Hlavní Novinky, Přístroje & Příslušenství

První reálné snímky Blackberry Mercury, chystané novinky s QWERTY klávesnicí

Uběhl už nějaký čas, kdy jsme vás seznámili s prvními detaily kolem připravovaného smartphonu BlackBerry s operačním systémem Android a klasickou QWERTY klávesnicí. Zatím jej známe pouze pod kódovým označením Mercury, ale drobné střípky informací už se na svět dostaly.

Víme například, že se bude jednat k smartphone klasické konstrukce, který bude kombinovat hardwarovou QWERTY klávesnici a rozměrný dotykový displej. Po designové stránce však mnoho potvrzených infromací nebylo… až doteď. Na fotografii výše můžete vidět vůbec první reálnou fotografii připravované novinky od BlackBerry.

Zajímavostí rozhodně bude čtečka otisků prstů integrovaná přímo do mezerníku!

Jelikož jsme už před nějakým časem viděli oficiální prezentaci BlackBerry k tomuto modelu, tak můžeme potvrdit, že snímky zachycují reálné zařízení, které BlackBerry chystá na trh. Design připomíná model Passport Silver Edition, což rozhodně chválíme – tento model se totiž opravdu povedl.

K vnitřní výbavě toho zatím mnoho nevíme, ale mělo by se jednat o zařízení s hardwarem střední třídy a tedy o přímého nástupce modelu BlackBerry Classic. Zajímavostí rozhodně bude čtečka otisků prstů integrovaná přímo do mezerníku!

Bližší informace se jistě objeví co nevidět, ale vás jistě nejvíc zajímá dostupnost, že? Inu vězte, že plánované vydání tohoto modelu je přelom února a března 2017. Jedná se zatím o neoficiální informace, ale je to zatím jediný známý termín, který se zatím podle všeho nezměnil. Jak se vám BlackBerry Mercury na prvních snímcích líbí?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

40 Comments

 1. Design se mi moc nelíbí, ale to vem čert – pokud to nebude plácačka na mouchy a nezklame klávesnice, proč by ne? :)

 2. Kéž by tento model měl normální parametry… kéž by byl velikostí třeba jen o něco větší, jak classic, tak by to byla docela i dobrá volba si myslím :)

 3. Vyrobiť telefón, ktorý je určený 0,05% obyvatelstva, veľkosťou na úrovni lopaty a k tomu klávesnica? Osobne som presvedčený o tom, že niekto úmyselne chcel priviesť BB to tejto zlej a stále sa zhoršujúcej situácie. A tento telefón to len potvrdzuje.

   1. Bojím se, že je to jen 3.5 milionu lidí. A to za předpokladu, že světová populace je 7 miliard lidí. Pak 1% je 70 milionů, půl procenta (0.5%) je 35 milionů, a ještě desetkrát méně (0.05%) je 3.5 milionu.
    Podle worldometers.info je však světová populace (v době psaní příspěvku) 7,471,289,994 kusů. Pak by byl telefon určen pro téměř 3.735644 milionu BlackBerry nadšenců a jejich počet každým okamžikem stoupá :-)

 4. Je to jako s oblečením, 10 let se nosí něco, na co se pak dalších 10 let nadává, aby z toho byl dalších 10 let hit. Fyzická klávesnice u mobilu bude to samé. Včera jsem držel v ruce svoji Nokii E90 – dodnes bych ten telefon rád používal, kdyby to SW aspoň trochu umožňoval. Kam zmizely tyhle geniální konstrukce ? Třeba je pomalu čas na to, aby se prodeje přístrojů s fyzickou klávesnici opět začaly zvedat, protože není otázky jestli začnou, otázka je kdy. A pokud to bude brzo, mohlo by Blackberry opět zazářit, což bych jim přál. Každopádně doufám, že design Mercury není na této fotografii finální….

