Články & Recenze, Hlavní Novinky, Powered by Android

Recenze BlackBerry KEY2 LE: dostupnější pisálek

Nové BlackBerry KEY2 LE se pomalu dostává na pulty českých obchodů. Dnes se podíváme, jak se výrobce popral s ideou dostupnějšího tlačítkového telefonu. Stojí novinka za to?

Vzhledem zapadá novinka někam mezi loňský model KEYone a novější KEY2, telefon obsahuje prvky obou předchozích modelů. Klávesnice na první pohled připomíná tu, kterou jsme viděli u modelu KEYone, a to zejména příčnými linkami, které oddělují jednotlivé řádky kláves. Z novějšího KEY2 si bere především hranatější tělo a výrazně jednodušší design přední strany telefonu, především větší krycí sklo, které ukrývá kromě displeje i senzory, webkameru a notifikační diodu.

KEY2-LE-photos-15

Zatímco oba výše zmíněné telefony tvořily vždy špičku nabídky výrobce, novější KEY2 LE tvoří jejich levnější alternativu. Mohli bychom jej tak přirovnat spíš ke staršímu modelu BlackBerry Q5. Kovový rámeček, tvořící tělo telefonu nahradil plast, klávesnice přišla o dotykovou vrstvu rozpoznávající gesta. V žádné případě se ale nedá říct, že by to bylo na těle nějak výrazně znát. V ruce působí dobře, slícování dílů je bezvadné.

Boční tlačítka na pravém boku přesně vychází z BlackBerry KEY2. Zásadní je, že byla zachována i jejich ovladatelnost. Jejich stisk je jistý, dávají dobrou zpětnou vazbu. Zapínací tlačítko má vroubkovaný povrch a je přesně tam, kde byste jej palcem hledali. Zachována byla i programovatelná klávesa usnadnění, která se nachází pod ním.

KEY2-LE-photos-17

Na bocích dále najdeme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek na horní straně a slot na nano SIM kartu a microSD kartu na levém boku. Na spodní straně se nachází nabíjecí konektor USB type-C a dvojice drážek, jedna ukrývá mikrofon, druhá hlasitý reproduktor.

Zadní strana si zachovává typický pogumovaný povrch, zvolená textura je ale hladší než v případě starších sourozenců. Telefon se v ruce drží dobře, mírně zakulacené boky v kombinaci s gumovými zády jsou dobrým základem pro jistý úchop v dlani. V horní části zadní strany najdeme módní dvojici čoček fotoaparátu a zdvojenou přisvětlovací diodu. Pod nimi se nachází ještě klasická stříbrná ostružina, sloužící jako logo výrobce. Jednotlivá „semínka“ jsou na krytu bohužel jen nalepená, nelze tak vyloučit, že se nebudou časem ztrácet. Dražší sourozenec KEY2 má tuto věc vyřešenou lépe.

KEY2-LE-photos-2

Řečí čísel činí rozměry přístroje mm, hmotnost se svými g je velmi sympatická. Rozměry telefon kopíruje dražší KEY2, kde kdo by tak očekával, že budou mít oba přístroje i identická pouzdra. Vzhledem k mírně posunutému audio jacku u novějšího KEY2 LE je ale třeba zakoupit obal přímo pro tento typ přístroje.

Na test jsem měl k dispozici modrou barevnou variantu, označovanou jako Slate. Temně modrý odstín s náznakem šedivé vypadá dobře a vytahuje přístroj z rutiny nudných černých telefonů. Je třeba zmínit, že tmavě modré je celé tělo přístroje včetně klávesnice. Na trh postupně dorazí i další barevné varianty: zlatavá Champagne a červená Atomic. Ve srovnání s KEY2 jsou barevné varianty daleko méně formální, což vítám.

Displej

Telefon si po vzoru sourozence KEY2 ponechává 4,5“ IPS panel s rozlišením 1620×1080 pixelů, což znamená hustotu zobrazení 434 PPI a poměr stran 4:3. V přímém srovnání s modelem KEY2 je patrné, že jsou oba displeje zcela identické. Liší se jen mírně jinak zvoleným barevným vyvážením, recenzovaný KEY2 LE má trochu studeněji nastavené barvy. Zachována zůstala bohužel i podprůměrná čitelnost obrazovky na přímém slunci. Rozsah podsvícení je jinak dostatečný jak pro práci za dne, tak i v úplné tmě, kdy nevypaluje oči tolik, jako jiné smartphony.

Pod displejem najdeme klasickou trojici senzorových kláves. Reagují bezvadně a bez potíží. Při přehrávání videa se vypínají, pokud se delší dobu nedotknete displeje či nezmáčknete některé z tlačítek.

