setting a strong foundation for further portfolio and market growth in the years to come.”

“Once again TCL Communication has delivered on their promise, to produce a true BlackBerry device that will meet and exceed expectations,” said Alex Thurber, SVP and GM of Mobility Solutions, BlackBerry. “We’re confident that customers, who are becoming increasingly aware of the importance of security and productivity on their smart phones, are going to enjoy the new BlackBerry Motion.”

MADE FOR REAL LIFE

In addition to the IP67 water and dust resistant rating and the new 5.5-inch Full-HD Premium Anti-Scratch Display, the sleek purposeful-designed BlackBerry Motion features a hardened aluminum frame and soft-grip textured back to provide greater durability and protection for real life everyday use.

It also comes with the largest battery ever in a BlackBerry smartphone (4,000mAh), offering 32+ hours of mixed use.. When a charge is required, Qualcomm® Quick Charge™ 3.0 enables up to a 50 percent charge in roughly 40 minutes using a USB Type-C charger. Powered by Android™ 7.1 Nougat, this all-new BlackBerry smartphone gives customers access to the entire Google Play™ store and will receive monthly Andoid security updates. It will be upgraded to Android Oreo in the new year,

MADE FOR SECURITY & PRIVACY

Like the BlackBerry KEYone, the BlackBerry Motion is designed with security built-in right from the start. This includes a hardened operating system and BlackBerry Limited’s proprietary technique for establishing a hardware root of trust and adding security keys to the processor. The BlackBerry Motion also comes with all the signature BlackBerry experiences that bring an unmatched level of efficiency to everything a customer does on the phone like BlackBerry® Hub, BlackBerry® Calendar, DTEK™ by BlackBerry and BlackBerry® Boost charging.

New to this latest BlackBerry Smartphone is a personal Locker. With Locker, customers can store documents and photos to an internal storage area that requires the device owner’s PIN code or fingerprint to access. Locker Mode allows customers to capture images and directly save those photos to the internal storage area, so they are not automatically saved to a cloud.

MADE FOR CONVENIENCE

Customers can also experience an improved customizable Convenience Key that brings even greater functionality and context to the quick-access physical key – unique to BlackBerry smartphones. This feature now includes four customizable profiles for Home, Car, Office and User, allowing for three different shortcut options that can be triggered by a home WiFi network, in-car Bluetooth, meetings that are synced to BlackBerry Hub or apps that are most commonly used. There is also a fingerprint sensor on the front of the device, which a doubles as a physical home button for added ease of use.

The BlackBerry Motion will be the first BlackBerry Dual SIM device to launch in the Middle East.

The product will distributed by Axiom Telecom in the Middle East, and also available from Etisalat. You can pre-order the all new BlackBerry Motion starting today from all leading retailers in the UAE and KSA.

For more information about the BlackBerry Mobile, please visit www.BlackBerryMobile.com.

About TCL Communication

TCL Communication Technology Holdings Limited (TCL Communication) designs, manufactures and markets an expanding portfolio of mobile and internet products and services under three key brands – TCL, Alcatel and BlackBerry – with its portfolio of products currently sold in over 160 countries throughout North America, Latin America, Europe, the Middle East, Africa and Asia Pacific. Incorporated in Hong Kong, TCL Communication operates nine R&D centers worldwide, employing thousands across the globe. For more information, please visit www.tclcom.com.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/nove-blackberry-motion-oficialne-55-dotykovy-displej-odolna-konstrukce-a-stylovy-design/feed/ 18 18908
Jak aktualizovat SSL certifikáty pro BlackBerry 10? Máme pro vás návod! http://blackberryczech.cz/2017/jak-aktualizovat-ssl-certifikaty-pro-blackberry-10-mame-pro-vas-navod/ http://blackberryczech.cz/2017/jak-aktualizovat-ssl-certifikaty-pro-blackberry-10-mame-pro-vas-navod/#comments Mon, 02 Oct 2017 10:00:05 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18819 Dnes už nejspíše nikdo nepochybuje o tom, že operační systém BlackBerry 10 je zcela mrtvý, co se vývoje týče. Přístroje samozřejmě fungují nadále, v mnoha směrech ale rychle zastarávají. Právě neaktuální SSL certifikáty patří k věcem, jimž se v budoucnu nevyhne žádný uživatel BB10.

