BlackBerry & Android Návody, FAQ

Jak odstranit problém s nefunkčním HotSpotem BlackBerry KEYone a Motion u operátora Vodafone?

Modely BlackBerry KEYone a Motion se v česku potýkají se zvláštním problémem – uživatelům v síti Vodafone nefunguje sdílení mobilních dat skrze mobilní hotspot! U modelů BlackBerry je to podstatný problém, protože omezuje některé uživatele při práci. V dnešním článku si ukážeme, jak problém vyřešit a hotspot zprovoznit.

Jak se problém projevuje?

Chyba se projevuje jednoduše. Pokud v telefonu zapnete funkci mobilního hotspotu a připojíte k němu další zařízení (např. notebook), žádné z připojených zařízení se nedokáže připojit k internetu. Telefon zkrátka blokuje jakýkoliv přenos mezi sítí a dalšími zařízeními. Ve Windows se zobrazí obligátní hláška „žádné připojení k internetu“.

Co na to operátor?

Na začátek je vhodné zmínit, že jsme s žádostí o radu kontaktovali nejprve přímo Vodafone. Od nich jsme se dozvěděli, že v síti žádný problém nemají a že zmíněný problém je nějaká chyba v operačním systému. Vzhledem k tomu, že klienti operátorů O2 a T-Mobile zmíněný problém s hotspotem nemají, lze s velkou pravděpodobností říct, že je chyba právě na straně Vodafonu. Systém Android totiž dovoluje jednotlivým operátorům blokovat funkci mobilního hotspotu.

Řešení problému

Ke zprovoznění hotspotu budeme potřebovat:

 • BlackBerry KEYone či Motion
 • datový kabel
 • počítač (návod je psaný pro uživatele Windows)

Obecně vzato se celý návod věnuje tomu, že operátor Vodafone s největší pravděpodobností blokuje připojení Dial Up Network, tedy vytáčené připojení, které je nutné pro správnou funkci mobilního hotspotu a sdílení internetu obecně. V návodu si ukážeme, jak v zařízení vypnout toto pravidlo a výsledkem je, že operátor Vodafone neuvidí provoz vašeho hotspotu jako sdílení internetu, ale jako běžný mobilní provoz. (Tato informace není potvrzená, ale vyplývá z našeho výzkumu, pozn. red.)

Oprava této nepříjemnosti není nijak zásadně složitá, rozhodně ale vyžaduje hlubší znalost práce s počítačem (jednoduchá práce s příkazovým řádkem). Pokud si některým z následujících kroků nejste jisti, požádejte o pomoc někoho zkušenějšího.

Upozornění: všechny následující kroky provádíte na vlastní nebezpečí! Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné následky! Přečtěte si celý návod PŘEDTÍM, než jej budete zkoušet a ujistěte se, že rozumíte všem krokům.

Krok č. 1: zapnutí Ladění USB

Bez tohoto kroku se nehneme dál. Ladění pomocí USB dovoluje provádět přes počítač změny v nastavení operačního systému. Volba Ladění přes USB se nachází v menu pro vývojaře.

Otevřete Nastavení > Informace o telefonu a sjeďte až úplně dolů. Opakovaně klikejte na volbu Číslo sestavení, dokud se neobjeví dialogová hláška Jste vývojař.

Vraťte se do Nastavení, a pokračujte do menu Pro vývojaře. Přepínač volby Ladění USB přepněte do polohy zapnuto.

Krok č. 2: stažení Android Debug Bridge Utility (ADB)

Android Debug Bridge Utility, zkráceně ADB slouží jako terminál, pomocí kterého můžete měnit nastavení ve vašem telefonu. Pro náš problém budeme potřebovat stáhnout Android SDK Tools Package.

Odkaz na stažení je zde (téměř až na konci stránky): https://developer.android.com/studio/index.html.

Pozor: nestahujte celé Android Studio, stačí pouze SDK Tools Package na spodním konci stránky!

Stažený soubor extrahujte. Objeví se složka se jménem platform-tools. V té byste měli najít soubor adb či adb.exe (je to jedno a to samé). Pokud tento soubor nevidíte, zkuste jít o jednu či dvě složky hlouběji.

krok2-1
Extrahovaná složka se souborem adb.exe.

Krok č. 3: připojte telefon k počítači

Připojte telefon k počítači pomocí datového kabelu a zvolte režim Nabíjení a datové přenosy. Telefon nechte normálně zapnutý. Pokud nezvolíte režim nabíjení a datové přenosy, telefon se bude z počítače pouze nabíjet a nehnete se dál.

Režim nabíjení a datové přenosy.
Režim nabíjení a datové přenosy.

Krok č. 4: příprava spuštění ADB

Dostáváme se k té obtížnější části návodu. Nejprve budeme potřebovat spustit příkazový řádek systému Windows. Otevřete nabídku Start a do kolonky hledání napište cmd. Objeví se položka cmd, klikněte na ní. Spustí se klasické černé okno příkazového řádku.

Nyní je třeba vložit cestu složky, kterou jsme získali ze staženého soubori. Vraťte se do okna, kde je složka se souborem adb (adb.exe) a klikněte do adresního řádku v horní části okna. Objeví se cesta, kde se složka nachází, v mém případě jde o C:\Users\lenovo\Desktop\platform-tools. Celou cestu označte a zkopírujte.

