Články & Recenze

BlackBerry KEY2: uživatelské zkušenosti po půl roce používání

Po více než půl roce s BlackBerry KEY2 přinášíme detailní uživatelské dojmy. V dnešní recenzi si přiblížíme o něco dostupnější stříbrnou barevnou variantu s 64 GB paměti a slotem na jednu SIM kartu.

Konstrukce, vzhled, zpracování

BlackBerry KEY2 svůj původ nezapře, na první pohled je patrné, s čím máte tu čest. Oproti modelu KEYone je telefon hranatější, tvarem připomíná celodotykový model Motion. Design tak půsoví více technicky, což je v dnešní době kulatých telefonů trochu neobvyklé. Přední stranu zabírá krycí sklo displeje (ukrývající navíc i webkameru, senzor přiblížení či klávesy pod displejem) a QWERTY klávesnice s matnou povrchovou úpravou. Ve srovnání s modelem KEYone vypadá telefon více jednolitě, zmizela především zvláštní lišta nad displejem, která se mi u předchůdce příliš nelíbila.

Tělo tvoří kovový rám, který obklopuje přístroj ze všech stran. Telefon působí velice robustním dojmem a ačkoliv nemá žádnou certifikaci zvýšené odolnosti, nějaký ten pád by měl přežít bez úhony. Bezvadné zpracování maličko kazí spára mezi bočním rámem a rámečkem klávesnice, to je ale estetická záležitost. Pokud plánujete telefon nosit v pouzdře, ani si toho nevšimnete.

Zadní kryt je pogumovaný s vroubkovanou texturou, což přispívá k dobrému gripu. Oproti běžným hliníkovým či skleněným zádům je také výrazně odolnější proti poškrábání. Zajímavostí je, že logo ostružinky je vlepené z vnitřní strany krytu, nehrozí tedy to, že by se časem postupně odlupovalo. Sklo fotoaparátu je kryté proti poškrábání.

Boční tlačítka jsou podobně jako u modelu Motion umístěná na pravém boku telefonu. Zamykací tlačítko je od ostatních chytře oddělené vroubkovaným povrchem, díky čemuž nebude docházet k záměně s ostatními tlačítky. Zbývá ještě zmínit klávesu Convenience key, která funguje jako programovatelné tlačítko, kterému lze přiřadit až tři funkce v závislosti na tom, kde se telefon nachází (doma, v autě, v práci). Tlačítka jsou velmi dobře hmatatelná a snadno se mačkají.

Kromě základní stříbrné varianty se na našem trhu prodávají ještě modely v černé a červené barvě. Všechna barevná provedení vypadají velmi dobře, je tak především na vašem rozhodnutí, který styl je vám bližší.

Displej

Displej smartphonu má úhlopříčku 4,5 palce a rozlišení 1080 x 1620 pixelů. Vzhledem k poměrně malému rozměru panelu má obraz slušnou jemnost, konkrétně 434 ppi. Jedná se o klasickou LCD obrazovku s technologií IPS, díky čemuž má displej slušné pozorovací úhly a dobré barevné podání. Intenzita podsvícení se dá snížit tak, aby bylo prohlížení příjemné i v noci, na přímém slunečním světle už ale podsvícení nestačí, na obrazovce v takové chvíli není moc vidět a stává se nečitelnou.

Sklo je kryté ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3, a jak už z názvu vyplívá, je po stranách mírně zahnuté.

Klávesnice

Klasická čtyřřadá klávesnice je bezesporu tím hlavním tahákem BlackBerry KEY2. Ve srovnání s předchozím KEYone jsou tlačítka o pětinu větší, což jistě ocení uživatelé s většími prsty. Klávesy mají matný lak a hladkou povrchovou úpravu, díky čemuž se po nich palce pohybují zase o něco lépe ve srovnání s předchozím modelem. Klávesy mají středně silný stisk (nepůsobí gumově) a jasný doraz (např. oproti klávesnici modelu Priv). Díky tomu je psaní nejen pohodlné, klávesnice poskytuje adekvátní zpětnou vazbu. Klávesy si zachovaly vlastní tvarování (jsou zkosené z horní a boční strany), díky čemuž bříška prstů snadno rozeznají jednotlivá tlačítka od sebe, což pomáhá zabránit překlepům. Podsvícení kláves je rovnoměrné a v noci neobtěžuje.

