Obecné a Tiskové zprávy

Poslední hospodářské výsledky ukazují, že vývoj v BlackBerry nabírá správný směr

BlackBerry před pár dny oficiálně oznámilo hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2015. Najdeme v nich mnoho zajímavých informací, které nám ukazují, že aktuální strategie BlackBerry přináší své ovoce a firma se pomalu dostává na správnou kolej. Nejprve hlavní body tiskové zprávy ohledně finančních výsledků za poslední čtvrtletí:

 • Dostupná hotovost ve výši $3,1 miliardy, navýšení o $11 milionů proti předchozímu čtvrtletí
 • Čistá ztráta za poslední čtvrtletí ve výši ~$11 milionů nebo $0,02 za akcii, přičemž očekávána ztráta podle analytiků byla ~$88 milionů
 • Příjmy za poslední čtvrteltí ve výši $916 milionů
 • V průběhu driuhého čtvrtletí bylo prodáno ~2,4 milionů zařízení BlackBerry koncovým uživatelům; BlackBerry eviduje zisk z ~2,1 milionů zařízení, nárůst ~30 % proti předchozímu čtvrtletí
 • Pomocí EZ Pass programu bylo převedeno ~3,4 miliony licencí pro nový BES10, 25 % z nich od konkurenčních MDM řešení (MobileIron, AirWatch, Good…)
 • Více než 91 milionů aktivních BBM uživatelů, nárůst o 6 milionů za poslední čtvrtletí
 • Vytvořena jednotka BlackBerry Technology Solutions, která v sobě zahrnuje divize QNX (softwarová řešení), Certicom (kryptografie), Paratek (antény), patentové portfolio a IoT strategii (internet-of-things)
 • Oznámena akvizice společnosti Secusmart, lídra v oblasti vysoce zabezpečeného přenosu hlasu a textu, a akvizice společnosti Movirtu, poskytovatele řešení virtuálních SIM karet

Již z výše uvedených informací je velmi dobře jasné, že situace v BlackBerry se značně stabilizovala. V předchozím čtvrtletí se BlackBerry ocitlo v mírném zisku, uplynulé čtvrletí se sice dostali zpět do ztráty, nicméně jedná se o čistou ztrátu pouhých $11 milionů, což je o 80 % nižší číslo, než předpovídali analytikové. V přepočtu na akci se jedná o ztrátu $0,02 na akcii, přičemž očekávaná ztráta byla $0,16 na akcii.

Důležité je však zmínit, že meziroční zisk se propadl o 40 % na $916 milionů oproti $1,56 miliardám v loňském roce. Je vidět, že BlackBerry tak má za sebou opravdu těžké období, nicméně poslední hospodářské výsledky jsou veskrze pozitivní, což se podepsalo i na růstu akcií o cca 5 %. Nabralo BlackBerry druhý dech? Mnoho analytiků se domnívá, že ano.

“Dělají všechny správné kroky, což je skvělé. Je opravdu povzbuzující tento vývoj vidět,” řekl analytik BGC Partners Colin Gillis. “Teď ještě musíme zjistit, co jak se Chen popasuje s poklesem přjmů.”

BlackBerry za tyto výsledky vděčí především opravdu výraznému snižování nákladů, které vyústilo v propuštění mnoha zaměstnanců, prodeje nemovitostí a podobně. Nicméně BlackBerry pouze neprodávalo, naopak oznámilo akvizici společností Secusmart a Movirtu, i přesto se jim však podařilo navýšit svůj cash-flow o dalších $11 milionů.

Významný vliv na tento vývoj měly především dva faktory. Prvním z nich je, že BlackBerry po dlouhé době bylo opět ziskové v oblasti hardwaru. Ano, po mnoha měsících se BlackBerry podařilo získat hardwarovou divizi do zisku což znamená, že zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 se začíná skutečně dařit. Velký podíl na tom má například BlackBerry Z3, které se setkává s velmi kladným přijetím na klíčových trzích. Nutno podotknout, že i u nás je BlackBerry Z3, na poměry BlackBerry, vcelku žádaným smartphonem.

