BlackBerry 10 Aplikace, BlackBerry 10 Návody

Playepub Book Reader: Čteme knihy na smartphonu s BlackBerry 10

Platforma BlackBerry 10 bohužel nikdy nebyla zcela plnohodnotnou konkurencí pro konkurenční operační systémy, a nejspíše už tušíte, kam mířím: nedostatek aplikací. Nikdy jsme se nedočkali oficiálních (a tedy plně funkčních) klientů pro celou řadu (tehdy i nyní) velmi oblíbených služeb. Skype, YouTube, pořádné mapy či Instagram tak jsou sice jen pomyslnou špičkou ledovce, ale dobře demonstrují jeden z hlavních faktorů, proč dnes o jinak výborném desítkovém systému hovoříme v minulém čase.

Jednou z chybějících kategorií aplikací byly i čtečky elektronických knih. Těžko říct, zdali bylo vytvoření takové aplikace v Cascades náročné, nebo zdali se zkrátka jednoduše nenašla dostatečně dobrá duše, která by aplikaci vytvořila a publikovala. Po otevření systému pro aplikace z Androidu se v obchodě BlackBerry World sice ještě objevilo několik čteček, jejich kvalita byla ale spíše mizerná, a výkon emulované aplikace v desítkovém androidím runtime nebyl nic extra.

Playepub Book Reader aneb nejspíše jediná použitelná čtečka vůbec

Naštěstí se v BlackBerry World ještě stále krčí nenápadná aplikace Playepub Book Reader. Jedná se o jednoduchou čtečku se základními funkcemi, uživatel ale těží z výhody nativní aplikace (nejedná se o port z Androidu), a která nabízí vše potřebné. Aplikace byla naposledy aktualizována v roce 2015, to ale většinu uživatelů desítkových BlackBerry příliš nepřekvapí. Důležité je, že funguje. Dříve placená aplikace je navíc nyní ke stažení zcela zdarma, čili i největší šetřílek nemusí obětovat $1!

V obchodě BlackBerry World lze najít celou řadu recenzí, kde si uživatelé stěžují na nefunkčnost software. Vězte, že aplikace funguje, a to vlastně docela dobře. Při prvním spuštění je totiž nutné aplikaci udělit oprávnění pro přístup do „sdílených souborů“. Bez toho nemá čtečka přístup k souborům uloženým v interní paměti (tedy ke staženým knížkám), a nezobrazí je. Pokud oprávnění aplikaci nedáte, a zkusíte v aplikaci nějakou knížku otevřít, aplikace vyhodí následující chybovou hlášku (viz níže). Oprávnění můžete aplikaci udělit v nastavení systému > zabezpečení a soukromí > oprávnění pro aplikace, případně aplikaci stáhnout z obchodu World znovu.

Vývojář v poznámkách uvádí podporu formátů epub, mobi, pdb, prc, azw a FB2. Fungují samozřejmě pouze soubory bez DRM zámku.

Ovládání čtečky není úplně intuitivní, po chvilce si ale zvyknete. Po otevření knihy a je pro navigaci ve čtečce je třeba nejprve kliknout na stavový řádek ve spodní straně obrazovky, který ukazuje, jak moc jste v četbě daleko. Po kliknutí na stavový řádek se zobrazí navigační menu, včetně šipky zpět pro návrat do hlavního menu.

Během čtení si můžete tahem od horní strany displeje vyvolat také jednoduché menu pro změnu velikosti fondu, mezer mezi řádky, přepnout na tmavé schéma (vhodné pro modely s OLED displeji) atp. Tahem shora dolů nabídku znovu skryjete.

V navigačním panelu najedete také přístup do menu, kde ještě naleznete některá další malá nastavení (např. možnost procházet ze stránky na stránku pomocí kláves ovládání hlasitosti).

Ještě další možnosti naleznete v hlavním menu aplikace tahem z horního okraje displeje dolů. Naleznete tam další možnosti (volba výchozího adresáře, kam si ukládáte stažené knihy), možnost synchronizace se službami Pocket či Feedly (nezkoušel jsem) a další drobnosti.

Čtečku Playepub Book Reader pro smartphony s BlackBerry 10 OS či tablet BlackBerry PlayBook stahujte odkazem zde.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..