Obecné a Tiskové zprávy

Využití plného potenciálu HD displeje BlackBerry

Nedávno byl model PRIV by BlackBerry vyznamenán titulem nejvyšší kvality displeje mezi zařízeními s Androidem. Co všechno tedy s tímto skvělým zařízením lze provádět?

Když známý server Android Authority spustil detailní průzkum vlastností vlajkových lodí šesti výrobců mobilních telefonů, mohl vyznavače BlackBerry potěšit hned první z testů zabývající se kvalitou displeje. Ve zkratce lze o 5,4palcovém AMOLED displeji s rozlišením 2560 x 1440 bodů říct snad jen to, že díky vysoké jemnosti 540 ppi a pokrytí téměř 72% plochy zařízení se jen ze statistických dat nemá za co stydět. Co si ovšem všechno s touto parádou z továrny kanadského výrobce můžete vyzkoušet? Nejsou to jen obyčejné textové zprávy.

Díky 2Mpx kameře nad displejem lze využít jak služeb operátora, tak i různých internetových aplikací jako Viber či Skype umožňující povýšit zvukovou konverzaci o obrazový vjem. Vzhledem k HD rozlišení záznamu přední kamery si můžete být zcela jistí, že pokud váš komunikační partner bude vybaven minimálně obdobně kvalitním zařízením, uvidíte více než byste očekávali. Jelikož má displej kromě skvělých barev také dobré pozorovací úhly a vysokou úroveň jasu, budete si moc užít plnohodnotné video i při komunikaci za slunečných letních dní.

S vyhlídkou slunečních dní se také bude množit množství příspěvků na sociálních sítích. Právě brouzdání po nekonečných trasách společenského zasíťování umožní displej do potřebných detailů, které rozhodují o zalíbení či negativním přijetí jistých snímků. Netřeba spekulovat o mnohem vyšším čase věnovaným tomuto způsobu komunikace, pakliže se je na čem na co dívat. Instagram, Facebook či Twitter tak s radostí navštívíte několikrát denně a přidávání příspěvků se díky krásnému zobrazení stane ještě větší zábavou, než jaká by mohla být na průměrných strojích s méně kvalitní obrazovkou.

Pro přispění kvalitní obrazovou dokumentací vaší činnosti je nicméně často třeba standardním možnostem přístroje trošku napomoci. Což o to, hlavní fotoaparát s 18 Mpx rozlišením z dílny Schneider Kreuznach se postará o dost, zejména co se rychlého ostření díky fázové detekci či optické stabilizace týče. Občas však pro líbivý snímek musíte udělat něco navíc. Ať už v pojetí uměleckém nebo jen tak ledabylém, mohou pomoci aplikace pro úpravu nejen fotografií, ale také videí. Ty totiž PRIV umí nahrávat v rozlišení 4K při 30 fps, alternativou tomu budiž Full HD při 30 či 60 snímcích za vteřinu.

Například jednoduchá aplikace od Cyberlink PhotoDirector, nabízející krom základních uživatelských úprav také profesionální verzi, dále sofistikovaný Photo Editor od dev.macgyver, který byl vyhodnocený jako aplikace nejbližší k softwaru pro úpravu fotografií v počítači. Vůbec nejstahovanějším editorem obrázků pro Android je pak VSCO Cam, který kombinuje samotnou aplikaci fotoaparátu s následnou úpravou vzniklých fotek, k nimž navíc ještě přidává možnosti podobné uživatelskému prostředí Instagramu. Již jednotlivá kliknutí z úvodní obrazovky pak upravují filtry snímků, lze zvolit také složitější režim upravování pro více znalé této problematiky. Podobně je na tom také PicsArt, který také ovládá všechny prvky jako VSCO Cam, jen si zakládá svou vlastní sociální platformu a přidává také možnosti vkládání oblíbených rámečků nebo dekorací, včetně vytváření koláží. V kombinaci se snadným sdílením přes emaily či běžné zprávy se tak dostává v žebříčku popularity na jedny z nejvyšších příček.

