Hlavní Novinky, Obecné a Tiskové zprávy

BlackBerry Limited slaví 35 let své existence

Právě dnes, 8. 3. 2019 oslavuje kanadská společnost BlackBerry (dříve známá jako Research In Motion, akronymem RIM) 35. páté výročí své existence. A to navzdory tomu, že byla již mnohokrát analytiky odsouzena k brzkému ukončení činnosti. V minulosti se i spekulovalo o možném převzetí společnosti jihokorejským konglomerátem Samsung. BlackBerry ale všechny útrapy osudu přečkalo, a ačkoliv dnes smartphony tvoří zcela minimální část aktivit společnosti, něco z dávné slávy přece jen přečkalo a žije dál.

Co dnes BlackBerry vlastně dělá?

Po nástupu dotykových telefonů BlackBerry (tehdy ještě pod názvem Research In Motion) zcela ujel vlak, její snahy o reakci na nové trendy z dnešního pohledu zcela selhaly. V mnohých ohledech revoluční a po odladění vynikající operační systém BlackBerry 10 přišel na trh příliš pozdě, v mezičase se příliš neuchytily ani pokusy o adaptaci předchozího systému BlackBerry 7 pro lepší podporu dotykového ovládání. Tradičního hráče na poli chytrých telefonů nahradily jiné společnosti a společnost měla co dělat, aby se vyhnula bankrotu.

BlackBerry se po ústupu z trhu s chytrými telefony zaměřuje na vývoj zabezpečených řešení pro cloudové systémy a IoT (Internet of Things). Těží tak především z akvizice společnosti QNX, od které převzala vývoj stejnojmenného operačního systému. BlackBerry se ho sice nepovedlo prosadit v chytrých telefonech, v současné době jej ale úspěšně dodává mnoha automobilkám jako infotainment do automobilů. Mnozí výrobci tak spoléhají na zabezpečení, které má palubní počítač ochránit před nežádoucími útoky zvenčí.

Smart Automotive je vůbec obor, kde BlackBerry vidí do budoucna velký potenciál a poměrně dost se v tomto odvětví angažuje. Spadá tam např. také BlackBerry Radar: systém, který v reálném čase umožňuje lepší kontrolu, správu a řízení flotily nákladních vozidel. Nechybí také typická ucelená řešení pro zabezpečenou komunikaci pro společnosti či vládní organizace (BlackBerry Enterprise Server či BlackBerry Enterprise Mobility Suite).

Jak je to se smartphony?

Poměrně typickou mýlkou je tvrzení, že se BlackBerry stále jakkoliv podílí na vývoji nových smartphonů. Není to tak, veškeré dění ohledně BlackBerry hardwaru má pro většinu světa na starost společnost BlackBerry Mobile, která spadá pod čínského výrobce elektroniky TCL. Mateřské BlackBerry poskytuje pouze licenci na výrobu smartphonů pod ostružinovým logem. Tím jakákoliv souvislost mezi BlackBerry a jakýmkoliv vývojem či výrobou smartphonů končí (KEYone, Motion či KEY2).

Kanadské BlackBerry (nikoliv BlackBerry Mobile) má na starost pouze software. Vydává nové aktualizace systému Android, implementuje bezpečnostní záplaty a nabízí sadu aplikací (např. BlackBerry Hub, Klávesnici BlackBerry, vlastní Kalendář atd.). BlackBerry v průběhu životnosti přístroje garantuje jednu „větší“ systémovou aktualizaci (např. aktualizaci z Androidu 7.1 na Android 8) a 3 roky měsíčních aktualizací od startu prodeje přístroje. Bohužel, dostupnost aktualizací závisí na uvolnění mobilními operátory, mnohým se tedy žádná aktualizace nenabídne a musí volit jinou cestu, jak svůj přístroj udržovat aktuální a s posledními bezpečnostními záplatami (např. autoloader).

Přání k narozeninám

I přes ústup do stínů slávy zůstává značka BlackBerry pojmem, a především přes nové smartphony má živou fanouškovskou základnu. Nechybí ani významnější osobnosti, ke 35. narozeninám firmě popřáli Justin Trudeau (kanadský ministerský předseda), William Shatner (kapitán Kirk ze seriálu Star Trek) či hokejová legenda Wayne Gretzky. Jejich přání si můžete prohlédnout zde.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..