Android Aplikace, BlackBerry & Android Návody, Novinky

Alternativní metoda psaní diakritiky na BlackBerry s OS Android

Pokud mají v něčem tlačítkové smartphony BlackBerry výraznou nevýhodu, pak je to psaní diakritiky, lidově písmen s háčkem či čárkou. V jistém ohledu je paradoxní, že na dnes již legacy modelech s trackballem či trackpadem (kupříkladu legendární modely řady Bold) měly psaní těchto znaků vyřešené možná o něco lépe než aktuální modely s operačním systémem Android.

Na starých zařízeních stačilo podržet klávesu daného písmene a přejet prstem po trackpadu/trackballu nahoru či dolů, čímž se ke zvolenému písmenu „dopisoval“ háček či čárka, psaní slov s diakritikou tak bylo spíše věcí cviku. U modelu BlackBerry KEY2 je ale kupříkladu třeba podržet zvolenou klávesu po dobu asi jedné vteřiny a následně na displeji zvolit požadovaný znak.

Ruční psaní diakritiky bez automatické opravy je tak spíše za trest a neznám nikoho, kdo by s tímto způsobem zadávání měl trpělivost: však se koneckonců týká i našich západních sousedů s jejich přehláskami, a mnoha dalších národů.

Z pohledu výrobce tak lze konstatovat, že na zjednodušené zadávání diakritiky prostě kašle a máme si poradit s automatickými opravami. Ty ale v BlackBerry klávesnici – minimálně v češtině – rozhodně nejsou zcela spolehlivé. Řešením může být ručně doplňovat háčky a čárky k jednotlivým písmenům (stejný systém, kteří mnozí znají z jablečného systému iOS), popř. předdefinování všech znaků s háčkem či čárkou do rychlé volby. Dnes si ukážeme, jak na to.

Někdy vítězí jednoduchost aneb doplňujeme háčky a čárky ručně

Poznámka: návod je psán s BlackBerry KEY2, Android 8.1 Oreo, FW ACA360 a Klávesnicí BlackBerry ve verzi 4.1904.1.16693.

Pro mnoho z vás asi jednodušší variantou bude systém známý z iPhonů a jejich operačního systému iOS. Chceme-li např. zadat znak „ň“, nejprve napíšeme samotné písmeno „n“, načež k němu až dopíšeme háček. Je to obrácený systém než na běžném počítači, kde se nejprve do paměti uloží háček a následně je třeba zvolit písmeno, nad kterým se má objevit.

Jak ale dodatečné znaky dostat do klávesnice telefonu? Řešení je snadné. Požadované znaky si schováme pod klávesu „sym“, kde využijeme volbu vlastního rozložení symbolů:

 • Jděte do Nastavení telefonu > Systém > Jazyky a zadávání > Nastavení klávesnice > Klávesnice BlackBerry > Upřesnit > Přizpůsobit nastavení symbolů.
 • Zaškrtněte volbu Použít vlastní nastavení symbolů pro dotykovou či fyzickou klávesnici podle toho, kde chcete vlastní symboly používat. Uživatelům čistě dotykových modelů doporučuji zaškrtnout první volbu, majitelům tlačítkových smartphonů volbu druhou i první.
 • Doporučuji v obou případech nechat zapnutou volbu Zobrazit vlastní rozložení jako první. Bez toho se vám háčky a čárky neobjeví při prvním stisku klávesy sym, což tento trik víceméně zabije.
Menu vlastního rozložení symbolů v nastavení klávesnice BlackBerry.
Menu vlastního rozložení symbolů v nastavení klávesnice BlackBerry.

Vlastní znaky si můžete přidat v nabídce Přizpůsobit rozložení.

