BlackBerry & Android Návody, Návody

Práce s klávesou Speed Key na modelu BlackBerry KEY2

Klávesa Speed Key je sympatická novinka, která se na novém BlackBerry KEY2 objevuje vůbec poprvé. Nachází se v pravém spodním rohu klávesnice, tedy na místě pravého shiftu. BlackBerry však interním průzkumem přišlo na to, že pravý shift nikdo nepoužívá, a rozhodlo se jej zcela nahradit klávesou Speed Key.

Nová klávesa Speed Key slouží k rychlému přepínání mezi aplikacemi v systému. Běžně k tomuto účelu slouží senzorová klávesa se symbolem čtverečku na navigačním panelu pod displejem, BlackBerry se nicméně rozhodlo nabídnout uživatelům alternativní řešení. Je nutno říct, že má něco do sebe.

Celý princip je velmi jednoduchý. Pokud často přeskakujete mezi aplikacemi (v mém případě je to typicky WhatsApp, Firefox a BlackBerry Hub), stačí jednotlivým aplikacím přidělit klávesovou zkratku. V mém případě by to vypadalo nějak takto:

 • Na domovské obrazovce stisknu klávesu, ke které chci přiřadit aplikaci (např. klávesu „b“)
 • Objeví se dialogové okno s výběrem klávesových zkratek. Chci přiřadit webový prohlížeč, proto volím možnost „Otevřít aplikaci“ a vyberu ze seznamu Firefox.
 • Nyní je možné spouštět Firefox stistkem klávesy „b“ na domovské obrazovce. Lze se do něj ale také přepnout z jiné aplikace. Pokud budu právě v jiné aplikaci a budu se chtít rychle přepnout do Firefoxu, stačí zmáčknout Speed Key a k tomu klávesu „b“.

Klávesu Speed Key lze tedy nastavovat stejně jako běžné klávesové zkratky v BlackBerry Launcheru (tzn. na domovské obrazovce). Nastavení umí rozlišit, zdali držíte klávesy krátce nebo dlouho. Lze tak na jednu klávesu s písmenem vytvořit dvě klávesové zkratky, např.:

 • Speed Key a krátký stisk klávesy „b“ vyvolá prhlížeč
 • Speed Key a dlouhý stisk klávesy „b“ vyvolá messenger BBM

Speed Key není závislé na výchozím BlackBerry Launcheru. Pokud vám předinstalovaný launcher nevyhovuje a rozhodli byste se jej nahradit nějakým jiným, možnost tu je (typicky např. Nova Launcher či Microsoft Launcher). Nepřijdete tím o funkcionalitu klávesy Speed Key. Nastavení klávesových zkratek se nachází v Nastavení systému > Zkratky a gesta > Klávesové zkratky. Můžete si tak stáhnout launcher dle vlastní chuti.

Pokud jste dosud na smartphonech BlackBerry s Androidem používali pravý shift jako klávesu ctrl (tedy pro klávesové zkratky v textu, jako vyjmout, kopírovat, vložit atd.), tato funkce je zachována. Nově lze ctrl používat místo klávesy se symbolem měny. Nastavení je přístupné v Nastavení systému > Zkratky a gesta > Přizpůsobit tlačítko měna.

Práce s klávesou Speed Key je opravdu jednoduchá a svým způsobem geniální. Je s podivem, že se podobná funkcionalita nedostala do smartphonů BlackBerry již dříve!

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

3 Comments

 1. Možná blbá otázka, ale umí namapovat pravý shift a dolar i KeyONE? Nikdo jsem to v nastavení nenašel. Tak snad až s Oreem.

  1. Oreo na K1 mám, ale nenašel jsem ani namapování pravého SHIFTu, ani změnu na QWERTZ / QWERTY. Musím říct, že by mi pravý shift celkem chyběl, používám ho.

   1. taka mala otazocka. Ako ide oreo na K1? ake su tam zmeny? nejak tych info o oreu na K1 nieje moc. videa ziadne na porovnanie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..