Články & Recenze, Přístroje & Příslušenství

Dual Layer Case a Soft Shell Case: test obalů na BlackBerry KEYone

Společně s telefonem BlackBerry KEYone jsem testoval také dvojici originálních značkových obalů. Své názory a dojmy shrnu v dnešním článku.

Dual Layer Case

Obal tvoří dvojice dílů, které se dají od sebe oddělit. Toto netradiční řešení má svůj logický důvod. Vnitřní díl obalu je vyrobený z černé gumy či jiné formy pryže, hodně připomíná klasické soft-shell obaly. Je oddělitelný proto, že do něj lze telefon navléct. Druhá část obalu je z tvrdého plastu, a vůči měkčenému vnitřku slouží jako jakási skořepina.

Oba díly tak společně tvoří kombinaci soft-shell a hard-case obalu: tedy šetrné uložení přístroje a zvýšené pevnosti v jednom. Vnější šedivý díl je na celém povrchu pogumovaný, v ruce působí měkkým dojmem. Díky tomu telefon s obalem drží dobře v ruce a nevyklouzává z dlaně. Pogumovaná zadní strana navíc dovoluje rozleštit drobné škrábance (přípomíná víka displeje na starších ThinkPadech). Pakliže by obal nebyl rozložitelný na měkčenou a tvrdší část, telefon by se do něj navlékal jen velmi těžko.

Oba díly do sebe zapadají jednak skrze perforované logo BlackBerry na zadní straně, tak přes systém šesti zacvakávacích zámků na skořepinové části. Není třeba mít žádný strach: díly u sebe drží jak přibité, žádné „rozpadávání“ se nekoná.

Dual Layer Shell a další obaly pro BlackBerry KEYone najdete v obchodě CELKOM.cz

Telefon se do obalu navléká trochu ošemetně, neboť samotný obal telefon obepíná až k přední straně. Proto je hlavně první vložení přístroje do pouzdra trochu náročnější, musíte vynaložit víc síly, než by se na první pohled mohlo zdát. Při každém vložení/vyjmutí přístroje doporučuji napřed obal rozdělit na dva kusy, tzn. odebrat pevnou zadní část. Takto „změkčený“ obal je mnohem poddajnější.

Nasazování obalu má daný pořádek: telefon vždy vsazujeme nejprve horní hranatou stranou, až poté do pouzdra zatlačíme spodní část přístroje. Sundávání obalu má pak přesně opačný postup. Vždy ale nejdříve oddělíme zadní skořepinovou část od té měkčené.

Telefon s pouzdrem je pěkný macek a skutečně se pronese. Obal telefon přečnívá po obou stranách o několik milimetrů, přidává navíc také něco do tloušťky. Poctivá porce gumy a plastu se projevila také na hmotnosti: už tak těžký 180g přístroj váží s obalem celých 220 g.

Z tloušťky pouzdra profituje čočka fotoaparátu. V pouzdru je hluboko zapuštěná, takže pokud dáte telefon na rovný povrch, objektiv zůstává v bezpečí.

dual-layer-case-fotoaparat

Silné pouzdro s sebou obvykle přináší ztížené ovládání bočních kláves. Nejinak je tomu u Dual Layer Case. Tlačítka jsou schovaná docela hluboko v obalu, jejich stisk je tedy méně jistý a vyžaduje více síly. Jde si na to ale zvyknout, klávesy jsou i přes obal dobře hmatatelné.

Byl jsem trochu rozpačitý z otvoru na připojení sluchátek, který není příliš široký. Pouzdro přesahuje telefon na horní straně asi o 4 milimetry, čili co neprojde otvorem obalu, to do sluchátkového konektoru prostě nedosáhne.

Soft Shell Case

Soft Shell Case k modelu KEYone je tenký gumový obal (cca 1-2 mm). Díky lehkému materiálu nezvyšuje hmotnost přístroje, což je příjemné. Jakožto originální výrobek perfektně pasuje na tělo telefonu, nikde neodstává. Dle uživatelů na CrackBerry fórech se obal ani po delší době nevytahá.

Materiál je velmi příjemný na dokek, do značné míry připomíná vlastní gumová záda modelu KEYone. Díky již zmíněné malé tloušťce zvětšuje telefon v ruce jen nepatrně, takže pokud jste se naučili telefon ovládat jednou rukou, nový obal vám nebude dělat problémy. Obal má matný povrch, jedinou výjimkou je lesklá průhedná horní strana (kopírující kovový rámeček přístroje). Vhodně zvolený odstín navíc působí, jako kdyby bylo pouzdro nedílnou vlastní součástí přístroje.

Obal poměrně dobře maskuje svůj původ, jediné logo výrobce naleznete v drážce na levém boku. Ostružinové logo na zadní straně chybí zcela. Je to estetická maličkost, zde by však mohl výrobce do budoucna trochu zapracovat.

Obal Soft Shell a další příslušenství pro BlackBerry KEYone najdete na CELKOM.cz

Soft Shell Case je vhodný spíš pro ty, kteří se chtějí vyhnout škrábancům vzniklým při denním používání (pokládání na stůl, oděrky na rozích atd.). Určitě uchrání telefon i před menšími pády, nemá ale zesílené rohy, je tedy otázkou, jak moc v takových situacích reálně poslouží (nemluvě o tom, že postrádá jakékoliv vlastní krytí displeje). Osobně bych ho doporučil spíš jako prostředek denní ochrany a určitý doplněk v jednom. Pokud víte, že vám telefon padá z ruky častěji, volil bych zesílený obal Dual Layer či pouzdro s ochranou obrazovky.

Jediným větším nedostatkem Soft Shell Case je vyšší cena. Pouzdro vychází na cca 600 Kč, což není za obal k telefonu zrovna málo. Dostanete ale originální produkt, který si svou vyšší cenovku obhájí: dobře vypadá, perfektně sedí na těle přístroje, a navíc působí tak, jako kdyby šlo o vlastní tělo telefonu.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..