 • Objeví se okno se sadou smajlíků, interpunkce, diakritiky atd. Ve spodní části obrazovky je náhled aktuálního rozložení znaků pod klávesou „sym“.
 • Z nabídky znaků si nejprve označte symbol, který chcete do klávesnice přiřadit. Např. na kartě diakritika naleznete připravenou čárku. Stačí na ni jednou kliknout a následně zvolit místo v klávesnici dole, kde se má čárka objevovat.
 • Všechny znaky bohužel nejsou takhle k dispozici. Klasický český háček mezi připravenými znaky bohužel nenajdete. Pro jeho přidání jděte do karty vlastní, která je úplně poslední v seznamu. Klikněte na tlačítko se symbolem plus a vepište Unicode kód požadovaného znaku:
  • Háček: U+030C
  • Čárka: U+0301
  • Kroužek: U+030A

Nyní se přepněte třeba do editoru SMS zpráv a zkuste napsat slovo s přidanou diakritikou. Nejpve napište samotné písmeno. Poté stiskněte klávesu „sym“ a doplňte požadovaný znak. Pokud píšete na BlackBerry s fyzickou klávesnicí, můžete daný znak zvolit i stiskem klávesy, na které je znak přiřazený (viz šedé písmenko vpravo nad symbolem znaku).

Lze si vytvořit i vlastní rozložení s českými znaky.

Můžete na to jít ale také ještě jinak. V okně Přizpůsobit rozložení klikněte na tlačítko tří teček v pravém horním rohu obrazovky a zvolte Obnovit prázné rozložení. Tím se klávesnice ve spodní části obrazovky celá vymaže a můžete zadávat jednotlivé symboly načisto. Není nic jednoduššího než jednotlivá tlačítka klávesnice zaplnit písmeny s diakritikou.

Písmena můžete vkládat z karty diakritika, opět ale nenajdete velkou část českých znaků (písmena s háčky či kroužkem). Chybějící písmenka si můžete vložit na kartě vlastní s pomocí Unicode kódů:

 • Unicode kódy pro písmenka s háčky najdete zde,
 • Písmenko „ů“ má Unicode kód U+016F.

Závěrem

Alternativní metody psaní háčků a čárek mohou kdekomu usnadnit život, daleko praktičtější by ale byl pořádný slovník přímo v klávesnici BlackBerry, který by znal skloňovaé a časované tvary slov, učil se pořádně zadávané nespisovné tvary a celkově poskytoval větší oporu. Z mé zkušenosti jsou totiž české automatické opravy slovníku v zásadě nepoužitelné. A pokud alespoň občas lpíte na psaní s diakritikou, rychlé psaní znaků může přijít vhod.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

11 Comments

  1. Klud, Blackberry mobile bude vydavat nove modely nie po rocnom, ale po rok a pol az dvojrocnom cykle modelu. Je to tak preto, lebo ludia dnes menia mobily menej casto ako kedysi. Prichadzat stale s novymi modelmi sa im preto neoplati. Navyse musia odladit najnovsi Android tak, aby bol najbezpecnejsi na trhu. Nieje to len tak prist s novym Blackberry, je to specificke zariadenie ktore treba odladit.

    1. O žádné takové funkci nevím. Pokud potřebujete použít horní či dolní index, můžete si znaky vhodně doladit v textovém editoru (Word).

 1. Ahoj. Když jsme u těch zlepšováků…
  Přešel jsem z BB na čistý Android. Ač používám BB hub atd. chybí mi dlaždice, tedy zobrazení spouštěných aplikací ve formě matice. Ne ty nepřehledný androidí karty. Nevíte o nějakém layoutu nebo lounchy, který by se dal stáhnout, dohrát, klidně zaplatit. Hlavně ať je používání telefonu zase produktivnější.
  Děkuji

 2. Zaujímavé riešenie písania diakritiky, ale podľa mňa je jednoduchšie podržať chvíľu stlačení písmeno, na displeji sa zobrazia jeho ďalšie verzie s diakritikou ( a bez šahania na displej) posunom prstu po klávesnici doprava (však predsa reaguje na gestá), sa posuniem na písmeno s diakritikou a píšem ďalej. Píšem takto bežne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..