Obecné a Tiskové zprávy

Nefungují vám MMS? Operátor T-Mobile zablokoval MMS zprávy kvůli bezpečnostní díře v Androidu

stagefright

V posledních dnech jsme se setkali s mnoha stížnostmi uživatelů BlackBerry, kterým nefungují MMS zprávy. A všichni měli jedno společné – používali operátora T-Mobile. Růžový operátor totiž reaguje na aktuální dění kolem operačního systému Android, ve kterém experti objevili velmi vážnou bezpečnostní díru! Přivítejte kauzu StageFright

Bezpečnostní díra se objevila v části systému, která zpracovává multimediální soubory a umožňuje šíření nebezpečného malware napříč všemi Android zařízeními na světě pouhým sdílením multimediálního souboru! Ano, tato chyba se skutečně týká všech zařízení s operačním systémem Android 2.2 a vyšším, tedy více než 95 % všech Android zařízení na trhu.

Zmíněná chyba může umožnit šíření malware prostřednictvím multimediálních souborů (nejpravděpodobněji video) bez ohledu na to, jakým způsobem jsou přijaty (přes MMS, WhatsApp, Hangouts, Facebook atd.). Virus se pak může šířit na všechny kontakty obsažené v zařízení a napadat tak další Android přístroje. Může dokonce způsobit i únik vašich soukromých dat!

Že se jedná o skutečně vážnou hrozbu nyní potvrdil i T-Mobile, který se rozhodl pro radikální řešení- zcela omezil službu MMS a blokuje posílání zpráv s audio a video obsahem. Fotografie by ale fungovat měly. Toto omezení se týká všech zákazníků růžového operátora, tedy i uživatelů BlackBerry.

Zdá se však, že se operátorovi nedaří zcela efektivně filtrovat běžné fotografie a výsledkem je zcela nefunkční služba MMS u mnoha uživatelů BlackBerry. Detaily ještě zjišťujeme, ale celá kauza Stagefright každopádně ukazuje, že mizerné zabezpečení operačního systému Android není v žádném případě pouhá legenda.

Vyjádření T-Mobile

Bezpečnostní riziko pro Android zařízení

Podle zpráv v médiích jsou Android zařízení v současné době vystavena bezpečnostnímu riziku. Experti objevili chybu zabezpečení v části systému, který se používá pro přehrávání multimediálních souborů. Ohrožena jsou všechna zařízení se systémem Android, nezávisle na tom, v jaké síti fungují.

Zmíněná chyba může umožnit šíření malware prostřednictvím multimediálních souborů (nejpravděpodobněji video) bez ohledu na to, jakým způsobem jsou přijaty (přes MMS, WhatsApp, Hangouts, Facebook atd.). Virus se pak může šířit na všechny kontakty obsažené v zařízení a napadat tak další Android přístroje. Může dokonce způsobit i únik vašich soukromých dat!

Jediným stoprocentně účinným opatřením proti tomuto riziku je oprava chyby v operačním systému Android. Než k ní dojde a než bude následně aktualizován firmware ve všech typech zařízení, rozhodli jsme se přistoupit k vlastnímu dočasnému preventivnímu řešení, a od 11.8.2015 zcela filtrovat všechny MMS zprávy obsahující audio a video. Takové zprávy zákazníkům nebudou vůbec doručovány, a pokud jsou odeslány ze sítě T-Mobile, nebudou odesílateli účtovány. Ostatní typy MMS zpráv budou doručovány standardně. Toto opatření se týká nejen všech značek T-Mobile, ale i zákazníků využívajících služeb některého virtuálního operátora využívajícího síť TMCZ.

Zmíněný krok může do určité míry omezit riziko šíření viru. Platí však, že infikován může být jakýkoli multimediální soubor, proto všem našim zákazníkům doporučuje, aby byli maximálně opatrní při stahování jakýchkoli multimediálních souborů do svého Android zařízení i při jejich otevírání.

Jak snížit riziko na minimum?

  • Nikdy neotevírejte podezřelé soubory (například když vám posílá soubor někdo, koho vůbec neznáte nebo s kým nejste už dlouhou dobu v kontaktu).
  • Vypněte automatické stahování multimediálních souborů v nastavení všech aplikací pro komunikaci (například: WhatsApp, Hangouts, Facebook, Skype, Viber).
  • Přečtěte si i článek Jak být na internetu v bezpečí.

Intenzivně spolupracujeme s dodavateli zařízení se systémem Android na hledání řešení tohoto bezpečnostního problému. Jakmile bude řešení k dispozici, MMS zprávy opět přestaneme filtrovat.

Váš T-Mobile

Zdroj: T-Mobile

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. Neviete mi povedat ci MMS-ky zablokoval aj Orange SK?? Nejdu mi poslat ziadne MMS a ani ludia ktory ich posielam im nic nedojde. Vopred dakujem za odpoved

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.