KEY2-LE-photos-4

 

Klávesnice

Tím hlavním důvodem, proč by si vlastně vůbec někdo koupil BlackBerry KEY2 LE je bezesporu hardwarová klávesnice. Svým tvarem i celkovým rozložením vychází především z loňského modelu KEYone, oproti té v KEY2 je tedy o něco menší. V praxi je však rozdíl prakticky nepoznatelný. Psaní na novém telefonu je velmi pohodlné, klávesy mají velmi jistý stisk. Mechanismus kláves klade palcům mírný odpor, pocitově bych klávesnici označil jako klikavou.

Dobrému hmatu přispívá mírné zkosení kláves v rozích, nestává se tak, že byste zmáčkli dvě klávesy najednou. Je ale pravda, že trochu vyšší klávesy modelu KEY2 budou pro uživatele s velkými prsty příjemnější.

KEY2-LE-photos-5

Mezerník ukrývá čtečku otisků prstů. Funguje zcela bezvadně, neměl jsem problém ani při přiložení prstu na pravou stranu čtečky atd. Vezmu-li v potaz dlouhodobé zkušenosti s modelem KEY2, řekl bych, že čtečka novějšího modelu je o něco spolehlivější. Někteří uživatelé zaznamenali u modelu KEY2 potíže i se samotným mezerníkem, kdy mechanismus vydával při stisknutí podivné zvuky atd. Nic takového jsem na novém modelu nezaznamenal, mezerník je při stisku dokonce tišší než ostatní tlačítka.

Klávesnice bohužel přišla o dotykovou vrstvu. Zdá se, že právě plastová konstrukce a klávesnice bez podpory gest jsou hlavními způsoby, kterými chce BlackBerry Mobile do budoucna odlišovat levnější přístroje od těch dražších. Osobně to nevidím jako velký problém. Zachováno zůstalo každopádně tlačítko SpeedKey v pravém spodním rohu. Díky tomu je možné vytvářet aplikacím klávesové zkratky a snadno mezi nimi přepínat (vždy stiskem SpeedKey a další klávesy).

Komponenty a připojitelnost

Základem telefonu je procesor Snapdragon 636, doplněný o 4 GB RAM. Telefon tak opět zapadá mezi starší KEYone a výkonnější KEY2. Během testování jsem nenarazil na žádné potíže, chod přístroje byl téměř vždy plynulý a bez jakéhokoliv zasekávání. Slovo „téměř“ směřuji pouze k neodladěné správě operační paměti, což se projevovalo tím, že se mi telefon během hraní hry občas na několik sekund zadýchával, zcela bez zjevného důvodu. Vzhledem k tomu, že hardware je plně postačující na jakoukoliv práci, prohlížení internetu, multimédia i základní hry, jsem přesvědčený, že výrobce firmware ještě lépe odladí.

KEY2-LE-photos-9

Co se her týče, je na tom KEY2 LE o něco lépe než starší model KEYone. U něj jsem v našem článku zmiňoval, že ačkoliv to není právě herní přístroj, hry mu dávají docela zabrat. Můj oblíbený farmvillový klon Jurassic Park: Builder se při hraní docela zasekával. Nové BlackBerry KEY2 LE je na tom ale s grafikou Andreno 509 o mnoho lépe. Na náročné hraní přístroj určený není, s průměrně náročnými tituly si ale poradí bez sebemenších potíží.

Během testování jsem nezaznamenal, že by se telefon nějak výrazně zahříval. V tomto ohledu je BlackBerry KEY2 LE zcela bez výhrad.

Co se benchmarků týče, naměřili jsme následující hodnoty:

 • 3DMark Sling Shot Extreme – OpenGL ES 3.1: 959 bodů
 • 3DMark Sling Shot Extreme – Vulkan: 769 bodů
 • AnTuTu Benchmark v7.1.0: 116459 bodů
 • Geekbench 4, Single-Core score: 1331 bodů
 • Geekbench 4, Multi-Core score: 4948 bodů
 • Geekbench Compute Benchmark RenderScript: 4466 bodů
 • PCMark Work 2.0 performance: 5990 bodů

Telefon se vyrábí ve dvou variantách, lišících se mezi sebou velikostí úložné paměti. Kromě základní verze s 32 GB by měla na český trh dorazit i dražší varianta se 64 GB s podporou dual SIM. V případě základní varianty činí volná paměť po prvním zapnutí asi 22 GB. V obou případech je paměť rozšířitelná paměťovými kartami microSD.

