Články & Recenze, Hlavní Novinky, Powered by Android

Přehled novinek v nové verzi Android 6 Marshmallow Beta pro PRIV by BlackBerry

Během včerejšího dne mi konečně na mém PRIV by BlackBerry vyskočila informace o dostupném updatu uzavřené beta verze operačního systému Android. Nová verze Android 6 Marshmallow pro model PRIV přináší celou řadu novinek jak funkčních, tak v oblasti uživatelského prostředí. Během testování pomalu objevuji různé menší či větší změny a pokusím se vám je v tomto článku všechny postupně shrnout.

Předně musím zmínit, že po zhruba dvou dnech používání beta verze Android 6 na modelu PRIV jsem nezaznamenal vůbec žádné problémy, které by mne nějak omezovaly. Snad jediný opravdu viditelný problém je, že nemohu změnit velikost textu – pokus o změnu vyvolá pád aplikace Nastavení. Ale jinak? Dobrá práce, BlackBerry! A teď už ke změnám…


Nastavení oprávnění aplikací

Asi nejvýznamnější novinkou Androidu 6 Marshmallow je z mého pohledu možnost upravit práva jednotlivých aplikací. Jednoduše jim můžete zakázat jednotlivé přístupy k různým funkcím. Chcete zakázat přístup aplikace ke kontaktům? Není problém. Zakázat přístup k souborům? Jak je libo. Zakažte klidně všechno, ale pak vám asi většina aplikací nebude vůbec fungovat… :)

Každé aplikaci můžete zablokovat přístup k různým zdrojům

Důležité však je, že se tato možnost konečně vrací. Uživatelé BlackBerry jsou odjakživa zvyklí, že mohou zcela ovládat přístup aplikací k jejich datům a u Androidu tomu tak zatím nebylo. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří mají nad svým přístrojem rádi kompletní kontrolu, určitě po updatu pokukujte. Se samotným nastavením vám potom pomůže například aplikace DTEK.

Lepší výdrž baterie pro všechny

Součástí nové verze Android M je také lepší práce s baterií. Google do této verze OS přidal nové algoritmy pro práci s baterií, které, v závislosti na stylu používání telefonu, prodlužuje intervaly kontroly senzorů, serverů a dalších automatizovaných činností. Výdrž by se dle slov Google měla prodloužit až na dvojnásobek!

Android-M-battery

To je samozřejmě v praxi naprostý nesmysl a pokud používáte své zařízení opravdu aktivně, úspora energie bude mnohem menší. Pro uživatele, kteří za den jednou dvakrát zkontrolují Facebook a Twitter to však může být solidní pomocník.

Aplikace BlackBerry Preview

BlackBery přidalo do nového OS vlastní aplikaci s názvem BlackBerry Preview. Tato aplikace je opravdu skvělá a myslím si, že měla být v modelu PRIV už od začátku! V této aplikaci totiž najdete klíčové informace, které vám pomohou seznámit se s telefonem a objevit jeho hlavní funkce.

BlackBerry-Preview-App-1 BlackBerry-Preview-App-2 BlackBerry-Preview-App-3 BlackBerry-Preview-App-5

Aplikace je rozdělená na několik částí – Android, Klávesnice, Fotoaparát, Žijte jednoduše, Zabezpečení a Specifikace. V každé kategorii najdete mnoho zajímavých informací v daném okruhu. BlackBerry vás tak snadno seznámí s novinkami v OS Android M, ukáže jak funguje klávesnice nebo jaké funkce nabízí fotoaparát. Dozvíte se také něco o zabezpečení, aplikacích jako je BlackBerry Hub nebo BlackBerry Kalendář a můžete prozkoumat technické specifikace modelu PRIV.

