Články & Recenze, Hlavní Novinky, Powered by Android

Uživatelská recenze BlackBerry KEYone: jaký je přechod z BlackBerry 10?

Je tomu již nějaký čas, co (stále) používám smartphone BlackBerry Q10; vlastně jsem jím nahradil jinak mnohem lepší androidí dotykáč. BlackBerry OS 10 ale má svá nejlepší léta za sebou, takže jsem se rozhodl vyzkoušet model KEYone. Své názory, dojmy a zkušenosti píšu z pohledu vysokoškolského studenta, uživatele BlackBerry 10 a člověka, který na telefonu ocení zejména organizační funkce a práci s e-maily.

Konstrukce, zpracování a hardware

Po prvním rozbalení mne šokovaly rozměry přístroje. Telefon je opravdu velký, surovými rozměry skoro překoná BlackBerry PRIV v zavřeném stavu. S modelem Q10 nesnese žádné srovnání: větší klávesnice je pohodlnější, výrazně větší displej je příjemnější na čtení i psaní e‑mailů. Výměnou za to je ztráta jisté „kapesnosti“, dobíhat autobus s KEYone v kapse není úplně to pravé.

Připravte se také na vyšší hmotnost: telefon váží celých 180 g. Hmotnost pocítíte zejména při delším čtení, kdy telefon držíte v jedné ruce. Na vysokou hmotnost jsem si ale časem zvykl. (Možná není od věci si jednou za dva, tři dny protáhnout zápěstí.)

Zpracování přístroje je výborné. Tam kde u PRIV vrzal zadní kryt a místy nedoléhal vysouvací mechanismus, KEYone je na tom o třídu výš. Kovové tělo dává telefonu pevnost a šmrnc, pogumovaný zadní kryt je kombinací decentnosti a praktičnosti. Telefon s ním hezky vypadá a méně klouže v dlani. Překvapil mě zájem, jaký telefon vzbuzoval mezi mými spolužáky.

Na Q10 obvykle nikdo nereaguje, spíš si z toho telefonu sám dělám legraci. Na KEYone se mě naopak hodně lidí ptalo, chtěli si jej vyzkoušet, líbil se jim. To mne samotného dost překvapilo. A když jsem je ujistil, že KEYone nemá žádný systém od BlackBerry, byli o to překvapenější.

KEYone si drží netradiční rozložení bočních kláves. Ovladač hlasitosti je přesně tam, kde byste jej očekávali, pod ním se ale místo zamykacího tlačítka ukrývá tzv. klávesa pro usnadnění, známá již z modelů DTEK. Té lze přiřadit některou z mnoha přednastavených funkcí jako otevření libovolné aplikace, zadání nové poznámky, zavolání určitému kontaktu atd.

Zamykací klávesa se tedy nachází zcela neprakticky na levé straně přístroje. Toto řešení mi nedává žádný smysl a i po několika týdnech jsem se přistihl, jak se snažím telefon zamknout právě zmíněnou klávesou pro usnadnění. Naštěstí však zamknutí přístroje můžete nastavit také na zmíněnou klávesu pro usnadnění a odemykání telefonu většinou stejně probíhá poklepáním na displej nebo skrze mezerník a čtečku otisku prstů.

Ve stříbrné liště nad displejem se nachází kromě sluchátka, přední kamery a senzoru přiblížení také tradiční indikační dioda. Dioda je oproti těm v modelech Q10, Passport či PRIV o hodně menší, za dne málo čitelná a celkově nevýrazná. To může a nemusí vadit. Samotné blikání nejspíše nepřehlédnete tak jako tak, už ale není tak výrazné jako u starších přístrojů.

Dioda bohužel postrádá téměř jakékoliv možnosti přizpůsobení, což je škoda. Za celou dobu testování KEYone jsem se vlastně nenaučil, co jaká barva znamená: hovor, WhatsApp, e-mail? Doufejme, že očekávaná aktualizace na Android 8.0 Oreo přinese nějaké rozšířené možnosti nastavení.

Ve spodní části přístroje se nachází dvojice otvorů, domněle sloužících pro dvojici reproduktorů. Stereo se ale nekoná, levou mřížku zabírá mikrofon, pravou pak mono reproduktor. Zvukové podání je vyloženě průměrné, zvuk je plochý, chybí mu barvitost a plná hlasitost také není kdovíjaká. To je trochu škoda, reproduktory modelů Passport či Z30 byly o mnoho lepší.