Bezdrátovou komunikaci zajišťuje kompletní kompatibilita s frekvencemi všech českých operátorů (včetně standardu LTE/A, někdy označovaného jako 4G+). Klasikou je Wi-Fi podporující pásma 2,4 a 5 Ghz, nechybí Bluetooth 5. Telefon podporuje i všechny možné standardy pro umístění polohy, kromě klasického GPS a GLONAS tu máme podporu i evropského satelitního systému Galileo a čínského Beidou.

Fotoaparát

Dvojice objektivů na zadní straně malinko vystupuje nad úroveň zadního krytu, méně než v případě dražšího KEY2. Levý objektiv slouží jako klasický fotoaparát, má rozlišení 13 MPx, velikost pixelů 1,12 um a světelnost f2/2. Druhý objektiv slouží jako telekamera, má tedy menší rozsah hledáčku se zvětšením obrazu, jako kdyby fotil v režimu dvojnásobného optického zoomu. Rozlišení druhého fotoaparátu činí 5 MPx se světelností f2/4, velikost pixelů zůstává stejná. Výrobce bohužel nikde neuvádí, jaký fotografický senzor použil. Dle této sestavy lze ale vyvodit, že se jedná o postarší snímač Sony IMX258, který najdeme jak ve smartphonech střední třídy, tak u top modelů. Fotoaparát doplňuje dvojice LED diod s rozdílným zabarvením.

KEY2-LE-photos-3

Kvalita fotografií není ohromující, v dnešní době spíš průměrná. Za dne pořizuje telefon na pohled hezké snímky s věrným vyvážením bílé barvy. V případě, že má scéna vyšší dynamický rozsah osvětlení (fotíte tmavý objekt s jasnou oblohou na pozadí), pomůže trochu režim HDR, je ale znát, že telefon necílí na špičku fotografické nabídky. Na obyčejné focení rychlých snímků na sociální sítě či dokumentaci je ale kvalita dostačující, alespoň za dne. V horších světelných podmínkách se fotografie plní zrnícím šumem. Fotoaparát navíc postrádá optickou stabilizaci, takže se většina detailů beznadějně ztrácí.

Druhý fotoaparát použijete zejména tehdy, když budete chtít fotit předměty více v dálce. V takové chvíli je „zvětšovací“ druhý objektiv užitečný. Kvalita fotografií je ale spíš průměrná a neoslní. Nechybí ani oblíbený režim portrétu, který zaostří na blízko se nacházející předmět a rozmaže pozadí. Funguje to docela dobře, pozadí telefon rozmazává tak akorát, aby to nepůsobilo vyloženě nevěrohodně. Klasikou je i režim panorama.

Přední fotoaparát kvalitou neoslní, fotografie jsou spíše průměrné. Na Instagram či WhatsApp stačí, žádná velká sláva to ale není. Při slabém podsvícení jsou snímky plné šumu, v případě selfie kamery to ale nevidím jako závažný nedostatek.

Telefon zvládne natáčet až 4K video při 30 snímcích za sekundu. Výsledná kvalita je spíš průměrná, především kvůli absenci optické stabilizace obrazu. Softwarová stabilizace se mi moc neosvědčila, má klasické potíže s pohybujícími se předměty, na které má tendenci se zaměřovat a způsobovat tak třepání obrazu. Na běžné záběry z dovolené je ale kvalita obrazu zcela postačující. Horší je to za šera, nedej bože v noci. Obraz je plný šumu, zcela postrádá detaily. Situace je trochu lepší ve chvíli, kdy záznam přehodíte na Full HD rozlišení (ideálně z 60 na 30 snímků za sekundu).

Výdrž baterie

Telefon v sobě ukrývá 3000 mAh baterii, která mu zajišťuje výbornou výdrž na jedno nabití. Ačkoliv má baterie o 500 mAh menší kapacitu než v dražším modelu KEY2, zůstává výdrž takřka stejná. Výdrži zde napomáhá především méně výkonný, úspornější chipset.

KEY2-LE-photos-8

V praxi to znamená, že na jedno nabití lze bez problémů vydržet i dva pracovní dny. Pokud na telefon sáhnete opravdu zřídka, lze dosáhnout i delší výdrže. Dvoudenní výdrž bez výraznějšího omezování není u smartphonů pořád ještě úplný standard. V případě, že budete telefon trápit od rána do večera, měla by baterie i v takovém případě vydržet celý den. 6 hodin zapnuté obrazovky se střední úrovní podsvícení není výraznější problém.

Nechybí podpora QuickCharge 3.0 pro rychlé nabíjení. Nabíjení baterie do plné kapacity trvá něco přes hodinu.