  1. To je naprosto nesmyslné srovnání. Dejte do ruk někomu mladému co je zvyklý psát na dotykáči jedním tahem telefon s klasickou qwertz klávesnicí a jeho výsledky budou naprosto tristní. Skončí to tím že telefon po vás hodí. Budete se muset smířit s tím že doba pokročila a lidi dnes již píšou rychleji a přesněji za pomoci predikce na displayi.

   1. Zřejmě jste nedržel v ruce přístroj s hw qwerty, na které lze psát i poslepu, např. s někým něco konzultovat a zároveň si dělat takřka poslepu poznámky, nebo psát za chůze a dávat zároveň pozor na cestu, nebo mít haptickou odezvu a tím pádem jistotu, zda a jak se dané písmeno zapsalo, nebo psát bez chyb a bez překlepů a nemuset kontrolovat, zda predikce zvolila to správné slovo atd. Aź budete mít tuhle zkušenost, vítejte mezi dospělými! Hw qwerty se dotek jednoduše nikdy nevyrovná.

    1. Za svůj život jsem držel tak kolem osmi set motorol různých typů s Hw QWERTY když jsem je servisoval. Taktéž jsem jich několik vlastnil. Můžete tu plakat jak chcete ale výsledky jsou jasné swiftkey v rychlosti psaní poráží HW klávesnice. Vítejte v realitě.

    2. Rychlost není totéž co přesnost… A Motorola není totéž co Nokia… Atp. ;-)

    3. To není jednoduché tak ani tak…

     Ja nemám problém ani s jedním způsobem zadávání textu do mobilu, ale než např. QWERTZ na Nokii, nebo na Curve 9320 (tvrdá! Moc!), tak raději SW klávesnici BlackBerry.

     SW klávesnice BlackBerry ma hned několik výhod: je to jediná Swift klávesnice zdarma, která umožňuje, krom “kreslení” slov, správu a přepínání velkého počtu jazyků – mám tam češtinu, slovencinu, polski, Deutsch, English, Francaise a 한굴.

     To mi u Boldu 9900 děla základní problém – cokoli naklepat korejský: na počítači umím psát jakž-takž na korejské klávesnici, ovšem rozděleni korejských kláves na mobilech je jiné, a – psaní vsema deseti je podvědomé – od toho jsou na klávesnici zarazky na F a J, tam si položím ukazovacky a jedu – česky cca 480 úderů za minutu.

     Predikce je úplně stejná, jako v Boldu – tj. česky něco pořad přidávám do slovníku, korejský tam toho taky moc není (u te češtiny mne to ani trochu nepřekvapuje – kdo se bude trápit s predikci pro počet uživatelů jednoho malého města).

     Ovšem přidat něco do slovníku na SW klávesnici je mnohem jednodušší.

     Každé řešení má své výhody a nevýhody; kdo si stěžuje na predikci u HW klávesnic, tak celý tento post píšu na Boldu 9900, takže predikce funguje gud, a těch pár neopravenych bych v úředním textu klidně opravil (najedu – držím písmeno – přejíždím trackpadem, az tam mám háček nebo čárku – pak označím a přidám do slovníku). Tak zas nekydejte hovadiny na BlackBerry, je to rukama!

 5. Á tak tady se někdo probudil 100 let za opicemi a napsal komentář k článku, který všichni již četli jinde a před týdnem..! Obdivuhodná rychlá reakce!!Chodit sem je úplný nesmysl!!!

 6. Osobně jsem si už na čistě dotykovou klávesnici tak zvykl a píšu na ni rychleji než na HW, že už zůstanu u DTEK60. A ještě před rokem bych Passport nedal z ruky. Holt evoluce ;-)

  1. Za tohle vás staromilci ukamenují. Každopádně je toto asi poslední mohykán s klasickou klávesnicí. BB s klávesnicemi končí, možná to bude zajímavé pro nějakého malého čínského výrobce. Když se díváte na diskuse tak máte pocit že mobil s klasickou klávesnicí chtějí všichni. Ve skutečnosti prakticky nikdo a prodeje toho byly důkazem.