O co vlastně jde?

SSL certifikáty představují cestu k zabezpečenému připojení k webovým stránkám (tzv. HTTPS). To zvyšuje ochranu proti odposlouchávání tím, že šifruje komunikaci mezi prohlížečem a vzdáleným serverem (pro představu šifruje zadávaná uživatelská jména a hesla, obsah posílaných zpráv atd.). Certifikát funguje na principu asymetrické kryptografie, tedy na základě veřejného a soukromého klíče (podobně jako např. PGP šifrování).

Aby tohle všechno mohlo fungovat, potřebujeme platný bezpečnostní certifikát. Ten je buď zastaralý, nebo v telefonu není předinstalovaný vůbec. To ale v praxi vůbec nezkoumáme, protože při aktualizaci se původní certifikát vymaže. Tím pádem je jedno, zdali je certifikát zastaralý a zaktualizujeme ho, nebo není v telefonu vůbec – výsledek bude stejný.

Pakliže se snažíte otevřít webovou stránku, která vyžaduje novější bezpečnostní certifikát, než sami máte, na displeji vyskočí výstražná hláška. Stránce lze ve spodní části okna přidělit výjimka, doporučuji ale certifikáty aktualizovat.

V současnosti se zastarávajícími certifikáty trpí hlavně verze systému BlackBerry 10.3.2 a starší. Jak se ale budou objevovat nové verze certifikátů a nebudou vydávány žádné bezpečnostní aktualizace, stejný osud čeká nevyhnutelně i novější verzi BlackBerry 10.3.3.

Z vlastní zkušenosti a pozorování bych zmínil některé scénáře:

 • Stránku nelze načíst, certifikát v telefonu je již neplatný, je třeba webu udělit výjimku
 • Webový prohlížeč má potíže s přehráním multimediálního obsahu, ačkoliv stránka jinak funguje bez problému (projevuje se např. jako chyba metadat v archivu Českého Rozhlasu).

Řešení

Pojďme se nyní podívat, jak dát celou věc dopořádku. Není to nic těžkého, se základní znalostí angličtiny to zvládne opravdu každý. Celý princip spočívá v několika základních krocích: identifikaci certifikátu, jeho stažení a importování do systému.

Identifikace certifikátu

Základem všeho je otevřít si konkrétní webovou stránku, pro kterou již nemáme platný SSL certifikát a zjistit, jaký typ certifikátu vlastně budeme potřebovat. V diskusích na CrackBerry je tato situace demonstrovaná na webu www.buypass.com, takže nám tak poslouží jako ilustrativní příklad. Pracujme s nativním prohlížečem BlackBerry 10.

Po otevření stránky www.buypass.com se otevře okno, které informuje o tom, že se nepodařilo provést autentizaci a nelze tedy se stránkou navázat zabezpečené připojení. Ve spodní části okna klikněte na nabídku Zobrazit certifikát, kde zjistíme, že nám chybí Buypass Class 3 CA 2. Dobré je podívat se i na vydavatele certifikátu, detaily naleznete na kartě Podrobnosti.

BlackBerry 10 SSL certifikáty

BlackBerry 10 SSL certifikáty BlackBerry 10 SSL certifikáty BlackBerry 10 SSL certifikáty

Nalezení a stažení certifikátu

Takový certifikát musíme najít a importovat do operačního systému. Název certifikátu napište na PC do internetového vyhledávače. V našem případě je vydavatel certifikátu společnost Buypass, otevřeme si tedy hned první nalezený výsledek, konkrétně stránku https://www.buypass.com/support/download-center. Pokračujte rozkliknutím položky Buypass Root Certificates (SSL). V seznamu certifikátů ke stažení pak zvolíme ten, který je označený jako Buypass Root Certificates on mobile. Zmíněný WAP odkaz http://mobile.buypass.no/ssl otevřeme v telefonu a postupujeme podle instrukcí ke stažení (volíme certifikát Class 3 Root, neboť nám chybí Buypass Class 3 CA 2).

BlackBerry 10 SSL certifikáty

Některé certifikáty bývají odlišné v tom, že se nijak neliší verze pro počítače a mobilní telefony, typicky např. Let’s Encrypt Authority X3. V takovou chvíli stáhneme na stránkách vydavatele prostě jediný dostupný typ souboru.

