BlackBerry OS, Novinky

Oficiální update OS BlackBerry 10.3.1 dorazí pravděpodobně v lednu 2015

Blíží se pomalu ale jistě Vánoce a většina z vás toužebně očekává oficiální update BlackBerry OS na verzi 10.3.1, který měl dorazit na konci tohoto roku. Bohužel máme zprávu, která asi většinu z vás nepotěší (nebojte, Ježíšek existuje).

Nová verze OS 10.3.1 pro zařízení Z3, Z10, Z30, Q10 a Q5 bude nejspíš uvolněna až začátkem příštího roku, pravděpodobně v lednu 2015. V letošním roce se oficiální verze BlackBerry 10.3 dočkali pouze šťastní majitelé BlackBerry Passport, Porsche Design P’9983 nebo případně BlackBerry Classic, který by se měl na trh dostat během prosince. O vydání BlackBerry Classic jsme informovali v předchozím článku.

Buďte prosím trpěliví a ti z vás, kteří už to nemohou vydržet a chtějí nový OS 10.3.1 ještě letos, si můžou stáhnout neoficiální (leaked) verzi, kterou jsme popisovali v článku, včetně odkazů ke stažení a návodu na instalaci i na fóru, kde je detailní popis novinek v chystaném OS.

Věříme, že kvůli tomuto drobnému posunutí termínu vydání nezanevřete na značku BlackBerry a budete dál používat tyto skvělé přístroje. Ostatně rozhodně máte na co se těšit… :)

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Velký fanda BlackBerry (jak říká žena, pořád do toho koukám), programátor. Extrémně klidný člověk. To jsem já ;-)

50 Comments

 1. No, to je mi teda “novinkově přelomový” článek! Nedivím se, že jsem pod ním (asi) první v diskusi…. Očekával bych nějakou zásadní informaci a ne po milionté převařené, co už všichni víme!

  Mimochodem, s trochou směsice znalostí angličtiny a práce na PC běží vesele oficiální OS 10.3 i na Q10 a Q5 již nyní…. Pánové z BlackBerry se ve svých kombinacích jaksi poněkud přepočítali………

 2. To je sice pěkné, že někdo si umí nainstalovat oficiální verzi bokem, ale my, co to neumíme a ani o to nestojíme, máme zájem o podložené informace, kdy tedy opravdu přijde 10.3.1. Pak redaktor to má jistě z důvěryhodných zdrojů, že ano. Také mám jednu z neofic.předchozích verzí, relativně stabilních. Menší ikony se mi zdají opravdu lepší. Hlavně ať opraví všechny chyby a zlepší chod aplikací z Androidu, když v obchodě Blackberry je dobrých aplikací poskrovnu. Trvá jim to opravdu dlouhou dobu, doufám, že to bude stát za to.

 3. “BlackBerry se snaží v současné chvíli pokrývat vysokou poptávku po zařízeních BlackBerry Passport a bohužel nestíhá finální doladění oficiální verze OS.”

  Aha, takže celou jednotku vývojářů vlastního OS přesunuli k pásům pro zvýšení produkce HW?
  Zajímavé.

 4. Zdravím všechny, patřím sice ke šťastnějším, kteří na BB Passport již verzi 10.3 mají (a opravdu se povedla), ale i kdybych neměl (syn trpělivě čeká na 10.3 pro své Z10), určitě nebudu remcat.
  Jako dlouholetý programátor vím, že se nevyplatí něco uspěchat s rizikem, že vydám paskvil – ono se to stejně pak obrátí proti dodavateli. Jak by se někteří z vás tvářili, když by vyšel horkou jehlou šitý 10.3, sice “honem”, ale plný chyb ? Jak to dopadá, když se věci dělají nepečlivě, vidíme na některých jiných mobilních OS (aby adolescenti, co jednou zvládnou přeinstalovat OS a už si hrají na experty, měli každý den co dělat) a myslím, že to za to nestojí.

  1. Plně souhlasím, raději počkat měsíc a mít super verzi 10.3 pouze se pozastavím nad tím, že někdo napíše že nestíhají pokrýt vysokou poptávku po passportu a tím nestíhají doladění oficiální verze OS.Asi vývojáře přesunuli k pásům.Zajímalo by mě kolik passportu již bylo prodáno ale to se si nikde nedovím bylo pouze uvedeno,že blackberry během dne prodalo 200 tisíc passportu a to si myslím že blackberry trochu podcenilo.

   1. Počet prodaných Passportů – toto by mě také velmi zajímalo, jen pro informaci – ale myslím, že to bude velmi zajímavý údaj. Hledal jsem i na originálním webu BB, ale buď to tam není nebo jsem hledal málo :-)

   2. Ještě doplním – Passport používám velmi intenzivně třetím týdnem (nahradil jsem ním své staré dobré BB9900) a prozatím jsem v OS 10.3 nenašel žádnou chybu. Nic se neseká, nic nehavaruje, vše je rychlé a plynulé. Při běžném používání výdrž baterie dva až tři dny.

