Hlavní Novinky, Obecné a Tiskové zprávy

John Chen na konferenci Code/Mobile: o budoucnosti BlackBerry a novince BlackBerry Priv

Před několika dny se John Chen, CEO společnosti BlackBerry, zúčastnil technologické konference Code/Mobile, kterou každoročně pořádá kalifornské vydavatelství Re/Code. Na této konferenci se rozpovídal například o budoucnosti BlackBerry, bezpečnosti nového BlackBerry Priv s Androidem nebo automobilovém průmyslu.

Informace, které John Chen v rozhovoru poskytl, jsou velmi důležité a investoři je podle všeho přivítali. Za posledních 5 dnů si totiž akcie kanadské společnosti polepšily o necelých 13 %, což je vcelku významný skok. Pojďme si však nyní říct, co vše jsme se vlastně v uplynulých dnech dozvěděli.

 

Jak to bude s BlackBerry 10?

Velmi důležité téma je samozřejmě operační systém BlackBerry 10 a jeho budoucnost. John Chen již dříve oznámil, že společnost zůstává oddaná systému BlackBerry 10 a že v březnu 2016 například chystá další update na verzi 10.3.3. Nyní však upřesnil, že aktuálně jsou naplánované celkem dva updaty systému, které budou zaměřené především na bezpečnost.

Mnohem nejasnější je však odpověď na otázku, zda BlackBerry plánuje nějaké nové BlackBerry 10 modely. Na tuto  otázku John odpověděl trochu vyhýbavě ve smyslu, že je to otázka obchodních možností. Co to znamená? Pravděpodobně to, že si BlackBerry musí být jisté, že o další model se systémem BlackBerry 10 bude na trhu zájem.

John Chen v rozhovoru doslova zmínil, že pokud se podaří zabezpečit operační systém Android do takové míry jako BlackBerry 10 a získat pro něj všechny potřebné bezpečnostní certifikace, pak to bude pro BlackBerry vítězství. Následně již nebude muset spravovat dva operační systémy.

Tato informace je celkem jasná, ale je třeba zmínit, že bezpečnostní certifikace se neudělují přes víkend. Jsou to několikaměsíční procesy, takže reálně lze očekávat, že tohoto cíle BlackBerry nedosáhne dříve než za rok nebo dva. Do té doby bude stále podporovat operační systém BlackBerry a pravděpodobně i vydávat nové přístroje. Nicméně nebude to pět modelů ročně.

Ina Fried: Your costs are going to go up maintaining two platforms. Are you committed to BB10 or will it go away if Android does well?

We have two new releases of BB10 coming out to support government and high-security space.

Ina Fried: Are there going to be new BB10 devices in a year or two from now?

Well, that’s going to be dictated by business choices.

Walt Mossberg: You’re saying you can still do your security magic on other Android phones if you leave the handset biz?

Oh yes, certainly. We’ve been doing very well increasing Android suppliers on our BES 12 platform. The purchase of Good helps us get more iOS suppliers on our platform.

John-Chen-CodeMobile

Bude BlackBerry Priv opravdu bezpečné?

Hlavním tématem však byl nový model BlackBerry Priv s operačním systémem Android, který BlackBerry uvede na trh později v letošním roce. Podle aktuálního CEO se BlackBerry takto rozhodlo hlavně proto, že musí aktuálně řešit tři klíčové problémy – nedostatek aplikací pro vlastní platformu, kvalitní multiplatformní služby a zároveň nezanedbat bezpečnostní aspekt.

BlackBerry se aktuálně zaměří na to, aby dokázalo přinést maximální zabezpečení na platformu Android. V tomto ohledu chtějí využít všechny své zkušenosti a know-how a má jim k tomu pomoci také speciální výbava nového BlackBerry Priv. Možná to nevíte, ale každé BlackBerry zařízení má v sobě ukrytý speciální čipset, který se podílí na zabezpečení. A právě tento hardware BlackBerry využije také u Androidu.

Díky tomuto hardwaru tak má každé BlackBerry svůj unikátní identifikátor, tzv. PIN. Díky tomu může BlackBerry komunikovat s jakýmkoli zařízením v síti a jednoznačně jej identifikovat. S pomocí tohoto hardwaru BlackBerry vytvořilo záplatovací mechanismus, který dokáže na případné bezpečnostní hrozby reagovat mnohem rychleji, než ostatní výrobci.