Import do smartphonu BlackBerry 10

Stažený soubor nahrajeme do telefonu či na SD kartu (v případě, že jsme certifikát stáhli do počítače). Následně jej najděte v telefonu přes správce souborů a klikněte na něj. Spustí se průvodce importování souboru. Tam už stačí jen kliknout na tlačítko „importovat“. Máte také možnost omezit funkčnost certifikátu pouze na sítě VPN či WLAN, tím se ale nezabývejte, pokud nevíte, co děláte.

BlackBerry 10 SSL certifikáty BlackBerry 10 SSL certifikáty BlackBerry 10 SSL certifikáty

Může se stát, že se průvodce nezobrazí a místo něj jen vyskočí chybová hláška. V takovém případě jste pravděpodobně stáhli špatný typ certifikátu (např. standardní verzi místo mobilní, pokud jsou rozlišeny, popř. verzi, která není určena koncovým uživatelům, ale firmám atd.).

Po úspěšné instalaci se webová stránka normálně načte. V adresním řádku je navíc ikonka modrého zámečku, který indikuje, že je připojení chráněno před osposloucháváním. To lze u každého webu zkontrolovat klíknutím na klávesu tři tečky > informace o webu (úplně nahoře).

BlackBerry 10 SSL certifikáty BlackBerry 10 SSL certifikáty

Správa instalovaných certifikátů

Pokud byste někdy potřebovali nějaký certifikát zobrazit, popř. si prostě zkontrolovat, jaké certifikáty máte v telefonu nainstalované, můžete. Všechny certifikáty naleznete v Nastavení > Zabezpečení a soukromí > Certifikáty.

BB10 certifikáty

Rada na závěr

Certifikáty vždy stahujte přímo ze stránek jejich vydavatele. V žádném případě je nestahujte z jiných než oficiálních zdrojů.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/jak-aktualizovat-ssl-certifikaty-pro-blackberry-10-mame-pro-vas-navod/feed/ 9 18819
Předobjendávky BlackBerry KEYone Black Edition zahájeny! http://blackberryczech.cz/2017/predobjendavky-blackberry-keyone-black-edition-zahajeny/ http://blackberryczech.cz/2017/predobjendavky-blackberry-keyone-black-edition-zahajeny/#comments Fri, 29 Sep 2017 08:00:07 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18856 Vylepšená speciální edice oblíbeného modelu BlackBerry KEYone míří na český trh! Obchod CELKOM.CZ zahájil předobjednávky BlackBerry KEYone Black Edition za 16.990,- Kč s dostupností 1. listopadu 2017.

Model KEYone s označením Black Edition se od stříbrné verze liší nejen barvou, ale především svou výbavou. Paměť RAM u něj vyskočila na 4 GB a vnitřní paměť dokonce na 64 GB s možností rozšíření o paměťové karty microSDXC.

blackberry-keyone-black-edition-1 blackberry-keyone-black-edition-2

Nový model BlackBerry KEYone Black Edition můžete předobjednat v obchodě CELKOM.CZ.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/predobjendavky-blackberry-keyone-black-edition-zahajeny/feed/ 13 18856
BlackBerry KEYone Black Edition dorazí na český trh již v říjnu: přinese lepší výbavu, ale vyšší cenu http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-black-edition-dorazi-na-cesky-trh-jiz-v-rijnu-prinese-lepsi-vybavu-ale-vyssi-cenu/ http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-black-edition-dorazi-na-cesky-trh-jiz-v-rijnu-prinese-lepsi-vybavu-ale-vyssi-cenu/#comments Tue, 05 Sep 2017 08:00:06 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18849 BlackBerry KEYone je bezpochyby nejúspěšnější BlackBerry za poslední roky. Prodeje tohoto modelu dalece převyšují předchozí řady s operačním systémem BlackBerry 10, ale také stájové kolegy běžící na Androidu. Výrobce se proto rozhodl připravit speciální edici, který přinese nejen kompletně černý design, ale také trochu lepší výbavu.

