Hlavní Novinky, Obecné a Tiskové zprávy

BlackBerry propouští desítky zaměstnanců ve Waterloo, zásah hlásí divize BlackBerry 10

BlackBerry si pro nás na víkend připravilo zajímavé překvapení, i když nejvíc překvapení byli asi zaměstnanci kanadské společností přímo v jejím sídle. BlackBerry totiž ohlásilo další vlnu propouštění, která se prohnala především kanadským městem Waterloo a floridským městem Sunrise.

Podle některých informací se propouštění týkalo mimo jiné oddělení, které má na starosti operační systém BlackBerry 10 a celkově hardwarovou výrobu. To by odpovídalo posledním informacím, které z BlackBerry unikají a které hovoří o přeorientování na operační systém Android.

“As BlackBerry continues to execute its turnaround plan, we remain focused on driving efficiencies across our global workforce. This means finding new ways to enable us to capitalize on growth opportunities, while driving toward sustainable profitability across all parts of our business. As a result, a small number of employees have been impacted in Waterloo and Sunrise, FL. It also means that BlackBerry is actively recruiting in those areas of our business that will drive growth. For those employees that have recently left the company, we know that they have worked hard on behalf of our company and we are grateful for their commitment and contributions.”

Původní informace přitom hovořily o propouštění více než 1000 zaměstnanců, tuto informaci však BlackBerry rychle vyvrátilo svým druhým prohlášením. V tom hovoří o zhruba dvou stovkách svých zaměstnanců, kteří byli propuštěni a BlackBerry zároveň oznámilo, že v těchto lokalitách nabírá nové zaměstnance.

As BlackBerry continues to execute its turnaround plan, we remain focused on driving efficiencies across our global work force. As a result, approximately 200 employees have been impacted in Canada and Florida. For those employees that have recently left the company, we know that they have worked hard on behalf of our company and we are grateful for their commitment and contributions.”

Všechny informace tak naznačují, že BlackBerry se opravdu uchyluje k operačnímu systému Android a budoucnost platformy BlackBerry 10 je v tuto chvíli doslova ve hvězdách. John Chen, CEO společnosti BlackBerry, má jediný úkol – dostat společnost zpět do černých čísel. Je potřeba uznat, že se mu to celkem daří, i když tomuto plánu padlo za oběť mnoho zaměstnanců, úroveň a zrušení mnohých služeb a nyní se k tomu přidává nejasná budoucnost systému BlackBerry 10.

Přesto asi žádnému fanouškovi BlackBerry není lhostejné, že platforma BlackBerry 10 nemá aktuálně žádný konkrétní výhled do budoucnosti, kromě několika dalších updatů v letošním roce. Systém jako takový bude samozřejmě fungovat ještě mnoho let dál, ale je jisté, že do něj již nebude plynout tolik peněz a bude odsunut na druhou kolej.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

27 Comments

 1. Je to hodně úsměvně když na blackberry czech-fans admin dělá negativní propagandu. proč? to je opravdu blackberry nadšenec?
  Vyložme si ale fakta. Propustili přesně 200 lidí. 125 v Kanadě a 75 na Floridě.
  BlackBerrry LTD má přesně 6 225 zaměstnanců. To znamená že propustili přesně
  3,21% z celkovýho počtu. A již panika a negativistický články?
  Jen pro srovnání v roce 2011 mělo Blackberry 17 500 zaměstanců, což znamená že propustili od 2011 do 2015 přes 64% zaměstanců !! To žádného tehdy netrápilo ale teď již hrůza a panika? a potřebujeme sdělit o tom článek že propustili 3,21% ??
  Je tohle opravdu blackberry (fans) server?

  1. Absolutně netuším o čem to mluvíš. V článku jsou sepsaná pouhá fakta a především v něm vyvracím původní mylné informace, které se rozšířily na internetu – že BlackBerry propouští 35 % zaměstnanců, což není pravda.