Dlouhodobé zkušenosti s používáním modelu BlackBerry KEY2 mě přesvědčily o kvalitě klávesnice. Mechanika kláves je bezvadná, větší klávesy jsou skutečně znát.

Diskusní fórum CrackBerry plní vlákna o problémech s mezerníkem. Někteří uživatelé si stěžují na to, že se jim mezerník vrklá, vrže, jeho stisk postrádá zpětnou vazbu atd. Nelze samozřejmě vyloučit, že se tento jev vyskytoval u kusů z první série, mezerník na testovaném přístroji ale za několik měsíců nevykázal jedinou vadu.

  • Dodatek: po asi půl roce se i na mém přístroji objevily potíže s rozpoznáním stisku mezerníku. Zařízení šlo na zárůční opravu a obdrželo novou klávesnici.

Klávesnice nezůstala beze změn ani z pohledu rozložení: pravý shift nahradila klávesa SpeedKey. Díky ní je možné rychle přepínat mezi aplikacemi kombinací kláves SpeedKey a jiné klávesy (např. SpeedKey + klávesa „W“ pro WhatsApp). To výrazně urychluje přepínání mezi aplikacemi.

Klávesnice má dotykovou vrstvu, díky níž funguje jako velký touchpad. Schopnost kláves rozpoznávat přejetí prstem se hodí při přemísťování kurzoru, nechybí ale také klasická gesta: pohyb palcem směrem doleva smaže poslední napsané slovo, pohyb směrem vzhůru slouží pro rychlé vkládání navrhovaných slov. Právě kapacitní vrstva klávesnice bude pro mnoho zájemců tím hlavním lákadlem oproti levnějšímu sourozenci KEY2 LE.

Ovládání systému zajišťují kromě dotykového displeje i klasické senzorové klávesy pod displejem. Navigační senzorové klávesy jsou podsvícené, takže nejsou vidět, když je telefon zamknutý. Ve srovnání s modelem KEYone jsou o hodně spolehlivější, odpadly navíc problémy s citlivostí po nalepení ochranné fólie či skla.

Zvuk

BlackBerry KEY2 si zachovalo klasický analogový 3,5 mm výstup na sluchátka. Ten najdete  na horní straně přístroje. Umístění sice nemusí vyhovovat všem, jeho přítomnost ale určitě vítám.

Hlasitý reproduktor telefonu se nachází na spodní straně přístroje. Zvukové podání je spíše zklamáním. Repráček je sice dostatečně hlasitý, kvalita zvuku je ale spíše podprůměrná i mezi jinými telefony s pouze jedním reproduktorem. V době dostupných bezdrátových reproduktorů to nicméně nevidím jako zásadní nedostatek. Mluvené slovo (tedy i telefonní hovory na hlasitý odposlech) zvládá integrovaný repráček bez problémů.

Komponenty, výkon

Telefon pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 660, doplněný o 6 GB operační paměti. Telefon má výkonu dostatek a během testování mě ani jednou nebrzdil. Načítání webových stránek je rychlé (Firefox), práce s klienty sociálních sítí nedělá telefonu problém. Potíže jsem neměl ani s jinak poměrně náročným BlackBerry Hubem (tři e-mailové účty s půlhodinovým intervalem synchronizace, z toho jeden podnikový typu Exchange). Nadstandardně velká operační paměť přijde vhod při práci s několika aplikacemi najednou. Telefon díky ní udrží v paměti i déle spuštěné aplikace.

Diskutující často namítají, že použitý procesor Snapdragon 660 neposkytuje dostatek výkonu. Syntetické testy kolegů z jiných webů ale prozrazují, že v řadě situací je např. Snapdragon 845 pouze o 10 % výkonnější. To nepovažuji za významný rozdíl. Použitý procesor mě přesvědčil o tom, že dokáže poskytnout dostatek výkonu za každé situace.

Grafiku má na starosti jádro Adreno 512. Ačkoliv není BlackBerry KEY2 žádný herní smartphone, s náročnějšími tituly jako GTA San Andreas nemá problém.

Přes to všechno nemůžu říct, že by byl v reálném provozu KEYone výrazně pomalejší (speciálně v černé barevné variantě se 4 GB RAM). Výhodu výkonnějšího procesoru modelu KEY2 oceníte spíš v náročnějších aplikacích, popř. ve chvíli, kdy děláte více náročných úkonů najednou. Rozdíl je samozřejmě znát: Android 8 Oreo daleko účinněji řeší správu cache aplikací, které jsou častým zdrojem zpomalení systému, pokud ale nemáte s rychlostí KEYone zásadní problém, nevidím důvod jej slepě upgradovat. KEY2 je ale bezesporu o něco živější než již zmíněný KEYone i novější KEY2 LE.

