Články & Recenze, Hlavní Novinky

Šestkový Android na PRIV v praxi: jak se BlackBerry povedl první velký update?

Někteří jen pár dnů, někteří už třetí týden. Většina majitelů prémiového modelu PRIV už má na svých zařízeních nejnovější Android 6 Marshmallow. O některých novinkách jsme vás už informovali, teď to vezmeme podrobněji a už po prvních praktických zkušenostech.

Aktualizace na nejnovější Android u vás nejspíš už proběhla. BlackBerry vše trochu uspíšilo a dokonce samo sebe předběhlo o tři týdny. A jaký je PRIV s šestkovým Androidem v praxi po několika dnech a kupě testů?

Přišli jste o úložiště? Ne, jen se jmenuje jinak. 

Asi tím největším a nejotravnějším problémem je obtíž s SD kartou jako úložištěm. Nejspíš jste už taky absolvovali martyrium s nefunkčností těch aplikací, které byly závislé na cestě na SD kartu. V původním systému byla karta v cestě “storage/sdcard1”. Bohužel, co vám nikdo před instalací, respektive aktualizací Androidu, neřekl bylo, že před aktualizací máte vyjmout SD kartu. Na toto drobné, leč poměrně zásadní upozornění v BlackBerry jaksi zapomněli.

PRIV-by-BlackBerry-_0037_IMG_7460_bb_pervVýsledkem je situace, kdy se vám SD karta v telefonu s novým systémem bude hlásit jako “storage/abcd-1234” (samozřejmě pokaždé s jiným číslem) a vy tak budete muset všude ručně předělávat cesty. Zamrzí to zejména u různých synchronizačních aplikací, kde to může být práce na dost dlouhou dobu.

Důvodem je tak trochu zbrklost výrobců při nasazování nového systému. Google má totiž tuto chybu v aktualizační rutině, před aktualizací SD kartu neodpojí a při samotné aktualizaci se tak SD karta jeví systému jako další úložiště. Systém ji bez mrknutí oka namapuje pod nesmyslnou cestou. A po prvním spuštění nového Androidu už to tak nechá. Místo elegantního sdcard1 se tak musíte dívat na hnusný shluk písmen a číslic.

Budeme si muset zvyknout. Musím říci, že tohle mě opravdu rozčílilo, od takové značky jako je naše ostružina jsem čekal, že chybu Googlu opraví, jak to udělali i někteří neznačkoví čínští výrobci.

Ještě rychlejší a hezčí… 

Systém sám o sobě je svižnější. Poznáte to třeba na takových věcech, jako je zamykání a odemykání obrazovky. Zatímco po stisku tlačítka pro zamčení obrazovky jste museli čekat necelou vteřinu než se tak stalo, po aktualizaci se uzamkne systém opravdu okamžitě. Trochu horší je to sice už s odemykáním, ale k tomu se dostaneme.

PRIV-by-BlackBerry-_0005_IMG_7494_bb_pervSystém Android 6 je revoluční spíš pod kapotou, i když změny rozhraní jste si jistě také už všimli. A obecné ohlasy jsou takové, že zejména systémové písmo a vykreslování objektů rozhraní je ještě ostřejší, a tak se stírá poměrně velký rozdíl mezi zážitkem z videí a her a poněkud horším koukáním na samotný systém a aplikace. I prostředí a objekty jsou nyní ostré, nový design systému navíc perfektnímu displeji  modelu PRIV opravdu svědčí.

Systém je v běžných operacích měřitelně rychlejší, tedy konkrétněji jeho odezva a spouštění nových vláken a aplikací. Co naopak trochu pokulhává – ale to je problém všech šestkových Androidů – je reakce aplikací v multitaskingu. Všimnete si toho třeba, až budete chtít využít inteligentního asistenta Google. Ale pokud zrovna najednou nestříháte video a nepouštíte si hudbu v Play, a pod tím nemáte spuštěnou utilitu pro zátěž procesoru, bude vám tohle vadit jen málo.