Hardwarová klávesnice je hlavní tahák tohohle telefonu. Troufám si říct, že je velmi dobrá. Celkovými rozměry odpovídá vysouvací klávesnici na modelu PRIV, rozměrově se liší pouze zvětšenou spodní řadou kláves. Tím ale veškerá podobnost končí.

Tam, kde PRIV nabídl velmi tuhou klávesnici s „tupou“ odezvou (někdo tvrdí, že na jeho PRIVu mechanismus časem změkl), klávesnice KEYone je velmi „klikavá“ a sympatická už od první chvíle. Pokud přecházíte z jiné BlackBerry klávesnice, na model KEYone si nebudete muset vůbec zvykat, budete hned jako doma. Tuhost mechanismu je nastavena tak akorát, klávesy mají velmi jasný stisk. Počítejte ale s vyšší cvakavostí, což může rušit např. v noci. Na telefonu se píše výborně a pokud je pro vás hardwarová klávesnice něco, co vás láká, s tímto modelem opravdu nemůžete udělat chybu.

Klávesnice má i dotykovou vrstvu, která slouží jako touchpad pro pohyb v textu, posouvání webových stránek atd. Dotyková vrstva reaguje dobře, je ale třeba si zvyknout, že mezerník ukrývá místo dotykového senzoru čtečku otisku prstu, čím vzniká v touchpadu jakési hluché místo.

Pozoruhodnou inovací je čtečka otisku prstu, která je integrovaná právě v mezerníku. Funguje bezvadně a velmi rychle se s ní sžijete. Do značné míry vytváří kompromis špatně umístěnému zamykacímu tlačítku. Po stranách čtečky otisku se nachází ještě dvě malé diody, které jsou sympatické při nahmatávání čtečky v noci.

Nad klávesnicí se nachází trojice senzorových kláves pro ovládání operačního systému. Trochu mne mrzí, že výrobce tyto klávesy neintegroval přímo do displeje. Senzorové klávesy mají slabou odezvu a chvíli se budete učit, jak je správně zmáčknout. Jsou umístěné v docela úzkém proužku mezi klávesnicí a displejem, takže si často hmátnete omylem právě do obrazovky. To je trochu škoda.

Dotykový displej s úhlopříčkou 4,5“ se může zdát na dnešní dobu docela maličký, osobně mi ale přišel rozměrově tak akorát. Využívá technologii IPS, takže nabízí dobré pozorovací úhly a věrné podání barev. To oceníte zejména při fotografování. Displej má trochu nestandardní rozlišení (1620×1080 pixelů), s čímž se váže i neobvyklý poměr stran. Kvalita obrazu je výborná a samotnému displeji není co vytknout. Jediný problém bych viděl v mírném zakulacení krycího skla po stranách přístroje. Kvůli tomu se bude hůř shánět ochranné sklo, osobně bych tedy asi zvolil fólii, byť to není zrovna dvakrát elegantní řešení.

Ačkoliv mne displej pozitivně překvapil, automatická regulace podsvícení mi dělala trochu vrásky na čele. V praxi jsem zaznamenal pouze dva režimy: displej buď svítil tak, jak jsem si jej nastavil, nebo se ztmavil na zcela nepřiměřeně nízkou hodnotu. To je velmi nepříjemné zejména v noci, když si v místnosti svítíte lampičkou. Jakmile si telefon „všimne“ zdroje světla, volí hned o hodně vyšší jas displeje, z čehož bolí oči.

V útrobách přístroje nalezneme čistě průměrný hardware. Procesor Snapdragon 625 není nic, co by dnes kohokoliv vytrhlo. Je fakt, že hrubým výkonem zhruba odpovídá procesoru v modelu PRIV, nějaké výkonové orgie ale opravdu nečekejte. Procesor vyniká spíše nízkou spotřebou, což má velmi dobrý vliv na výdrž na nabití. Výhodou použitého procesoru je také emise tepla: telefon se v praxi zpravidla nikdy nezahřívá, v krajních případech jsou záda přístroje vlažná. A pokud se už zahřeje – což se mi stalo asi dvakrát – je to v horní části přistroje, napravo od přisvětlovacích diod, tudíž si zahřátí ani nevšimnete. Výborně!

Procesoru suplují 3 GB operační paměti. V tom osobně vidím největší slabinu celého přístroje. 3 GB RAM je dnes docela málo, tím spíš u telefonu v této cenové relaci. V praxi se vám bude často stávat, že při přepínání mezi více aplikacemi najednou (např. Firefox, Word, WhatsApp, Adobe Digital Editions) se náročnější aplikace na pozadí uspí a telefon je bude muset při přepnutí spouštět znovu.

