Android Aplikace, Hlavní Novinky

ZINQS Launcher: prostředí systému BlackBerry 10 v Androidu?

Celkem nedávno se v obchodě Play objevila nová aplikace, která cílí především na fanoušky zesnulého operačního systému BlackBerry 10. ZINQS je prakticky vzato launcher, který přnáší na Android uživatelské prostředí z BB10. Jak to funguje ve skutečnosti?

Po instalaci a nastavení ZINQS jako výchozího launcheru se objeví domovská obrazovka. Ta skutečně v mnoha ohledech připomíná to, co známe z BlackBerry 10. Na horní straně se nachází lišta s několika základními indikátory (baterie, signál), na spodní straně se nachází seznam dostupných oken a trojice rychlých zkratek (vytáčení, vyhledávání, fotoaparát). Mezi jednotlivými obrazovkami lze listovat tažením do stran. Najdeme zde i vytahovací lištu s rychlými zkratkami k některým funkcím tak, jak ji známe z OS10.

V základním nastavení v launcheru najdeme následující okna:

 • seznam kontaktů
 • widget BlackBerry Hub
 • okno pro widgety ostatních aplikací
 • domovskou obrazovku s možností připnout oblíbené aplikace
 • jednotlivá okna se všemi nainstalovanými aplikacemi, seřazenými podle abecedy

ZINQS simuluje i několik známých základních gest z BlackBerry 10. Tažením odspodu se po levé straně zobrazí některé notifikace (stav budíku či počet nepřečtených sms zpráv).

To hlavní se ale objeví po pomalém tažení z levé strany obrazovky, kdy se objeví základní implementace BlackBerry Hubu. Launcher zatím ale podporuje pouze několik základních služeb (sms zprávy a volání). Jednotlivé události navíc neřadí přímo ke kontaktům, zobrazuje je ale přímo pod sebou (tři příchozí sms zprávy od jednoho kontaktu zobrazí jako tři položky). Dalším tažením zleva se objeví filtr, kterým lze filtrovat jednotlivé služby (např. pouze textové zprávy či Facebook). Zprovoznění této funkce ale zabere vývojářům ještě kus času.

Launcher bohužel neumí zobrazit naposledy otevřené aplikace. V systému BlackBerry 10 se na naposledy otevřené aplikace zobrazovaly jako čtverce na domovské obrazovce, některé navíc uměly zobrazit jednoduché widgety. Domovská obrazovka v ZINQS slouží jen jako okno pro připnutí oblíbených aplikací (abyste je nemuseli lovit listováním na obrazovkách napravo). Vývojaři sem umístili také několik reklam, které lze ale snadno odstranit. Pokud chcete otevřít seznam naposledy spuštěných aplikací, musíte kliknout na klávesu čtverečku pro ovládání systému Android.

ZINQS launcher nabízí základní možnosti nastavení (přístupné přes vytahovací lištu). Můžete si upravit velikost mřížky seznamu aplikací, skrýt nechtěné aplikace či upravit zobrazení některých prvků launcheru (např. skrýt horní lištu s indikátory Wi-Fi, baterie, signálu atd.). Launcher nabízí také možnost zobrazit seznam aplikací ve stylu BlackBerry 10.0 a 10.1 s modrým podkreslením. To je docela zajímavá možnost. Můžete si také vytvořit jednoduché klávesové zkratky (pro model KEYone).

Celkový „BB10feel“ je docela dobrý, je však třeba si pohrát s nastavením a přijmout, že aplikace je teprve v počátcích vývoje. Odezva na stisk tak není ne vždy ideální a celé prostředí působí dost kostrbatě. Osobně bych uvítal možnost použít vlastní sadu ikon, např. Icon Pack 10 Inverted, který by celkový dojem posunul o trošku dál.

Co říct závěrem? ZINQS Launcher je zajímavý pokus implementovat základní logiku domovské obrazovky ze systému BlackBerry 10. Launcher je ale ještě v plenkách a pokud jej vývojáři skutečně dotáhnou do konce, bude to ještě chvíli trvat. Projektu držím palce a jsem zvědavý, jak se bude časem vyvíjet. Osobně zůstávám u výchozího BlackBerry Launcheru, jsem si ale jistý, že své zájemce si najde.

ZINQS Launcher od vývojaře ZINQS LLC si můžete stáhnout zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zinqs.blackberry.

Vyzkoušeli jste ZINQS Launcher? Líbí se vám? Vidíte v podobných projektech potenciál?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

7 Comments

 1. No, to budou muset hoši ještě hodně zapracovat, aby to bylo aspoň použitelný…
  Ale držím jim palce, třeba mi udělají radost :)

 2. Prečo niečo takéto nespraví hneď výrobca?
  Inak mimochodom dneska som si všimol na mojej Q10 že ju mám non-stop zapnutú už presne mesiac. Mesiac bez reštartu, žiadne známky nejakého sekania, používam ju aktívne na mapy, GPS tracker, FTP, SSH prístup na server, Emaily, HDMI výstp na TV, Hudba, Foto… Dúfam že takto nejako bude odladený aj ich Android !

 3. “V systému BlackBerry 10 se na naposledy otevřené aplikace zobrazovaly jako čtverce na domovské obrazovce”…
  Človíčku co to plácáte? To jsou spuštěné aplikace. Nepleťte si to. Na playbooku si dokonce můžete vybrat jak se mají aplikace na pozadí chovat. V os 10 už je to trochu jinak. viz např. počasí nebo správce souborů. Tohle je systém QNX tedy jediný RTS a ne vykleštěný linux, který do ver.5 nevěděl co je multitasking.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..