Baterka? Paráda! 

Co je ale naprostá bomba je chování se k baterce. Google tvrdí, že s jeho novými funkcemi inteligentního uspávání zařízení se dá pohotovostní doba telefonu až zdvojnásobit a o třetinu se prodlouží i doba běžného užívání. Tyhle bombastické titulky marketingových článků Googlu jsou obvykle tak očividné nesmysly, že se s nimi už nikdo nezatěžuje.

Systém sám rozpozná situace, v nichž je vhodné se uspat

Po pečlivém měření na více zařízeních se však ukazuje, že s šikovností výrobce by to mohla být tentokrát pravda. A na rozdíl od předchozího kárání BlackBerry, tady budu opravdu chválit. Práce s baterií je opravdu ukázková. Systém sám rozpozná situace, v nichž je vhodné se uspat (využije jen jedno udržovací jádro procesoru, pozastaví procesy a umravní využití dat a připojení, přičemž neomezuje aplikaci, která je zrovna aktivní). A funguje to opravdu dobře. Každý den budete s potěšením sledovat opravdu skoro dvojnásobnou výdrž v pohotovostním režimu, co se týče výdrže při průměrné práci, tak i tady k nárůstu došlo.

Daní za výdrž a šetření energie je ale probouzení systému. Zejména u mě, který má prakticky pořád díky hlasovému výstupu telefon napojen na handsfree, je probouzení jednotlivých jader po rozsvícení obrazovky otázkou klidně i pěti vteřin. Sice mě to z počátku rozčilovalo, ale tenhle čas pro tak perfektní optimalizaci baterie rád obětuji. Je ale pravdou, že čím víc budete nechávat telefon v klidu, tím víc bude rozespalý při jeho probouzení.

Systém inteligentního spánku se totiž učí, a tak už po několika dnech třeba přestala otravná pauza u načítání obsahu pro aplikaci sociálních sítí, což byl pro mě opravdu docela problém. Systém sám je schopen se naučit pravidla pro uspání tak nejpozději do měsíce. Google samozřejmě tají, jak konkrétně se tahle funkce „učí“, ale z vlastní zkušenosti už jsem pokroky pozoroval. Jde to dokonce tak daleko, že v kanceláři, kde telefon odkládám na stůl vždy jen na chvilku, už se neuspí zcela a i start je tak o poznání rychlejší, zatímco doma si systém stále „zachrápe“ opravdu pořádně.

Systém se vůbec umí chovat dle vašich potřeb a to i s ohledem na polohu i denní dobu. Ukázkou je inteligentní noční režim, který není ve své podstatě nic jiného, než další vrstva pravidel zmíněného inteligentního uspání. Co v praxi naopak z inteligence nového Androidu zamrzí, je chování adaptivního podsvícení, které se sice teď snaží být ještě chytřejší, ale občas tím dochází k paradoxním situacím. Praktickou ukázku z jízdy v páternosteru, kde se střídá tma a světlo tak, že se mobil skoro mění v disko světlo, si snad natočím a nasdílím na YouTube, opravdu to stojí za to… :-)

Nastavení ještě skrytější 

V nastavení přibylo pár nových možností, které jsou šikovně skryté a navíc se ani Google a ani samotné BlackBerry příliš neobtěžuje jejich souhrnem. To je škoda, protože pár z nich určitě uvítáte.

V možnostech interakcí přibyla užitečná položka “Překlopením uspořit energii”, díky které pokud zařízení otočíte displejem dolů a položíte, aktivujete nový režim spánku. Toto gesto fungovalo dosud jen pro ztlumení telefonu, což funguje mimochodem i nadále.

blackberry-priv-software-update

Do nastavení přibyly i dvě nové skupiny voleb. První z nich je “Paměť”, a jak sám název napovídá, ukáže a dovolí vám nastavit chování systému k paměti, včetně zobrazení nejvíce vytěžujících aplikací, poloautomatického pročišťování paměti apod. Druhou je “Google”, kde na jednom místě najdete přehledně veškerá nastavení služeb Google, od vyhledávání v zařízení, přes hlasové ovládání, až třeba po nastavení Google Fit či funkce Blízké okolí.