BlackBerry na zabezpečení Androidu spolupracuje přímo s firmou Google. Některé aspekty by se měly promítnout například do Android for Work, tedy nové služby, která umožní oddělit pracovní a soukromý prostor v systému Android. BlackBerry zde rozhodně má co nabídnout.

Aktuálně je zabezpečení BlackBerry Priv na úrovni služby KNOX od Samsungu, se kterým BlackBerry také úzce spolupracuje. Nicméně hlavním rozdílem mají být právě detaily jako v odstavci výše, které by měly zajistit maximální bezpečnost a to i přesto, že se u Androidu v posledních měsících objevilo hned několik bezpečnostních afér.

Walt Mossberg: Let’s talk about why you’re doing this. BlackBerry has been well known for integrating hardware and software; this is a break from that. Why are you doing that?

Two or three things that I need to solve for the company to do well again is I have to go cross platform, I have to solve the lack of applications, and I can’t let go of the security aspect. We wanted to bring the BlackBerry know how in security — the whole stack — to Android, recognizing that we need the apps there, and the world is about integrating now. I’m doing what I’m doing to take advantage of what the industry has to offer without giving up the security and privacy features BlackBerry is known for.

Ina Fried: What if you had launched six months ago, and the Priv had stagefright or some other security flaw that was in Android?

We work with Google, but I can’t guarantee anything, maybe that’s a dumb thing for me to say, but we think we’ll be more resilient than anyone else. We inject a PIN in every chip in every phone, even the Android ones, and our security reaches the entire stack. We’ve created a patching mechanism that will address attacks a lot quicker than others to protect the customer. There are many safeguards and locks in place, but it’s not foolproof 100%, nobody can say that.

Walt Mossberg: Are you willing to say you have the most secure Android phone? Is becoming an Android phone maker a path to profitability?

We’re probably the same level as Samsung’s Knox. The only other commercial phone that can say they have the same or better than us is maybe the BlackPhone.

Android in the enterprise is a very underserved space. With our connection, our accounts, our know-how, it has expanded our servable market. I love BB10, and I win in the very high-end there. But the very high-end is not big. In order to make money in the handset business, I need to expand that pie.

Ina Fried: So the phone’s coming out later this year?

Yeah, later this year. We’re working with carriers now.

John-Chen-BlackBerry-Priv-Demo

Co se tedy v BlackBerry aktuálně děje?

BlackBerry se snaží dělat vše, co je v jejich silách, aby se udrželo v hardwarovém businessu. Zda mu k úspěchu pomůže právě model BlackBerry Priv? To ukáží až následující měsíce a to, jak model Priv přijme veřejnost. BlackBerry se v tuto chvíli nezaměřuje ani čistě na enterprise sféru, ani na koncové zákazníky. Spíše se bude snažit, aby byl model BlackBerry Priv pozitivně přijat napříč všemi kategoriemi.

BlackBerry se v následujících měsících bude významně věnovat multiplatformním službám a operační systém Android v tom bude hrát hlavní roli. Ať už se bude jednat o aplikace, služby nebo spolupráci na zabezpečení přímo s Googlem, BlackBerry se bude snažit stavět na své pověsti značky zaměřené na produktivitu, pracovní nasazení a bezpečnost.

Přechod na operační systém Android je tedy pro BlackBerry aktuálně úkol číslo jedna, ale je to běh na dlouhou trať. Operační systém BlackBerry bude podporován a vyvíjen minimálně rok nebo dva, možná déle. Vše se ale bude odvíjet od toho, jak dobře BlackBerry dokáže pracovat se systémem Android.

Tento přechod je pro BlackBerry velmi důležitý, protože BlackBerry si tímto krokem vlastně zabezpečuje i budoucnost. Pokud totiž BlackBerry bude muset odejít z hardwarového businessu, tedy přestane vyrábět telefony, bude moci všechny aktuálně vyvinuté a vyvíjené služby a aplikace nabízet i nadále všem uživatelům.

BlackBerry totiž nejsou pouze telefony. Společnost se za poslední roky rozrostla do mnohých odvětví, ve kterých je velmi úspěšná. Máme zde například divizi QNX, která je velmi úspěšná nejen v automobilovém průmyslu, BlackBerry pracuje také v oblasti Internet-Of-Things (IoT), nabízí bezpečnostní řešení Secusmart nebo WatchDox, angažuje se v oblasti virtuálních SIM karet díky akvizici Movirtu a nesmíme zapomenout ani na řešení BlackBerry Enterprise Service.