Krokem vpřed je nárůst dostupné uživatelské paměti. Základní model KEY2 má paměť s kapacitou 64 GB, dražší dual SIM varianta má rovnou 128 GB. I základní model ale nabízí ve výchozím stavu přes 50 GB volného místa, které lze navíc ještě doplnit paměťovou kartou microSD.

V benchmarcích telefon dosáhl následujících výsledků (měřeno 12/2018):

  • 3DMark Sling Shot Extreme – OpenGL ES 3.1: 1159 bodů
  • 3DMark Sling Shot Extreme – Vulkan: 971 bodů
  • Antutu v7.1.0: 137833 bodů
  • Geekbench CPU Benchmark Single-Core: 1623 bodů
  • Geekbench CPU Benchmark Multi-Core: 5671 bodů
  • Geekbench Compute Benchmark RenderScript: 5835 bodů
  • PCMark Work 2.0 performance: 6522 bodů

Výdrž baterie

Zdrojem energie je uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 3500 mAh, čili stejnou hodnotou, kterou se právem pyšnil už předchozí model KEYone. Výdrž telefonu je výborná, dva dny výdrže nejsou žádný problém. Měřič doby zapnutí obrazovky ukazoval na konci druhého dne hodnotu asi 5 hodin SOT. V rámci jednoho dne se mi ale povedlo přiblížit se i 8 hodinám SOT.

Dodávaná nabíječka má certifikaci Qualcomm Quick Charge 3.0, plné nabití telefonu trvá asi hodinu. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí.

Konektivita

Do ČR dovážená verze modelu KEY2 má označení BBF100-1 a podporuje všechna zdejší pásma LTE. Někteří uživatelé modelu KEYone historicky zaregistrovali potíže se slabším signálem mobilní sítě, na testovaném modelu jsem nic podobného nezaznamenal. V nabídce je i model s podporou dvou sim karet.

Telefon podporuje Wi-Fi ve standardech 2,4 a 5 GHz. Ani s Wi-Fi jsem nezaznamenal žádné potíže. Bluetooth 5.0 fungoval s bezdrátovými sluchátky JBL bezchybně, žádný problém jsem nezaznamenal ani s infotainmentem Škoda Auto.

BlackBerry KEY2 podporuje všechny v česku používané frekvence mobilních sítí. Nezaznamenal jsem žádné potíže se slabým či nestabilním signálem.

Fotoaparát

BlackBerry KEY2 je prvním modelem značky s duálním fotoaparátem. Fakticky se jedná o dva samostatné fotoaparáty, jeden z nich má pouze velkou ohniskovou vzdálenost, díky čemuž dosahuje 2x optického zoomu. Oba snímače mají nejvyšší rozlišení 12 MPx, liší se však clonovým číslem (f/1,8 a f/2,6). Před nedávnem se na diskusních fórech CrackBerry dokonce objevila informace o tom, že se jedná o stejné snímače jako v případě Samsungu Galaxy S9, což ale dosud nebylo potvrzeno. Fotoaparát bohužel stále postrádá optickou stabilizaci obrazu, je třeba se tak spolehnout na algoritmus softwarové stabilizace. Fotoaparát doplňuje dvojice LED diod s odlišnou barvou světla.

Již zmíněný duální fotoaparát je vcelku zajímavou inovací. V prostředí fotoaparátu si lze mezi objektivy přepínat, 2x optický zoom se občas docela hodí. Dvojici snímačů lze také využít v tzv. portrait módu, který zaostřuje na předměty blízko objektivu a vytváří rozmazané pozadí.

Kvalita fotografií a videa je zcela závislá na světelných podmínkách. Zatímco za denního světla pořizuje dvojice snímačů dobré obrázky, přiblížené náhledy ale neposkytují příliš ostrých detailů. Fotoaparát má trochu problém se správným nastavením vyvážení bílé barvy. V mnoha scénách se mi stalo, že i mírné pohnutí přístrojem stačilo k zcela jinému tónu barev na obrazovce. Snímky s vyšším dynamickým rozsahem osvětlení nebývají moc povedné: telefon se zaměřuje buď na tmavé či světlé části scény.