   1. Ano? A je nabídka?

    Vemte to objektivně: jediné moderní zařízení s HW klávesnicí je BlackBerry Priv. Priv je rozhodně za cenovou hranicí toho, co většina uživatelů je schopna, a i ochotna, za mobil zaplatit.

    Jsou jakési náznaky o tom, že o HW klávesnici jakýsi zájem je, když i Samsungu stalo za to vyrobit, myslím, ze k Galaxy S5, přídavnou klávesnici.

    Pochybuji o tom, že by byl markantní zájem o klasické smartphone typu Classica. Mají jeden základní problém – nekomfortní konsumaci multimédií. Ale buďto vysuvnou konstrukci (i když – s vysouvaním byly, jsou a budou problémy vždycky, zvláště, když to stojí pár korun), nebo něco, jako je toto – tj. display +-4″ + HW qwertyna, by se uchytit mohlo, pokud by to bylo v různých cenových relacích.

    Az potom bychom mohli objektivně diskutovat o tom, je-li o HW klávesnici zájem. A – hlavně – musel by se toho chytit někdo jiný, než BlackBerry, bo BlackBerry tradicne marketing vůbec nejde.

 7. Mně se ten model líbí. Přestože jsem uživatel Passportu a nemíním to prozatím měnit, zajímalo mě, jak se drží a ovládá třeba Priv nebo DTEKy. A byl jsem příjemně překvapen – ale to člověk zjistí, až si model fakticky vyzkouší.

  No a kdyby zamrzlo peklo a vyšlo to s dualbootem BB10/Android, to by byla nírvána:-)

  Takže já se těším.

 8. To jsem rád, že už nemusím čekat a těšit se na zázrak. Zlatá Q10. Jak jsem na ní nadával, tak si ji díky těmto obludám čím dál více vážím. I Classic už je příliš.

 9. Telefon se mi i docela líbí a konečně alespoň nějaká alternativa k Passportu. Doufám, že hardwarově to nebude ostuda, ale úplně by mi tam stačilo výkonově něco jako Snapdragon 801 s 3GB RAM, jako mám teď v Passportu (na hry telefon nepoužívám) … Už aby ho oficiálně ukázali :-)

 10. Takže další obluda, převažující se při psaní na pidiklávesnici, na které vyťukat písmeno s diakritikou trvá dobu několika zmáčknutí klávesy. Kam se klávesnice BB hrabou na klávesnice Nokie, která měla hardkeys na písmena s diakritikou a jejich napsání bylo otázkou dvou rychlých zmáčknutí (oproti tomu u BB to trvá minimálně jednou tolik)! A predikce to vůbec nezachrání, to už je rychlejší psát na sw klávesnici než na hw qwerty BB… :-(

  1. Je vidět, že jsi neměl v ruce Passport s hybridní klávesnicí, nic rychlejšího na psaní s diakritikou opravdu neexistuje. Chce to tak týden cviku, ale píšu rychleji než na klávesnici PC.

   1. Právě že měl, a dal jsem ho pryč. Stejně tak Q5, Q10 a Classic. Ale také třeba Nokie, a mám tak srovnání: klávesníice od BB se těm od Nokie ap. ani zdaleka nevyrovnají. To čekání, než se u BB dlouhým stiskem nejdříve vyvolá velké dané písmeno, pak než se objeví nabídka sw kláves a pak se buď “doťukat” k danému písmenu s diakritikou (na hw) nebo se k němu “dosunout” (na sw)… – za tu dobu mám na hw klávesnici u Nokie napsáno několik písmen s diakritikou (např. u Nokie C6-00 ad.). Je vidět, že neznáte jiné hw klávesnice u mobilů než BB. Navíc vykrojený tvar kláves BB oproti “polštářkovému” u Nokií a dalších značek, nebo tuhý stisk kláves u Passportu SE oproti “takakorátnímu” u Nokií a dalších, nebo kávesnice na výšku, navíc s klávesami až ke kraji (palec opravdu nelze otáčet v úhlu 180°) u BB oproti landscape hw qwerty u Nokii a spol. atd. – to vše jsou mínusy pro klávesnice BB. Mám srovnání a zkušenost, proto mohu soudit. BB je nyní jen jednooký mezi slepými králem, nic víc. Nakonec jsem musel rezignovat a uznat, že než na hw BB se rychleji píše už i na dotekové sw BB… Čekám, zda Nokia časem vypotí i něco s hw qwerty, protože BB mě s klávesnicí na celé čáře zklamalo. To už raději dotek.