V některých případech je to vyloženě k vzteku, např. když máte rozepsaný příspěvek na webové stránce, do toho odpovíte na WhatsApp a ještě si přidáte událost do kalendáře. Při návratu do prohlížeče ale zjistíte, že telefon otevřenou stránku uzavřel a musí ji načíst znovu, čili ztrácíte to, co jste rozepsali. Velká škoda. Černá barevná varianta se 4 GB RAM by mohla přinést jisté zlepšení, takže jsem zvědavý. Samozřejmě je ale možné, že jde jen o chybu v odladění systému.

keyone ram

Grafické jádro Adreno 506 patří ke slabším grafickým čipům. Pokud se zaměříme na hry (myslím, že dokonce i majitel pracovně laděného KEYone si jednou za život nějakou hru zkusí): 2D tituly jako různé variace Angry Birds, Bejeweled atd. běží plynule a bez problémů, u 3D her je to ale daleko slabší. Telefon se rychle zadýchá, hry se docela sekají.

Pokud to samy hry umožňují, doporučuji snížit úroveň detailů, což mívá obrovský vliv na plynulost vykreslování. Slaboučký procesor navíc musí většinu času běžet na plný výkon, čili dochází k velmi rychlému úbytku baterie. Hraní navíc nefandí ani samotné proporce přístroje, klávesnice pod displejem při hraní zkrátka překáží. Ne, s KEYone si moc nezahrajete, a bylo by velké nepochopení jeho smyslu od něj cokoliv při hraní očekávat.

Telefon má 32 GB vnitřní paměti, což považuji za dostatečnou hodnotu. Paměť lze navíc rozšířit paměťovými kartami. Jelikož nebudete telefon futrovat hrami, je nepravděpodobné, že byste rychle pocítili nedostatek paměti. Případně lze použít paměťové karty, což pro ukládání fotografií a videí beztak považuji za to nejlepší řešení.

keyone q10 package

Fotoaparát a kvalita fotografií

Zadní fotoaparát je vybaven 13 MPx snímačem Sony. Nebudu vypisovat technické specifikace, postačí to, že telefon fotí výborně. Smartphony BlackBerry nikdy nefotily vyloženě špatně (třeba model Q10 někdy předčí i některé mladší Xperie), málokdo by si ale ostružiny spojoval s dobrými fotografiemi. Opak je ale pravdou, fotky z KEYone jsou skvělé. Obrázky za dne mají hezké probarvení, barvy jsou vcelku věrné. Fotoaparát si poradí i s větším dynamickým rozsahem. KEYone fotí velice obstojně i v noci, a to dodávám, že od nočního focení nikdy nic neočekávám.

V šeru telefonu pomáhá dvojice přisvětlovacích diod bílé a oranžové barvy. Telefon zvládne natáčet i velmi dobré videozáznamy a to až v rozlišení 4K. U videa jsem měl jediný problém, software video pořád zaostřoval na jinou vzdálenost. Pak stačí kliknout na obrazovce tam, kam chcete zaostřit a je po problému. Bohužel jsem nebyl na žádném koncertu, kde bych mohl vyzkoušet schopnost přístroje nahrávat náročnější zvuk. Přední kamerka má rozlišení 8 MPx a zvládne vyfotit docela hezké obrázky.

Výbornému hardwarovému základu supluje solidní aplikace fotoaparátu. V základu má dvojici režimů: takřka plně automatický (s nastavením expozice) a manuální. Právě druhý zmíněný režim doporučuji všem uživatelům, nabízí totiž docela dost nastavení. Kromě ovladače expozice zde najdeme také manuální ostření, ISO a délku závěrky. Všechna tato nastavení lze samozřejmě nechat i v automatickém režimu (lze si tak třeba jen manuálně zaostřit a zbytek nechat na telefonu samotném).

Původní fotografie naleznete v tomto odkaze: https://uloz.to/!Zq7UJNoumbDQ/blackberry-keyone-fotografie-rar

Baterie a výdrž

Opravdu vysoká hmotnost telefonu přináší ovoce přítomností veliké zabudované baterie s kapacitou 3505 mAh. To je docela vysoká hodnota, která v kombinaci s úsporným procesorem dělá divy. Denní výdrž je záruka, na kterou se lze spolehnout (pokud nebudete hrát hry, které slaboučký procesor opravdu hodně vytěžují, či celý den sedět bez nabíječky v autě se zapnutou navigací).