   Co je v článku negativistického? Mám psát jen o tom jak je vše sluníčkové a krásné? Až se něco takového stane, rád o tom psát budu. Ale do té doby se musím držet faktů, což znamená dát čtenářům vědět, že BlackBerry opět propouštělo, že podle dostupných informací se propouštění týkalo také oddělení stojící za BB10 a že BlackBerry téměř s jistotou obrací svou naději k platformě Android.

 2. …Ale tím neříkám že to není smutný… Nejvíc mě ale zarazilo to že propustili Garyho Klassena , Tvůrce BBM a ředitela pro architektury a inovace BlackBerry. Pracoval v blackberry 16 let.
  Nevím co si mám myslet o politice firmy když propustí člověka co vytvořil BBM, duši komunikátora blackberry. To znamená že se připravte na 100% na zabití BB 10 jako playbook.

  1. Smiř se s tím, že BB10 končí. Já se s tím už také smířil. Pracovní Q10 budu muset vrátit co nejdříve, protože o to hůř se z ní pak bude přecházet.

   Snad ještě dodám detail, protože tady se obecně hodně hraje na slovíčkaření… BB10 končí ve smyslu v tom, že nebudou nové funkce, vylepšená podpora pro Android, žádné inovace. BB10 je ve stejné fázi, ve které se nachází Windows 7, tzn. záplaty před smrtí.

 3. Tak ja sem tak dlouho premyslel a vahal jestli koupim BB, az se vse vyresilo samo. Mam sice jen palybook, ale ta zkusenost + to co ctu a co slysim od pratel, tak sem z BB nadsený a jen sem cekal, jak to dopadne s BB10. Dopadlo. Musim bohuzel do iOS. Tak snad se tam dockame BB Hub a ostanich vychytavek z BB. Treba ale jednou prejdu k BB, pral bych si to.

 4. Hmm, s temi ‘nekolika’ updaty. Co vim, tak Chen slibil updaty dva a z toho jeden uz vysel. Podle me druhy update bude ten, z nehoz screen obehl cca pred pul rokem vsechny BlackBerry servery. A to ten s tlacitkem Switch to Android;)

 5. Přátelé & příznivci & fandové BB, neblbněte, vy tu firmu pohřbíváte už teď, přestože se evidentně snaží o přesný opak, tedy přežít.
  Ok, shrňme si to: platformě BB OS10 se již nebude věnovat taková pozornost a poteče na její údržbu výrazně méně peněz, proto ono propouštění uvedené v článku. Že propustili i hlavního strůjce OS 10 a BB Hubu ? To se při přechodu na jinou platformu a filozofii stává, žádná katastrofa se nekoná, život půjde dál s OS Android. Jestli to BB ustojí a “dá to” ? Vím já ? Pokud by však nevěřili, že to zvládnou, tak by se do toho asi nepouštěli…
  Mám BB Passport a nikdy jsem neměl lepší telefon. Předtím to byla Q10, dále Z10, BB 9900, BB 9790, BB 9700 a stařičký Bold 9000 s legendární kuličkou. Se svým Passportem budu tak dlouho, dokud mi bude fungovat. Buď se podělá HW (klávesnice, displej etc) nebo odejde SW. Minimálně 2 roky můžeme jít jistotu, že OS10 ještě poběží a bude ze strany BB podporován & aktualizován. Do té doby se může stát milión a jedna věcí, BB může odejít do věčných lovišť nebo může naopak vstát z popela jako bájný Fénix (spolu s Androidem). Když se např. za ty 2 roky objeví od BB něco na způsob dnešního Passportu, avšak s operačním systémem Android zabezpečeným a odladěným ala BlackBerry, tak si jej na 99% opět koupím. BB je v nesnázích, ale ještě není definitivně mrtvá, dal bych jí šanci a čas. Třeba to zvládne a překvapí…a třeba také ne,to však ponechejme na BB.