Reproduktory

Hlasitý reproduktor se nachází na spodní straně přístroje, napravo od nabíjecího konektoru. Neohromí zrovna dvakrát kvalitou, má ale velmi slušnou maximální hlasitost. Na hlasité telefonování je zcela dostatečný, hudbu ale moc přesvědčivě podat nedovede. Během testování mi paradoxně několikrát přišlo, že hraje lépe od střední hlasitosti a výš. Doporučuji tak připojit sluchátka (jak kabelová, tak bezdrátová) či použít externí reproduktor.

Telefonní sluchátko pro příjem hovorů má dobrou kvalitu, telefonování bylo bez potíží, pískání a jiných jevů, se kterými se i v dnešní době občas setkáváme.

KEY2-LE-photos-10

Operační systém – bezpečný, bezpečnější, nejbezpečnější

Telefon přichází na trh s předehraným operačním systémem Android 8.1 Oreo (testovali jsme verzi ABE236). Operační systém je bez jakýchkoliv větších úprav ze strany uživatelského prostředí, což vítám. Čistý Android výrazně napomáhá tomu, že je telefon dostatečně rychlý a nezadýchává se. Ty skutečné změny přichází až pod kapotou, skryté uživateli. V praxi to znamená, že v případě ztráty telefonu jsou vaše data zcela ochráněná, navíc je telefon bez vašeho odemknutí nepoužitelný, a zloději tak vlastně k ničemu.

Nesmíme zapomenout na pravidelné měsíční bezpečnostní aktualizace systému, které výrobce garantuje po dobu minimálně 24 měsíců. Výrobce se nikde nezmínil, jak to vypadá s aktualizací na novější Android 9.0 Pie. Pokud se neobjeví ze strany výrobce nějaká zpráva, je lepší zůstat u toho, že se update na Android 9.0 nechystá. Zkušenosti s minula (např. s modely DTEK50 a DTEK60) jsou toho příkladem.

KEY2-LE-photos-21

BlackBerry do telefonu standardně nahrává paletu svých vlastních aplikací. Některým už jsme se na BlackBerryCzech věnovali více do hloubky, další články teprve chystáme. Zmíním zde tak pouze krátký výčet těch nejzajímavějších:

 • DTEK by BlackBerry je aplikace, která zkoumá stav zabezpečení systému a dává uživateli rady, jaké kroky podniknout k tomu, aby bylo zabezpečení telefonu co možná nejvyšší. Neustále monitoruje aplikace a uživatele upozorní, pokud žádají o přístup k citlivým údajům (např. oprávnění k mikrofonu, fotoaparátu atd.).
 • Centrum napájení je užitečný pomocník, který pomůže ještě zvýšit výdrž baterie na nabití. Největší přínos této aplikace vidím v možnosti omezit jednotlivým aplikacím systémové prostředky. Lze tak snadno nastavit, aby měly aplikace k dispozici menší výpočetní výkon a spotřebovávaly tak méně baterie.
 • BlackBerry Hub je užitečný nástroj, který v sobě kombinuje všechny upozornění týkající se komunikace. Z jednoho místa tak lze přistupovat ke konverzacím v různých programech (WhatsApp, Messenger, BBM atd.), sdružuje notifikace sociálních sítí (Facebook, Instagram, Twitter atd.) a slouží i jako povedený e-mailový klient s bohatými možnostmi nastavení.
 • Režim skříňka je šikovný režim, do kterého lze schovat věci, které nechcete, aby byly ostatním na očích. Do „skříňky“ tak lze zamknout zvolené fotografie, soubory, ale dokonce i celé aplikace, které jsou takto navíc odděleny od zbytku operačního systému. Snadno tak lze mít v pracovním telefonu vlastní aplikace atd.
 • Soubory je sympatický správce souborů. Není tak nutné prohrabávat Obchod Play a hledat aplikaci se stejným účelem. Na základní práci je zcela dostatečný, navíc vyniká přehledností.
 • Nechybí ani další vlastní aplikace jako Kontakty, povedený Kalendář či vyhledávání v telefonu. Mnohé z těchto aplikací výrobce navíc postupně doplňuje o možnost přepnout je do tmavého pozadí, což je velmi příjemné zejména v noci.

Závěr

Ostružinová novinka je sympatickým doplněním současné nabídky. Ve srovnání s modelem KEY2 je levnější, liší se ale spíše v detailech a nic podstatného jí nechybí. Potěší zejména slušným zpracováním a velmi pohodlnou klávesnicí. Potěší také odladěný operační systém a dlouhá výdrž na nabití. Překvapil fotoaparát, který v BlackBerry KEY2 LE fotí paradoxně úplně stejně jako u dražšího sourozence. Někomu může vadit absence dotykové vrstvy na klávesnici, kdy není možné používat při psaní gesta.