    Velmi mě potěšilo, že řada funkcí je již řešena v systému samotném a nemusím dokupovat samostatné aplikace, jako tomu bylo na BB7 (namátkou např. správce profilů, možnost odpovědět na příchozí hovor předdefinovanou SMS, po ukončení hovoru zapsat poznámku nebo úkol do Remember, multibudík a další – možná, že některé z nich jsou již ve verzi 10.2, ale to jsem nezkoumal).

    Peckou je možnost diktovat SMS anebo emaily – zkoušel jsem i delší email a s výjimkou jedné chybějící čárky (myslím té interpunkční) naprosto bez chyb.

    Geniální myšlenkou je BB Hub, který shromažďuje všechny emaily, SMS, BBM zprávy, hovory apod. na jednom místě, s možností barevného odlišení. Oceňuji také Priority Hub, kam jsem umístil členy rodiny jakožto privilegované zdroje :-)

    Prozatím jsem si dokoupil cca tři aplikace – BeWeather (na BB10 je mnohem lepší než na BB7), BeBuzz (zde naopak verze pro BB7 nabízela více možností, ale to není chybou OS samotného) a Super Call Blocker pro blokování hovorů – velmi dobrá a propracovaná aplikace.

    Jedinou věcí, která mně mírně vadí a v BB7 byla, je nemožnost synchronizace poznámek z MS Outlooku (pokud tedy nepoužíváte MS Exchange server, což nepoužívám). Snad v některém z příštích updatů OS. Jinak oba palce nahoru.

    Jelikož jsem si velmi zvykl na držák Herbert Richter pro BB9900 do mřížky ventilátoru do auta a pro Passport není a nebude (dotazoval jsem se přímo u výrobce), koupil jsem v ShopBlackBerry držák s přísavkou iOttie a pak cca týden přemýšlel, jak na to. Výsledkem je plně funkční držák na Passport do mřížky ventilátoru. Pokud by někdo chtěl foto nebo návod, rád pošlu.

    Trochu jsem se rozepsal, omouvám se :-) ale třeba budou mé informace někomu k užitku :-)

   3. Pánové, určitě takový důležitý údaj, jakým počet prodaných Passportů je, bude ve čtvrtletní zprávě, tak to ty dva měsíce vydržte :)

  2. Dobrý den “yamaco”, jsem dlouhodobý uživatel všech OS. Nevím, kolik máte let, ale to stále se navážení do jiných OS už je opravdu trapné. Každý OS (mobilní verze) má něco… Jako osoba samostatně výdělečně činná a zákazník, se “mírně” pozastavuji nad informacemi, které se nám snaží ten či onen výrobce tlouci do hlavy. Hlavně, že např. všichni na celé zeměkouli ví, kdy jsou Vánoce a každý na celé zeměkouli ví (výrobci, prodejci), že na Vánoce utratí nakupující nejvíce peněz. No, a potom stále čtu, jak ten či onen výrobce brečí a brečí… (samozřejmě můžete namítnout, ať to nečtu… to je ale argument, který může říci jen hlupák. Samozřejmě to je mysleno obecně). A takové ty kydy o marketingu, atd… Prachy jsou jenom jedny, ne?

   1. Zdravím Pavle, je mi 48 a jsem rovněž OSVČ. Od dob Windows Mobile ve verzi 3, což je už hodně dlouho, jsem měl v ruce zařízení se všemi systémy – dokonce i s Badou, a poslední tři roky zakotvil u BB, ale kde prosím čtete, že bych se do některého z nich stále navážel ? A kde jsem publikoval nějaké “kydy o marketingu” ?

    Velmi děkuji za upřesnění.

    1. Zdraví, já mám 47. Ty kydy byly mysleny obecně, tak promiňte. Já jen, že mi opravdu vadí u některých kolegů, až nezdravá obhajoba “svého” OS a následná neupřímnost k daným problémům. Přístroje BB miluju, ale to, co se tu v této komunitě v poslední roky děje, mě opravdu, a to promiňte, kurva sere!!! Buď je to nějaká posraná selebrita, to to propaguje nebo hloupý předchozí šerif. Se ale trochu diví nynějšímu šéfovi. Já jen, když si vzpomenu (nevím jméno, také asiat), který převzal NISSANa, tak to byl takový kolotoč, že se tam většina těch rádoby manažerů z toho tempa poblila a posrala. No, ale vedeme jen akademické debaty :-) Mám ale řešení: ne Hi..era, ale Tutanchámona na ně. To by ta výroba a prodeje vyletěly nahoru jak pyramidy!!!