  1. Máte pravdu, ale to co se tady pohřbívvá je OS10 nikoliv BB samotné. Chci říct, že nezáleží na tom, kdo poskládá hw. BlackBerry s OS Android zkrátka už není BlackBerry.

   1. BlackBerry bez OS BB 10 ale s OS Android už nebude BlackBerry !
    Sratchiek s Androidom si môžem vybrať mraky a čínania ich úplne prevalcujú …
    V tom BlackBerry úplne stratili rozum. Miesto zyvšovania efektivity vo firme sa pustili na pole totálne preorané hráčmi, ktorým BlackBerry nemôže konkurovať, Ak Nokia si kedysi myslela, že môže všetko (aj zaspať vývoj v segmente, ktorému dominovala) a dnes sú už na smetisku …
    Škoda toho BlackBerry. Bolo to také svetielko (výnimočnosti) v tom oceáne smartphone-android štrotu.
    :-(

  2. Já s Vámi souhlasím. Už pokukuji po náhradě za svou Q5 a přiznám se, že prostě beru v úvahu i další alternativy než BlackBerry. Je to prostě tak, že podpora ze strany služeb a zařízení se konsoliduje pouze pro Android a iOS. Ale určitě raději vsadím na Android upravený BlackBerry než na šunt od Samsungu, Huawei apod.

 6. Os 6, os7 funguju v poslednych verziach (hlavne diabolskych 6.6.6.) stale skvelo a uz je to doba co tu je os10. Tak ako sa pisalo vyssie pokial bude os10 vo finalnej verzii podobne odladeny nech sa hrabu z cervenych cisiel. Ked zdechne Pas aj Class tak zozeniem dalsie z os10. Ked uz nebudu v ponuke Az potom budem snorit po rieseni.

  1. Zdravím, přesně jak píšou Morlor a BuBuBu – myslím, že reakce typu “jdu do iOS” den po uveřejnění zprávy, která samozřejmě ještě nic nepotvrzuje, jsou zbytečně přehnané – přestane telefon s BB10 po této zprávě fungovat? Nebo za týden, měsíc, rok? Určitě ne. Sám mám vedle skvělého Passportu (a s BuBuBu souhlasím, v tom, že jsem nikdy neměl lepší telefon) ještě stařičké HTC HD2 s Windows Mobile a po letech stále funguje (stejně jako to popisuje Morlor pro staší verze BB OS).
   Jak pravil MUDr. Cvach v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města, “nikdy nezačínejme větu slovem *kdyby* – až taková situace nastane, budeme ji řešit”.

   A ještě dodatek – BuBuBu píše: “Když se např. za ty 2 roky objeví od BB něco na způsob dnešního Passportu, avšak s operačním systémem Android zabezpečeným a odladěným ala BlackBerry, tak si jej na 99% opět koupím. ”

   Nikdy jsem jakožto člověk, který Android nemá rád, nemyslel, že to někdy řeknu, ale začinám to zvažovat jako teoreticky možnou variantu. Tak uvidíme :-)

   1. Ja si myslím, že za dva roky nič nevznikne a vôbec bezpečný a odladený android. Za dva roky už žiadne BlackBerry nebude vyrábať smartfony, zanikne v záplave iných android výrobcov, alebo ho kupi Samsung a John Chen odvedie dobrú prácu. Prečo by ľudia mali kupovať akože bezpečný android, čím chce BlackBerry preraziť. Teraz maju OS 10 čo to spĺňa a nik ho skoro nekupuje. Keby tak ľudom na bezpečnosti záležalo, tak kupuju vo veľkom BlackBerry a to by nebolo kde teraz a nerobili sprostosť s androidom. BlackBerry nikdy nebola masovka a teraz John chce to s nej spraviť, ale zabudol ze karty sú už rozdané. S androidom stratí to čo bolo a stratÍš dušu, stratíš všetko.