S rozumně zapnutým jasem, vypnutou GPS a vhodně zvolenými aplikacemi (např. Messenger Lite místo balastního standardního Messengeru) je reálné dosáhnout i na 10 hodin zapnutého displeje, telefon tedy s vámi udrží krok po celý den. Pokud telefon také někdy dáte z ruky, dva, tři dny výdrže by neměly být vůbec žádný problém.

Telefon navíc podporuje rychlonabíjení standardu Quick Charge 3.0, díky čemuž nabijete telefon na plnou kapacitu zhruba za hodinu a něco. V praxi to znamená, že půl hodiny na nabíječce vám umožní jeden pracovní den plného provozu. V tenhle moment opravdu pochopíte filozofii celého přístroje: tohle je zkrátka telefon na psaní, a psát na něm můžete opravdu dlouho. BlackBerry Mobile bylo navíc té dobroty a rychlou nabíječku přibalilo rovnou jako součást balení. Není ji tedy třeba dokupovat, jako tomu bylo u modelu PRIV.

keyone battery
Výdrž baterie je neskutečná.

Jak bych porovnal výdrž mezi modely Q10, PRIV a KEYone? Jednoduše: s KEYone se nemůže ani jeden ze zmíněných modelů rovnat. Výdrž modelu Q10 je všeobecně hodně slabá, s náročnějším použitím z telefonu vymáčknete akorát tak jeden den. PRIV na tom byl hodně špatně, často jsem ho musel nabíjet i dvakrát denně. KEYone tak řadím mezi přístroje, které se za den vybít prostě nedají – pokud tedy nebudete telefon ždímat hraním her.

Operační systém, aplikace a software

Dostáváme se k operačnímu systému. Z Androidu od BlackBerry jsem měl trochu obavy. Ten systém znám, telefonů se zeleným robotem jsem vystřídal nespočet. Vždy jsem ale vlastnil spíše výkonnější Xperie, od KEYone a jeho slabého hardwaru jsem neměl velká očekávání. Po zkušenostech s modelem Priv to platí dvojnásob: nevěřil jsem, že BlackBerry zlvádne odladit systém tak, aby se telefon dal dobře používat. Kdo zná nové Xperie (vyšší řady), ten ví, že laťka je nasazena docela vysoko.

Opak je pravdou. Telefon i se slabým hardwarem běží velmi plynule. Odezva systému je velmi rychlá, nesetkal jsem se s výraznějším sekáním či zamrzáním (a buďme upřímní, lagování tak nějak k Androidu patří, i kdyby běžel na sebelepším hardwaru). Slabý procesor sice nestačí na hry nebo vyloženě náročné aplikace, ale jinak telefon reaguje výborně. Po zkušenostech s tragickým Android Runtime na BlackBerry 10 je ale rychlý asi jakýkoliv telefon.

Telefon má vestavěný FM modul pro příjem analogového rádia. To čas od času poslouchám docela rád, z jeho přítomnosti jsem měl tudíž radost. Po vyzkoušení ale přišlo zklamání: příjem signálu je vyloženě špatný (i když ne tolik jako na Q10), z poslechu moc mít nebudete. Ozývá se neustálé prskání, šumění (porovnáno na stejném místě a stejnými sluchátky s jiným telefonem) Jako nouzový přijímač rádia při živelných pohromách poslouží, na denní poslech ale zapomeňte. Je otázkou, zda za to může spíše software či hardware.

BlackBerry do telefonu továrně nahrává sadu svých aplikací a rozšíření, které usnadňují organizaci práce. Základem všeho je samozřejmě BlackBerry Hub. Ten slučuje na jedno místo veškerá oznámení (e-maily, sociální sítě, hovory, textové zprávy). Aplikace bohužel nemůže integrovat funkce jednotlivých služeb: pokud si tedy skrze Hub otevřete příchozí zprávu ve WhatsAppu, dojde ke spuštění celé aplikace WhatsApp. Hub sám o sobě umožňuje pouze číst a psát e-maily, všechny ostatní události se pak otevírají ve vlastních aplikacích (hovory, textové zprávy, sociální sítě atd.).

Setkal jsem se s názory, že tímto Hub ztrácí smysl. S tím nesouhlasím: jednak je tato limitace daná samotným Androidem, jednak jsem si jednoduše navykl mít všechny události seřazené na jednom místě. BlackBerry navíc do Hubu neustále integruje další služby: kromě obligátního Facebooku, Twitteru či Instragramu tu máme Slack, Thumblr atd. Jedna věc je ale fakt – Hub ztratil část toho, čím byl na BB10, neotevřete ho například gestem odkudkoliv (můžete si jej ale přiřadit na klávesu usnadnění na pravém boku přístroje!).