Podle informací z obchodu www.shopblackberry.cz překonalo zahájení prodeje modelu KEYone všechny jeho předchůdce a tento fakt pouze potvrzuje, že na podobný smartphone opravdu mnoho uživatelů dlouho čekalo. Prodejních úspěchů si samozřejmě všiml i výrobce TCL, který se s firmou BlackBerry domluvil na vydání vylepšené verze BlackBerry KEYone Black Edition.

blackberry-keyone-black-edition

Nový KEYone Black Edition dorazí na český trh v říjnu, tedy již za měsíc! Velice důležitá je výbava, která je o něco lepší než aktuální stříbrná verze – paměť RAM poskočila na 4 GB a vnitřní paměť se zdvojnásobila. Uživatel tak bude mít dostupné 64GB úložiště a samozřejmě jej bude moci rozšířit také o paměťové karty.

Bohužel je tu však také jedna špatná zpráva – KEYone Black Edition nebude na evropském trhu dostupný jako dualSIM. Podpora tedy zůstává pouze pro jednu aktivní SIM kartu.

Cena novinky bude o něco málo vyšší než u stříbrné varianty. Případní zájemci si připlatí cca 500,- Kč, finální ceny by se totiž měla pohybovat kolem hranice 17 tisíc korun. Pokud máte zájem o nový model BlackBerry KEYone Black Edition, předobjednávky budou startovat v půlce září v obchodě www.shopblackberry.cz a www.celkom.cz.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-black-edition-dorazi-na-cesky-trh-jiz-v-rijnu-prinese-lepsi-vybavu-ale-vyssi-cenu/feed/ 11 18849
BlackBerry zlepšilo výrobu BlackBerry KEYone, displeje už vypadávat nebudou http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-zlepsilo-vyrobu-blackberry-keyone-displeje-uz-vypadavat-nebudou/ http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-zlepsilo-vyrobu-blackberry-keyone-displeje-uz-vypadavat-nebudou/#comments Fri, 25 Aug 2017 13:51:47 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18840 Před několika dny se na youtubovém kanálu uživatele Jerry Rig Everything objevilo nové video o BlackBerry KEYone. Youtuber “Jerry” (ač se reálně jmenuje jinak) v něm vyzkoušel pevnost již druhého kusu tohoto modelu. Rozhodl se tak (s jistým časovým odstupem) poté, co BlackBerry Mobile v reakci na jeho předchozí video vydalo prohlášení, že všechny nově vyráběné kusy tohoto přístroje budou značně odolnější. Právě video zmíněného youtubera stojí za slušnou mediální pozorností ohledně kauzy vypadávajícího displeje u modelu KEYone.

Video dokazuje, že výrobce u tohoto problému zakročil opravdu důkladně. Jerry na telefon vyvíjel značnou sílu, telefon přesto odolal. Youtuber následně přístroj (destruktivně) rozebral, čímž odhalil značnou vrstvu lepidla, která pevně drží displej v těle přístroje. To zaručuje, že displej zůstane v těle přístroje i po silnějším nárazu.

Výrobce na celou kauzu zareagoval příkladně a uživatelům přístrojů první série vzkázal, že případné vypadnutí displeje bude uznáno jako důvod k reklamaci, a přístroj vyměněn.

Několik kusů s vypadlým displejem se opravdu objevilo, ale jednalo se o jednotky a výrobce všechny tyto reklamace promptně řešil bezplatnou opravou”, řekl k tomuto tématu Pavel Hora, vedoucí technik obchodu ShopBlackBerry v Praze a dodal, že nových sérií se tyto problémy již netýkají. Obchod ShopBlackBerry v současné době nabízí již pouze přístroje z nové série, kterých se již riziko vypadnutí displeje netýká.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-zlepsilo-vyrobu-blackberry-keyone-displeje-uz-vypadavat-nebudou/feed/ 2 18840
Klávesnice BlackBerry přijde s nástrojem pro rychlý pohyb textem či pro přístup ke zkopírovaným položkám http://blackberryczech.cz/2017/klavesnice-blackberry-prijde-s-nastrojem-pro-rychly-pohyb-textem-ci-pro-pristup-ke-zkopirovanym-polozkam/ http://blackberryczech.cz/2017/klavesnice-blackberry-prijde-s-nastrojem-pro-rychly-pohyb-textem-ci-pro-pristup-ke-zkopirovanym-polozkam/#comments Sat, 05 Aug 2017 08:00:35 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18787 Všechny majitele zařízení BlackBerry s Androidem potěší novinky, které již brzy přijdou do softwarové Klávesnice BlackBerry. V beta verzi této klávesnice se totiž objevila úplně nová lišta s rychlým přístupem k funkci diktování, ke smajlíkům, výběru textu a k obsahu schránky.