Zároveň se v aplikaci BlackBerry Preview dovídáme také zatím nedostupné novinky. Například fotoaparát přinese plně manuální režim, který však zatím není dostupný a přijde nejspíš s aktualizací aplikace. Pro člověka, který s modelem PRIV začíná, je tato aplikace skutečně velmi užitečná a osobně jsem z ní opravdu nadšený. Přitom taková blbost, co… :)

Více účtů v BlackBerry Hub, fotoaparát a nová nastavení

BlackBerry Hub se s novým updatem naučil také nové věci. Přibyla integrace účtů Instagram a Pinterest, které rozšířily jinak dostupné služby jako jsou hovory, e-maily, SMS, BBM, WhatsApp, LinkedIn, Twitter nebo Facebook.

Fotoaparát umí nově zcela ztlumit zvuky a v nastavení přibyly nové možnosti rozlišení a snímkové frekvence pro natáčení videa – například 4k video můžete natáčet rychlostí 30 nebo 24 sn./s, Full HD video pak rychlostí 60, 30 nebo 24 sn./s.

Některé novinky se týkají také nastavení, kde si nyní můžete například upravit všechny tři zkratky vyvolané gestem z domovského tlačítka. Přibyla možnost Akce při připojení náhlavní soupravy/zařízení HDMI, úprava barevného profilu obrazovky a další.

Změny v uživatelském prostředí a další drobnosti

Drobné  změny se odehrály také v uživatelském prostředí. Android M má trochu pozměněné některé grafické prvky, takže očekávat můžete například vylepšenou práci s kopírováním a vkládáním textu nebo přesunutí funkce Nerušit do lišty s rychlých nastavením.

Android-M-Beta-screen-1 Android-M-Beta-screen-2 Android-M-Beta-screen-3 Android-M-Beta-screen-4

Velkého vylepšení se dočkala také obrazovka pro sdílení, kde je nyní mnohem víc možností, jsou seřazené podle používání a zároveň obsahuje také osm rychlých voleb podle jejich oblíbenosti.

Novinek je spousta, těšíme se na finální verzi

Novinek je tedy opravdu mnoho a jsem si jistý, že jsem jich ještě spoustu přehlédl a další se ještě objeví s příchodem finální verze OS. Zatímco některé novinky jsou spíše kosmetické, jiné opravdu potěší a posunou model PRIV zase o kousek dále.

Finální verze OS Android M pro PRIV by měla dorazit již v květnu, ale očekáváme spíše přelom května a června. BlackBerry přímo avizovalo, že testování beta verze Android M bude trvat 5-8 týdnů v závislosti na celkovém vývoji. O dalších zkušenostech s novým OS vás budu průběžně informovat a případné dotazy můžete psát na diskuzní fórum BlackBerryCzech, viz odkaz níže.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

9 Comments

  1. Zmíněné novinky se většinou jednají přímo samotného operačního systému, protože aplikace jako takové se neaktualizovali. Nedokážu tedy odhadnout, jestli to bude možné. V Nastavení se však objevila nová položka u oprávnění, tzv. BlackBerry Productivity Suite, což je náznak toho, že by se balíky aplikací BlackBerry mohly brzy uvolnit i pro jiná zařízení.

   1. Ahoj Vojto, ano, uz jsem to tak udelal.
    Upgrade uz mam hotovy, zatim mam ale pocit, ze to byla spis chyba :).
    Nefunguje mi vyhledavani v nastaveni, po kazdem rebootu/zapnuti to generuje a odesila LOG a nastvaeni hlasitosti/nerusit mi bylo prijemnejsi v lollipopu.
    Toliko moje pocity.

    1. Takze chybka. Pokud natocim video ve formatu fullHD a 60fps, aplikace fotky jej povazuje za slowmotion video. Ma rozhozeny zvuk a rychlost. Cele je to dost nepříjemné. Kdyby nekdo vedel co s tim, budu rad za pomoc.

 1. tak uz jsem pomoci autoloaderu nahral zpet lollipop ale porad mi update nabizi stazeni androidu 6 ikdyz jsem se z beta testovani odhlasil, nemuzu ted stahovat updaty pro lollipop, nevi nekdo co s tim? znovu delat factory reset se mi nechce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..