Samozřejmostí je aplikace Klávesnice BlackBerry. V normálním režimu zobrazí ve spodní části displeje pruh s našeptávanými slovy, emojis atd. Navíc je zde přítomná zkratka historie schránky: telefon si pamatuje, co jste označili a zkopírovali. Můžete si tak nakopírovat více údajů a pak je libovolně vkládat. Komu to připomíná skvělý ClipMan z operačního systému BB10? Při otočení telefonu na šířku se zobrazí na displeji plnohodnotná dotyková klávesnice.

Dále tu máme přehledný kalendář, byť slouží jen jako nadstavba pro aplikaci Kalendář Google. Aplikace Poznámky a Úkoly považuji za perfektní: fungují rychle, jsou přehledné a používal jsem je mnohokrát za den. Obě jsou samozřejmě spárovány s Hubem a mají přístup do cloudu. Samozřejmostí je aplikace Vyhledávání, kterou lze prohledávat velkou část přístroje.

Dále tu je obligátní DTEK, který uživatele informuje o stavu zabezpečení telefonu. V žádném BlackBerry nemůže chybět ani messenger BBM. Je tu také aplikace Správce hesel, která konečně umožňuje export uložených hesel. Navíc ji lze propojit např. s webovým prohlížečem.

Součástí systému je také tzv. Karta produktivity, která připomíná vysunovací nabídku známou např. z telefonů Samsung Galaxy Edge. Ta se otevírá posunutím z pravé strany displeje a slouží jako místo, kde lze rychle zkontrolovat nepřečtené emaily, úkoly a události na dnešní den atd. Tato nabídka je přehledná a částečně nahrazuje rychlý přístup k Hubu v systému BB10, nějak jsem si na ni ale nezvykl a nakonec jsem ji v nastavení deaktivoval. To pocitově telefon dokonce ještě o něco zrychlilo.

Samozřejmostí jsou pravidelné bezpečnostní aktualizace. Je pravda, že někteří uživatelé si stěžují, že jim aktualizace chodí s velkým zpožděním, to se ale týká především majitelů přístrojů koupených přímo od operátora (typicky americké varianty pro AT&T, Verizon atd.). Po nějaké době s modelem Q10 je velmi příjemné vlastnit telefon, o který se výrobce nějakým způsobem stará.

A pak je tu věc, kterou musí ocenit každý uživatel BB10: obchod Google Play a obrovská nabídka dostupných aplikací. Ano, můžete namítat, že 90 % obsahu je brak, špatné a neaktualizované aplikace, různé formy odpadu atd., ale nabídka aplikací pro navigaci, média, zábavu, vzdělání či práci je zcela nepopiratelná. Android 7 Nougat navíc umožňuje aplikacím přidělovat či zamítat oprávnění tak, jak to umí operční systém BB10 (a ten to umí jen u aplikací z BlackBerry World, nikoliv emolované pro Android!).

Ve výsledku jsem používal asi 12 aplikací z obchodu Play. Telefon není můj pracovní nástroj a víc jich zkrátka nepotřebuji. Aplikace ale fungovaly, byly aktuální, nepadaly a to bylo něco, co prostě sebelepší funkce BB10 nemají šanci nahradit (nemluvě o tom, že nejste dáni na pospas vyloženě ubohým aplikacím „vývojaře“ Nemory Studios, např. jeho patlanin Messengeru pro BlackBerry či Whats10).

Zmíním ještě jednu zajímavou aplikaci. Nějak se nedokážu sžít s ikonami základních aplikací na Androidu. Nijak se netajím tím, že základní androidí Material Design považuji za vyloženě hnusný. Ikony vestavěných aplikací vytvářel někdo bez špetky vkusu. Nelíbí se mi jejich celkové ladění, které podle mě není ani veselé, ani hravé, rozhodně pak ne profesionální a decentní.

Náhodou jsem objevil aplikaci Icon Pack 10 Inverted, kterou si můžete stáhnout v Obchodě Play, a která vrací původní ikony z OS BlackBerry 10. Rozhodně se nepovažuji za někoho, komu dělají problém jinak nakreslené ikonky systému. Je to maličkost, která mi Android dělá trochu příjemnější. A jelikož si nedělám iluze, že by mezi čtenáři byla převaha fanoušků zeleného robota, tuto aplikaci považuji za vhodnou vyzkoušení.