Kanadská společnost BlackBerry se ve světě proslavila především svou hardwarovou klávesnicí. Již při příchodu celodotykového modelu BlackBerry Z10 se ale ukázalo, že kanadská firma dokáže vyvinout i perfektní softwarovou klávesnici. Klávesnice BlackBerry se postupem času ze systému BlackBerry OS 10 dostala na Android a je stále vylepšována, čehož důkazem je i právě její poslední zkušební verze.

Nový panel je skutečně šikovný a opět o něco zvyšuje komfort při práci s textem. Zařízení BlackBerry byla vždy navrhována především pro efektivní práci a nová klávesnice tuto efektivitu posunuje opět o něco výše.

Novinka v podobě rychlého přístupu ke smajlíkům a k diktování textu jistě potěší, ale není ji potřeba dlouho rozebírat. Za bližší pozornost ovšem stojí zbylé dvě funkce nového panelu. Ikonka pro přístup ke schránce zkopírovaných položek vám totiž nabídne nejen poslední zkopírovaný text, odkaz a podobně, ale hned několik posledních zkopírovaných položek. Nástroj pro výběr textu pak umožňuje jak jednoduchý pohyb textem, tak i rychlé kopírování, vkládání a dokonce zvýrazňování textu.

Aktualizace Klávesnice BlackBerry by se uživatelé měli dočkat v následujících týdnech, takže nezapomeňte kontrolovat Obchod Play. Zkušební verze je pro uživatele zapojené do beta programu dostupná již nyní.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/klavesnice-blackberry-prijde-s-nastrojem-pro-rychly-pohyb-textem-ci-pro-pristup-ke-zkopirovanym-polozkam/feed/ 2 18787
Video: prohlédněte si nové BlackBerry KEYone Limited Edition Black http://blackberryczech.cz/2017/video-prohlednete-si-nove-blackberry-keyone-limited-edition-black/ http://blackberryczech.cz/2017/video-prohlednete-si-nove-blackberry-keyone-limited-edition-black/#respond Thu, 03 Aug 2017 07:00:59 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18814 Představení nového BlackBerry KEYone v limitované černé edici bylo pro mnoho z nás velkým překvapením. V předchozím článku jsme vám mohli sdělit skvělou novinu, že tento model se na podzim dostane i na náš trh, ale jak přesně bude novinka vypadat?

Na to se můžete podívat na prvních videích, která se objevila na YouTube. Nový KEYone se totiž začíná prodávat nejdříve na indickém trhu a teprve poté se dostane i na ty další. Nová barva však není jediná novinka, drobných změn se dočkala také výbava. Vnitřní paměť narostla na 64 GB a paměť RAM pak na 4 GB. Co je však ještě zajímavější je fakt, že nový KEYone Limited Edition Black by měl být dual SIM!

Zda se i do Čech dostane dual SIM varianta bohužel zatím nevíme, ale vyšší paměť máme již potvrzenou. Samozřejmě to však nebude zadarmo – nejenže počet kusů této novinky bude omezen, ale vyšší bude také cena a to zhruba o 1.500,- Kč. Na konkrétní informace si však budeme muset ještě několik týdnů počkat.


 

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/video-prohlednete-si-nove-blackberry-keyone-limited-edition-black/feed/ 0 18814
5 zábavných her pro BlackBerry 10 zdarma! http://blackberryczech.cz/2017/5-zabavnych-her-pro-blackberry-10-zdarma/ http://blackberryczech.cz/2017/5-zabavnych-her-pro-blackberry-10-zdarma/#comments Wed, 02 Aug 2017 08:00:33 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18810 Přístroje BlackBerry představují především bezkonkurenční pracovní nástroj a na zábavu se hodí spíše zařízení se systémem Android, popřípadě výrobky s iOS. Hry samozřejmě nejsou nic, co by dramaticky zvýšilo vaši produktivitu, vlastně spíše naopak. Na druhou stranu, aplikace, s nimiž si zkrátíte čas třeba při čekání ve frontě nebo užijete trochu odreagování během cesty vlakem, vždy přijdou vhod. Pojďme se podívat na 5 nejzábavnějších, které není potřeba konvertovat ani instalovat přes Snap apod. Navíc za ně nezaplatíte ani korunu.

