Obecné a Tiskové zprávy

T-Mobile v druhém čtvrtletí 2015 ukončí podporu BlackBerry Internet Service (BIS) pro koncové zákazníky, BES pro fimy zůstáne

T-Mobile-reklama

Zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 jsou na trhu již dva roky. Tyto modely mimo jiné již nepotřebují pro plnohodnotnou funkčnost datový tarif BlackBerry Internet Service neboli BIS. V souvislosti s tímto faktem lze očekávat, že operátoři pomalu přestanou nabízet tarify BIS, neboť uživatelů starších modelů BlackBerry bude stále ubývat. Nicméně takovou rychlost jsme opravdu nečekali…

V posledních dnech nás mnoho uživatelů oslovilo s tím, že byli kontaktováni zaměstnancem operátora T-Mobile, který jim sdělil, že T-Mobile v blízké přestane podporovat službu BIS a že by tedy měli přejít na jiné mobilní zařízení. Připomeňme, že služba BIS je pro uživatele starších zařízení BlackBerry s operačním systémem BlackBerry OS 7 a nižším klíčová – bez ní nefungují emaily, BBM, BlackBerry Protect, prohlížeč a celkově používání internetu je problematické.

Tato informace nás zpočátku zaskočila, předpokládali jsme však, že se jedná pouze o nějakou nekalou obchodní prakticky telemarketingových firem. Dotazy se však množily, a tak jsme šli přímo ke zdroji a zeptali se přímo u T-Mobile. Odpověď nás bohužel nepotěšila.

Ano, je to pravda, v druhém čtvrtletí ukončíme podporu BIS u B2C zákazníků, službu BES pro firemní zákazníky budeme poskytovat i dále.

— Martina Kemrová, senior manažerka Firemní komunikace T-Mobile

Tudíž je to opravdu tak. Pokud stále používáte své staré oblíbené BlackBerry s operačním systémem BlackBerry OS 7 nebo nižším a jste zákazníkem T-Mobile, během druhého čtvrtletí letošního roku budete muset řešit buďto změnu zařízení nebo změnu operátora. Jednou to přijít muselo, ale že to přijde tak rychle jsme nečekali. Navíc když operátor stále prodává model BlackBerry 9720, který tuto službu ke svému fungování potřebuje také.

Nutno poznamenat, že tato informace se týká pouze běžných koncových zákazníků s tarifem BIS. Pokud jste firemním zákazníkem T-Mobile, tak službu BES potřebnou k připojení zařízení k BlackBerry Enterprise Serveru vám bude T-Mobile nabízet stále. Jak to ovšem bude s případnou kombinací tarifu BIS a BES Express zatím není jasné.

Jaká je situace u zbývajících operátorů, tedy Vodafone a O2, zatím nevíme, ale informace již zjišťujeme a snad brzy získáme také vyjádření těchto operátorů. Pro BlackBerry to tedy znamená postupný konec starších modelů s původním OS.

Štěstí, že fanoušci optického trackpadu a kláves pod displejem mohou sáhnout po modelu BlackBerry Classic. Zoufale však chybí model, který by byl cenově dostupnější – náhrada za modely Curve 9320 a 9720 Samoa. Tak snad se v brzké době dočkáme, třeba už na MWC v Barceloně za pár dnů.

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

11 Comments

  1. Ne, nepotřebuje. Jakékoliv BlackBerry s operačním systémem BlackBerry 10 potřebuje jakýkoliv obyčejný datový tarif.

   1. no například v tom, že když máš BIS tak je ti nějaký FUP operátora u zadele. Dnes, když si pořídíš model s OS10 tak se bohužel budeš muset ohlížet na to, kolik prodatuješ

    1. Není to uplná pravda FUP se nevztahoval jen na “maloobjemové přenosy” – pokud si chtěl člověk pustit youtube videa tak to mozně nebylo a tel. se přepl z BB APN na normální a začal učtovat data.

     – takto to funguje u T-Mobile

 1. Je třeba zdůraznit, co vyplývá i z vyjádření paní Kemrové: Ukončení podpory se vztahuje jen na tzv B2C zákazníky, kteří uzavřeli smlouvu jako fyzické osoby – občané. Pokud má kdokoli smlouvu na IČ, tj. je to firemní zákazník, tzv. B2B, pak podpora BIS tarifu pokračuje, alespoň prozatím není nic známo o tom, že by tato podpora skončila, protože, jak se vyjádřil jeden z pracovníků, je mezi firemními zákazníky velmi mnoho BB telefonů s OS 7.1 a nižšími a takováto změna by znamenala důvod pro odstoupení od smluv. Dnes mi to opakovaně potvrdili různí pracovníci T-Mobilu.

  Chcete-li tedy dále využívat BIS dále, mějte, resp. přeneste své smlouvy na svá IČ – tak jako tak má skoro každý z nás nějaký ten ŽL v rodině, ne?

 2. no, doufám, že zbylí 2 operátoři nebudou hned tak napodobovat růžového

  mám Bold 9780, který mi vyhovuje, a nerad bych měnil
  i když určitě by to částečně obejít přehráním service booku

  Passport by se mi líbil, ale chtělo by to sponzora :-D

 3. Jeste jeden dotaz ohledne BIS – jako bezny uzivatel ocenim nejakym spusobem sluzbu BIS? Platim u operatora za tuto sluzbu mesicne cca 10 EUR. Pokud mam OS 10, ma smysl si tuto sluzbu nechat aktivovanou?
  Dik za odpoved :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.