Hlavní Novinky, Obecné a Tiskové zprávy

Dočkáme se dual-boot zařízení, u kterého si budete moci vybrat mezi Android a BlackBerry 10?

Informací o BlackBerry Venice, chystané novince od BlackBerry s výsuvnou konstrukcí a špičkovou výbavou, se objevuje čím dál více. Mnoho z nich je však zatím nepotvrzených a nejasných, protože na oficiální představení stále čekáme. Nové screenshoty a informace nám však opět přináší zajímavé novinky – možná se dočkáme BlackBerry, na kterém si budeme moci vybrat, zda chcete Android nebo BlackBerry 10 a dokonce si mezi těmito OS také plynule přepínat!

Mobilních zařízení s tzv. dual-boot, tedy schopností spouštět nezávisle na sobě dva různé operační systémy, na trhu moc nenajdete. Umí to jen některé tablety, ale u telefonů se objevilo pouze několik zařízení s touto schopností. Podle některých informací by však jejich řady mohlo rozšířit právě BlackBerry.

Passport-SwitchToAndroid

První indicie se objevila na Twitteru, kde uživatel @sergioelm zveřejnil fotografii BlackBerry Passport, na kterém je v rychlém nastavení vidět ikonka “Switch to Android”. Sergio však více informací k tomuto obrázku nezveřejnil, takže je dost dobře možné, že se jedná pouze o hoax a snahu se zviditelnit. Přepínat totiž za běhu mezi dvěma plnohodnotnými operačními systémy je velmi těžké…

Na internetu se však potulují také informace, které jsou trochu pravděpodobnější. Ty hovoří o tom, že BlackBerry Venice, velmi očekávaná novinka z Kanady, by nemuselo být “pouze s Androidem” nebo “pouze s BlackBerry 10”. Na začátku by si uživatel mohl vybrat, který OS spustit a s tím by následně fungoval. Toto řešení by bylo možná vůbec nejzajímavější, protože by se tzv. vlk nažral a koza zůstala celá.

Kromě BlackBerry Venice se však objevila také spousta informací o modelu BlackBerry Passport SE, na kterém běží systém Android 5 Lollipop. To by také nahrávalo myšlence o dual-boot zařízení, i když je otázka, zda na fotografiích není BlackBerry Oslo (model Passport Silver Edition nese označení Dallas).

Jisté každopádně je, že u BlackBerry se něco chystá a to “něco” bude významné. Zda to bude nové dual-boot zařízení, možnost přepínání mezi různými OS přímo v nastavení, samostatný Android smartphone nebo update BlackBerry 10 pro starší modely BlackBerry s kompletním Androidem… To vše je zatím nejasné, ale jelikož model Venice je naplánován na letošní listopad, tak by mělo být jasno už během pár týdnů.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

17 Comments

 1. Uvítal bych dual boot BB10 a Win10 s Continuum. Pokud totiž ta funkce bude opravdu dělat to, co vypadá, ze dělat má, pak je (alespoň pro mě) Android mimo.

  1. Jakube, to by byla šťáva – přestože mám Passport a jsem maximálně spokojený, okamžitě bych si takový telefon přikoupil. Android opravdu, ale opravdu ne (hovořím za sebe).

  2. Naprosto souhlasím – byl bych raději za kombinaci BB10 – WIN 10. Máte někdo možnost, kontaktovat BB s tímto návrhem? Dříve jsem zadával tipy na úpravy systému v I can be better, který si BB zřídilo. Už ho ale zrušilo a já nevím, koho kontaktovat (i když bych mohl zkusit odhadnout email na Chana :)). M

 2. Už to píšu několik týdnů že nejlepší by byl mobil s androidem i BB a dostávám jen palce dolů ale nakonec budu mít pravdu

 3. Co se týká dvou operačních systémů, tak mohu potvrdit, že testovací verze již existuje. Jeden z mých zákazníků jede celosvětově na BB platformě a vybraní uživatelé už testují dvojí operační system jak na zařízeních od Apple, tak na telefonech s Androidem. Co vím, tak s Windows se nepočítá.

 4. Stačí pouze Android. Ale s layoutem BB10, trackpadem, hw tlačítky přijmout/zavěsit hovor a klávesnicí samozřejme. Tedy tupá kopie 9700. Co je na tom tak složitýho uvést jednou uvedené na trh s fw dnešní doby.

 5. “Switch to …” nemusí být jen “přepnout na …” ale také “přejít na …”, tj. následující verze BB OS by taky mohly obsahovat pouze možnost přejít na Android.

  Bylo by to sice velmi smutné, ale pořád by to byla paráda oproti definitivnímu ukončení podpory starších zařízení po ukončení vývoje celého OS.

  1. (nešlo mi to několikrát odeslat, takže jestli se tu můj komentář dodatečně objeví několikrát, tak se předem omlouvam:)
   Možná to tak je, ale podle mě by v tom případě nebylo tohle tlačítko v rychlém vysouvací menu. To by mohl kdokoliv máčknout nedopatřením nebo i jen proto, aby to zkusil. Spíš bych tuhle funkcionalitu viděl jako samostatnou ikonu mezi aplikacemi, když už by to měla být nenávratná akce. Ale třeba by to byl záměr:)

 6. Dobrý den,
  Máme se obávat ukončení podpory OS 10 pro všechny Ostružiny? Kdy se BB chystá informovat o budoucnosti OS 10?
  Neškodí právě nejistota prodejům?

 7. No to si děláte srandu po letech broblémů a nesmyslů s androidem jsem přešel na na BB a 14 dní na to se dozvím, že se chtěj zaprodat k tý bandě androidových zlotřilců

   1. Všimni si poslední dobou.., vše dobré jde do kelu. A tomu čemu říkají pokrok, je většinou jen pro malou menšinu. Vše je řízeno debili!!!, “fízlováním” a největším zlem tohoto století – vlezdoprdelovou reklamou. Za mě bych spářil BB a Nokiácké MeeGo, nebo nejnovější Symbian. Takovému mobilu by nemohl nikdo kokurovat, umělo by to vše, krom vodotrysku.

    1. Jo, velmi těžko se snažím zachovat si pozitivní nadhled a v jednom kuse nenadávat. Bohužel je asi pochopitelné, že telefony pro minoritní skupinu se prostě nevyplatí vyrábět. A jak říkáš, není to jenom o telefonech. Ten idiotský masový trend je úplně všude. Přemýšlím, že zruším telefon, odstěhuju se na salaš na východní Slovensko, a budu pěstovat ovce :-D.

    2. Ovce sa chovajú. Pestovať môžeš kukuricu, hoci aj na Východnom Slovensku. Akurát ti ju tam rozkradnú cigáni, ale to už je na inú diskusiu.. :-)

    3. No ať už k pěstování ovoce nebo chovu ovcí… netřeba jezdit až na východní Slovensko :D
     Na ovce stačí třeba Bílé Karpaty, Javorníky nebo Beskydy, s tím ovocem bych šel asi spíš do nížin :D
     každopádně státní občanství měnit nemusíš :D

   2. Taky jsme se zbavil konečně minulý týden Notu 4 a přešel na BB Passport kvůli systému s vyskočí na mě tohle :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..