BlackBerry 10 Aplikace, Hlavní Novinky

BlackBerry ukončilo vývojářský program Built for BlackBerry, mění orientaci směrem k enterprise

Zajímavá zpráva pro vývojáře se objevila v minulém týdnu v jejich e-mailových schránkách. BlackBerry je informovalo o tom, že oficiálně ukončuje program Built for BlackBerry. Program Build for BlackBerry je speciální označení aplikací, které musí splnit velice přísné požadavky na uživatelské prostředí, kvalitu obsahu a celkovou funkčnost.

Již od ledna 2012 aplikace označené jako Build for BlackBerry patří mezi ty nejlepší, které v BlackBerry World najdete a alespoň co se našich zkušeností týče, rozhodně jste mohli tomuto programu důvěřovat. Označení Built for BlackBerry znamenalo, že daná aplikace nabízí tu nejlepší možnou funkčnost na vašem zařízení se systémem BlackBerry 10.

Počínaje 19. lednem 2016 však tento program končí a vývojáři již nebudou moci posílat své aplikace ke schválení do tohoto programu. Obchod s aplikacemi BlackBerry World samozřejmě nadále funguje jako dřív, v tomto směru se nic nemění. Pouze postupně zmizí veškeré označení spojené s programem Built for BlackBerry. Je to rozhodně obrovská škoda, protože se jednalo o velmi dobrý nástroj usnadňující orientaci mezi aplikacemi.

developer-icons

Pro vývojáře to znamená následující:

 • Od 19. ledna již není možné posílat aplikace ke schválení do programu Built for BlackBerry
 • Aktuálním žádostem v programu nebude vyhověno
 • Existující aplikace si udrží označení Built for BlackBerry až do 29. února 2016
 • Zmizí pouze dané označení a ne samotná aplikace!

Podle slov BlackBerry se chce společnost více zaměřit na firemní aplikace a bezpečnost. Podle mého názoru se jedná o náznak pokusu oddělit jasně svět BlackBerry 10 zaměřený na bezpečnost, firemní prostředí a produktivitu, od světa Android-BlackBerry, který je více zaměřen na koncové uživatele.

BlackBerry zároveň připravilo postup pro snadné portování Android aplikací z BlackBerry 10 platformy na OS Android, který najdete na oficiálním DevBlogu BlackBerry. Zároveň v e-mailu najdeme vyjádření, které nabádá vývojáře více využívat předinstalovaný obchod Amazon App Store, což však dělalo i dříve.

BlackBerry se tedy evidentně snaží svou vývojářskou komunitu připravit na to, že operační systém BlackBerry 10 se pravděpodobně svým zaměřením přesune výhradně na enterprise sféru. To je velmi zajímavý a hlavně velmi rychlý vývoj, který pravděpodobně mnozí z nás čekali, ale tak trochu se mu bránili.

Vývojáři jsou dnes alfa a omega a pokud BlackBerry své loajální vývojáře přímo vybízí k tomu, aby své aplikace portovali na OS Android, jedná se o naprosto jasnou zprávu, že systém Android má nyní v BlackBerry hlavní slovo. Zdá se, že modelu PRIV se opravdu podařilo na trhu zajmout. Těším se, co nám přinese rok 2016… ať už to bude cokoliv.

Zdroj: CB

Oficiální zpráva od BlackBerry

Dear Developer,

With our focus on enterprise customers, we are evolving our app strategy to focus on secure enterprise apps leveraging BlackBerry Enterprise Server and Good Powered by BlackBerry. As a result, we’re ending the Built for BlackBerry program. Here’s what this means to you:

 • Starting today, January 19, 2016, new Built for BlackBerry submissions will no longer be accepted
 • Pending Built for BlackBerry submissions will not receive any further review
 • Existing applications will keep their Built for BlackBerry designations until February 29, 2016
 • You can still reach out to BFBTestingTeam to nominate your applications for featuring on BlackBerry World.

Your apps aren’t going anywhere

Please note that the existing applications you’ve created will not disappear. All that will happen is that the Built for BlackBerry designation will go away. We are continually assessing new opportunities for you to market and feature your previously successful Built for BlackBerry applications. In the meantime, you can continue to submit regular applications the same way you always have. You can also extend your reach by placing your applications on the Amazon App Store.

At this time, we’d like to thank you for participating in the Built for BlackBerry program. Your commitment has helped boost the quality and range of applications available to BlackBerry users. We encourage you to register for the BlackBerry Enterprise Partner Newsletter to get the latest news on building secure enterprise apps.

