Obecné a Tiskové zprávy

Hospodářské výsledky BlackBerry v posledním čtvrtletí zůstaly v černých číslech i přes pokles příjmů

BlackBerry před několika dny vydalo zprávu o svém hospodaření za poslední kvartál fiskálního roku 2015. Ta obsahuje pozitivní zprávy v oblasti softwaru a služeb, bohužel však pokračuje pokles v oblasti hardwaru a celkových příjmů. BlackBerry však konečně přestalo prodávat starší zařízení s operačním systémem BlackBerry OS a více než 90 % prodaných zařízení již nese BlackBerry 10 OS.

Hlavní detaily Q4 2015

 • Peněžní a investiční prostředky ve výši 3,27 miliardy dolarů ke konci fiskálního čtvrtletí, což představuje nárůst 608 milionů dolarů oproti Q4 2014
 • Non-GAAP (před zdaněním) zisk 0,04 dolar na akcii, rozdíl proti ztrátě 0,08 dolarů na akcii ve Q4 2014
 • Non-GAAP provozní zisk 2 miliony dolarů, rozdíl proti provozní ztrátě ve výši 156 miliónů v Q4 2014
 • Non-GAAP hrubá marže 48,3% a GAAP hrubá marže 48,2%, růst hrubé marže již třetí čtvrtletí v pořadí
 • Příjmy ze software ve výši 67 milionů dolarů, nárůst o 20% proti Q4 2014
 • Celkové příjmy společnosti ve výši 660 milionů dolarů, pokračující pokles proti 793 milionům dolarů v Q3 2015
 • Přibližně 1,6 milionů zařízení bylo reálně prodáno koncovým uživatelům, přes 90 % z nich s BlackBerry 10 OS
 • Celkový zisk po zdanění ve výši 28 milionů dolarů

BlackBerry v posledním čtvrtletí začalo více tlačit na softwarovou divizi a snaží se více monetizovat služby jako je BBM – předplatné v podobně unikátního PIN kódu a odstranění reklam, službu BBM Protected nebo BBM Meetings. V budoucnu pak sehrají velkou roli plány se společnostmi Secusmart a Movirtu, které BlackBerry koupilo, chystá se i akvizice dalších zajímavých společností na trhu a v neposlední řadě BlackBerry připravuje nové portfolio aplikací BlackBerry Experience Suite pro Android, iOS a Windows.

Špatnou zprávou obecně je hlavně snížení celkových příjmů, které poklesly ze 793 milionů na 660 milionů dolarů. Na vině je především klesající počet prodaných BlackBerry, který z počtu 1,9 milionů zařízení ve třetím čtvrtletí poklesl na 1,6 milionů ve čtvrtém. Podle slov Johna Chena, CEO společnosti BlackBerry, prodeje modelů Passport a Classic do minulých výsledků stále mnoho nepromlouvaly – například v USA se tyto modely začaly prodávat teprve na konci února, respektive v březnu a tak se jejich prodeje do Q4 2015 nepočítají.

I zde je však vidět jedno pozitivum – více než 90 % prodaných zařízení již neslo operační systém BlackBerry 10 OS. BlackBerry tak již téměř úplně přestalo prodávat starší modely a konečně se opírá pouze o nový OS. Plánem BlackBerry je však prodávat 10 milionů smartphonů ročně, což takto kanaďané určitě nezvládnou a musí se ještě více snažit.

I přes nižší příjmy se však BlackBerry udrželo v zisku a navíc také navýšilo svou finanční zásobu o více než 170 milionů dolarů. Celkový zisk po zdanění tak dosáhl 28 milionů dolarů, což je pozitivní informace a takto byla celkově přijata i celá hospodářská zpráva.

BlackBerry v tuto chvíli plánuje velké změny v oblasti svého softwarového portfolia, kterému se budeme ještě věnovat v samostatném článku. Každopádně BlackBerry stále stojí na nohou a zdá se, že jejich strategie začíná nést ovoce. Začínají se více zaměřovat na služby a software a v tomto ohledu je vidět velmi podobný vývoj jako například u Microsoftu.

Tento rok si pro nás BlackBerry připravuje mnoho novinek… a mimochodem, víme kdy dorazí výsuvné BlackBerry Slider i nástupce modelu Passport… :)

Tisková zpráva

BlackBerry Reports Non-GAAP Profitability and Positive Cash Flow for the Fiscal 2015 Fourth Quarter

Reports GAAP Profitability, Software Revenue Grows 24% Sequentially

WATERLOO, ONTARIO–(Marketwired – March 27, 2015) – BlackBerry Limited (NASDAQ:BBRY)(TSX:BB), a global leader in mobile communications, today reported financial results for the three months and fiscal year ended February 28, 2015 (all figures in U.S. dollars and U.S. GAAP, except where otherwise indicated).

