Články & Recenze, Hlavní Novinky, Powered by Android

BlackBerry KEY2: Novinky v operačním systému Android 8.1 Oreo by BlackBerry

V dnešním krátkém článku se blíže podíváme na novinky, které přináší BlackBerry Powered by Android, tedy drobná vylepšení, která přichází s modelem KEY2. Očekáváme, že stejný seznam novinek již brzy dorazí i do modelu KEYone. Jedná se především o menší úpravy, které jsou pozorovatelné z pohledu uživatele. Cílem článku není popisovat všechny novinky, které se objevují ve vlastním Androidu 8.1 Oreo jako takovém a na které nemá BlackBerry žádný vliv.

Novinky a úpravy

Swipe dolů na klávesnici zobrazí další symboly

Jde o oblíbenou funkci známou ze systému BlackBerry 10. Pakliže je aktivní textové pole, stačí po klávesnici přejet směrem dolů pro zobrazení dalších symbolů (jinak přístupné klávesou „Sym“). Jedná se o drobné, ale velmi užitečné vylepšení.

Vylepšený režim Skříňka

Režim Locker je nyní přístupný i z hlavního menu (tak jako u modelu Motion). Práce s ním je tak jednodušší a intuitivnější.

DTEK a obrázkové heslo

Na BlackBerry KEYone a Motion se objevovala nelogická chyba v aplikaci DTEK, když jste si jako zámek obrazovky nastavili obrázkové heslo. Aplikace DTEK v tu chvíli snížila hodnocení zabezpečení vašeho přístroje, respektive se vás snažila donutit k tomu, abyste obrázkové heslo nahradili některým „systémovým“ zámkem (heslem, PIN kódem či gestem). Jednalo se o maličkost, některé uživatele to ale zmátlo. Tato chyba byla odstraněna.

Příjem hovoru mezerníkem

Na modelu KEYone nešlo zvednout příchozí hovor stiskem mezerníku ve výchozím nastavení. Bylo třeba jít do aplikace Telefon a tuto funkci zapnout. Android 8.1 Oreo má tuto funkci továrně aktivovanou (vypnout ji ze v Nastavení systému > Usnadnění).

Vodoznak v aplikaci fotoaparát

Nově si lze v nastavení fotoaparátu zapnout funkci vodoznak, která do levého dolního rohu obrazovky přidá logo BlackBerry KEY2. Upřímně však nevím, kdo (kromě recenzentů) tuto možnost bude chtít vůbec použít.

Aplikace Preview

Namísto původní aplikace Nápověda výrobce nyní předehrává její přepracovanou verzi, která nese označení Preview. Prostředí je o něco málo jednodušší, díky čemuž se může uživatel snadněji dobrat informace či návodu, který potřebuje.

Zobrazit oznámení dvojím klepnutím

Pokud máte zamknutý telefon a pouze vás zajímá, zdali máte nějaké došlé oznámení (popř. bliká LED dioda a nevíte proč), stačí na zamknutý telefon dvakrát poklepat. Tuto funkci lze zapnout v Nastavení systému > Zkratky a gesta.

Spuštění aplikace Privacy Shade třemi prsty

Pokud potřebujete rychle skrýt obsah na obrazovce před zraky ostatních, stačí sjet po obrazovce třemi prsty směrem dolů. Tím se zapne aplikace Privacy Shade, která skryje většinu obsahu na obrazovce a ponechá pouze volitelně velké okénko. Tato funkce je v základu zapnutá, vypnout ji lze v Nastavení systému > Gesta a zkratky.

Co se stále nezměnilo?

Nahrazování slov

BlackBerry se stále nedaří odstranit palčivou chybu s automatickým nahrazováním slov. Pakliže si v možnostech Klávesnice BlackBerry nastavíte nahrazování slov pomocí zkratek (tzv. word substitution), tato funkce přestane fungovat po vypnutí a zapnutí telefonu. K jejímu znovuzprovoznění je třeba jít do nastavení klávesnice a rozbalit seznam zkratek funkce nahrazování slov. Doufejme, že se výrobci brzy podaří tuto nepříjemnost opravit.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Student se zálibou v telefonech BlackBerry a laptopech ThinkPad.

1 Comment

 1. Dobrý den,
  prosím o několik odborných odpovědí : 1) Je možné nastavit na jednotlivé kontakty v BlackBerry Motion
  samostatné vyzvánění ?

  2)Nastavil jsem si (před aktualizací na Android 8.1.0) několik kontaktů na přímé volání, teď to již nejde, v ikonách zástupců to není. Pokud si vytáhnu ze zástupců ikonu “rychlá volba” (sluchátko) a přiřadím kontakt, tak tato ikona je přes konkrétní kontakt označena popiskem “volat kontakt”.
  3)Nemůžu spárovat přes Bluetoth tento telefon se sluchátkama, hledá, ale sluchátka nenachází, s ostatními přístroji to funguje (vozidlo, TV, jiné smartfony.
  Poraďte prosím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..