Obecné a Tiskové zprávy, Powered by Android, Přístroje & Příslušenství

Na PRIV by BlackBerry můžete psát pomocí tahů swype i na hardwarové klávesnici

Model PRIV získal před několika týdny oficiální update na novou verzi Android 6 Marshmallow a zároveň s ním přišlo také mnoho novinek. Jednou z velmi zajímavých funkcí je také vylepšení klávesnice. Ta se totiž nově naučila psát pomocí tahů prstem po klávesnici, což je technologie, která je obecně známá pod pojmem swype.

Psaní pomocí swype klávesnice možná již znáte z dřívějška. Jedná se o vcelku pohodlný způsob psaní na chytrých zařízeních jehož podstatou je tažení prstu přes jednotlivá písmena. Pomocí automatického slovníku a kontextu pak klávesnice velmi přesně rozpozná, jaké slovo jste chtěli napsat.

Přesnost z velké míry závisí na tom, jak propracovaný je samotný slovník klávesnice. V tomto ohledu má BlackBerry velkou výhodu, protože návrhy slov podle kontextu, zvyků a dalších vzorců má zvládnuté velmi dobře. Swype na softwarové klávesnici si ale může stáhnout každý… BlackBerry proto přichystalo specialitu!

Díky dotykové vrstvě, kterou je pokrytá klávesnice modelu PRIV, můžete totiž tímto způsobem psát i na hardwarové klávesnici! Jednoduše tahem prstu po jednotlivých písmenech vytváříte slova a zároveň si můžete užívat toho, že vám displej nezabírá softwarová klávesnice.

Jak zapnout psaní pomocí tahů prstem

 1. Otevřete Nastavení > Jazyk a zadávání >Nastavení klávesnice BlackBerry > Psaní pomocí přejetí prstem.
 2. Zapněte si funkci Klávesnice na dotyk. obrazovce nebo Fyzická klávesnice.

Toto psaní na hardwarové klávesnici je opravdu hodně nezvyklé a nic takového na trhu ještě nebylo. Osobně jsem spokojen se zadáváním, kdy skrze klávesnici házím slova do textu, ale vzhledem k oblíbenosti metody swype si dovedu představit, že někteří uživatelé tuto novinku přivítají.

Vyzkoušejte si aktivovat tento způsob zadávání na svém PRIV by BlackBerry a podělte se s námi v komentářích jak na vás působí. Jakou metodu budete nadále používat?

Zdroj: Blog BlackBerry

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

11 Comments

 1. Priv mě nezajímá a ani zajímat nebude. Štve mě ale, že po poslední aktualizaci systému mě rapidně klesla výdž baterie u mého ani ne rok starého Classica. Štve mě, že nebude trvat dlouho a můj skvělý telefon bude už pouze na to telefonování a štve mě, že se s tím redakce nezabývá a neřeší podstatné věci ohledně kvalitních telefonů, kterých je mezi námi dost a namísto toho podsouvá stále více informací o PRIV i když lidé zde jasně dávají najevo, že takový telefon nechtějí.

  1. Za to nemůže redakce, ale Steve Jobs. Za vidinou zisku snížil produktivitu a jednoduchost všeho na třetinu. Ze všech udělal méněcenné co nezvládnou ovládat zároveň dvě hw tlačítka. Snad to Nokia zachrání.

  2. ano zmenilo sa to tu na android fórum, kedysi som sa tešil na každý nový článok na tejto stránke, teraz už len zakaždým čakám nejakú novú android vychytávku s priv, samozrejme správca za kroky BB nemôže…

  3. ” stále více informací o PRIV i když lidé zde jasně dávají najevo, že takový telefon nechtějí.”

   na zaklade takovehle uvahy by se preci nemelo psat ani o starych BB OS 10 modelech, ne? ;)

   1. Tak za prvé, lidí co vlastní BB OS 10 je oproti lidem vlastnícím PRIV drtivá většina. Passport, Classic, se stále vyrábí a nedalo mě to a zatelefonoval jsem do Vodafone – PRIV se tam neprodává prodávají Classic a za poslední měsíc bylo prodáno více jak 20 kusů, bohužel nemohli dát přesné číslo a ani neměli info z delšího časového období. Z toho je velice pravděpodobné, že v rámci ČR bude Classic prodávanějším telefonem. A že lidé Andrid na BB nechtějí a raději přejdou například k iPhonu? Těchto názorů v diskusích pod články je snad dostatečné množství.