Zcela přepracováno bylo nastavení režimů vyrušení a hlasitosti. Ovládání hlasitosti je sice teď přehlednější, ale asi si budete muset chvilku zvykat, co vlastně ovládáte. Nově se zobrazí jen jeden posuvník hlasitosti a tlačítko Rozbalit, které vám rozbalí tři samostatné posuvníky s ovládáním hlasitosti budíků, vyzvánění a médií.

BlackBerry zde udělalo jednu z mála chyb a to spojení hlasitosti vyzvánění a notifikací, které jsou jinak v ostatních distribucích Androidu 6 odděleny a do značné míry byly odděleny i v pětkovém Androidu. Ale to je opravdu jen pro fajnšmekry, takže běžnému uživateli to vadit nebude. Občas se stane, že tlačítky hlasitosti ovládáte jinou hlasitost, než chcete a už se mi i stalo, že jsem si ztlumil vyzvánění i při přehrávání hudby. Je tedy třeba si na to dát trochu pozor.

Nerušit, prosím… 

Opravdová lahůdka je ale nynější režim vyrušení, respektive nerušení. Zmizela nevzhledná a nepřehledná vysouvací nabídka v ovládání hlasitosti a režimy Nerušit se nyní nastavují v rychlém nastavení. Tam je přepínač režimu Nerušit, a když ho aktivujete, objeví se krásně přehledná a hlavně překryvná (nebude se vám otravně schovávat) nabídka s podrobným nastavením. Nově přibyl režim, kdy je telefon tichý kromě budíků (pozor, je odlišný a daleko užitečnější než režim prioritních oznámení, který tak naštěstí pro většinu uživatelů ztrácí smysl) a navíc je nastavení samotné doby a druhů vyrušování krásně přehledné.

PRIV-Google-campaign-728x90

Když už jsme u režimů pro nerušení, BlackBerry „dodělalo“ takový drobný nedodělek Googlu a to jsou takzvaná “Automatická pravidla vyrušení”, která najdete v Nastavení – Zvuky a oznámení – Nerušit – Automatická pravidla. Na rozdíl od samotného čistého Androidu je zde vše přehledné a funguje skvěle. A BlackBerry přidává možnost, kdy si můžete některý z režimu pro vyrušení nastavit jen po dobu událostí v konkrétním kalendáři, což je zejména pro ty z nás, kdo mají několik pracovních a soukromý kalendář, funkce velice vítaná a povedená.

Chcete si ho ještě víc „vytunit“? Začněte tajným nastavením Androidu 

A jedna chuťovka na závěr pro ty, kdo ji ještě neznají. Ve vysunutém rychlém nastavení (to je tam, co se zapíná a vypíná nerušit, svítilna, WiFi apod.) je ikonka s ozubeným kolem pro nastavení. Položte na ní prst a držte ho tam deset sekund. Telefon oznámí, že jste si právě odemkli tajné nastavení uživatelského rozhraní. To najdete v nastavení telefonu úplně na konci.

Hezkou funkcí je možnost přeskládat si dlaždice právě v sekci s rychlým nastavením, což se opravdu hodí, protože asi jen málo komu bude vyhovovat jejich výchozí pořadí. Můžete si tak dát třeba režim Nerušit úplně nahoru, nebo si naopak víc zviditelnit svítilnu.

privacy-on

A mimochodem, Android 6.0 je sice bezpečnější a klade větší důraz na konkrétní specifikaci různých oprávnění, ale uživatel a aplikace si v něm zase mohou více dovolit i bez rootu (který stejně na zařízeních BlackBerry nejde udělat), a tak se vám možná odemknou i možnosti v aplikacích, které pro některé funkce dříve potřebovaly root. Takovým příkladem je třeba nově možnost s vhodnou aplikací ovládat autostart záznamy (a jestli netušíte co to je, pak si s tím raději nehrajte).