    1. Myslím se.že Chen odvede dobou práci pro samsung.Uživatelé blackberry si rádi připlatí za jedinečnost které blackberry / OS 10/ nabízí a kdyby v potfoliu byl nástupce Z10 a Z 30 a vždy při začátku prodeje / před vánoci / byl dostatek mobilů ke koupi a podpoření dobrým marketinkem a ne frašku kterou Chen předvádí tak určitě by prodávali požadovaní počet mobilů, ale je otázka zda toto vše není děláno umyslně. Rád si počkám zda blackberry zveřejní výsledky prodejů za další čtvrtletí a kolik privů bylo prodáno vůči OS10 ale to asi raději neuvedou.

 7. Myslím, že tak ako to už niekto uviedol, je potrebné rozlišovať zánik BlackBerry a zánik OS10. Blackberry nezaniká. OS10 vyzerá byť zmrazený. Ak budú robiť stroje s androidom v rovnakej kvalite, resp. ak bude niečo ako Passport alebo Classic s androidom, tak aj keď nechtiac, ale išiel by som do toho. Aj keď momentálne OS10 funguje, ale nijako sa nevyvíja, resp. existencia nevyvíjaných aplikácií, ale aj neexistencia mnohých užitočných aplikácií aspoň u mňa znižuje užívateľský komfort v porovnaní s ostatnými systémami. Okrem BB Hubu v podstate ku každej BB aplikácii existuje u konkurencie alternatíva. Prečo mám používať OS10, ak musím na mnohé štandardné nástroje používať ešte aj Snap a teda aj android. Moju Z10 mám momentálne ako zálohu. Kúpil som si po veľmi dlhom zvažovaní S6 edge a okrem ťažkopádnejšieho ovládania mi to zariadenie poskytuje veľký posun vo využívaní možností smartfónu. Konečne napríklad využívam NFC na platby. Pri OS 10 s android runtime 4.3 som si mohol o tom len snívať. O Prive som neuvažoval, lebo ak už som uvažoval o smartfóne s androidom, tak som v ňom okrem HW klávesnice, tak som v porovnaní s S6 edge nič prevratné výhodného nevidel. Na veľkosť Privu ešte nie som pripravený. Ak HW klávesnicu, tak nevýsuvaciu. Bezdrôtové nabíjanie hralo tiež svoju rolu. Pri rozbaľovaní krabice s S6 edge mi ukvapla slza, nakoľko som stále túžil po Passporte. Možno sa nejakej evolúcie Passportu dočkáme. Ak bude a bude mať systém, ktorý bude mať podporu, tak idem do neho.

 8. Ať si to BB zavře třeba celé, je to jejich svaté právo. Mě by to velmi mrzelo, ale co bych s tím nadělal… Nelíbí se mi ten přístup. Příklad: leta letoucí jsem chodil do jedné hospody. Měl jsem ji rád. Vyhovovala mi. Pivo skvělé, prostředí příjemné, obsluha vzorná. Po letech se provozovatel rozhodl, že končí. Měl jiný byznis, který nesl a hospoda jej zdržovala. Nelíbilo se mi to, ale budiž, byla to jeho hospoda. Ale. Když se rozhodl zavřít, přišel k dlouholetým hostům a řekl a vysvětlil to na rovinu. Poslední den pozval všechny stálé hosty a vypili jsme zbytek hospody na jeho účet. Nechci po BB aby rozdalo zbývající telefony s OS10 zdarma. Chtěl bych, aby řeklo na rovinu “sorry chlapci, končíme…bylo nám s váma fajn, ale prostě už na to nemáme”. Tohle by bylo fér. A myslím, že mají/měli spoustu zákazníků, kteří by si fér přístup zasloužili.

  1. Ta firma by asi ráda pokračovala. Pokud by řekli to, co ty očekáváš tak by akcie mohly prodělat nehezký pokles. Nicméně bych také rád věděl víc než jen ty neustálé spekulace. V tuto chvíli hlavně proto, abych si včas pořídil do šuplíků záložní BB Classic.