Zajímavý poznatek: fotografie pořízené v režimu HDR/Auto HDR jsou při přiblížení o něco detailnější ve srovnání s fotografiemi vyfocenými v režimu HDR Off.

Videokamera pořizuje záznamy až ve 4K rozlišení při 30 fps. Video za denního světla je obecně dobréjak po obrazové, tak zvukové stránce. Telefonu se podobně jako v případě videa občas nepovede zcela přesně zvolit vyvážení barev, nejde ale o nic hrozného. V horších světelných podmínkách je ale záznam plný šumu, noční natáčení je pak úplné zklamání. Řešením situace může být snížení rozlišení i snímkové frekvence: FullHD při 60 fps je za šera vyloženě tragédie, snížení na 30 fps ale pomůže kvalitu záznamu o něco vylepšit. Objektiv postrádá optickou stabilizaci, což je trochu znát. Softwarová stabilizace má ve zvyku hýbat s obrazem podle pohybujících se objektů (typicky třepat do stran dle jedoucích aut), doporučuji ji vypnout.

Přední kamera je na tom podobně jako zadní duální fotoaparát. Stranou technických specifikací (8 MPx, f/2.0, video až 1080p při 30 fps) platí to, že za dne pořizuje hezké snímky, za šera či tmy už jsou ale výsledky velmi slabé.

Aplikace fotoaparátu vychází z té, kterou známe z modelu KEYone či Motion. Došlo pouze k drobným úpravám v prostředí, nově je např. možné volit vyvážení bílé jak na numerické škále, tak pomocí přednastavených hodnot (pro denní světlo, šero, svit zářivky atd.). Zájemci mohou využít také možnost přidat do fotografie vodoznak s logem přístroje.

Ve srovnání s modelem KEY2 LE fotí dražší KEY2 o něco lépe především za zhoršených světelných podmínek. V takových situacích dokáže KEY2 pořídit o něco jasnější a přecijen detailnější snímky. Za denního světla jsou výsledky srovnatelné a liší se spíše v detailech.

Software

BlackBerry přeskočilo základní verzi Android 8.0 a přišlo s Oreem rovnou ve verzi 8.1. Operační systém telefonu je bez jakýchkoliv větších úprav ze strany uživatelského rozhraní, čistý Android doplňuje pouze sada chytrých aplikací a důležité bezpečnostní úpravy, které samozřejmě nejsou z uživatelského hlediska patrné. Chod systému je plynulý, jak jsme ostatně už nějaký čas u moderních smartphonů s Androidem zvyklí. Díky nadstandardní velikosti operační paměti má navíc telefon „náskok“ i do budoucna.

Dosud celkem nezajímavá aplikace DTEK je k dispozici v nové verzi, její ovládání bylo zjednodušeno a působí přehledněji. Slouží především k monitoringu oprávnění jednotlivých aplikací. Lze tak snadno zjistit, k čemu má která aplikace přístup (fotoaparát, zprávy SMS atd.) a také to, jak často těchto oprávnění skutečně využívá. Aplikace také umí poradit se zabezpečením přístroje.

Důležitou aplikací je BlackBerry Hub. V něm se zobrazují příchozí oznámení ze všech komunikačních aplikací v telefonu, lze tak k příchozím SMS zprávám, WhatsAppu či komunikacím v Messengeru přistupovat z jednoho místa. Zároveň funguje jako poměrně slušný e-mailový klient s bohatými možnostmi nastavení. Hub doplňuje i boční výsuvný panel s názvem Karta Produktivity. Díky němu je možné se odkudkoliv podívat, jaké události máte na další dny v kalendáři, podívat se na seznam nepřečtených e-mailů atd. Z dalších aplikací lze zmínit klasický Kalendář BlackBerry, Poznámky či Úkoly, nechybí ani vlastní aplikace pro správu kontaktů (mnohé nově s možností tmavého pozadí).

Šikovnou aplikací je Centrum napájení. Jak už název napovídá, aplikace pomůže s vyladěním životnosti baterie. Díky aktivnímu monitoringu aplikace sleduje, zdali nějaká jiná aplikace nespotřebovává na pozadí příliš systémových prostředků. Pokud se taková situace vyskytne, na obrazovce se o tom objeví oznámení s možnostmi aplikaci ukončit, popř. jí dát k dispozici méně prostředků. Lze také zakázat automatické spouštění aplikací na pozadí, což může být u mnoha aplikací velmi užitečné.