Král je mrtev, ať žije král

BlackBerry KEYone je telefon, který mne překvapil. Překvapil zejména výbornou klávesnicí (klikavá jako na Classicu, velká jako na PRIVu), skvělým displejem, výborným fotoaparátem a velmi dlouhou výdrží na jedno nabití. Po vyřešení problémů s vypadávajícími displeji lze navíc také pochválit konstrukci a zpracování. Překvapila mě odladěnost systému a aplikace od BlackBerry mi byly dobrými pomocníky. Aplikační základna navíc předurčuje telefon i k jiným věcem mimo psaní e-mailů, telefonování a prohlížení webu, jak je tomu aktuálně se smartphony s operačním systémem BlackBerry 10.

Samozřejmě se najdou určité nedostatky. Telefon je hodně velký, v dlani působí dost disproporčně (je široký a docela tenký zároveň). Na můj vkus je navíc velmi těžký, to je ale dané velkou baterií. Zklamalo mě zvukové podání reproduktoru, hovory na hlasitý poslech už nejsou to, co bývaly u modelu Q10. Otazníkem je použitý procesor, který sice vyniká nízkou spotřebou, nedává telefonu ale příliš velkou výkonovou rezervu. 3 GB RAM jsou spíše omyl, určitě doporučuji připlatit si za černou variantu KEYone s 1 GB RAM navíc. Někdy mně trápila automatická regulace podsvícení displeje. To vše jde ale přežít, jako celek funguje KEYone výborně.

Co říci závěrem? S modelem KEYone jsem strávil k mé spokojenosti několik týdnů. Osobně jsem se nerozhodl, zdali se mi chce dát za smartphone tolik peněz, až ale v prosinci přestane na mé Q10 fungovat WhatsApp, BlackBerry KEYone bude můj hlavní kandidát na nový smartphone. Operační systém BlackBerry 10 mi sice bude chybět, k čemu je ale člověku telefon s klávesnicí, když z něj lze psát tak leda e-maily?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

25 Comments

 1. K FM rádiu: Moc jsem to nezkoušel, ale vidím tu dvě možnosti:

  a. Problém bude v telefonu.
  b. Problém bude ve sluchátkách (délka, typ vodičů apod.).

  Pokud v tom praská, myslím, že to není problém softwaru a asi se s tím softwarově ani moc udělat nedá.

 2. Měl jsem postupně dva tyto mobily, vždy jsem je vrátil, protože se často stávalo, že při telefonování s někým, mi protistrana sdělila, že mi špatně slyší, že se jí postupně ztrácím a někdy se i hovor ukončil. Podle mě signálem to nebylo, stávalo se to i když jsem měl na displeji pět čárek

  1. Mám Keyone Black a zatím žádný takový problém nebyl/není. Sem tam se mi stane, že s ohledem na velikost zařízení když začnu samovolně dávat přístroj dále od hlavy – tak druhá strana řekne, že mě začíná ztrácet, ale to je tím, že pozvolna vzdaluju mikrofon od úst. Telefon je velký a těžký, takže člověk občas takhle klimbá, ale to se mi stávalo i s jinými telefony.

 3. Je velmi dráhy počkám co přinesu tento rok mám zatial q10 co je bomba mal som aj passport tiez bomba ale široký velký ale dalo sa zvyknut ak nevymyslia nic co má zaujme idem do iphonu

   1. Odkedy mám “lopatu” PRIV, takmer nepoužívam notebook a na tablet sadá prach. Väčšinu bežnej “kancelárskej” práce odbavím na telefóne kdekoľvek. Aj na rokovania už málokedy ťahám notebook. V kombinácií s firemným exchange a cloudom mám prístup k väčšine firemných dát. Moja práca sa zefektívnila, čo znižuje mieru stresu. Asi na to je dobrá “pracovná” lopata.

    1. A cenu Robotár mesiaca vyhráva …… SlavoS!!!!!

     Nezabúdaj niekedy zotrieť prach, keď si taký zamestnaný….

     V SSM by z teba mali radosť

  1. To chce vyzkoušet. Mě ta móda pádel taky dost nevyhovuje, ale z iPhonu jsem se vrátil právě k BB i přes odpor k Androidu, protože mě jako uživatele rozmazleného “logičností” BB OS10 absolutně frustrovalo škrábání přes hlavu na iOS. Ale má to výhodu. Člověk potom méně pracuje a více funguje v reálu, protože iPhone se na práci moc použít nedá a z klávesnice by člověk brečel. Ale jak říkám, chce to vyzkoušet.