    1. Obojiho se prodava efektivne 0. (A tech 20+ za mesic je uplne ta sama 0, jako 0 u neprodavaneho Privu.)

     Nazory pod diskusemi na tema “zabili jste mi strycka a ja ted na truc koupim iPhone” se vazne brat nedaji. Tvrda cisla by byla?

    2. Zdravím, čísla o prodejích BB10 based/Priv zařízení by mělo dodat BlackBerry, ale mám dojem, že je to v čtvrtletních reportech vždycky tak nějak zamlženo, škoda.

     Myslím, že neúspěch BB 10 (přestože jde o vynikjaící systém, dokud nebudu nucen, měnit jej nebudu) jde z 90% za BB samotným – zcela nulový marketing (to už tu bylo psáno snad stokrát), mizerná podpora vývojářů (zrušení programu Built for Blackberry je jen detail, ale že na vývojářském webu nefungovaly více jak půl roku URL odkazy na jednotlivé reference, to je neomluvitelné) a zcela nejasné a neurčité výroky o tom, zda a kam se má nebo nemá, bude či nebude systém a potažmo HW divize ubírat.

     A jinak mě pobavila a potěšila citace v jednom příspěvku na CrackBerry – diskutér měl v podpisu noticku “Passport – Device of Champions”. Za mě úplný souhlas :-)

 2. Redakce za nic nemůže. Asi by ráda psala, ale když ono není o čem (kde nic není…). BlackBerry bohužel ve své původní podobě (tzn. se systémem BB) už nikoho nezajímá, je to mrtvý produkt. Taky mě to chvíli trápilo, ale to je život, je potřeba jít dál, oplakat BB10 a doufat, že jejich nová zařízení s Androidem budou podobně použitelná, jako ta s BB10. Mně osobně je momentálně celkem jedno, jaký to má SW, zvyknu si na cokoli, víc mě zajímá HW stránka věci – klávesnice, a tu nemá nikdo (PRIV nepočítám, to je předražený nesmysl, ale letos by snad mělo přijít něco s HW klávesnicí ála Classic). Tohle fórum je stejně živé/mrtvé jako je živé/mrtvé samotné BlackBerry, tak to prostě je.

 3. Na fotce tu věc v jedné ruce drží a druhou ovládá. Proč?
  Už vím, protože nemá třetí, aby si zastínil proti prasátkům.

 4. Takže tvrdá čísla od AT&T jejichž oblíbenec byl a asi pořád je BB. Je ale vidět veliké zklamání.

  Podle posledních informací BlackBerry ve svém 4. fiskálním kvartálu, který končí v únoru, prodalo jen 600 tisíc smartphonů. Očekávaný odbyt měl být přitom okolo 850 tisíc kusů. Slabší byl výsledek i oproti 3. fiskálnímu čtvrtletí, kdy prodeje dosáhly 700 tisíc kusů.

  Manager AT&T uvedl, že spolu s vedením BlackBerry očekávali, že poptávka po výkonném smartphonu s Androidem a fyzickou klávesnicí bude vysoká. Takové telefony dnes už totiž prakticky neexistují.
  Velké procento kupujících však byli fanoušci BlackBerry a příznivci jejich platformy. Část z nich proto s novým systémem bojovala a nakonec telefon raději vrátila. Nabízí se tak otázka, zda si společnost sázkou na Android v případě Privu nějak výrazně pomohla a zda by výsledky téhož telefonu s BB 10 nebyly hodně podobné a možná lepší.

  Více je v článku viz níže
  Zdroj: http://mobil.idnes.cz/priv-od-blackberry-nejde-na-odbyt-a-vraci-se-rika-manazer-operatora-10p-/telefony.aspx?c=A160609_080207_telefony_ram

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..