Obecné a Tiskové zprávy

Bude BlackBerry opět propouštět? Ano, ale zároveň nabírá nové zaměstnance!

Před několika dny jsem vás na BlackBerryCzech informoval o aktuálních spekulacích na téma: “Kdo chce koupit BlackBerry?” Dnes zde máme další rádoby senzaci, která v minulých dnech obletěla mnoho serverů. Hovoří o další vlně propouštění v řadách BlackBerry.

Nebudu zde nijak popírat, že BlackBerry nebude propouštět. Je to pravda a BlackBerry tuto informaci oficiálně potvrdilo. Neví se sice, o kolik pracovníků se jedná, nicméně pouhá zmínka o propouštění v BlackBerry opět strhla vlnu analýz a předpovědí o bankrotu BlackBerry a podobně.

Přitom se však zapomnělo na to, že BlackBerry ve svém oficiálním prohlášení sice zmiňuje, že propustí některé zaměstnance, ale zároveň nabírá nové síly v dalších činnostech svého podnikání. Propouštění by tak mělo zasáhnout především hardwarovou divizi, posílení řad však BlackBerry plánuje v oblasti marketingu, prodeje a celkově můžeme očekávat více aktivit směrem k zákazníkům.

Celé vyjádření BlackBerry:

As we continue executing our plan for BlackBerry’s turnaround, we remain focused on driving efficiencies across our global workforce. As the Company moves into its next stage of the turnaround, our intention is to reallocate resources in ways that will best enable us to capitalize on growth opportunities while driving toward sustainable profitability across all facets of our business.

As a result, we have made the decision to consolidate our device software, hardware and applications business, impacting a number of employees around the world. We know that our employees have worked hard on behalf of our company, and we are grateful for their commitment and contributions.

One of our priorities is making our device business profitable. At the same time, we must grow software and licensing revenues. You will see in the coming months a significant ramping up in our customer-facing activities in sales and marketing. We will also continue to make strategic partnerships and hires to focus on driving sales and delivering new offerings across high-growth areas of our business. We continue to grow customer-facing teams around the world, and we continue to invest in bringing in new talent to support areas of strategic focus around software, enterprise, security and Internet of Things, for example. These investments will put us on the path to growth.

Podle mého názoru se propouštění v rámci hardwarové divize dotkne především zaměstnanců, kteří měli co dělat ještě se staršími zařízeními s operačním systémem BlackBerry OS 7.x. BlackBerry již dnes nevyrábí žádný model s tímto OS a v posledním kvartálu prodeje přístrojů s BlackBerry OS 7.x představovaly méně než 10 % celkového prodeje (viz tisková zpráva).

Nesmíme také zapomenout na to, že BlackBerry má za sebou akvizici společností Secusmart, Movirtu a WatchDox. S těmito akvizicemi BlackBerry pod svá křídla nabralo cca 500 zaměstnanců (každá z firem má mezi 100-200 zaměstnanci).

Tudíž závěrem – ano, BlackBerry opravdu plánuje propouštění. Ale v tomto případě se nejedná tak docela o propouštění v rámci úspor, ale spíše o přelévání sil do jiných oblastí podnikání, ve kterých BlackBerry očekává výrazný růst.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. Nemyslím si, že by se propouštění v HW divizi mělo týkat zaměstnanců, co měli co dočinění s os 7. HW je prostě HW – ti lidé dávno dělají na nových strojích s os10, co jiného by tam jako měli jinak dělat? Propouští prostě proto, protože jim HW divize tolik nenese a musí holt ušetřit, to je celé.

    1. Jak píše Adam níže – velká část výroby se přesunula do Foxconnu. Vyrábí tam minimálně modely Z3 a Leap, dost možná také Classic (na krabici má Made in China). Aktuálně pouze Passport má nálepku “Vyrobeno v Mexiku”.

      1. Ale do Foxconnu byla výroba přesunuta z jiné továrny, nikoliv z centrály Blackberry (teď se zároveň ptám, nerýpu, nevím, kde se vyrábělo předtím, ale mám tím namysli, že Blackberry určitě nezaměstnávalo “lidi u pásu”). Jo, třeba Foxconn dodává Blackberry telefony v nějakém výhodnějším balíčku (dodává navíc něco, co si dřív muselo BB zajišťovat jinak, třeba i vlastními silami) a BB tím může ušetřit, ale pořád si myslím, že je to o celkové nynější strategii a nikoliv o propouštění těch, co dřív dělali sedmičky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..