BlackBerry tak jak jsme jej znali již neexistuje. Dnešní BlackBerry je společnost, která prochází velmi dynamickým přerodem a snaží se najít ideální cestu, na které může prosazovat své hlavní myšlenky jako jsou produktivita, pracovní nasazení, komunikace a bezpečnost. Která cesta to nakonec bude? To se ještě uvidí…

 

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

19 Comments

 1. Želám im aby ten android Priv od nich bol totálny prepadák. Ale totálny. Nech sa spamätajú a začnú sa venovať BB OS a nie sprostostiam, ako zabezpečovať totálne dieravý balastom a reklamami preplnený android.

  S pozdravom spokojný užívateľ 9320, Q5 a teraz Q10

 2. Tak tohle je myslím jasná zpráva do budoucna. Dočkáte se jetě pár aktualizací OS10, ale primárně se již budeme věnovat androidu. To znamená jediné. Můj classic dokud budou aktualizace a pak jak BB OS definitivně pošlou k ledu, tak přecházím na jabko. RIP BB!

  1. Otazka je, co znamena poslat k ledu. BlackBerry bude minimalne jeste 3-4 roky po potencialnim ukonceni vyvoje BB10 poctive vydavat bezpecnosti aktualizace pro vsechny zarizeni. To je porad vyrazne vic nez muzes cekat od vsechny vyrobcu telefonu s vyjimkou Applu, ktery se jako jediny chova hezky predvidatelne.

 3. No, takže to máme oficiálně. V momentě, kdy se ukáže, že se s Androidem dá pracovat, tak jde BB OS10 do věčných lovišť. V podstatě z toho videa vyplívá, že by se musel stát zázrak, aby BB OS10 pokračovalo nějak zásadně i napřesrok.

  Když tedy vynecháme emoce, tak mám dvě otázky:
  1. Proč vlastně nepoužívat např. Passport i třeba za 2 až 3 roky? V čem bude ten systém jako takový “odepsaný”? a určitě to nemyslím z pohledu aplikací, ty neřeším ani nyní…

  2. existuje nějaká alternativa k BB OS10? Především k HUBu? Něco, co se dá, alespoň vzdáleně používat stejně pohodlně?

  1. Môj názor je taký že Priv je totálny výstrel do tmy. Dúfam že si potom uvedomia, že tí ktorí majú BB tak chcú BB a nie android. Keby som chcel android s klávesnicou tak je XY všeliakých iných výrobcov.

   1. O tom balíku vím, ale ptal sem se, jestli existuje obecně nějaká jiná alternativa. Z vlastní byť povrchní zkušenosti vím, že Android je uživatelsky (pro mne) to nejméně přijatelné řešení. IOS je takový “polohloupý” systém z uživatelského hlediska v porovnání s BB10. Snad možná WM10 a “čučení” na live tiles, kde na úvodní obrazovce okamžitě vidím, kde, kdo, co…, ale i tak je to pořád značný kompromis.
    Navíc všechny tři platformy používají prehistorická talčítka menu, zpět,…
    Když by přestal existovat Android, máte iOS i WP/WM s docela podobnou filozofií, stejně tak když skončí iOS, nebo WM, ale když skončí BB10, tak adekvátní náhrada neexistuje.
    Škoda

    1. Ona to vlastně nebude žádná rada, protože to je malá firmička, která tu nemusí zítra být ale Jolla a SailfishOS – https://jolla.com/phone/ Pokud vím, je to sice založené na linuxu, ale rozhraní je taky psané v QT jako u BB10, dlaždice a multitasking obsažen. Jenže mají jeden dva roky starý telefon a není to žádné dělo. Takže jako bych nic neřekl.

 4. Tak alespoň ušetřím. Chtěl jsem v nějaké středně vzdálené budoucnosti nahradit svou Z10 něčím novějším a s hardwarovou klávesnicí a teď už vím, že nemusím utrácet, BB10 zjevně příliš budoucnosti nemá.