Thank you,

The BlackBerry Developer Program Team

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

9 Comments

  1. Asi to museli spraviť lebo väčšina bežných android užívateľov nič nepotrebuje, iba retardované hry ktoré prdia a podobne. A to teda na BB 10 nepotrebujem

 1. Tak to je smutná zpráva – jakmile mi doslouží BB Z10 (jsem s ním nadmíru spokojen), tak se budu muset bohužel poohlídnout po jiném stroji :/, o android nemám zájem, tak to vypadá na iOS – i když jsem se do těchto vod vracet moc nechtěl ://

 2. Žiadna reklama OS 10, žiadny nástupca Z10, Z30, žiadna alebo slabá podpora pre vývoj vlastných aplikácií a šikmooký šéf zamilovaný do Samsungu, čo myslí že spraví s ním dieru do sveta ako oni. BlackBerry si strelí do vlastnej nohy a čuduje sa, že je chromé.

 3. Ten hnusný android je ako mor a dostal sa aj do Blackberry..
  Môže si za to Blackberry samo – nech ide do prdele..
  Drista o tom že na BB OS 10 nebolo dost app tak presli na android..
  Ved v BB Word nebola ani snaha.. Ved Facebook app jeden velký paškvil. A messenger žiadny.
  Neurobit poriadne ani len 10 najpouzivanejsích app na svete to znamená že firma si nezasluzi zakaznikov a ani prezit. Uprimne budem mat radost ked skonci, pretoze dlhorocnych uzivatelov len odrbavala a vzdy sklamala. Ziadny nastupca Z30, Z10, ziadny tablet..necakane zarezanie playbooku, zarezanie OS 10. predrazeny paskvil priv.. Ziadny marketing.. ani na zapade! tym si chce zistat a udrzal lojalitu zakaznikov? Nech ide do prdele.. ved zakaznici aj firmy jej to spocitaju… Nik nechce mat nic spolocne s nevypocitatelnou firmou..
  Zajtra sa dozvieme nakoniec fuziu alebo predaj napr. applu, alebo lenovu…Vsetko je mozne

 4. Zdravím všechny, že z pohledu marketingu a držení nějaké produktové linie pro koncové klienty je na tom BB bídně, se myslím shodneme všichni. Osobně mám již hodně dlouhou dobu zdání – a i jsem to zde již psal – že BB se chce HW divize a obecně segmentu koncových zákazníků (retailu) zbavit a dále pokračovat jen v Enterprise segmentu. Pokud sledujete zprávy na Crackberry, myslím, že to tam již delší dobu směřuje.

  Co bych ale rád okomentoval, je dle mého názoru přehnaná reakce na zrušení BuiltForBB programu. Všichni samozřejmě znáte princip tohoto programu – BB určilo souhrn jistých požadavků na aplikaci – od použití ovládacích a grafických prvků přes pojmenování až po počet hodnocení v BB Worldu. To ale prosím nic nevypovídalo o samotné kvalitě appky – sám jsem se setkal s řadou případů, kdy toto ocenění obdržely velmi nekvalitní aplikace a naopak některé naprosto vynikající jej neměly.
  Pro některé své aplikace jsem dříve zapojení do programu také zvažoval, ale po zralé úvaze jsem od toho upustil, jednoduše proto, že získané benefity by nevyvážily souhrn práce, kterou by bylo třeba pro jeho získání dosáhnout.
  Držme si navzájem palce a věřme, že nás, koncové uživatele, BB něčím příjemným překvapí – třeba :-)

 5. Kanada tuším patří do seznamu zemí, kde není legální eutanázie. Nicméně lékaři odmítli léčbu. Takže budeme sledovat postupnou smrt OS10 a definitivní přechod na Android.
  Smutné.
  Moje BB je na reklamaci a po dobu jejího vyřízení mám WP 8.1. Není to zlé, ale není to BB. Nicméně lokálních aplikací je tam nesrovnatelně více a především fungují. Systém je svižný a přehledný. Není to dokonalé, ale aktuálně nevidím smysl k vracení se k BB, takže po reklamaci půjde BB do šuplíku, nebo do světa.
  Škoda, ale o Android opravdu nemám zájem.

 6. Rozhodne jsem neskutecne rozhorcen firmou Blackberry. Po peripetiich s androidem jsem konecne narazil na bb os10 a jejich Hub , kterz mi neskonale ulehcuje praci a se spojenim v pc na bb Blend je to tak super resit veskerou agendu na vsech uctech najednou. Pokud nekdo vyhlasi akci pomsta Blackberry , jdu do toho, protoze takhle se pomalu vykaslat ne sve verne a podhodit mu Android, je nechutne. Rozhodne koncem OS 10 koncim s nima i já a nebudu asi jedinej a poridam se do rodiny Apple. Na Priv penize mam, vlastnim Passporta, ale android opravdu ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..