Závěr, kam bude směřovat můj palec? 

Dávám jednoznačně palec nahoru. Za to, že ani u tak drahého telefonu se výrobce neobtěžoval opravit chybu s namapováním SD karty při aktualizaci, bych sice někoho uškrtil, ale jinak je systém díky dobrým zásahům a doplnění ze strany Kanaďanů svižný, rychlý a opravdu lepší. Naprostou nádherou je pak chování k baterce.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Kromě jiného i IT odborník a novinář. Píše mimo jiné i o Androidu a aplikacích pro tento systém, je redaktorem české mutace Corporate ICT. Je nevidomý a tak používá svůj Android opravdu naplno a trochu jinak, než ostatní, tím ale prověří svá zařízení i systém daleko víc. Mimo jiné se věnuje i přístupnosti Androidu a aplikací pro nevidomé.

22 Comments

  1. Díky za super recenzi! Mám PRIV od listopadu a nemohu si ho vynachválit (teď, co má Marshmallow)!

   Netuším proč, ale za žádnou cenu mi nejde zaktivovat System UI Tuner. Mám zapnuté Developers Options I systémové animace… Poradíte, prosím?

 1. Zdravím, i když PRIV nemám (ale nevylučuji jeho pozdější pořízení), děkuji za vynikající a obsažnou recenzi!

  1. Mám ho asi přes deset dnů a jsem spokojený. Baterka super a na obou klávesnicích se mi píše dobře. Fotoaparát také super. Jediné co musím říci, tak ze začátku jsem některé věci v nastavení hledal. V tom byl BBOS 10 super. Ale už jsem si zvykl. Nic se neseká, všechno funguje jak má. Dlouho jsem se rozhodoval a nakonec jsem rád. Budu rád když tu BlackBerry bude tak nebo tak.

   1. díky za odpověď, ale naformátovat SD kartu, aby zvětšila velikost interního úložiště je sice prima, nicméně někde to ukazuje celkovou velikost úložiště jako součet HDD a SD, jinde zase naopak vykřičníky, že zbývá jen 1GB int. úložiště a SD karta je prázdná – sorry, ale není to dotažené.
    co mě ale překvapilo nejvíc, je enormní žrout dat a baterie, který se nazývá “Blackberry services”, namísto aby baterie vydržela déle, mám už po obědě něco pod 40%, úplně jsem žasl, že si to vzalo přes gsm signál nějakých 597MB a přes WiFi dokonce skoro 3,7GB za pár dní, takže jsem deaktivoval zbytečnou aplikaci BB Hub, který je na Priv k ničemu, utnul oprávnění v BB Services pro BB productivity a BB launcher nahradil Nova launcherem – výsledek ? večer mám krásných 60% baterie, buď udělali soudruzi v BB nějakou chybu nebo jsem někde pokazil něco já, ale mám ten tlf celkem nastudovaný, takže to u mě opravdu budilo rozpaky

    1. A treba ti vôbec ešte BlackBerry, keď si si vypol niektoré z ich kľúčových funkcií? ;-)

  1. Na Androidu 6.0 by to mela resit Adoptable Storage, ale zda ji BB povolilo je otazka na recenzenta nebo nekoho jineho, kdo ted ma Priv s 6.0 po ruce…

 2. Diky za recenziu. Ja mám Priv necelý mesiac a som vcelku spokojný, aj keď za tie peniaze by už mal byť aj patrične vyladený či už po hardwarovej aj softwarovej stránke. Vzhľadom na to, že Priv spĺňa moje základné požiadavky ( android, HW klávesnica, premiový model ktorý morálne-SW- tak skoro nezostarne) viem zažmúriť obe oči nad nedokonalosťami (napr. škrípanie zadného krytu)

  Pripájam však môj postreh- s príchodom M sa prestal Priv pri záťaži zahrievať, čo je veľké plus, postrehli ste to tiež?

