Hlavní Novinky, Novinky

Otestovali jsme klávesnici PRIV by BlackBerry: jak se povedla?

Jedni ji už dávno odsoudili, jiní na ni nedají dopustit. Jedni ji považují za  prehistorický přežitek, druzí bez ní nemohou být. Řeč je o hardwarové klávesnici u mobilního zařízení, která byla dříve nepostradatelným prvkem všech chytrých krabiček typu PDA, MDA a jiných DA. S příchodem iPhonu však uživatelé začali hromadně přecházet na softwarové klávesnice, jejichž kvalita se společně s většími úhlopříčkami displejů a lepšími dotykovými panely stále zvyšovala.

Dnes již drtivá většina uživatelů používá z nejrůznějších důvodů právě softwarové klávesnice, ale určitá část uživatelů stále nedá na klasická tlačítka dopustit. A ne, není jich pět. A ani deset… A právě tito uživatelé mohou být cílovou skupinou nového PRIV by BlackBerry. To nabízí kvalitní výsuvnou konstrukci, ve které se skrývá plnohodnotná tlačítková klávesnice. Jak se vlastně BlackBerry povedla a jak je integrována do systému Android?

PRIV-Google-campaign-728x90

Hop, a je tu lido… klávesnice

Ačkoliv PRIV by BlackBerry nabízí také špičkovou softwarovou klávesnici, o které bude řeč později, nosným prvkem je právě ta hardwarová. PRIV je prakticky jediným hi-end telefonem na trhu, který hardwarovou klávesnicí nabízí a společně s modely Classic a Passport tvoří společně trojlístek toho nejlepšího, co může tlačítkofil v dnešním mobilním světě najít.

O tom, že po konstrukční stránce je PRIV zpracován skvěle, není pochyb. Hardwarové klávesnici se však mnoho recenzentů podrobněji nevěnuje, protože ji jednoduše nepoužívají. Nejsou na ní zvyklí a výsledkem jsou závěry ve stylu, že se na ní nedá psát a že na softwarové píší mnohem rychleji. A je to pravda, protože psát pomocí tlačítek chce trochu cvik.

HARDWAROVÉ KLÁVESNICI SE MNOHO RECENZENTŮ PODROBNĚJI NEVĚNUJE, PROTOŽE JI JEDNODUŠE NEPOUŽÍVAJÍ

Stejně jako si před lety museli zvykat na psaní na softwarové klávesnici a nadávali přitom, tak i přechodu zpět na tlačítka nemůžete čekat, že budete po minutě psát 60 slov za minutu. Ale věřte mi, že to jde. A jde to dokonce rychleji a dokonce s kompletní diakritikou. BlackBerry to umí. PRIV to umí.

Pokud jste někdy používali BlackBerry, tak pro vás bude klávesnice modelu PRIV přirozeným prostředím, ve kterém budou vaše prsty lovit jednotlivé klávesy jako dravé šelmy. Čtyřřadá klávesnice o 35 klávesách nabízí vcelku drobná tlačítka, ale díky typickému profilu kláves, který má BlackBerry dokonce patentovaný, je orientace na klávesnici snadná i poslepu. Právě tuto vlastnost mají uživatelé nejradši, jelikož mohou psát poslepu, pod prsty cítí jasnou odezvu klávesy a zároveň dělají minimum překlepů.

PRIV-klavesnice-detail-1

Stisk kláves je pravda trochu tužší a musím uznat, že bych přivítal trochu měkčí úpravu. Po dvou dnech mi to však přestalo vadit a možná bych dokonce mohl říct, že se tlačítka „rozepsala“? Ať tak či onak, přesto si myslím, že některým uživatelům může tužší stisk ze začátku trochu vadit. Je to spojené i s rozměrem kláves, které jsou například oproti modelu Passport téměř poloviční. Síla stisku tedy může být stejná, ale vzhledem k menší ploše se jeví jako větší. Drobnou výtku mám také ke zdvihu kláves, který mohl být trochu vyšší.

BlackBerry však dokáže skvěle pracovat s predikcí, což vám mnoho úhozů dokáže uspořit. Klávesnice modelu PRIV je totiž zároveň dotyková a umožňuje provádět různá gesta při psaní, podobně jako model Passport. Například gestem nahoru házet navrhovaná slova do textu, což se hodí hlavně tehdy, když píšete nějaké delší slovo nebo je v něm spousta háčků a čárek. Telefon vám toto slovo jednoduše nabídne a celé ho napíšete několika stisky a jedním gestem. Relevance návrhů je navíc opravdu vysoká a s používáním se klávesnice dál učí, takže jsou návrhy časem ještě přesnější.

I přes všechny super vlastnosti má však tlačítková klávesnice u modelu PRIV své neduhy.

