BlackBerry 10 Návody, Hlavní Novinky

Jak instalovat Android aplikace do BlackBerry 10 (bez použití Snap)

Podpora nativních aplikací pro systém BlackBerry 10 je den ode dne slabší a jednotlivé aplikace přestávají pozvolna fungovat. Ať chcete z jakéhokoliv důvodu zůstat ještě nějakou dobu se smartphony jako BlackBerry Classic, Z30 či Passport, pravděpodobně se nevyhnete aplikacím pro operační systém Android.

Jak lze androidí aplikace získat?

Uživatelé BlackBerry 10 měli v zásadě dvě možnost. První z nich byla povedená aplikace Snap, která suplovala plnohodnotný Obchod Play a nabízela prakticky všechny Android aplikace na jednom místě. Bohužel vývojář, který za touto aplikací stojí, vývoj již ukončil a v tuto chvíli již Snap bohužel nefunguje, respektive nelze jej nově aktivovat a v systému BlackBerry 10.3.3 nefunguje vůbec.

Druhou možností je stažení aplikací samostatně z internetu, které se věnuje tento návod. Stačí si stáhnout instalační soubor dané aplikace a následně jej spustit přes průzkumník souborů. Pokud si instalační soubory (vyznačují se příponou .apk) uložíte na paměťovou kartu, budete je mít vždy připravené pro pozdější reinstalaci (nebo je budete moci nainstalovat rovnou znovu, pokud budete muset přeinstalovat operační systém). Bohužel ale nemáte k dispozici katalog aplikací, který nabízí řešení Snap, a tak je třeba vždy vědět, jakou konkrétní aplikaci si přejete stáhnout.

Vyhledání a stažení aplikace do telefonu

Dejme tomu, že chcete do svého smartphonu s BlackBerry 10 nainstalovat Messenger od Facebooku. Pakliže se chcete vyhnout zlodějinám od Nemory Studios a jiným pochybným výtvorům, které se válí v BlackBerry World, je nutné sáhnout pro aplikaci vytvořenou pro systém Android.

Z vlastní zkušenosti bych doporučil jednoduchého klienta Messenger Lite. Ten je vyvíjen přímo Facebookem a je určený pro telefony s nedostatkem výkonu. Aplikace je osekaná o většinu funkcí plnohodnotného Messengeru, hlavní ale je, že funguje a nijak nezatěžuje baterii telefonu. Z důvodu její jednoduchosti ji sám používám i na BlackBerry KEYone.

Aplikace pro systém Android lze stáhnout z mnoha zdrojů. Nejjednodušší je navštívit některou z databází androidích aplikací. Mezi nejznámější (a věrohodné) weby patří:

Stažení instalačního souboru na některém z těchto webů je otázkou jen několika kliknutí. Až budete aplikaci ukládat, podívejte se, do jaké složky stahovaný soubor ukládáte, abyste ji pak nemuseli hledat.

Nezapomeňte se podívat, že stahovaný soubor má na konci názvu uvedenou správnou příponu (např. com.facebook.messenger.lite.apk). Pokud přípona .apk chybí, připište ji (bez mezer). Bez toho nepůjde spustit instalace aplikace!

Instalace aplikací

Aplikaci máme staženou v telefonu, nyní ji nainstalujeme. To je velmi jednoduché. Otevřeme si průzkumník souborů a vyhledáme stažený soubor .apk. Stačí na soubor kliknout a spustí se instalační okno.

Řešení problémů: aplikace nejde nainstalovat

Před stažením aplikace se ujistěte, že je určena pro systém Android 4.3 a starší. Tento údaj bývá vždy uveden v popisu stahované aplikace. Většina dnes vyvíjených aplikací Android 4.3 stále podporuje.

Řešení problémů: aplikace nefunguje/funguje špatně

Emulátor Android aplikací v systému BlackBerry 10 je hodně zastaralý a je možné, že novější aplikace nemusí správně fungovat. Aplikace mohou padat, špatně se zobrazovat, nereagovat či být velice zpomalené. V některých případech může pomoci, že stáhnete starší verzi aplikace (třeba rok či dva starou). Tyto nepříjemnosti jsou bohužel daní za používání systému BlackBerry 10.

Řešení problémů: aplikace vyžaduje instalaci Služeb Google Play

Pakliže aplikace po spuštění zobrazí hlášku, že vyžaduje přítomnost Služeb Google Play, je nutné zvážit, zdali tuto konkrétní aplikaci opravdu nutně potřebujete. Pokud ne, doporučuji stáhnout nějakou jinou nebo se bez ní úplně obejít. V opačném případě je nutné doinstalovat chybějící Služby Google Play. Více naleznete v tomto návodu (v angličtině): https://forums.crackberry.com/blackberry-10-os-f269/cobalts-official-google-apps-landing-page-965257/

Upozorňuji, že instalace Služeb GPlay může způsobit řadu problémů (rychlé vybíjení baterie, zpomalení přístroje, vyšší zahřívání telefonu atd.).

Řešení problémů: chci aktualizovat Android Runtime v systému BlackBerry 10

Zastaralý Android Runtime bohužel není možné nijak aktualizovat. BlackBerry jej nechalo ve verzi 4.3 a žádný další update již nikdy nebude. Pokud tedy vaše aplikace vyžaduje vyšší verzi systému Android (např. Android 5.0), na smartphonu BlackBerry 10 ji nikdy nespustíte.

Proč BlackBerry neaktualizuje tak zastaralý Android runtime? BlackBerry je vázáno podmínkou, kterou určuje Google. Pokud chce BlackBerry nabízet telefony s aplikacemi Google (Priv, DTEK 60 či KEYone), nesmí vyvíjet ani používat žádné distribuce Androidu bez Google služeb. Aktualizace runtime pro BlackBerry 10 to tedy mají jednou pro vždy zpečetěné.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

10 Comments

  1. Pouzivam f-droid.org ako zdroj-manazer applikacii. F-droid sam kontroluje applikacie a upozornuje alebo skor blokuje take, co potrebuju alebo spehuju tretiou stranou. Takze ponuka viacmenej bezpecne applikacie.

  2. Podle mne je nejlepší Cobalt.
    Po stažení potřebných souborů je podle návodu postup v podstatě jednoduchý.
    Výsledkem je standardní androidí Play store se všemi funkcemi. Z nainstalovaných aplikací mně běží téměř všechno. Návod a potřebné soubory v různých modifikacích jsou lehce k nalezení na netu. Přibližný postup je vidět třeba také zde:https://www.youtube.com/watch?v=eERaP_orTUw
    Moje Z30 s otevřeným Google Play na obrazovce vypadá vtipně… :)

  3. Mne zatial na q10 ide vsetko ceZ Google play takže spokojnost uvidíme ako dlho samozrejme len aj tak neviem aky phon potom zoberem či BlackBerry s droidom alebo vyfon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..