Pokud se vrháte na úpravu videí, oceníte velikost a zejména rozlišení displeje. Vzhledem k velké náročnosti aplikací na prostorové využití se u malých zařízení můžete snadno ztratit. Výborné jsou například KineMaster Pro, založené na drag-and-drop do časové osy videa, čímž se zabere spousta prostoru. Jednoduše tak své video nastříháte, rozdělíte pro další užívání nebo upravíte možnosti obrazu jako u fotografií. I samotný Google se postaral o aplikaci Video Maker Pro Free, postavené na starém základě své dřívější aplikace. Práce s ní je jednoduchá, ovšem mírně omezená co do možností. Spíše na publikaci než opravdové úpravy videí se nabízí také WeVideo, které ovšem funguje v online režimu, takže jakékoliv změny budou muset být nahrány na internet, což může práci při pomalém připojení notně protáhnout.

Při pohledu na kvalitní osazení šestijádrovým čipem Snapdragon 808 taktovaným dvakrát na 1,8 GHz a čtyřikrát na 1,44 GHz a dále grafický akcelerátor Adreno 418 doplňující 3 GB RAM lze správně očekávat, že si PRIV poradí s ledajakým zabíječem nudy. Ať již Plants vs. Zombies nebo Candy Crush Saga ze strany jednoduchých animovaných arkádových her, budou se na velkém displeji dobře ovládat i další graficky mnohem složitější hry.

Samotnou kapitolou jsou pak hry s potřebným internetovým připojením, kde se kromě kvalitního grafického základu projeví i rychlost internetového šíření dat, které PRIM zvládá až po úroveň LTE. Pak již nezáleží, zda se bude jednat o simulátory válečných tankových bitev se spoustou vibrací a třesků jak je nabízí World of Tanks, fantasy strategie s draky či kouzly v Clash of Clans, akční šermování proti létajícímu ovoci ve Fruit Ninja nebo poklidné výherní automaty s rychlým střídáním atraktivních obrazů jako ve Space Wars. PRIV se postará o zábavu v nejvyšších detailech s perfektní kvalitou zobrazených barev na všech herních formách.

Zejména hry s reálným zobrazením jako jsou automobilové závody podobné hře Need For Speed ovládané pohyby celého zařízení přes G-senzor nebo akční first person shooters od GTA přes Sniper Fury až po Frontline Command, kdy svou postavou dobijete svět ve všech válečných taženích, umožní graficky dokonalé vyžití při zároveň příjemném stráveném času. Je třeba si přiznat, že kvalitně zpracovaná hra dělá na dobrém přístroji dvojnásobnou radost.

Snadná bude bezpochyby také jakákoliv práce s textem, ať již ve formě čtení aktuálních zpráv na internetu, práce s emaily nebo psaní textových dokumentů. To bude o mnoho příjemnější i díky vysouvací hardwarové klávesnici, která tak celou plochu obrazovky vyčlení pouze pro samotný text. Tím přichází mnohem lépe vjem rozpoložení textu, tudíž se neztratí žádná z poznámek a úkolů, které se na vás v záplavě zpráv a povinností denně valí.

Velikost zařízení totiž dobře koresponduje s formátem jak prezentačních tak i textových souborů. Zejména při zobrazení dokumentů na šířku dává PRIV skvělou možnost individuální přípravy jak na pracovní záležitosti, tak i třeba pro studium. V obou případech vám tento výtvor od BlackBerry ušetří spoustu času a starostí, úsporu pak pocítí při omezení tisku také příroda. V neposlední řadě také omezíte prostorovou náročnost vašeho denního objemu v zavazadle, jelikož vše potřebné můžete s tímto chytrým telefonem na platformě operačního systému Android mít vždy u sebe.

Jaké jsou vaše zkušenosti s podobnou velikostí obrazovky? Má větší displej více pozitivních nebo spíše negativních vlastností ohledně praktičnosti užívání? A jde vůbec vývoj neustále se zvětšujících a precizně fungujících mobilních zařízení tím správným směrem? Uvidíme, jak tuto situaci vidí BlackBerry, které letos chystá vydání jednoho, možná dokonce dvou nových zařízení fungujících pod operačním systémem Android.

Previous ArticleNext Article

7 Comments

      1. Souvětí nesmyslně šroubovaná a kostrbatá, kterých je článek vrchovatě plný měrou neúměrnou, vlastně to vypadá že je sestaven vyloženě jen z takovýchto souvětí, ano. ;-)

    1. Autor článku se pouze snaží přijít na to proč je tam osazený tak kravský mini displej s rozlišením 30″ monitoru. V první fázi zkouší zda to nebylo určené pro děti na hraní.

      Teď mě napadá. Není jakýkoliv tablet levnější?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..