BlackBerry 10 Aplikace, BlackBerry 10 Návody

BeSecure #4: máte špatnou paměť na hesla? Využijte správce hesel, k dispozici je jich spousta

Hesla, hesla, hesla, hesla… Bez hesla se dnes člověk prakticky nikam nedostane. Nemůžete si vybrat peníze z bankomatu, nemůžete si přečíst email, nemůžete odemknout telefon, nemůžete komunikovat s operátorem, bankou nebo úřady. Bezpečnostní heslo dokonce musíte mít i k novým občanským průkazům. Hesla jsou zkrátka všude kolem nás.

To, že máme tolik hesel k mnoha službám znamená jedno – buďto svá hesla omezíte na jednu, dvě nebo tři kombinace ke všemu, nebo musíte mít zákonitě paměť jako slon. Jenže kdo z nás ji má? Naštěstí však žijeme v době chytrých zařízení, která jsou zde hlavně proto, aby nám život dělala jednodušší. A právě s hesly a přístupovými údaji dokáží opravdu hodně pomoci.

Bavíme se o tzv. správci hesel neboli password manageru. Jedná se typicky o aplikaci, která vám dokáže uchovávat veškerá potřebná hesla do všech služeb, které vás napadnou. Dostupných aplikací najdete v BlackBerry World mnoho a já vám dám samozřejmě i pár tipů na ty nejlepší.

BlackBerry Password Keeper

Jako první samozřejmě musím zmínit aplikaci Password Keeper přímo od BlackBerry. Tuto aplikaci mnoho z nás používalo již na starších modelech BlackBerry a je dostupná také v OS BlackBerry 10. S novou aktualizací BlackBerry 10.3.1 je dokonce tato aplikace v systému předinstalovaná, takže je dost možné, že ji už ve vašem BlackBerry máte.

Password Keeperu se BlackBerry začalo v poslední době více věnovat, a tak jsme se dočkali několika nových funkcí. Samozřejmostí je, že si do Password Keeperu můžete uložit různé údaje, i když se budete muset spokojit pouze s jednou šablonou.

Vhod však přijde možnost generování hesel a Password Keeper dokonce dokáže zkontrolovat všechna vaše hesla a upozornit vás, když je nějaké heslo příliš slabé nebo je zranitelné kvůli chybě Heartbleed.

Naprostou novinkou je však možnost synchronizace s cloudem. BlackBerry totiž začíná pracovat na vlastním cloudovém řešení, které bude propojené s BlackBerry ID. Aktuálně si tak můžete zálohovat vaše hesla, která jsou zašifrována šifrou AES-256, do BlackBerry cloudu a jednoduše si tak sesynchronizovat Password Keeper do jiného zařízení.

Password Keeper najdete buďto předinstalovaný přímo ve vašem BlackBerry nebo si jej můžete zdarma stáhnout z obchodu BlackBerry World.

Enpass Password Manager

Aplikace Enpass Password Manager je podle mého názoru jeden z nejlepších správců hesel napříč všemi platformami a asi vůbec nejlepší pro BlackBerry. Jeho hlavní výhodou je velmi povedené uživatelské prostředí, mnoho možností a nastavení a především pak možnost synchronizace mezi vícero zařízeními.

Enpass má totiž klienta pro všechny běžné platformy na trhu. Můžete si jej tak nainstalovat na BlackBerry, Android, iOS, Windows Phone, stolní Windows, Max OS X a dokonce i Linux. Mezi všemi zařízeními pak budete mít synchronizovaná všechna hesla a údaje, které potřebujete. Je to opravdu pohodlné a líbí se mi také způsob synchronizace.

Nejedná se totiž o využívání samostatné služby Enpass. V takovém případě by byly na místě obavy ze zneužití dat touto společností. Enpass však funguje trochu jinak – aplikace se propojí s vaším účtem v cloudové službě Box nebo DropBox a zde uloží soubor obsahující veškeré údaje z vaší databáze.

Soubor je šifrovaný pomocí AES-256 a to již na lokální úrovni ve vašem telefonu nebo počítači. Do cloudu se pošle již pouze zašifrovaný soubor, takže k němu má přístup pouze jiná aplikace Enpass v jiném zařízení – samozřejmě je třeba mít stejné heslo.

Enpass Password Manager je standardně zdarma, ale mobilní verze má omezení na 10 záznamů. Pro odemčení neomezeného počtu záznamů je třeba zakoupit verzi Pro přímo v aplikaci. Cena za verzi Pro je zhruba $5 (cca 125,- Kč), ale myslím si, že tato aplikace za investici určitě stojí.

Přečtěte si předchozí díly seriálu BeSecure:

 

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Otazocka k tomu Enpass, konkretne aplikacia pre Mac.

    Existuje nejaky plugin do safari, alebo nieco podobne aby som sa vedel automaticky prihlasit na konkretnu stranku? Ci zmysel tejto aplikacie je len mat hesla pokope, stale aplikaciu zapnut, pozriet sa na heslo a to heslo potom prepisat do formularu na konkretnej stranke?

  2. Plugin neexistuje. Je to samostatná aplikace, která se automaticky po nastavené době zamyká. U každé položky je ikonka pro kopírování, takže se jména či hesla pak už jen jednoduše vkládají. Ještě bych doplnil možnost synchronizace s Google drive, Onedrive, nebo zvolenou složkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..