Android Aplikace, Hlavní Novinky

Březnové aktualizace aplikací BlackBerry: nový design, změny u SMS zpráv a historie volání

Po delší odmlce BlackBerry definitivně vypustilo sadu aktualizací pro své vestavěné aplikace. Právě rolující sada updatů přináší osvěžený vzhled aplikací, na jejichž design se od vydání modelu PRIV příliš nesáhlo a bylo tak jen otázkou času, než se je výrobce pokusí maličko oživit.

Nový design a opravy chyb

Napříč aplikacemi nově najdeme nové úvodní obrazovky, kterým vévodí modrá horní lišta s ornamenty odpovídajícími designovému jazyku od Google. Aplikace tak lépe zapadají mezi ostatní současné aplikace pro operační systém Android. Nový design je po několika dnech používání o něco přehlednější, modré záhlaví napomáhá tomu, aby se uživatel v jednotlivých nabídkách neztrácel. Modrá lišta na druhou stranu ubírá trochu z pracovní plochy, což je škoda.

Novinkou je lišta ve spodní části obrazovky, která nově sdružuje často používané funkce jako filtr, vytvoření nové zprávy/události/kontaktu, klávesy pro vyhledávání atd. To je jednoznačně posun vpřed, předchozí umístění v horní části obrazovky bylo nepraktické a při ovládání telefonu jednou rukou nepohodlné.

Příjemnou změnou je i aktualizace Karty produktivity. Ta se nyní načítá výrazně rychleji, je plynulejší a zmizela dávná chyba, kdy se přes sebe někdy zobrazovaly jednotlivé položky (obsah kalendáře, nepřečtené pošty atd.).

Čistě estetickou novinkou jsou nové systémové ikony aktualizovaných aplikací. Nové ikonky mají tvar kolečka s modročerným pozadím, v němž se zobrazuje piktogram dané funkce (kalendář, adresář atd.). V redakci jsme se i po několika dnech shodli, že se nám nové ikony nelíbí. Doufáme, že je BlackBerry vrátí do původní podoby, jinak si budeme muset zvyknout.

Nové ikony aplikací
Nové ikony aplikací

Novinky se v současné době dotkly těchto aplikací:

 • Doručená pošta (dříve BlackBerry Hub)
 • Kalendář BlackBerry
 • Kontakty BlackBerry
 • Poznámky BlackBerry
 • Úkoly BlackBerry
 • Karta Produktivita BlackBerry

Změny v zobrazování SMS zpráv a historie volání

Společně s novou aktualizací aplikace BlackBerry Hub+ Services (služby, která na pozadí zpracovává komunikaci v telefonu) dochází ke změnám, jak se v aplikaci Doručená pošta (dříve BlackBerry Hub) zobrazují SMS zprávy a historie volání. Google vydal nová pravidla, jak smí vývojáři aplikací zpracovávat SMS zprávy a údaje o telefonních hovorech. Nově tak BlackBerry v aplikaci Doručená pošta nesmí:

 • zobrazovat odeslané SMS zprávy
 • zobrazovat historii telefonních hovorů (platí prý pouze pro některá zařízení, na BlackBerry KEY2 jsem nic takového nezaznamenal).

Z aplikace Doručená pošta (BlackBerry Hub) zmizí všechny SMS zprávy a záznamy o telefonních hovorech, které proběhly před břenovou aktualizací Služeb BlackBerry Hub+. V aplikaci se zobrazují až nově přijaté SMS a telefonní hovory. Google tento krok obhajuje zlepšením zabezpečení dat: snaží se zabránit tomu, aby k těmto citlivým údajům přistupovaly aplikace, které je vůbec nepotřebují. Všechny dřívější SMS zprávy najdete v aplikaci Zprávy, kompletní historii volání pak v Kontaktech BlackBerry či aplikaci Telefon. Nejedná se tedy o žádnou chybu ze strany BlackBerry, tuto změnu si prostřednictvím Obchodu Play vynutil přímo Google, a týká se nově všech aplikací, které jsou v Obchodě Play ke stažení.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

10 Comments

 1. Je otázka, jestli má v tomto stavu hub vůbec smysl a nemyslím tím vzhled. Smyslem hubu byla integrace veškeré komunikace do této aplikace. V os BB10 to fungovalo téměř dokonale v androidu před poslední aktualizací to nebylo vůbec špatné. Poslední aktualizace bohužel hub dost poškodila…

  1. ber to tak, ze na androidu je HUB uz jen nejlepsi mailovy klient … ale klidne bych ho vymenil za outlooka, jen kdyby umel synchronizovat i subfoldery na mailu …
   proste BB je mrtvy, skoda, a to mam jako osobni BB Classic a jako pracovni BB KeyOne

  2. Já to nechápu, ale mně funguje po poslední aktualizaci naopak všechno lépe. I SMS a volání vidím. Musel jsem jen pro odstranění několika chyb odebrat postupně všechny účty a pak je znovu zadat. Na ploše pak ikonky obálek budou mít vpravo dole miniikonku hubu/doručené pošty.

  1. Mám Motion a jsem hodně spokojený kromě foťáku.
   Nový stroj bych právě kvůli foťáku a asi i větší paměti uvítal.

 2. Blbej Google. A ta modrá lišta nahoře v nabídkách účtů je tam proč? Naprd. A tlačítko Aktualizovat je taky blbě přesunutý…
  Ale jinak dobrej posun v grafice, to zas jo :-)

 3. Používam na Note9 platený BB Hub ale po tomto update sa na to asi vy… Nezobrazuje odoslané SMS, hovory neukazuje pre istotu žiadne a integrácia Telegramu funguje zrejme podľa postavenia planét vo vesmíre. Celé zle…

 4. Ikony jsou škaredé. Grafika aplikací otřesná. Seřazení účtů zmizelo, nebo je tak schováno, že nevím jak. SMS, hovory, škoda mluvit. Od 10 k 5.

 5. Po všech updatech mně v Doručené poště (tedy v Hubu) normálně fungují SMS i telefonáty tam mám… Takže nevím. Jsem spokojený. Pro mne vidím spíš pozitivní změny. Jen je pro správnou funkci potřeba ještě odebrat všechny účty, smazat z plochy ikonky obálek k nim. A pak je zase znovu zadat. Nové ikonky pak vypadají jinak. Mají vpravo dole maličkou ikonku Hubu. Pohoda. Pro mých 5 účtů asi 12-15 minut práce.

 6. Mě teda zaráží jedna věc, před aktualizací po smazání sms ze zpráv nebo hovoru z protokolu zmizely tyto i z hubu, teď to musím mazat i tam, čili dvojnásobná práce. Je to otázka nějakého nastavení, nebo se pletu a bylo to i dřív?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..