  Nesouhlasím ale, že BlackBerry je nová společnost. BlackBerry (dřív RIM) dělalo telefony hlavně jako prostředek, kterým mohli prodat BIS/BES. Koncový zákazník nebyl nikdy číslo jedna na seznamu priorit a přesně tahle politika pokračuje dál. Dokud velcí odběratelé BES budou chtít hardware a software od BB, bude se dělat hardware a software “doma” (a prodej koncákům bude jen doplněk). Jakmile budou věřit kombinacím hardware / software od jiných a službám od BB, bude BB dělat jen služby.

  Proto jsem se vždycky smál, když tu v diskusi někteří tvrdili, že BB ukončí BB10 kvůli nízké tržní penetraci systému. Ovšem teď, když jasně zaznělo že velcí zákazníci chtějí po BB plnohodnotný Android je jasno.

  1. S tím zásadně nemohu souhlasit. Pro BlackBerry byl vždy zásadním zdrojem příjmů prodej telefonů, stačí si projít finanční výsledky za jednotlivá období. Software a služby měly vždy minoritní podíl a obrat tohoto poměru se koná až v posledních měsících, respektive o tento obrat se BlackBerry snaží.

   1. Já jsem tam ale nepsal o zdroji příjmů, jen o tom, jak se na firma vzhledem ke koncovému zákazníku profiluje. I uživatelském manuálu k BB 8310 mi hned na začátku děkovali, že jsem si koupil terminál k službám BlackBerry. Bez BIS/BES nebyl žádný telefon od RIM nikdy stoprocentní, provázané to bylo naprosto dokonale.

    To, že se teď na tom snaží i vydělat je naprostá pravda a je to logické, ale když se podívám zpátky na historii RIM/BlackBerry a na libovolnou jinou mobilní značku, tak cílení na koncového zákazníka vypadá diametrálně jinak. Kdo cíli na běžného koncového zákazníka, dělá reklamu pro běžného koncového zákazníka, telefonům dává vlastnosti důležité pro běžného koncového zákazníka a opravdu jsem si nikdy nevšiml, že by toto RIM/BB dělalo.

    Mě to vždycky těšilo, protože kam to dosměřuje koncákovi podřízená platforma vidíme u konkurence. Taky jsem to považoval za jistou známku stability, protože padlých mobilních platforem jsem zažil už dost, ale jak se zdá, je to vše jinak.

    1. Je sice pravda, ze prvnim “mobilnim telefonem”, neb, chcete-li, kommunikatorem, RIMu byla Z10/Q10, to de doby vyrabel RIM handheldy pro firemn komunikacni reseni BlackBerry, ovsem na druhou stranu je pravda, ze se RIM velmi promtne prizpusoboval pozadavkum nefiremni klientely – RSS ctecka, preinstalovane aplikace socialnich siti, instant messaging atd.

     Ve sve dobe byly handheldy BlackBerry co nejvice prizpusobeny pozadavku nefiremni klientely (samozrejme, ze primarne anglofonni) – nebyt toho, BB by nikdy nedosahlo takove posice na trhu, jake dosahlo.

     I cely BB OS 10 je, nebo spise byl minen, pro masy, lec zjevne se BB reinkarnace a la iOS, android a spol., ,

    2. přespříliš nepovedla.

     Těžko se toto posuzuje z pohledu uživatele ze země, která pro RIM/BB neexistuje.

     Vzpomínám si na mapu “Czechoslovakia”, “Prague”, “Gottwaldow”, toť vše. A na “podporu” Vodafone, která Bolda 9900 zapínala tlačítkem na vrchu.

     Tady nikdo neví, o čem že to BlackBerry je. Maximálně nějak tuší, že je to “něco s qwerty” a “na email”. Toť vše. Znám spoustu uživatelů znechucených Androidem, často používající Windows Phone nebo iPhone, kterým by právě takový Bold 9790 vyhovoval a korreloval přesně s jejich potřebami.

     Vygooglujte si na youtube reklamu na Samou – ta primárně směřuje na instant messaging, tedy, mimo korporátní sféru (tím není dotčeno, že BB očekávalo nákup handheldů firmami na kila). Nebo celodotyková zařízení řady Curve a Torch – k čemu by to firmám bylo? Je to reakce na iPhone, očividně.

     Problém všech platforem je, že divoký východ nikoho nezajímá, ani Google se neobtěžuje vytvořit plně funkční hlasové ovládání pro slovanské jazyky. Ano, android umí doslova nadiktovaný text česky opsat, leč mu nerozumí. Kdo chce zařízení ovládat hlasovými povely, musí anglicky.