Kiwi Wonder od Funkoi je jedna z nejlepších neplacených her pro BlackBerry 10. Octnete se v roli roztomilého ptáka kiwi, který pochopitelně nedokáže létat a když zapne svůj tryskový batoh, musí čelit ostatním ptákům, kteří nejsou ve vzduchu zrovna přátelští.

Do toho samozřejmě sbíráte různá vylepšení a body. Ovládání hry je velice intuitivní a herní prvky jsou nápadité. Obtížnost je pak rozumně nastavená a stoupá, jak ve hře postupujete dále. K dispozici je také možnost dokoupit různá vylepšení a úpravy vzhledu, ale zábavu si užijete i bez nich.

Máte-li rádi žánr sci-fi a seriály typu Star Trek, určitě zkuste střílečku Alpha Zero, opět od Funkoi. Vaším úkolem bude velet kosmické lodi, prostřílet si cestu asteroidy a sem tam sejmout nějakého drsného bosse. Ovládání si užijete, protože hra podporuje multi-touch.

S vaším postupem odemknete další a další zbraně a nahlédnete do dějové linky. Jako bonus si vychutnáte epický příběh se strhujícím rozuzlením. Grafika je s ohledem na to, že jde o hru zdarma, slušná, stejně jako zvukové efekty a přestože samotná hra může být po nějaké době poněkud jednotvárná, na zkrácení dlouhé chvíle je ideální.

Ať už jste vášniví běžci, či ne, hra Retro Runners vás určitě chytne. Všechno je tu naoko retro, od grafiky přes zvuk až po vyloženě adiktivní herní zážitek. A taky je nehorázně těžká, což poznáte, až se budete svého borce snažit donutit nepadat a… samozřejmě běhat. Stejně jako jinde, i zde možnost dokoupit různá vylepšení a vzhledy vašeho běžce, ale nutně je potřebovat nebudete. Doporučujeme hrát například při běhu.

Minion Rush je hra nejen pro milovníky série animovaných filmů Já padouch. Je to v podstatě 3D plošinovka, kde s vybraným mimoňem procházíte různé úrovně a lokace, včetně Gruovy laboratoře, a bojujete s bossy. Je to pekelně těžké, tím spíše, když neinvestujete do různých „cheatů“, které například umožňují oživovat mimoně nabouravší do překážek.

Na druhou stranu, zcela zdarma dostáváte vynikající grafiku a ještě lepší herní zážitek. Pokud zbožňujete natvrdlé pomocníky legendárního superzločince, je instalace této hry naprostá povinnost.

World of slots vám nabídne pestrou paletu nejrůznějších výherních automatů, které jsou opravdu nápadité. Riskujete samozřejmě pouze herní peníze, točení ošidnými válci je tedy pouze záležitostí relaxace. Někteří „jednorucí bandité“ vás určitě rozesmějí, jiní uchvátí originálními motivy.

Navíc se vám každých pár hodin objeví na herním kontě různé bonusy. Sice zde neexistuje možnost zahrát si o skutečné peníze, jako u některých aplikací pro plaformy Android a iOS, na druhou stranu na zpříjemnění čekání třeba na zastávce autobusu úplně postačí.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/5-zabavnych-her-pro-blackberry-10-zdarma/feed/ 2 18810
BlackBerry KEYone Limited Editon Black představeno: větší paměť a dual-SIM na podzim dorazí také do Čech http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-limited-editon-black-predstaveno-na-podzim-dorazi-take-do-cech/ http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-limited-editon-black-predstaveno-na-podzim-dorazi-take-do-cech/#comments Tue, 01 Aug 2017 08:37:20 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18797 BlackBerry dnes oficiálně odhalilo speciální limitovanou edici své aktuální novinky BlackBerry KEYone. Zatímco běžná varianta těží z kombinace černé a stříbrné barvy a je tak velmi podobná známénu BlackBerry Passport Silver Edition, nová limitovaná edice bude kompletně černá!