 4. pozor na “termity” :-)

  “Procesoru _suplují_ 3 GB operační paměti. … Výbornému hardwarovému základu _supluje_ solidní aplikace fotoaparátu.”

  suplovat >> nahrazovat, zastupovat, dočasně vypomáhat

  sekundovat >> přizvukovat, podporovat, projevovat souhlas, pomáhat

 5. Sám jsem čerstvě přešel z BB Classic na KeyOne.
  Největší zklamání mi přinesla dotyková funkce klávesnice. Když jsem na Classicu mohl téměř vše ovládat joypadem a tím pádem jsem pro obsluhu potřeboval pouze jednu ruku, doufal jsem že na KeyOne to půjde také. Bohužel funkce dotykové klávesníce se omezila pouze na scrollování a gesta.
  Na Classicu jsem otevřel Hub, joypadem najel třeba na nepřijatý telefonní hovor a stiskem joypadu jsem vytáčel. Na KeyOne si můž dotykovou klávesnicí akorát posouvat obrazovku, ale ne už najet na konkrétní element/ikonu.
  Když spustim aplikaci pro telefonování a začnu psát na klávesnici hledané jméno, překvapí mne že se nic nedějě. Aha – já musím nejdřív prstem na displeji ťuknout do vyhledávacího políčka a teprve pak se vrátit na klavesnici. Proč?
  A co mi přijde nejvíc trestuhodné, že během psaní textu nemůžu dotykovou klávesnici použít pro pohyb kurzoru. Když se chci kurzorem vrátit, musím prstem na displeji lovit titěrný kurzor a opakovaně se jej pokusit posadit na správné místo ve slově. To jsem opravdu nečekal.
  Tak si pomalu zvykám že mám jako všichni kolem dotykáč vylepšený HW klavesnicí pro psaní.
  Mimochodem – není někde posaný seznam gest? Pro nás co se s nimi teprve začínají by se hodil.

  1. Podpora klávesnice v aplikacích se postupně zlepšuje. Např. Instagram má některé klasické klávesové zkratky (“T” na začátek seznamu, “B” na konec atd.). S poslední verzí softwaru je také možné přijímat hlasové hovory stiskem mezerníku. Chce to čas a doufat.
   Co se kurzoru týče, klávesnice umí to samé, co uměl už např. model Passport. Dvojitým poklepáním se z ní stane joypad na pohyb kurzoru. Není to tak přesné jako na Classicu, chce to trošku citu. Více zde: https://help.blackberry.com/cs/priv/5.1/help/mar1427391285656.html
   Seznam gest tu žádný samostatně nemáme, díky za námět!

   1. Musím nesouhlasit že rádio má špatnou kvalitu
    Mám asi dvacet stanic a mírně šumí dvě ale jinak mají všechny úplně normální
    lehce nadprůměrný zvuk
    Hifi to samozřejmě není ale že by to bylo nepoužitelné tak to ne.Naopak

  2. Tak s posledním problémem Vám mohu poradit. Klávesnici “přepnete” na kurzor tak, že na ni 2x poklepete. V tu chvíli se chová celá dotyková plocha jako trackpad a můžete se kurzorem pohybovat v textu pomocí “šoupání” prstem po klávesnici. Když následně opět 2x poklepete na klávesnici, opět se změní na psaní.

   1. Děkuju vám oběma za tip s klávesnicí. Opravdu to není kdovíjak přesné, ale pomůžou i šipky pro ovládání kurzoru které se objeví na displeji. I ten mezerník pro příjem hovorů potěšil.

    1. Není, vedle klasických blackberry je to neohrabané, ale vedle klasických “dotykáčů” je pro změnu alespoň tato editace textu jednookým králem. Je to Android, tudíž do opravdu “smart” zařízení to má ještě kus cesty. Bohužel, pokud příjmem fakt, že pro blízkou budoucnost je BB OS10 mrtvý systém, tak je na trhu aktuálně Keyone nejmenší zlo. I když za ty peníze by to mělo být úplně jiná liga, ale když neexistuje konkurence,… Doufám, že bude nástupce Keyone a že se poučí z chyb prvního modelu.

