Android Aplikace, BlackBerry & Android Návody, BlackBerry 10 Aplikace

Tip na víkend: Zahrajte si staré pecky z GameBoy na klávesnici BlackBerry!

Emulace her pro GameBoy není žádná novinka. Smartphony nabízí tuto možnost už celé roky. Hardwarová klávesnice smartphonů BlackBerry ale posouvá herní zážitek trochu dál. Dnes si ukážeme něco na odlehčení. Během víkendu se do mě zahryzla nostalgická a dostal jsem chuť se na chvíli vrátit do éry maličkých nepodsvícených obrazovek, všemožných cartridgů a her, z nichž některé se staly legendami.

Řeč je o rodině přenosných konzolí GameBoy, se kterými kde kdo strávil v 90. letech pěkný kus života. Tentokrát ale nebude třeba plakat nad vybitou baterií v cartridgi, kvůli které se ztratil váš uložený postup ve hře, ani do „kazetky“ foukat, aby se hra vůbec spustila a nezasekla na špatně načteném nápisu NIHTEMDO, hry si můžeme spustit přímo na smartphonu s OS Android.

Emulace her pro GameBoy (či deriváty s přídomky Color a Advance) není žádnou novinkou a je asi tak stará jako konzoly samotné. Hraní těchto her na obrazovce počítače ale není kvůli jejich nízkému žádný velký zážitek, proto se mnozí pokoušeli tyto hry rozchodit už na klasických barevných mobilních telefonech s využitím javy. Většinou to ale moc nefungovalo, výběr her byl omezený a spolehlivost diskutabilní.

S moderními smartphony se dostáváme mnohem dál. Při hraní na dotykovém displeji ale mnozí brzy zjistí, že nahmatávání softwarových tlačítek není úplně to pravé. Hardwarová klávesnice ve smartphonu BlackBerry tady může být jistou výhodou.

Emulátory My OldBoy! a My Boy!

Asi nejjednodušší cestou, jak do telefonu dostat emulátor GameBoy je stáhnout jej přímo z Obchodu Google Play. Pro potřeby tohoto článku si vystačíme s emulátorem My OldBoy! Free, který je volně ke stažení a slouží ke spuštění her pro původní GameBoy a novější GameBoy Color. Hry pro novější systém GameBoy Advance spustíte přes aplikaci MyBoy! Free.

Dále budete potřebovat nějaké ty hry. Zdroj, jakým je získáte, nechávám na vás:

 • pro aplikaci My OldBoy! Free stahujte soubory s příponou .gb a .gbc
 • pro aplikaci My Boy! Free stahujte hry ve formátu .gba

Po stažení hry do paměti přístroje ji pak jen stačí spustit v emulátoru. Pokusně jsem si stáhl původní Pokemon Red Version pro GameBoy/GameBoy Color. Hra běží skvěle, nepozoruji žádné bugy ani zasekávání. To by koneckonců bylo docela překvapivé, porovnáme-li rozdíl ve výkonu původního GameBoye a dnešních smartphonů.

Tipy pro majitele BlackBerry s hardwarovou klávesnicí (PRIV, KEYone, KEY2 či KEY2 LE):

 1. V menu emulátoru (tlačítko se třemi proužky) pokračujte do Settings > Input > Key mappings a přiřaďte si klávesy tak, jak vám budou vyhovovat. Doporučuji také nastavit klávesu MENU, která otevře možnosti aplikace (volbu najdete na konci seznau).
 2. Po nastavení kláves doporučuji v menu Input odškrtnout položku Virtual keypad. Tím úplně vypnete tlačítka softwarového ovládání. Na displeji tak uvidíte pouze vaši hru bez rušících virtuálních tlačítek.
 3. V menu Settings > Video > Screen size si můžete herní obrazovku posunout o něco níže, aby vám v horní části displeje nepřekážel panel při změně hlasitosti či při příchozí zprávě.

Původní hry pro GameBoy a GameBoy Color se hrají o poznání lépe než novější tituly pro GameBoy Advance. Ty mají sice daleko hezčí grafické zpracování (The Legend of Zelda: The Minish Cap vypadá zkrátka skvěle), mnohdy ale vyžadují stisk tzv. „triggerů“ (kláves L a R, které se na GameBoy Advance nacházely v zadní straně přístroje v dosahu ukazováčků). BlackBerry samozřejmě žádná taková tlačítka pro ukazováčky nemá, budete si tak muset vystačit pouze se svými palci. To mnohdy vede ke krkolomným pohybům po klávesnici a není to právě příjemné.

A co mé BlackBerry se systémem OS10?

Pokud byste si rádi zahráli něco z knihovny her pro GB/GBC/GBA i na starším smartphonu s operačním systémem BlackBerry 10, máte možnost. V tomto diskusím vlákně fóra CrackBerry.com naleznete odkaz ke stažení emulátoru GBA-BB pro OS10. Dle changelogu vývojáře podporuje hry pro všechny generace GameBoy, které jdou spoštět jak z vnitřní paměti, tak z paměťové karty. Stažený soubor má formát .bar a lze jej do telefonu nainstalovat z počítače pomocí programu Sachesi. Bohužel, mé BlackBerry Q10 přestalo se Sachesi komunikovat, aplikaci tedy nemám jak vyzkoušet. Tak snad někdy příště.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

5 Comments

 1. Vím, že to není úplně košér, ale nedaří se mi najít nějakou hru pro vyzkoušení.
  Mohl by mi někdo pomoci? Líbil by se mi třeba tetris nebo jiná podobná klasika.
  Chci to opravdu jen vyzkoušet. Hry na mobilu jinak vůbec nehraju.
  Díky.

  1. Link Vám sem dát nemohu, zkuste si ale zadat do Google např. frázi: “GameBoy Tetris ROM”. Repozitářů s ROM starých her je stále mnoho, většina her v emulátoru funguje bez problémů.

   Mějte jen na paměti, že ROM bývají obvykle ke stažení v nějakém archivu (zip, rar), je tedy třeba je nejprve rozbalit, aby je aplikace dokázala načíst.

 2. Děkuji za reakci. Nevěděl jsem pořádně, co vlastně hledám, ale už jsem něco našel.
  Chtěl jsem si to hlavně vyzkoušet.
  Ten tetris na klávesnici BBK1 je super. Taky Mario se dá dobře zahrát. Nechávám v mobilu. Třeba se to bude někdy hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..