Mnoho uživatelů se ptalo, zda bude BlackBerry KEYone dostupný pouze v jedné barevné variantě a výrobci se překvapivě dařilo udržel pod pokličkou chystanou novinku. Je potřeba zmínit, že varianta Limited Edition Black bude opravdu limitovaná edice a počet kusů bude tedy omezen. Aktuálně byla oznámena dostupnost na indickém trhu.

Kromě jiné barvy se však tato limitovaná edice dočká také lepší výbavy – například 64 GB vnitřní paměti, 4 GB paměti RAM nebo podpory dual-SIM. To bude jistě pro mnoho uživatelů velmi lákavé vylepšení.

Pokud se vám tato varianta líbí, máme pro vás dobrou zprávu! Z oficiálních zdrojů máme potvrzeno, že Limited Edition Black varianta se na podzim dostane také na český trh. Doufejme, že se potvrdí i stejná výbava pro náš trh, včetně podpory dual-SIM.

Konkrétní datum ani cenu bohužel neznáme, ale odhadujeme, že bude o něco vyšší, než u běžné varianty. Přeci jen exkluzivita něco stojí…

Více informací o BlackBerry KEYone na www.shopblackberry.cz/keyone

keyone_specs

Highly Ergonomic Physical Keyboard Packed with Features – Featuring a state-of-the-art physical keyboard that provides an unmatched typing experience, the BlackBerry KEYone makes typing long emails, messages or notes a seamless task. To improve your productivity, even more, this keyboard is armed with a slew of features such as flick typing, touch navigation gestures and separate keyboard shortcuts for each key. With the space key also acting as a fast and accurate fingerprint sensor, experience convenience like never before.

Power-Packed Performance with All-Day Battery Life – Powered by the highly powerful and efficient Octa-Core Snapdragon 625 processor with Adreno 506 graphics, the BlackBerry KEYone can run all apps and games without missing a beat. Armed with 4GB of RAM, experience true multitasking while switching between your productivity or personal apps. Featuring 64GB of internal memory, which is further expandable up to a massive 2TB using micro SD cards, this phone can store all of your media, apps, and games. Under the hood of the KEYone is a massive battery with 3505 mAh capacity that can easily get you through the day even with intensive use.

Loaded with Features, Designed to Impress – With a sharp 4.5″ IPS LCD display with 1620 x 1080 resolution and 434PPI, the BlackBerry KEYone (Limited Edition Black) can make your images and media come to life. Its 12MP primary and 8MP front-facing cameras capture excellent images even in low light to help you capture those priceless memories. Running on the latest Android operating system with BlackBerry’s own security software on top, the BlackBerry KEYone is created with security at the forefront. On the hardware side, the KEYone is made from a strong aluminum frame with a soft textured back for ergonomic comfort. Shop for the BlackBerry KEYone, exclusively available at Amazon India and stand out from the crowd.

Zdroj: CrackBerry

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/blackberry-keyone-limited-editon-black-predstaveno-na-podzim-dorazi-take-do-cech/feed/ 11 18797
Jak si nastavit (vlastní) vyzvánění na Blackberry s Androidem http://blackberryczech.cz/2017/jak-si-nastavit-vlastni-vyzvaneni-na-blackberry-s-androidem/ http://blackberryczech.cz/2017/jak-si-nastavit-vlastni-vyzvaneni-na-blackberry-s-androidem/#comments Tue, 18 Jul 2017 16:00:49 +0000 http://blackberryczech.cz/?p=18768 Pokud se na svém BlackBerry s Androidem nechcete spokojit s uniformním výchozím vyzváněním, můžete si jej samozřejmě nastavit podle sebe. Nastavení ovšem není až tak intuitivní. V dnešním návodu se proto podíváme na to, jak vyzvánění změnit, jak si nastavit zvuk pro konkrétní aplikaci, pro konkrétní kontakt a v neposlední řadě také na to, jak mezi nabízená vyzvánění dostat i libovolnou písničku.