BlackBerry KEY2 LE považuji za povedený přístroj, a ačkoliv se asi nestane prodejním trhákem, určitě s ním nešlápnete vedle. Za cenu lehce převyšující 10 tisíc Kč dostanete vyvážený a sympatický smartphone, který v sobě dobře kloubí tlačítkovou klávesnici s výhodami Androidu.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

9 Comments

 1. Konecne zaujimavy model aj ked stale na moj vkus velky ale to by som mu mohol este odpustit. Nechapem ale preco u nas dodavaju stale iba QWERTY verzie, ked su dostupne aj QWERTZ verzie…

 2. Chválim recenziu, je napísaná výborne a hlavne detailne. Môžem tak porovnať BB KEYONE, Key2 a Key2 LE.
  Používam KEYONE už rok a pol a po Passporte to je pre mňa najúžasnejší mobil (mám rád klávesnicu). Recenzia na Key2 ma presvedčila, že nemá zmysel vymeniť KEYONE.
  Čo sa týka Key2 LE, príde mi jeho ponuka taká ako od «Číňana». Jednoducho vezmem plnohodnotný mobil, odstránim z neho to podstatné a predám ho za trochu nižšiu cenu. Veď ono sa nájde niekto, kto to kúpi.
  Key2 LE je podľa mňa výplod blázna. Plnohodnotná klávesnica s dotykovými gestami je to podstatné, prečo si ľudia kúpia KEYONE alebo Key2. A čo ponúka LE? Klávesnicu o ničom. Zbytočnú, zbytočnú a ešte raz zbytočnú.
  LE verzia stojí 380€ (64GB dokonca 425€), KEYONE 330€ a Key2 400€, resp. 625€ (dual SIM).
  To si snáď robia srandu?! Alebo to myslia vážne, a potom sú blázni.
  Key2 LE nie je mobil hodný svojho mena. Za tú cenu jednoznačne Key2. Alebo KEYONE, stojí menej a nebudete banovať.
  Ľutujem človeka, ktorý vyhodí peniaze za LE. Milujem Blackberry, ale toto je už Čínaberie.

   1. Hups, preklep. Key2 stojí cca 600€ (v závislosti od úložiska), dual sim cca 650. Aspoň na stránke vvtech.
    Napriek tomu si myslím, že LE je jednoducho zbytočný.

    1. Preferencie ľudí sú rôzne. Niekto toľko nepíše, ale vyhovuje mu ovládanie jednou rukou, čo u hardverovej klávesnice ide. Či je zbytočný uvidíme na predajoch tohto modelu. Osobne užívam Key2 a nechcel by som prísť o fičúry čo ma naviac oproti KEy2 LE.
     Key1 mi nejak nesadol. Dobre som urobil, že som počkal, keď som zvažoval jeho kúpu.

 3. Mám také dotaz k Blackberry. Mám Key2LE
  Nevíte, jak nastavit aplikaci DTEK? Šíleně mě vytáčí. Jinak naprosto super mobil, ale kvůli tomuhle ho asi jednou vyhodím. Pravděpodobně z jedoucího auta.
  O co jde? Aplikace DTEK v pravidelných intervalech (cca 10 min) kontroluje stav telefonu. Nejvíc mě to vytáčí, když mám puštěnou navigaci. Jedu, najednou zmizí navigace a objeví se hláška, že “Aplikace DTEK dokončila prohlídku. Stav zařízení uspokojivé”. Když to hned neodmáznu, telefon zhasne a zamkne se. Pak přijedu na křižovatku a nevím, kam mám jet.
  Nikde jsem nenašel, jak aplikaci DTEK uzadnostnit, je jí úplně jedno, do čeho mi skočí, jestli zrovna píšu SMS, fotím, nebo naviguji. Zatím mi ještě neskočila do hovoru, tak asi nějaké preference tam jsou. Nechápu, proč mi telefon 6 x za hodinu musí hlásit, že jeho stav je uspokojivý. Snad by to stačilo jednou za týden! Všechno kolem DTEK jsem vypnul ale nepomohlo to.
  Pokud víš, co s tím, budu hrozně rád. DíkyPetr.

 4. Ještě doplnění: tuším, proč DTEK otravuje. Když ho (DTEK) chci nastavit, nutí mě, abych telefon zabezpečil otiskem prstu. Ale mám dost dobrý důvod, abych to neudělal. Pravděpodobnost, že telefon ztratím je mnohem menší, než pravděpodobnost, že si poleptám prst vápnem nebo louhem a telefon pak neodemknu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..