Vraťte se do okna s příkazovým řádkem. Napište do příkazového řádku cd s mezerou na konci. Poté v okně klikněte pravým tlačítkem myši a vložte zkopírovanou cestu adresáře. Celý příkaz tak vypadá zhruba takto: cd C:\Users\lenovo\Desktop\platform-tools. Zmáčkněte Enter.

Nyní byste v příkazovém řádku měli vidět cestu adresáře se souborem ADB a na konci blikající podtržítko.

Krok č. 5: spuštění ADB

Zůstaňte v příkazovém řádku. Pokračujte napsáním příkazu adb shell a potvrďte klávesou Enter. V tu chvíli se na displeji telefonu objeví dialogové okno Povolit ladění USB? Zvolte možnost OK.

Poznámka: pokud nestihnete na telefonu povolit ladění dostatečně rychle, vyskočí v příkazovém řádku delší text: „error: device unauthorized.“ V ten moment znovu napište příkaz adb shell a potvrďte klávesou Enter.

Na novém řádku se objeví text bbb100:/ $ a blikající podtržítko. To znamená, že jsme se připojili k systému Android a telefon čeká na další příkazy.

krok5-3
Telefon čeká na příkazy.

Krok č. 6: vložení opravy

Nyní zkopírujte tento příkaz (na začátku ani na konci nesmí být mezera):

settings put global tether_dun_required 0

(na konci příkazu je nula) a vložte jej do příkazového řádku (pomocí pravého tlačítka myši). Zmáčkněte enter. Tím telefonu zadáme požadovanou změnu v nastavení systému. Následně se objeví nový řádek, opět s textem bbb100:/ $. To znamená, že telefon příkaz přijal a čeká na další zadání.

Nyní by mělo být vše v pořádku. Odpojte telefon od počítače. Pokusně si zapněte mobilní hotspot a vyzkoušejte si, že všechno funguje jak má.

Pokud vše funguje (několikrát ověřené), důrazně doporučuji vrátit se do menu pro vývojaře a vypnout volbu Ladění USB!

Zdroj: https://pmf.silvrback.com/fixing-tethering-on-android-kitkat

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

16 Comments

 1. Nebo zkuste jednodušší řešení, na Vašem tel:
  Nastavení -> … Další -> Mobilní sítě -> Názvy přístupových bodů -> Internet
  Změňte nastavení:
  1. Typ přístupového bodu doplnit o “dun” aby vypadal takto: default, supl, dun
  2. Protokol APN: IPv4
  2. Typ MVNO: GID
  3. Hodnota MVNO: ffffffffffffffffff (to se doplní samo)
  Uložit a restartovat hotspot!
  Za mě funguje 100%

 2. Tato metoda je také možná, neexistují k ní ale žádné zdroje, jinými slovy: “Co změna MVNO na GID udělá?” Např. v případě změny MVNO na IMSI mohou třetí strany poměrně snadno sledovat pohyb jednotlivých uživatelů (viz https://www.techopedia.com/definition/5067/international-mobile-subscriber-identity-imsi). Ke GID neboli Group Identifier jsem nenašel žádné doplňující zdroje.
  Je to samozřejmě jen Vaše rozhodnutí. Já osobně preferuji “odblokování” telefonu než změnu toho, co můj telefon vysílá do okolí (tím spíš, když jsem k tomu nenašel slušné vysvětlení). Obecně soudím, že uživatelé BlackBerry dbají na zabezpečení, proto jsem se zaměřil na složitější metodu. Rozhodnutí je ale jen na Vás.

 3. KONEČNĚ!!!! mockrát díky za pomoc. minulý týden jsem sice narazil na řešení tohoto problému od nějakého Ondry z VF, ale musel jsem u toho měnit typ ověření na PAP nebo CHAP, následně však sice pc bylo online, ale key1 ne. tohle řešení je supr!!! už jsem začínal být lehce zoufalý. Nicméně celý proces zapnutí hotspotu a doba připojení je oproti BB10 je znatelně delší, ale dá se to přežít. jde jen o vteřiny.

  1. btw, netuším proč, ale nešel mi vložit ten zkopírovaný příkaz do řádku(ani klávesovou zkratkou), a není z toho moc poznat jestli to je nula 0, nebo velké O. teda já to poznal, ale v dos-u je nula kapku jiná a mohlo by to vznést dotazy. ještě jednou díky!

   1. Zdravím,
    Příkazový řádek je čas od času nevyzpytatelný… Ten údaj o nule doplním, to mě už nenapadlo. Díky! :)

 4. Další možné řešení ověřeno a funguje, u připojovaného zařízení ve vlastnostech WiFi připojení je třeba změnit IP adresu DNS serveru na 8.8.8.8 a náhradního DNS serveru na 8.8.4.4 uložit, připojit k hot spotu a internet se zázrakem rozběhne.

 5. Výborně. děkuji za řešení. Trochu jsem zápasil s verzí ke stažení. Takže díky za odkazy v komentářích. Jinak potom již otázka pár minut a funguje skvěle.

 6. Díky za návod

  Ještě doplním, že pokud se setkáte s chybou “no devices/emulators found”. Viz níže, tak je třeba instalovat USB drive na PC například dle https://software.intel.com/en-us/xdk/docs/installing-android-debug-bridge-adb-usb-driver-on-windows (já jsem stahoval zde https://software.intel.com/en-us/android/articles/intel-usb-driver-for-android-devices)

  Chyba:
  c:\tmp\platform-tools>adb shell
  * daemon not running; starting now at tcp:5037
  * daemon started successfully
  error: no devices/emulators found

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..