Gestem doleva pak můžete pohodlně smazat celé předchozí slovo a gestem dolů zobrazit sekundární znaky. A pokud dvakrát klepnete na klávesnici, změní se tato v touchpad, kterým ovládáte kurzor a můžete jej jednoduše přesouvat v textu. Stejně tak můžete například scrollovat v prohlížeči nebo v seznamech, pohybovat se mezi stránkami a podobně, což je velmi příjemná funkce.

I přes všechny super vlastnosti má však tlačítková klávesnice u modelu PRIV své neduhy. Některé jsou spíše kosmetické a svou roli zde hraje zvyk, jiné jsou přímo bugy v systému. Do první kategorie rozhodně řadím například to, že číslo 0 musím psát přes klávesu Alt, zatímco z BB10 jsem byl zvyklý, že u nuly není třeba Alt. Na PRIV jsem tak mnohokrát omylem spustil hlasové zadávání textu.

PRIV-klavesnice-detail-2

Co mne při psaní opravdu zdržovalo je nezvyklá práce s interpunkcí, respektive s mezerami. Na BB10 jsem byl zvyklý, že při napsání čárky, vykřičníku nebo otazníku se toto znaménko dalo hned za poslední slovo a následně kurzor poskočil přes mezeru na další znak. To zde však funguje pouze u tečky a jelikož jsem člověk, který i v SMS zprávách poctivě píše čárky v textu, tak mi tato vlastnost docela vadila. Snad to BlackBerry ještě trochu upraví, protože uživatelé zvyklí na BB10 by to jistě uvítali.

V druhé kategorii se pak vyskytují drobnosti jako například obrácené scrollování v některých aplikacích — na klávesnici jedete prstem dolů, ale stránka jede nahoru. Neděje se tak zdaleka vždy, ale už jsem se s tím setkal asi třikrát. Dalším bugem byla nefunkčnost predikce textu, se kterou jsem se také párkrát setkal a kterou bylo třeba vyřešit zavřením a opětovným otevřením hardwarové klávesnice. Tyto drobnosti pravděpodobně vychází z integrace v systému Android, který s hardwarovou klávesnicí již nějaký pátek zrovna dvakrát nepočítá a BlackBerry tedy rozhodně má ještě co ladit.

Když tlačítka nejsou třeba, software ten to všechno vstřebá

Perfektně naopak funguje softwarová klávesnice, která opět vychází z té, kterou známe ze systému BlackBerry 10. Rozložení je stejné, klávesy jsou hezky velké a neplýtvají místem nesmyslnými mezerami mezi písmeny jako jiné klávesnice. Společně s geniální predikcí, která vám nabízí celkem 4-5 různých slov přesně u těch písmen, kde tato slova potřebujete, je psaní opravdu velmi pohodlné.

PRIV-software-keyboard

Na práci s predikcí si musíte trochu zvyknout, ale jakmile tomuto způsobu dáte šanci, budete jen nechápavě kroutit hlavou a divit se, jak jste mohli do té doby klikat na ty tři návrhy nad klávesnicí, které najdete u jiných softwarových klávesnic. Hlavní slovo totiž opět mají gesta, kdy gestem nahoru házíte jednotlivá slova z daných písmen přímo do textu, gestem doleva mažete předchozí slovo a gestem dolů zobrazíte sekundární znaky.

Snad jediná slabina softwarové klávesnice, alespoň z mého pohledu, je stejná, jako u hardwarové. Klávesnice nepřidává automatickou mezeru za interpunkční znaménka. Jo a vlastně je zde ještě jedna. U systému BB10 jsem si velmi oblíbil funkci, kdy mi klávesnice automaticky nabízela slova ve více jazycích, aniž bych muset přepínat jazyk klávesnice. Sama totiž rozpoznala, že jsem začal psát anglicky a následně nabízela anglická slova a naopak.

Verdikt? Jsme na dobré cestě…

Jaký je tedy můj verdikt ke klávesnicím u modelu PRIV by BlackBerry? BlackBerry je na velmi dobré cestě a až na několik drobných bugů, jejichž oprava by měla být záležitostí jednoho updatu, se přenos klávesnice z BB10 na Android povedl velmi dobře. Nemohu říct, že bych BlackBerry v tomto testu dal jedničku s hvězdičkou, ale na lepší dvojku to určitě je.

PRIV-klavesnice-detail-3

Na obou klávesnicích se píše velmi dobře a v oblasti psaní nemá PRIV v Android světě prakticky konkurenci. BlackBerry potřebuje ještě doladit některé bugy, které jsem zmínil výše, a podle mého názoru by mělo také přidat funkce, které proti BB10 chybí — mezery za interpunkční znaménka a automatické přepínání jazyků. Pak budu spokojený.