Samozřejmostí je již režim Skříňka (angl. Locker), který vytváří v souborovém systému jakýsi soukromý prostor. Do něj lze uložit soubory, které chcete ukrýt před ostatními (např. před firemním cloudem). Typickým příkladem jsou fotografie, které z nějakého důvodu nechcete mít v galerii. Daleko užitečnější je z mého pohledu povedený Správce hesel (ang. Password Keeper), který lze nově propojit i do ostatních aplikací (např. webového prohlížeče). Díky bohatým možnostem nastavení a spolehlivému exportu a importu dat jsem jej velmi rád využíval i jako jednoduché úložiště krátkých poznámek.

Nechybí ani povedený Privacy Shade, jenž ztmaví obrazovku vyjma malého okénka, díky čemuž lze důležité věci procházet i v případě, že máte někoho za zády. Novinkou je také mód Redactor, kterým lze snadno začerňovat text na pořízeném snímku obrazovky (psali jsme zde). Aplikace Notable pak zase funguje jako mobilní náhrada aplikace malování: na pořízený snímek mapy lze snadno dokreslit cestu, na snímku obrazovky podtrhnout důležitou informaci atd.

Aplikace BlackBerry jsou šikovným doplňkem, z mého pohledu zvyšující užitnou hodnotu přístroje. Oceňuji, že výrobce do telefonu nenahrává zbytečnosti jako hry, multimediální přehrávače či obchody s aplikacemi, které nejspíš stejně nikdy neotevřete, ale není je možné ani smazat. Oproti tomu oceňuji, že je většina přidaných aplikací v modelu KEY2 reálně využitelná. Pokud byste je však přesto označili za zbytečné, téměř všechny můžete deaktivovat, aby neběžely na pozadí.

Závěr

BlackBerry KEY2 přináší mnohá vylepšení v téměř každém ohledu. Kvalitní konstrukce, větší klávesnice s příjemnou mechanikou, sladěná ovládací tlačítka na boku, výkonný hardware a sada povedených aplikací si drží svou vysokou úroveň. Mezigeneračně se výrobci povedlo zapracovat řadu připomínek, které sesbíral od uvedení modelu KEYone.

Výkonný procesor Snapdragon 660 v kombinaci s velkou porcí operační paměti nezahřívá telefon a znamená rychlé reakce za každé situace. Zachován zůstal analogový konektor na sluchátka či velká baterie, díky které telefon vydrží bez problémů i dva pracovní dny. Posud nemůžu BlackBerry KEY2 nic vytknout. Otazníkem tak zůstává za světla slabší displej a fotoaparát, který mě za šera a tmy moc nepřesvědčil.

Vyplatí se zakoupit KEY2, nebo ušetřit a zvolit lacinější KEY2 LE? Odpověď není jednoznačná. Pokud jste nároční uživatelé a telefonu dáváte zabrat, je KEY2 přecijen o něco hbitější, navíc má větší výkonovou rezervu do budoucna. KEY2 nabízí dobře působící kovový rám, kvůli němu je ale o něco těžší. Velmi důležitým prvkem je především kapacitní (dotyková) klávesnice rozeznávající gesta, kterou KEY2 LE nemá. V ostatních ohledech jde o relativně podobné přístroje.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

3 Comments

  1. Skvělý pracovní nástroj, který díky hw klávesnici nemá konkurenci. Cca před 8 měsíci jsem na něj přešel z Keyone, výrazně rychlější než One. Problém s mezerníke jsem zaznamenal taky, ale po několika týdnech si to sedlo. Hub již funguje také bez výhrad, a i jako ortodoxní Blackberrista jsem si na Android zvykl.

  2. Děkuji za recenzi, přístroj jsem si koupil v dual sim provedení. Foťák mi přijde o malinko horší než u PRIV, ale může to být tím, že automaticky do výsledku nedává tolik HDR. Po úpravách jsou snímky srovnatelné. Výdrž o mnoho lepší, telefon se nezahřívá, oproti PRIV, kde to bylo už skoro neúnosné. Klávesnice dobrá, do té doby než mi po 3/4 roce odešel mezerník a některé často používané klávesy. Začíná to nevinně občas přenese stisk, občas nikoli. Mám novou klávesnici, bohužel závada se po 6 měsících opakuje. Záruční oprava trvala dlouho a mám strach, že budu zase 20 dní bez telefonu. Po záruce, děj se vůle boží. Takovouto zkušenost jsem s předchozími verzemi neměl. Škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..