Novinky

Tak jde čas: platforma BlackBerry a mobilní hry

games-blackberry-10

Historicky nepatří BlackBerry mezi velké herní platformy, nezůstává však zcela pozadu, a i na jeho mobilních produktech si už nějaký ten rok zahrajete nejeden skvělý herní titul současnosti.

Než se dostaneme k tomu nejnovějšímu, co již příznivcům značky umožňuje hrát skvělé hry pro Android, zabrousíme trochu do minulosti. První BlackBerry, na kterém jste si zahráli hru, bylo nejspíše BlackBerry 7200 z roku 2003. Nešlo samozřejmě o dnešní mobilní tituly, ale hry Java, které byly dostupné i u všech ostatních „hloupých telefonů“ (má stará dobrá Nokia 3310 promine).

blackberry-7200

Na 7200 už jste si zahráli například Brick Breaker, který oslavil comeback docela nedávno. Hovoříme také o době, kdy touch screeny figurovaly pouze v sci-fi příbězích a BlackBerry měli po straně točící navigační kolečko. Rotující ovladač se hojně využíval právě pro hraní, i když tento trademark nebyl rozhodně původně zamýšlen pro hru.

Až do roku 2008, kdy se objevil BlackBerry Bold 9000, se hraní na této platformě nikam nepohnulo a nebylo mu dáno příliš prostoru. S použitelným webovým prohlížečem v Bold 9000 se ovšem hraní v browseru dařilo. Současně s tímto telefonem se na trh dostal i první iPhone.

blackberry-storm-9530

Odpovědí na jablečný produkt byl dotykový a chytrý propadák BlackBerry Storm, na kterém jste si už také zahráli, nicméně společnost gamingu ani v tuto chvíli, ani v další etapě, velkou pozornost nevěnovala. Nudný průběh pokračoval až do doby uvedení BlackBerry PlayBook a BlackBerry 10 na trh.

Už, už se zdálo, že se z BlackBerry stane konkurenceschopný silný hráč iGamingové oblasti. BlackBerry Z10 z roku 2013 s operačním systémem BlackBerry 10 – designovaný iPhone-killer – částečně zaujal herní vývojáře, ale svému původnímu záměru přesto nedostál. Pravda, v tuto chvíli již do BlackBerry World najdeme celé spektrum mobilních her od velkých RPG záležitostí po nejlepší online kasina. Vycházely zde herní tituly běžně dostupné v App Store a Google Play jako Need For Speed, Radiant Defense, WordHero, World of Goo či Angry Birds.

Samotný obchod BlackBerry World funguje dále jako obdobné obchody pro iOS a Android. Služba byla pod názvem BlackBerry App World spuštěna v roce 2009 a rebrandována v souvislosti se spuštěním operačního systému BlackBerry 10. Spolu s BlackBerry 10 ovšem získali uživatelé mobileři přístup také k Amazon AppStoru a k oblíbeným hrám Candy Crush Saga či Minecraft.

Pro radost BlackBerry fans nutno zmínit další produkt, který možno užít k řádnému hernímu grindu. BlackBerry Passport, stroj, který již měl opět plnou QWERTY klávesnici a zároveň – a nevíme, jestli zde výrobci cílili na hráče – má čtvercový display, který korporátní klienti BlackBerry pro pracovní účely velmi ocenili.

Operační systém BlackBerry 10 dnes už v nejnovějších produktech značky nenajdete. BlackBerry šlo all-in do Androidu a rok 2016 přinesl lačnému (a možná také zhrzenému) trhu model BlackBerry PRIV s operačním systémem Android a tedy i dostupností všech her Google platformy. Na posledních přístrojích, včetně KEYone, si již zahrajete vše, co jste si kdy mohli s BlackBerry přát.

Previous ArticleNext Article

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.