    1. Aby to mělo produktivitu je bezpodmínečně nutné mít hw klávesnici neustále na dosah. Ne řešní Nokia C6. Řešení BB Bold s trackpadem a dalšími hw klávesami bylo ideál. Na prohnuté klávesnici se psalo parádně. Následné rovné variace Q10 atd. jsou bída. O tom není debat. Není to o tom, že by BB neumělo udělat hw klávesnici. Prostě přednost měl moderní design před funkčností.
     BB neřeší diakritiku, dá se bez toho žít.
     Když vyšel Q10 psal jsem o 5ti letech doby temna než se to navrátí zpět. Ta doba bude mnohem delší, tak jak psal příspěvěk výše. A je klidně možný, že onym světlem na konci tunelu bude Nokia. Vůbec se tomu nebráním. Také uměli dělat pracanty.

    2. BB neřeší diakritiku (je zaměřen primárně na anglofonní svět) a žít se bez toho opravdu nedá. U hw keys pro diakritiku u jiných značek bylo možné napsat opravdu dlouhé texty s diakritikou s minimem chyb a za krátkou dobu. U BB již ne, a i ta predikce si často dělá, co chce a dost často neodhadne slova. Odborné texty bez diakritiky není možné psát, a na smsky stačí třeba jakýkoliv dotek. Lidé jistých profesí ale potřebují pracovní nástroj, který bude respektovat i v psaní jejich potřeby, vč. potřeby psát odborné texty v souladu s jejich jazykem, tzn. i s diakritikou – přesně a rychle, s minimem chyb. K tomu jsou v českém prostředí BB jaksi v půli cesty…

    3. Chápu vaši argumentaci u klávesnic Q10, Classic atd., každý jsem používal asi rok, ale přece klávesnice u modelu Passport je úplně něco jiného. Vámi zmiňované doťukávání tam třeba není vůbec nutné, drtivou většinu slov mám nabídnutou a odhazuji je palcem přímo do textu. Klávesnicové modely používám plynule do roku 2003 a dost s tím experimentuji a opravdu nic rychlejšího pro psaní českou diakritikou není. Ale chápu, že pokud jste vzal Passport do ruky a jen vyzkoušel, je to trochu šok.

    4. Passport jsem skutečně jen nevzal do ruky, ale používal jsem jej několik týdnů. Ale šel z domu: musíte skutečně buď doťukávat, nebo posuvem vybrat dané písmeno. Při kvantu slov a jejich tvarů, jaké používám, mi predikce pomůže jen z části, což je frustrující. A kombinace hard keys a soft keys při tak tuhém stisku, jaký je u Passportu, je také vražedná… Je vidět, že jste nepoužíval hw qwerty jiných značek. Jen doufám, že se nějaký výrobce časem opět pochlapí.

   2. Ale existuje. Kupříkladu swiftkey. Klidně si můžeme dát i závod kde budu používat standardní googlí klávesnici. Doba pokročila.

  2. Ano!?

   A nebude to rukama!?

   Ja oba dva předchozí posty, včetně tohoto, píšu Boldem 9900. Rozhodně nejsem masochista, který by diakritiku zadával stylem držení klávesy a rolovanim trackpadu. Takže to s tou diakritikou nebude až tak zle, že?