  Batéria skutočne dokáže vydržať dva dni bez nabíjania, ak na noc zapnem režim lietadlo a šetrič batérie+ mám tmavú tapetu- chýba mi niečo ako jednoduché zapnutie a vypnutie režimu ložnice na mojej Q10.

  Ešte posledná otázka viem využívať na Priv BB BLEND? Toto mi nefunguje a tato možnosť mi neskutočne chýba pokiaľ som v kancelárii a nie v teréne.

  Ďakujem

  1. Bohužel přímo Blend pro Android není. Možná zkus aplikaci AirDroid, která je trochu podobná… Jinak postřehy které píšeš jsou právě to, co měl Android M výrazně opravit, hlavně to zahřívání. :)

 3. mi po reinstalu zpet na lollipop android stale nabizi update jen na Android 6 beta.
  Jak mam udelat update na “final” / nonbeta verzi ?

 4. Já jsem nespokojen, kdybych to věděl, zatím bych neinstaloval. Neustále nekontrolovatelně se mi zapíná WiFi, výdrž baterie se zkrátila a ne prodloužila, jak bylo uvedeno! Již avizované problémy s připojením SD karty. Nejde přes kabel připojit Priv k PC a přenášet soubory, což dříve šlo. Často se Priv zahřeje i když nemám nic spuštěno, u různých aplikací není plynulost jako byla.

 5. Mám BB PRIV už viac ako pol roka a som s ním veľmi spokojná. Avšak nastal jeden problém – po aktualizácii (neviem čo konkrétne to bolo) ak mi hocikto zavolá, tak stále zvoní tá istá melódia. Svoje kontakty som mala rozdelené do skupín a mali priradenú melódiu a tiež niektoré samostatné kontakty mali svoju melódiu. Všetko bolo OK – vždy som vedela, kto mi volá. Momentálne som zúfala, pretože stále tá istá melódia a neviem si s tým poradiť…Môžete mi nejako pomôcť? Budem vďačná za každú odpoveď :) Ďakujem

 6. Děkuji za obsaznou recenzi. Jsem s Priv spokojená, ale je to víc Android než BlackBerry :-(. Mám problém s připojením na wifi, telefon wifi registruje, ale nechce povolit připojení. Resil jste už někdo tento problém? Děkuji za info. J.H.

 7. Dobrý den, mám priv od vánoc a stále se mi neaktualizoval android. Již asi před měsícem se mi na displeji objevilo ,,STAHOVÁNÍ AKTUALIZACE SYSTÉMU” , ale po chvíli se objeví hláška ,,stahování pozastaveno-čekání na síť Wi-Fi” . Když kliknu na ,,obnovit” tak se na chvíli opět zobrazí ,,stahování aktualizace systému” a pochvíli opět ,,stahování pozastaveno”. Wi-Fi myslím že funguje, protože stahování všeho ostatního funguje bez problémů. Zkusil jsem restart, ale nepomohl. poradíte mi co s tím? Děkuji

 8. Prosím o radu. Posledních asi 10 dní když chci na IG story přidat umístění, na zlomek vteřiny se mi zobrazí hláška “než budete importovat nová média, musíte smazat ta stávající”. Nejsem si jistá přesným zněním, vždy se zobrazí tak, že je skoro nemožné si ji přečíst nebo se nezobrazí absolutně vůbec. Samozřejmě mám zapnutou gps a vidím spoustu míst, na které stačí kliknout, aby se mi ve stories zobrazily tak jako pokaždé.
  Nejsem si jistá zda jsem provedla nějakou razantní změnu v nastavení, zkoušela jsem 2x IG odinstalovat, současně také FB, prošla jsem pár věcí v nastavení a hlavně co je nejhorší, nenašla jsem na netu nikde nic ani podobného, co by se mého problému týkalo.
  Absolutně netuším, kam se s tímto obrátit.
  Prosím, zkuste poradit, jak z toho ven. Už si opravdu nevím rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..