  3. s uvedenými nedostatky mohu jen souhlasit, pak mám ovšem docela často se opakující problém s funkčním tlačítkem, dal jsem si na něj sice funkci svítilny – toť super, ale při hovoru má tlačítko jednu zřejmě pevnou funkci – po stisku ztlumí mikrofon, při vyndávání z kapsy, přikládání telefonu k uchu mám v této úrovni prst a často o tláčitko zavadím a druhá strana mě samozřejmě neslyší, než si uvědomím že jsem zřejmě tlačítko zmáčkl, druhá strana hovor pro moji neaktivitu (neslyší mě) ukončí, stává se to často a dost mě to slušně řečeno “irituje”. Další věc – i když mám verzi 4GB Ram, ty přechody mezi aplikacemi, čekání než se přepnou obrazovky, ukládání do systému, prostě časové ztráty, u takového telefonu jsem čekal rychlé odezvy, ale chová se jak telefon za 4tis, nevím – pro mě je to opravdu zklamání…

 6. Měl jsem dva roky passport.. po dvou letech se začal sekat při volání, což je u telefonu dost podstatná závada.. BB 10 byl ale ze všech systémů vymyšlený nejlépe.. ale než bych si koupil předražený android, byť s hw klávesnicí, radši jsem za ty peníze dal přednost iOS, také předražený ale fungující naprosto hladce a bez problémů.

  1. Taky jsem to tak původně řešil, ale asi jsem měl smůlu na kus, nebo slabší období Applu, protože iOS byla tragedie – zamrzání, pády aplikací, občas se tvářil že mu došla baterie – především v zimě, protože po přesunu do “tepla” už se zase spouštěl. Navíc sync s PC je zlo, iTunes jsem se naučil bytostně nenávidět. Třešničkou na dortu bylo vydání iOS11 – to byl nakonec moment, kdy šel iphone z domu. Když pominu porodní bolesti systému, tak je aktuální iOS prostě “hnusnej” – ale to je subjektivní. Android teda taky není žádná sláva, ale pro mě je Keyone asi menším zlem a nesrovnatelně efektivnějším zařízením. Používáte například na iphonu nativní klávesnici, nebo jste to nevydržel a stáhl náhradu? Protože ta nativní od Applu je asi nejhorší klávesnice, která se kdy dostala na mobily, to není hejt, to je fakt. :) Jinak mě se ty nakousnutý hračky moc líbí ale ta omezenost udělat z toho použitelný produktivní přístroj mě docela štvala. Ale kdo ví “xko” začíná připomínat starou dobrou Z10, tak třeba bude jednou iOS opravdu smart a zkusím to s jabkem ještě jednou. :)

   1. Klávesnici jsem nechal jak je.. ale vyměnil jsem email, ten od Applu je docela tragédie.. Hlavní věc co mě vyděsila je jejich App Store, mraky aplikací úplně k ničemu (ovšem bezpečnějších než v Google Play) musíte hodně hledat než najdete co chcete. To bylo u BB10 fajn, aplikací sice málo, ale z valné většiny dobrých. Ale vše je o zvyku, a nemám problém ani po všech aktualizacích. Nicméně držím KeyOne, jakož i všem dalším přístrojům od BlackBerry, palce, ať se jim daří a hodně spokojených uživatelů. Já už si holt zvykl na něco jiného :-)

 7. Ahoj.
  Mám BB Keyone a chtěl jsem k němu připojit dvb-t tuner Point of View a dvb-t tuner Evolveo Xtra stick přes redukci usb-c na usb-c micro s OTG oba jsou určeny pro android ale i když jsem stáhnul aplikace tak to nefunguje.Zkoušel někdo na BB Keyone připojit nějaký jiný přídavný dvb-t tuner a fungoval mu?

  Díky

 8. Tak z mojí strany, keyone není špatný mobil, s q10 (os10) sice nesrovnatelný, ale v pořádku. S čím se zkrátka nemůžu porvat jsou jeho rozměry, kéž by byl keyone mini byl bych uspokojen.

 9. zdravím, mám BlackBerry Keyone (BBB 100-2) a mám problém so spravovaním sms správ. sms správy sa mi nedajú otvoriť takže vôbec neviem kto mi čo píše, alebo sa zobrazí iba časť správy a po kliknutí na ňu sa vôbec neukáže. a keď chcem na správu reagovať tak mi často ani neukáže adresáta správy a ten dotyčný správu ani nedostane.
  už sa aj aplikácia “sms správy pre Android” automaticky aktualizovala ale vôbec to nepomohlo. viete mi poradiť kde je chyba? nefunguje ani aplikácia hub. skúšala som aj inú app pre sms ale nepomohlo to.
  vďaka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..