Do té doby operační systém BlackBerry 10 stále v této oblasti trochu vede a nabízí některé drobnosti, které člověk neocení, dokud o ně nepřijde. Jsou to takové drobné detaily, které ale tvoří celek. Pokud je BlackBerry doladí, tak se nebojím toho, že BlackBerry uživatelé dokáží, alespoň v tomto ohledu, přijmout PRIV bez výhrad a ostatní uživatelé ještě více ocení klávesnici a pohodlné psaní na PRIV by BlackBerry.

+ pohodlné rozložení znaků – chybějící některé funkce (mezery, jazyky, viz článek)
+ snadná orientace díky profilu kláves – tužší stisk kláves hw klávesnice
+ funkce touchpadu u hw klávesnice – (zatím) není možné změnit rozložení hw klávesnice na QWERTZ
+ skvělá gesta pro rychlejší psaní – (zatím) není možné změnit rozložení sw klávesnice na českou QWERTY
+ kvalitní práce s predikcí – několik nepříjemných bugů

PRIV-Google-campaign-728x90

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

15 Comments

 1. Všiml jsem si dobře, že softwarová klávesnice je QWERTZ a hardwarová QWERTY? Jde to v nastavení nějak sjednotit? Díky

  1. Musis si koupit “anti-glare matte screen protector”. Je to skvela vec, zvlast na cteni, prohlizeni fotek. Ja uz bych mobil bez toho nemohl pouzivat.

   1. Zřejmě myslíš v překladu “průhledné PVC”. Takové měla 9700ka. Kde jsou ty časy ergonomie, funkčnosti a vzhledu.

 2. Užívatelia BB OS10 momentálne spravidla nemajú dôvod prechádzať na android. Napriek tomu, že PRIV má špičkový HW, ale cenovka je veľmi vysoká a je v ňom android, ktorý žiaľ stabilitou a funkčnosťou na BB OS10 zatiaľ nemá. Kto skúsil a používal BB OS10, ten spravidla pokiaľ bude BB OS10 aktualizovaný na to nebude mať dôvod. Ja osobne používam android na tablete, ale tie peniaze, ktoré pýtajú za PRIV by som v živote nedal. Za tie peniaze by som bral jednoznačne Passport alebo Classic a k tomu na čítanie a hranie sa tablet.

  1. …s tou stabilitou a funkčností u BB bych to tak nepřeháněl – používám různá BB už asi rok a můžu v klidu prohlásit, že systém má “mouchy” – ostatně jako jakýkoli jiný konkurent

   1. Určite ich má, ako každý sw. Ale musím súhlasiť s tým, že BB10 ich má výrazne menej, najmä tých vážnejších.
    Samozrejme je stále čo vylepšovať, ale práve ďalší vývoj je zrejme v ohrození. To by bola ale obrovská škoda. :-(

 3. Je to z nouze ctnost nebo spíše jednooký mezi slepými králem, protože na landscape hw qwertz např. u Nokií, kde jsou navíc přítomna i písmena s diakritikou, tyto klávesnice BB prostě nemají. Nesetkal jsem se s rychlejší klávesnicí na mobilech než právě s takovou u Nokií.
  Ale jinak moc díky za článek, jsem rád, že se v něm věnujete výlučně klávesnici BB!

  1. Vidíš, a s tím já třeba nemohu zásadně souhlasit. Na všech portrait klávesnicích se mi psalo lépe, než na Nokii E7, N95 nebo Motorole Droid atd. Dle mého názoru je klávesnice v portrait režimu mnohem pohodlnější, protože se prsty tolik nenaběhají, psaní je rychlejší… a to navíc nemluvím o tom, že při psaní na šířku je Android nepoužitelný (to se samozřejmě netýká Nokií), jelikož zobrazí samostatný box pro text a uživatel nevidí ani stránku, na kterou píše, ani ostatní zprávy v seznamu, prostě nic… :)

  2. Osobne si dovoľujem tvrdiť jedno…žiadny operačný systém nema tak skvelú dotykovú klávesnicu ako prave BB OS10….co je mozno paradox,ze kráľ Hardware klávesnice v minulosti ma najlepšiu dotykovú:),ale za mna je to proste tak….klávesnica a HUB ako aj ovládanie dotykovej obrazovky bez nejakých doplňujúcich tlačidiel je pre mna stale to najlepsie z možnosti,ktore mobily a ich systémy prinášajú v súčasnosti….len veľká škoda,ze tak BB upadá….Priv moze byt super,ale predajný úspech neočakávam…cena ho zabila,ešte skor ako mohol ukázať potenciál.

 4. Tedy dát pohyblivé obrázky do textu je opravdu vynikající nápad. Škoda, že už je nikdy neuvidím – při čtení mně obtěžovaly tak, že už jsou v Adblocku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..