   Jako mně nepřirostl nikdy k srdci Symbian a smartphone Nokia, a mám pro to SUBJEKTIVNÍ důvody, jinému nemusí přírůst k srdci BlackBerry. To ale v žádném případě neznamená, ze je BlackBerry v něčem horší!

   To, že používám denně Bolda starého šest let, denně na něm napíšu cca 5 stran příspěvků na WhatsApp, 30 – 40 SMS, v průměru hodinu a půl z něho volám, vyřídím 10 emailu, čtu RSS kanály, včetně otevírání postu na webu, něco o BlackBerry vypovídá. Chtěl bych vidět, jak bych to dával na Nokii E6!

   A to nejméně z 3/4 stejně rychle, nebo rychleji, než na obludach s 80 GB RÁM a s osmdesatijadrem…

   Ja úz jsem četl tolik kydu ohledně BlackBerry jenom pro to, ze s tím někdo neumí, ze bych o nich mohl napsat knihu!

 11. Opravdu žhavá informace. :-D To že je již několik dní k dispozici OS 10.3.3. to tento web neřekne. Jednodušší je napsat článek, který pouze zdařile popisuje co všichni na fotografii vidí. Stačí jen prohledat web a dozvíte se mnohem více informací + fotografie.

  1. No tak založ a provozuj vlastní web a zásobuj nás žhavějšími novinkami, my ti tam budeme rádi chodit a číst. Každý má možnost, tak do toho :-)

 12. Ať se koukám, jak se koukám, mě to přijde stále jako fake, nebo už čínská kopie ještě nenarozeného telefonu… ta klávesnice z classicu mě k tomu nesedí (je sice vidět něco jako snímač otisků v mezerníku, ale odfláknutý – to by BB mělo precizněji vymyšlené si myslím), místo pro logo BB nevidím, nic no.. stále rozmýšlím zda jít do Privu nebo neustále čekat…

  1. … ještě pokud má někdo chvilku a možnost, loňský film TMNT2, ve kterém bylo možné vidět více telefonů BB (spíše jedná velká reklama na sortiment) se ke konci u ženské postavy objeví telefon se znakem BB a má HW klávesnici, byl poměrně velký na dámskou ruku a podobnost se staršími modely tam nebyla, to jsem poprvé odhadnul jak bude vypadat Mercury/Dtek70, bohužel je to záběr cca. 1-2sec

 13. Ta délka je šílená, to je jako moje Nokia 7650 co mám v šuplíku a to opravdu ne, tam napsat text při délce a váze telefonu bylo peklo…

 14. Psát diakritiku skrze predikci je skutečně nic moc, aspoň na BlackBerry PRIVu. Na Xperii Mini Pro jsem na to (v době, kdy jsem měl oficiální firmware nebo krátce poté) byl zvyklý, na BlackBerry PRIVu je mi ale i nejnižší úroveň predikce přijde příliš agresivní na to, abych to nechal něco doplňovat bez mého schválení.

  Ale ono se to dá udělat i jinak. BlackBerry někdy cca od září nabízí možnost si na klávesnici vytvořit vlastní vrstvu – pak to po prvním stisku Sym může vypadat třeba takto: https://drive.google.com/file/d/0BxMNDkPlEywxSmV6WFVDWDVXdnM/view?usp=drivesdk

  Ne náhodou to připomíná CSHack ( http://www.xakru.com/cshack/ ). Mám tu diakritiky pro tři jazyky (cs, sk, de) a pár dalších znaků, například kulaté uvozovky. Znak s diakritikou je vždy poblíž původního znaku, občas musí být posunut. (V češtině se to týká zejména „ů“ a „ě“, ve slovenčině ještě „ô“ a „ä“, v němčině je to volnější.) Původní layout měl i podporu španělštiny, což ale nevyužiju a na mobilní klávesnici se mi to ani nevleze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..