Jak měnit zvuk vyzvánění

Nejdříve se podívejme obecně na to, jak změnit základní vyzváněcí tón pro oznámení příchozího hovoru, pro příchozí zprávu a pro budík. Stačí navštívit Nastavení –> Zvuk a zde si pro každou z hlavních tří kategorií oznámení vybrat příslušný zvuk.

android_ring_1-min

Jak změnit zvuk vyzvánění konkrétní aplikace

Pokud používáte komunikační aplikace jako třeba WhatsApp, často je v jejich nastavení možné nastavit zvuk zvlášť. Díky tomu i po sluchu rozlišíte, zda vám přišla SMS zpráva, nebo zpráva třeba právě na WhatsApp. Všechny aplikace ovšem tuto vymoženost nenabízí, vždy závisí na konkrétním vývojáři. Pokud aplikace nastavení vlastního zvuku umožňuje, vždy tuto možnost naleznete přímo v jejím nastavení. Například u již zmíněného WhatsApp je tedy nutné klepnout na tři tečky v pravém horním rohu, dále na volbu Nastavení a Oznámení.

android_ring_2

Jak měnit vyzvánění u konkrétních kontaktů

Vyzváněcí tóny lze přiřazovat i konkrétním kontaktům. Stačí si otevřít telefonní aplikaci a najít si kontakt, u kterého chcete vyzvánění nastavit. Na kontakt klepnete a následně použijete ikonku tužky v horní části karty kontaktu. Tím se dostanete do režimu editace a v pravém horním rohu klepnete na symbol tří teček. Zde již postačí vybrat volbu Nast. vyzvánění a vybrat si kýžený zvuk.

android_ring_3

BlackBerry Hub pak nabízí možnost nastavit unikátní zvuk upozorňující na příchozí mail pro každý e-mailový účet zvlášť. Stačí si otevřít Hub, následně přejít do bočního panelu, zvolit Nastavení a poté klepnout na popis účtu, u kterého chcete zvuk nastavit. Poté již stačí najít volbu Zvuk oznámení.

android_ring_4

Jak dostat do nabídky vyzvánění libovolný zvuk

Nastavujete-li si vyzvánění, vždy vybíráte zvuk z kontextové nabídky. V té ale naleznete jen ta vyzvánění, které jsou již v zařízení připravená výrobcem. Jak zajistit, aby se mezi těmito zvuky objevila i vaše oblíbená písnička?

Aby bylo možné nastavit libovolnou písničku coby vyzvánění, je potřeba zvuk dostat do složky „Ringtones“ v paměti zařízení. Nejsnáze tak učiníte po připojení k počítači, kdy stačí písničku do této složky snadno přetáhnout myší. Přesun je ale možné samozřejmě udělat i v telefonu, a to bez nutnosti cokoliv instalovat.

Abyste se dostali k možnosti přesouvat soubory mezi složkami v zařízení, je potřeba jít do Nastavení –> Úložiště –> Interní sdílené úložiště a zde klepnout na předposlední volbu Prozkoumat. Takto se dostanete k přehlednému seznamu složek. Nyní je potřeba si najít písničku, kterou chcete použít coby vyzvánění. Pro hudbu je běžně určena složka Music. Pokud jste si zvuk do telefonu stáhli z internetu, bude ve složce Downloads, pokud vám písnička přišla přes Bluetooth, bude ve složce Bluetooth a podobně.

android_ring_5

Jakmile kýžený zvuk najdete, je potřeba na položce podržet prst a tím ji označit. Poté klepněte na symbol tří teček v pravém horním rohu a zvolte možnost Přesunout do…. Nyní již stačí zvolit cílové úložiště, jímž je právě složka Ringtones v interním úložišti zařízení. Přesun dokončíte klepnutím na příkaz „Přesunout“, který se nachází v pravém dolním rohu displeje. Pokud se vám mezi nabízenými lokacemi neukazuje vnitřní paměť zařízení, stačí opět klepnout na tři tečky v pravém horním rohu a ručně vnitřní paměť zobrazit.

android_ring_6

Jakmile tento přesun uskutečníte, daná písnička či zvuk se vám již bude v nabídce vyzváněcích tónu objevovat, a to buď normálně mezi ostatními zvuky, nebo skrze volbu „Další vyzváněcí tóny“, která je v nabídce hned na prvním místě.

]]>
http://blackberryczech.cz/2017/jak-si-nastavit-vlastni-vyzvaneni-na-blackberry-s-androidem/feed/ 6 18768