Q4 Highlights

 • Normalized positive cash flow of $76 million in the quarter, reversing normalized cash use of ($784) million in Q4 FY14
 • Cash and investments balance of $3.27 billion at the end of the fiscal quarter, an increase of $608 million over Q4 FY14 and matching the highest balance in company history
 • Non-GAAP earnings of $0.04 per share, reversing a loss per share of ($0.08) in Q4 FY14
 • Non-GAAP operating income of $2 million reversing an operating loss of ($156) million in Q4 FY14
 • Non-GAAP gross margin of 48.3% and GAAP gross margin of 48.2%, with a third consecutive quarter of positive hardware gross margin
 • Software revenue of $67 million, a 20% increase over Q4 FY14
 • Announced a partnership with Google to support Android for Work
 • Launched the BlackBerry Classic in December, with support for the Classic and the previously-released Passport by major carriers, including Telus, Bell, Rogers, AT&T, Verizon, Vodafone and Orange
 • Completed the acquisition of Secusmart, a leader in high-security voice and text encryption
 • After the quarter at Mobile World Congress, announced the full-touch BlackBerry Leap and unveiled the upcoming BlackBerry device portfolio
 • Also at Mobile World Congress, announced the BlackBerry Experience Suite software portfolio that brings BlackBerry’s productivity, communication, collaboration and security across all smartphone and tablets running iOS®, Android™, and Windows®
 • Other product announcements at Mobile World Congress included BES 12 Cloud, integration of WorkLife and SecuSUITE with Samsung KNOX, and Vodafone Germany’s rollout of Secusmart technology

Q4 Results

Revenue for the fourth quarter of fiscal 2015 was approximately $660 million, including a negative $12 million impact from currency fluctuation. The revenue breakdown for the quarter was approximately 42% for hardware, 47% for services and 10% for software. During the fourth quarter, the Company recognized hardware revenue on approximately 1.3 million BlackBerry smartphones. Approximately 1.6 million BlackBerry smartphones were sold through to end customers, with an ASP of $211 compared to $180 in the previous quarter.

Non-GAAP profit for the fourth quarter was $20 million, or $0.04 per share, compared to earnings of $0.01 per share last quarter. GAAP net income for the quarter was $28 million, or $0.05 per share. GAAP net income includes a non-cash charge associated with the change in the fair value of the debentures of $50 million (the “Q4 Fiscal 2015 Debentures Fair Value Adjustment”), investment income of $115 million related to the Rockstar sale (the “Rockstar Sale Adjustment”) and pre-tax charges of $58 million related to the restructuring program. The impact of these adjustments on GAAP net income and earnings per share is summarized in a table below. Total cash, cash equivalents, short-term and long-term investments was $3.27 billion as of February 28, 2015. The cash balance increased $156 million in the fourth quarter, including net gains of $80 million related to acquisitions and divestitures during the quarter. Aggregate contractual obligations amounted to approximately $1.3 billion as at February 28, 2015, compared to $1.6 billion at the end of the third quarter. Purchase orders with contract manufacturers totaled approximately $394 million at the end of the fourth quarter, compared to $565 million at the end of the third quarter. Excluding the impact of foreign exchange, operating cash flow was $205 million with free cash flow (operating cash flow minus capital expenditures) of $189 million.

“Our focus this past year was on getting our financial house in order while creating a multi-year growth strategy and investing in our product portfolio. We now have a very good handle on our margins, and our product roadmaps have been well received,” said Executive Chairman and CEO John Chen. “The second half of our turnaround focuses on stabilization of revenue with sustainable profitability and cash generation.”

Outlook

The Company continues to anticipate positive free cash flow. The Company is expanding its distribution capability, and expects traction from these efforts to manifest some time in fiscal 2016. The company continues to target sustainable non-GAAP profitability some time in fiscal 2016.

Conference Call and Webcast

A conference call and live webcast will be held beginning at 8 am ET, which can be accessed by dialing 1-888-503-8168 or by logging on at http://ca.blackberry.com/company/investors/events.html. A replay of the conference call will also be available at approximately 10 am ET by dialing 1-647-436-0148 and entering pass code 8015758# or by clicking the link above. This replay will be available until midnight ET April 10th, 2015.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

21 Comments

 1. Nie že by som bol nedočkavý, ale môžete pustiť bližšie info o tých nových modeloch ? Chcel by som tento rok nahradiť moju Q10 a Z30 :)

   1. Bez urážky, ale přikláním se více k jistému zdroji z crackberry fóra, jehož prognózy týkající se BB10 zařízení se již několikrát potvrdili, :-)

    Osobně bych PP2 chtěl už letos, nic jiného můj současný Passport nenahradí. :)

 2. Ahoj .. strašně BlackBerry fandim váhám nad koupí clasiku… ale už dva lidi okolo mě si myslej že ostružina mrtvá… proto si myslim že kdyby zamakaly na marketing tak by to šlo ještě líp….vím že to není značka pro masu ale nějak se vydělávat musí

  1. A kupuješ mobil pre seba, alebo pre tých okolo seba?
   Väčšina ľudí nemá paru ako na tom BlackBerry stojí a čo sa s ním deje.

 3. Zaujímavosťou by podľa mňa bol nejaky OS blackberry pre desktop/notebook s pohľadu zabezpečenia a inovácií by blackberry možno konkurovalo Microsoftu :)

  1. Ahoj Franto, článek je z 31. března, takže nevidím důvod, proč by se mělo jednat o Apríl. Co se týče Slideru a Passportu 2, tak nikde nepíšu, že přijdou v dubnu, kde jsi tuto informaci viděl?

   1. Myslel jsem to všeobecně.To je ale úplně jedno.Nevím na co si to hrajete že to je to tak strašně tajný že jste to ještě nenapsali když to víte

    1. …a říkáte že se nejdená o Apríl.To je nějaké státná tajemství?

   2. Vojto, ted ruku na srdce – kdyz si po sobe prectes tu odpoved, cos napsal na tu Frantovu jasne polozenou otazku… fakt jsi na sebe pysnej, jo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..