John-Chen-Classic-Passport

To je poprvé po dlouhé době, kdy generujeme zisk za hgardware” řekl generální ředitel John Chen novinářům. “Myslíme si, že můžeme pokračovat tomto trendu, takže hardware se již nebude pohybovat na hranici ziskovovsti.”

Druhým a možná ještě významnějším úspěchem je výrazné zvýšení profitabitlity v oblasti služeb a softwaru. Zatímco v minulosti tvořily hlavní zdroje příjmů právě smartphony (až 70-80 %), v posledním čtvrtletí se BlackBerry podařilo generovat 61 % zisku právě z oblasti služeb a softwaru. To je opravdu dobré znamení, protože právě služby a software jsou oblasti, do kterých v posledních letech většina technologických firem výrazně investuje. Přeci jen hardwarově dnešní firmy nemohou konkurovat levné pracovní síle v Číně, Jihovýchodní Asii nebo Jižní Americe. Například IBM se (nejen) z těchto důvodů zbavilo například své divize notebooků, ale v současnosti také serverové divize – obě odkoupil čínský gigant Lenovo.

BES10-infografika

BlackBerry se podařilo tohoto výsledku dosáhnout především díky úspěchu jeho nejnovější verze MDM řešení BlackBerry Enterprise Service 10 (BES10). Jen s pomocí programu EZ Pass BlackBerry převedlo na 3,4 milionů licencí ze starší verze BES5 a více než 25 % z tohoto počtu jde na vrub přechodu z konkurenčních MDM řešení jako je Good, MobileIron nebo AirWatch. Řešení BES10 se obecně setkává s velmi kladným přijetím, oproti konkurenci totiž nabízí mnoho unikátních vlastností a v neposlední řadě je finančně nejdostupnější.

Doufejme, že tyto zprávy budou pokračovat i do budoucna. V současnosti se pozornost všech zaměřuje především na nový model BlackBerry Passport, který sice asi nebude nejprodávanějším telefonem všech dob, 200 000 prodaných kusů za první dva dny je však úctyhodné číslo a díky Passportu se především veřejnost konečně dozvídá, že BlackBerry nezkrachovalo, nevyhlásilo bankrot ani je nekoupil Samsung. Keep moving…

Kompletní tiskovou zprávu najdete zde.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

6 Comments

 1. Sice to není žádná paráda, ale trend je správnej. Mě by spíš zajímalo co má ten pán na tom horním obrázku za telefon?

 2. Tohle jsou velice potěšující zprávy. Teď, když bylo oznámeno, že od iOS a Androidu přibudou fullscreenové reklamy, tak si tyhle dva “ekosystémy” zatloukly pěkné další hřebíky do rakve, a BB OS 10 už nebude nic stát v cestě stát se významným hráčem na poli mobilních OS.

  1. Zdravím, takovéto zprávy čtu velmi rád a přesně toto BB potřebuje. Zdá se, že manažerské schopnosti Johna Chena jsou nadstandardní, jen tak dál.

   V této souvislosti si často vzpomenu na svého přítele, majitele firmy pro vývoj mobilních aplikací, který mě před pár lety požádal o oponenturu své diplomové práce. Mj. v ní shrnoval stav na úseku jednotlivých mobilních OS a pamatuji si jako dnes, že tam byla věta zhruba v tomto smyslu: “BlackBerry se potýká s problémy, ale na základě dlouhodobého vývoje věřím, že negativní tlaky ustojí.”

   Opatrně to vypadá, že měl pravdu.

   Držím palce a čekám na předobjednaný PassPort. Nicméně i moje drahá polovička se nedávno vyjádřila, že “iPhone už není to, co bývalo, a když vidím, jak se synem pořád básníte o BB, budu si ho přát nejspíše taky” :-)

 3. Problém je, že ty ovce budou nad fullscreen reklamami bečet nadšením, pokud za to dostanou cokoli “zadarmo” .. :) Nic hromadného neočekávám, jen pár jedinců, kteří používají vlastní mozek … :(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..