   1. Bohužel BlackBerry je ekvivalent Alfy Romeo v auto světě. Spousta řečí a skutek utek, spousta WTF bizarních výrobků místo poctivého jednoznačného nástroje, spousta fandů, kteří stále doufají…
    Jedno z nejlepších jmen v dějinách oboru a spoustu managerů kteří jsou snad placení konkurencí.
    Mám 4 telefon v řadě bez HW klávesnice, takže půjdu a zaplatím 20k za Priv? Protože jeho hlavní výhodou oproti konkurenci je HW klávesnice?
    Hmm… sounds clever.
    BlackBerry by se mělo inspirovat u Applu a postavit jeden do detailu vymazlenej dotykáč velikosti Z10, výkonu Priv a vnímané kvalitě Porsche, s BB10 dotaženým k dokonalosti a k tomu to stejný ve variantě s HW klávesnicí pro ty co to ještě považují za přínos. PS: BlackBerry a entry level telefony nejdou dohromady (Leap) , zvlášť za tu absurdní cenu.

 9. Nech sú správy akokoľvek negatívne je mi to jedno. BB10 ešte neaký ten čas fungovať určite bude. Aj preto som minulý týždeň manželke objednal Z30 a neriešim to, pretože viem, že to zariadenie aj tak za 2-3 roky vymením a potom uvidím čo kto na trhu bude ponúkať. Určite ale nezanevriem na Blackberry. S Passportom som spokojný a lepší mobil momentálne na trhu nie je.

 10. Když jsem před vánoci narazil na jednom chatu na komentář, že rozpustili tým bb10 tak jsem tomu moc nevěřil. Když CEO před nedávnem na veletrhu prohlásil, že když se bude prodeji mobilů dařit, tak by v budoucnu mohl být další tel s bb10. To byl pro mne signál, který rozhodl, že jsem objednal další bb10. Bývalý z30 díky špatnému zacházení předčasně dosloužil.A teď toto. Ve světě mobilů dva roky je dlouhá doba. Jsem zvědav co přinese. Buď něco nového nebo se vrátím ke klasickým tlačítkovým .

 11. Keď som prišiel na túto stránku prvý krát, zaujala ma jedna vec a to, že chlapík, ktorý je zakladateľ jedného z naj. webov o telefónoch má svoju stránku o BB, to bola pre mňa ako záruka kvality :-). Preto ak by to naozaj smerovalo tam s BB ako to momentálne vyzerá, budem sa aj naďalej riadiť podľa Vášho odporúčania p. Dalekorej :-).

 12. Neviem co si mam o tom mysliet. Som pouzivatel Iphone 4S a mam moznost si vybrat nove zariadenie. S IOS som celkom spokojny ale zmena niekedy je plus. Mam moznost si vybrat medzi Note 4, BB Passport black alebo ostat pri IOS (Iphone 6S+). BB je krasny, vynimocny, pracovny stroj na rozdiel od uz opozeranych iphonov. Note 4 ma tiez svoje vyhody – spen ako aj nevyhody – touchwiz. IPhone je pre mna ci sa tyka +- neutralny pristroj, ktory neurazi ani neohuri ale na druhej strane spolahlivy a plynuly chod. Najviac ma to taha k BB ale ako uzivatel Ios neviem ci to nebude iba trapenie…a este ked pocujem taketo spravy, no neviem co s tym. :/

 13. 16let jsem byl verny a spokojeny zakaznik BBerry monile platformy ale dosla trpelivost, Uz tak chatrny BBWorld ukoncuje potichu support, vyda se predrazeny paskvil PRIV, vlastnim dlouholetym vernym fanouskum Chen neni schopen rict pravdu a lze jako rusky vojensky velitel, odchazeji lidi, budoucnost je spatren v Androidu ?…. Je to smutny konec globalniho vyvoje. Takze BBerry baj-baj…. Passport si odlozime na pamatku a sup pro cinsky pristroj o kterem bych pred tremi lety ani nezavadil.

  RIP BBERRY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..