     Co dalo u nás další políček BB, byly tarify operátorů: místo bezplatné BIS v rámci FUPu (jako u Vodafone, alespoň korektní), nebo FUPu + neomezené APN blackberry.net, jako je to běžné na západě, přišli z docela drahým neomezeným APN blackberry.net s tím, že chce-li zákazník aktivovat APN operátora a využívat všechny normálně dostupné služby, platí navíc. Proč by si měl někdo k tarifu za Kč 749.00 platit navíc cca Kč 300.00 za něco, co mu přinese “pouze” nepřetržitou synchronisaci emailů? To nedává logiku.

 5. Používal jsem Z10 asi dva roky. Bylo to moje první BB. Vlastně druhé, protože první byla víkendová zkušenost s BOLD 9790, takže BB 7OS… Pak jsem se zase raději na rok vrátil v N-E72. Pak jsem koupil Z10 jednak na doporučení a hlavně byla do ruky akorát a mechanicky dost vydrží. Na BB10OS jsem si zvykl velmi rychle. Jednoduchý, funkční, prý bezpečný. Na slabou výdrž baterie jsem si nějak zvykl, širší možnost aplikací ale občas chybí. Teď mám Z30. Super provedení, výdrž baterie o třídu jinde, jen občas nějaká ta aplikace… Takže: dobře padnoucí kvalitní HW, baterie alespoň na celý den páce, zachovat “špeky” z BB, uživatelsky zpříjemnit (aplikace), cena do 15-18. Tohle si možná na světě myslí víc, než 5 mio lidí (pro BB bod zlomu, jak řečeno v dalším článku). A možná i bez těch, kteří nemohou zapomenout na to, co bylo před BBOS10. Pokud to takto vidí i v BB (z článku to tak vypadá), tak bych teda rozhodně strach neměl.

 6. Najprv si uvedomte ze mate staré telefóny a riešite tu prečo nechcú pokračovať!?!? Co to je? Kým nebudete kupovat nové zariadenia firma nebude mať peniaze na nové projekty! Keby vaša firma išla do krachu tak aj vy zvazite co bude pre záchranu firmy to namenej bolestivejsie a najefektívnejšie… S boldamy s roku pana sa to proste dosiahnuť nedá lebo len čakáte ako veverička na tohtoročné orechi kým vydaju nový update… skúste sa zamyslieť najprv nad sebou ako zakaznikmy nie len ako užívateľmi večnosti :-)

  1. To je ale blbost. Mám stále Z10, protože dodnes BB nepřineslo adekvátní náhradu. Z30 je zbytečně velká, Z3 je v podstatě k ničemu a Leap je vedle Z30 hloupost. Navíc všechny jmenované jsou pádla. A problém není v zákaznících BB, ale v BB, že neumí “prodat” své produkty novým zákazníkům. I ten Microsoft se konečně začíná učit marketing viz. nedávné představení produktů, ale BB pořád ne a ne. Navíc zařízli BB OS7 a přišli s BB OS10, což jim odvedlo spoustu dosavadních uživatelů, protože jim prostě neuměli BB OS10 představit, zpropagovat, prodat. A dneska dělají to samé uživatelům BB OS10, kdy jim hodlají zaříznout systém a nahradit jej Androidem. To všechno vysílá negativní signál, že sobě a své strategii vlastně nevěří, že nevědí co se sebou, a nikdo nechce kupovat přístroje cca 10K plus od firmy, která sama pravidelně naznačuje, že to v HW zabalí. Kdyby mě osobně užívání BB OS10 tolik nevyhovovalo, tak sem dávno na jiném systému. A navíc v ČR/SK nemají žádnou pořádnou podporu, je to komunitní záležitost, obecně je jim střední a východní E ukradená. Ani do jejich insider programu s betaverzemi se z našich končin člověk oficiálně nedostane, ale všichni jsme strašně špatnými zákazníky firmy, která se o nás tak ukázkově stará. Mimochodem pokud vím, tak dodnes není v BB ani možnost nastavit si přístroj slovensky, to u Vás pravděpodobně taky příliš uživatelů nepřiláká. Tak to jen tak to zamyšlení se nad sebou, jako nad uživatelem, kvůli kterému BB skomírá. ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..