BlackBerry 10, BlackBerry OS, Hlavní Novinky

Základní funkce operačních systémů BlackBerry 10 i BlackBerry OS budou zachovány i po roce 2019

BlackBerry Limited dříve oznámilo, že jakákoliv podpora operačních systémů BlackBerry 10 a BlackBerry OS skončí 31. prosince 2019. Dle tohoto výroku se měly zmíněné operační systémy dostat do tzv. stavu end-of-life, čímž se označují produkty a služby, které již výrobce nadále nijak nepodporuje. Komunitní diskusní fóra tak dosud vytrvale zaplňovala vlákna o tom, co konkrétně bude tato změna pro uživatele zmíněných operačních systémů znamenat. Objevilo se mnoho různých scénářů, všechny ale vycházely z pouhých odhadů. Světlo do debaty mohlo vnést pouze samo BlackBerry.

S blížícím se datem nakonec BlackBerry zveřejnilo další informace, a je třeba říct, že nás kanadská společnost překvapila. Dle aktuální tiskové zprávy výrobce zachová v běhu základní funkcionalitu pro oba zmíněné operační systémy. To znamená, že bude zachována nejzákladnější infrastruktura, která je potřeba pro provoz některých funkcí systému (e-mail, synchronizace účtů, BIS atd.). Uživatelé tak budou moci své přístroje nadále používat pro základní účely i navzdory ukončení některých služeb.

Již dávno BlackBerry oznámilo, že k 31. prosinci 2019 vypne některé klíčové služby. Tou asi nejdůležitější změnou bude vypnutí aplikačního obchodu BlackBerry World, což znamená, že do smartphonu s operačním systémem BlackBerry 10 již nainstalujete POUZE aplikace určené pro Android OS.

Výrobce nově upřesnil, které další služby osekává od 1. sprna 2019. Došlo k vypnutí tzv. „úplné asistence“ v aplikaci BlackBerry Assistant, zůstane tak pouze základní offline asistent. Z BlackBerry World předčasně zmizí nativní aplikace pro Twitter společně s ukončením podpory starých API ze strany poskytovatele. Twitter můžete nadále používat ve webovém prohlížeči, popř. využít některého z alternativních klientů.

Uvolněná zpráva rozhodně neznamená, že by se BlackBerry jakkoliv pouštělo do další podpory BlackBerry 10 či BlackBerry OS. Od roku 2020 budete moci nadále posílat e-maily, telefonovat, nejspíše také synchronizovat své kontakty (např. přes Gmail, dokud bude Google staré operační systémy BlackBerry podporovat). Seznam funkcí těchto starých smartphonů se ale sníží na úplné minimum: vyjma e-mailů a organizačních funkcí se z těchto smartphonů de facto stanou hloupé telefony s možností instalace některých Android aplikací.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..