Nezařazené

BlackBerry odstranilo v operačním systému BlackBerry 10.3.1 podporu Adobe Flash

BlackBerry jako poslední mobilní výrobce na trhu na svých zařízeních nativně podporovalo technologii Adobe Flash. Díky tomu jste v internetovém prohlížeči mohli otevřít skutečně jakoukoliv stránku a to včetně serverů se  pirátskými přehrávači seriálů a filmu, které jsou u nás tak oblíbené. S příchodem nového operačního systému BlackBerry 10.3.1 se však tato situace mění – Flash již nebude nadále v BlackBerry podporován.

BlackBerry již před mnoha měsíci oznámilo, že ukončuje podporu platformy Adobe AIR. Spekulovalo se především o tom, že BlackBerry se k tomuto kroku odhodlalo kvůli vysokým licenčním poplatkům, které muselo do Adobe odvádět. Nicméně s Adobe AIR souvisí také samotný Adobe Flash a s odstraněním podpory platformy Adobe AIR, což většina uživatelů ani nezaznamená, tak zmizí i mnohem známější Flash.

Adobe Flash se rozmohl před mnoha lety jakožto programovací platforma a v neposlední řadě obstarával většinu multimediálního obsahu na internetu. Po rozmachu technologie HTML5 se však Flash začal používat méně a méně a to především kvůli vysokým nárokům a špatné kompatibilitě.

Nakonec vývoj Flash ukončilo i samotné Adobe, takže obecné zastavení jeho podpory bylo logicky dalším krokem. Operační systém BlackBerry 10 byl posledním rozšířeným mobilním OS, který nativně podporoval Adobe Flash – již dlouhou dobu jej nepodporuje Android, iOS ani Windows Phone.

Níže naleznete vyjádření samotného BlackBerry, ve kterém se BlackBerry snaží vývojářům nabídnout mnoho možností, jak svůj webový obsah převést z Flashe na HTML5 a další moderní platformy. Co to však znamená pro uživatele? Jednoduše jakmile updatujete váš telefon na operační systém BlackBerry 10.3.1, nebude vám na telefonu fungovat žádný Flashový obsah – tzn. videa, některé reklamy a nejrůznější pohyblivé a interaktivní prvky.

Ale pozor! Většina webového obsahu je dnes již právě ve formátu HTML5 a podobně, takže uživatelé si často této změny vůbec nevšimnou. Také proto, že BlackBerry již ve verzi OS 10.3 a 10.2.1 nativně Flash vypnulo a uživatel si jej musel případně ručně zapnout.

Za sebe však musím říct, že mne ukončení podpory Flash velmi mrzí, ač toto rozhodnutí chápu. Flash jsem čas od času používal, když jsem si pouštěl na telefonu seriály apod. Nicméně doby Flashe už jsou za námi a jakožto mrtvou platformu je nutné nechat ji dějinám.

Pokud však přesto potřebujete Flash, ať už z jakýchkoli důvodů, můžete si nainstalovat například nějaký alternativní Android prohlížeč, který jej má nějakým způsobem zakomponovaný (existují nejrůznější způsoby, včetně JavaScriptových knihoven atd.) – například Dolphin nebo FlashFox.

BlackBerry 10 OS has been on the market for the past two years, and we continue to have the highest mobile HTML5 test score. We understand how important web browsing is to you, which is why we have always invested in giving you the best possible web browsing experience.

During this time Adobe has stopped Flash development support for mobile browsers. This is consistent with the shift of mobile web content generally moving towards HTML5. As a result, we can no longer support Adobe Flash beginning with the upcoming software release of BlackBerry 10 OS version 10.3.1.

We understand this may affect your web browsing experience and are working hard with major partners to lessen the effect this might have.

If you are a web developer, BlackBerry 10 supports a wide variety of media codecs, formats, and network protocols. If you have any questions on implementing video or audio on BlackBerry 10 please head over to our development forum and we will be happy to assist you.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

8 Comments

 1. Žádná škoda, už i na stolním PC používám plugin pro blokování flashe, jelikož dnes už v tom jsou beztak jen blikající reklamy, které obtěžují.

 2. No nevím my připada flash pořad hodně rozšířeny .
  A verze stranek v html5 dost osekané o funkce
  Nemluvě o live stream videa kde se člověk bez flashe neobejde

   1. To sice jo ale okrajove sporty jako japonský baseball a tak podobně mne moc nezajímají
    A když je něco zajimaveho tak je to regionalně omezeno :(

 3. Mozno je to od veci, ale mna by zaujimalo, ze ako su tvorene stranky BBCZ? Ked si ich chcem prezriet z Q10 tak mi ,,pol,, displeju zabera ta neznicitelna vrchna lista, nemozete stym nieco urobit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..