Obecné a Tiskové zprávy

Lenovo získalo licenci na operační systém BlackBerry 10, americká vláda se snaží obchod zablokovat

Překvapivý vývoj nabrala situace kolem operačního systému BlackBerry 10. Zatímco kanadský výrobce z finančních důvodů nemůže již tento systém nadále plně podporovat a zaměřuje se aktuálně na vývoj OS Android pro své nadcházející přístroje, o systém BlackBerry 10 projevila zájem čínská společnost Lenovo. Po několikaměsíčním jednání pak dospěly obě společnosti k dohodě, která okamžitě udělala vrásky mnohým světovým mocnostem.

Čínská společnost Lenovo, která se již dříve netajila tím, že kanadské BlackBerry je pro ně velmi atraktivní potenciální investicí, totiž získala licenci na používání operačního systému BlackBerry 10. V budoucnu bychom se tak měli dočkat nových přístrojů z dílny značky Lenovo, které však ponesou operační systém BlackBerry 10!

„Jedná se o strategicky významné partnerství, které pomůže stabilizovat naši společnost a zároveň odráží náš závazek uživatelům systému BlackBerry 10, že tento systém je pro nás i nadále velmi důležitý,“ říká John Chen, CEO společnosti BlackBerry.

Zatímco BlackBerry nabídlo licencování svého OS z čistě finančních důvodů, Lenovo si od nasazení nového OS slibuje odlišení od konkurence a větší zaměření na korporátní sféru, ve které má již dnes díky vlastnictví značky ThinkPad velký vliv. Kdy přesně bychom se nových přístrojů měli dočkat není zatím jasné a bližší okolnosti dohody nebyly bohužel zveřejněny.

Amerika a další země chtějí obchod zablokovat

Mnohem méně překvapivá je reakce některých světových mocností. Námluvy mezi BlackBerry a některými čínskými společnostmi probíhaly již v minulosti a vždy za pečlivého dohledu kanadské vlády, ale i dalších zemí. Zabezpečení řešení BlackBerry je totiž pro země jako je USA, Austrálie nebo Německo klíčovou komunikační platformou. Není proto divu, že mají ze vstupu čínského investora patřičné obavy.

Americký úřad pro kybernetickou bezpečnost a komunikaci vydal prohlášení, že se bude snažit obchod zablokovat a údajně našel spojence i mezi dalšími zeměmi. Jak se nyní bude kauza dále vyvíjet záleží především na rozhodnutí Mezinárodního výboru pro aprílové žerty.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

7 Comments

  1. Dneska Apríl, zítra skutečnost. Nebylo by to poprvé, co se takový žertík stal skutečnosti. BB by skončilo na smetišti dějin, kde pomalu krácí s hadroidem.

  2. No, já jsem se ani nesmál, spíš jsem docela začal doufat:)))) Nicméně, nakoupen Iphone 5s a Z30 je už na inzerátu. Díky BB za posledních 10 let, ale poslední kroky jsem nemohl skousnout.

    1. Nevím, jestli jsi udělal dobře Tomáši s tou výměnou. Možná Ti ten pětkovej ajfon bude závidět puberťačka ze základky, ale technické specifikace a to všechny jsou pro Z30. Doporučuji mrknout na srovnání těch dvou přístrojů, třeba tady: http://www.cena-vykon.cz/porovnani/apple-iphone-6-64gb-vs-blackberry-z30. A ke všemu tomu to je navíc srovnání Z30 se 6 ajfonem. Takže doporučuji pohybovat se spíše blíže u škol, než mezi znalými :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..