    2. Zdravím ještě jednou, rozumím a v řadě ohledů s Vámi souhlasím. Myslím ale, že John Chen podnikl za dobu svého působení v pozici CEO řadu důležitých kroků, které se pozitivně promítají a budou promítat do výsledků hospodaření a které se nedají s předchozím vedením, reprezentovaným H. Thornstenem, srovnat – to byly myslím fatální kopance, které BB hodně ublížily, včetně jmenování Alicie Keys do funkce kreativní ředitelky.

 5. Nezlobte se, ale tento článek je o ničem a postrádá logické souvislosti. Myslel jsem, že s novým vedením se stane Blackberry pružnější a funkčnější firmou. Používám přístroje Blackberry 4 roky, věřím jejich systému. Ale fungování firmy jako takové stojí opravdu za vyliž p.del… Vždycky se všechno odkládá a posouvá. Nejdřív spuštění telefonů OS BB 10, pak nesmyslné ukončení podpory BB Playbook, teď permanentně odkládané aktualizace OS BB 10.3. Posuntí prodeje mobilů… to se profesionálním firmám nemá stávat. Když není o mobily zájem, je problém, firma krachuje. Když o ně zájem je – nevím teda kolik passportů se prodalo, ale milionové polžky to nebudou – tak zase nestíhají vývojáři? No co jsou to za bludy. A tady na tomto serveru jsem se už po x-té setkal s prázdným článkem, kterého informativní hodnota je nulová nebo stará…Nevím, proč passport nefiguruje v anketě iDnes.cz o nejlepší mobil roku. Nevím, proč Blackberry není kromě mercedesu F1, nikde vidět. Proč oficiální český web BB je x let o ničem – pouze staré informace o tom, jaké BB prodávají tři megaoperátoři. Prostě něco tady hnije a moje důvěra k BB klesá a klesá, až půjdu opravdu k jinému OS a zapomenu na nějaké zpomalené Blackberry a nebudu si muset stahovat nějaké vývojářské verze operačního systému… Je to fraška, celé to blackberry…

 6. No podla mna je to velmi jednoduche pohochopit len staci vediet ako to asi tak funguje… je jasne ze vyvojarov nepovovali do vyrobnych zavodov aby makali a produkovali HW. Jednoducho vyvojari slapu opravuju ladia SW ale … aj ke potreba riesit horuce SW otazky ak narazia na problem, ktory je potrebne rozlusknut za pomoci manazmentu a inych oddeleni tak jednoducho su na druhej kolaji a vsetci sa sustredia na “zabezpecenie” Passportu na trh t.j. zabezpecenie obchodnych zmluv, zabezpecenie HW zdrojov, ludskych zdrojov atd. + komentar YAMCO

  1. Blackberry se někomu líbí nebo nelíbí to je každého věc a pochopím, že chtějí vydat verzi 10.3 bez chyb i ti pochopím že je odklad vydání ale nepochopím jak se můžou soutředit pouze na passport který má pouze omezený počet uživatelů / kolik můžou prodat passportu 5-10 miliónů asi ne/ a nepracovat na dalších modelech aby měli svého zástupce v každé kategorii. Mají super mobili s klávesnicí passport a Q5,Q10 a následně classic ale chybí mi nástupce Z 10 přeci každý nechce velký mobil.Z 10 byla ukončena výroba, počet prodaných Z 10 je asi největší ze současné nabídky a není náhrada, někdo bude argumentovat že je zde Z3 a Z30 ale velká většina lidí chce mobil menších rozměru a ne 5 palcové a větší. A za druhé kdy se mobili prodávají nejlépe asi před vánoci ale to u backberry ještě asi nepochopili.

   1. Byl bych opatrný s vynášením soudů o “většině lidí”. Svého času tato “většina” volala po zařízení kompaktních rozměrů s hardwarem vlajkových lodí. Sony na to zareagovalo modelem Sony Xperia Z1 Compact a letos Z3 Compact, což jsou skutečně špičkově vybavené smartphony s kompaktními rozměry. Nicméně ani jeden z nich není žádný masový trhák, takže to s tou “většinou” asi nebude zas tak horké. Tím samozřejmě neříkám, že bych nástupce Z10 neuvítal. Naopak.

    1. V mém okolí 99 % uživatelů by nikdy nešla do většího mobilu než cca 4,5 palce ano mladší asi budou mít zájem o větší mob. ale určité měřítko je nový iphone lépe se prodává co čtu 6 než 6plus. Je škoda že nikde nelze získat prodejnost v počtech kusů určitě by se to nechalo porovnat ale to výrobci raději neuvádí.U blackberry jsem to hledal ale bez výsledku.Vy jako prodejce asi taky nemáte tyto údaje.

    2. Jenže velikost displeje a velikost telefonu není totéž. Když si porovnáte například zmiňované Xperie Compact Z1 a Z3, tak Z1 měla displeje 4,3″ (což by odpovídalo vašim představám), nicméně Z3 už 4,6″ (to už byste podle vašich měřítek nechtěl) – ALE model Z3 je přitom paradoxně menší než Z1, viz http://mobilenet.cz/katalog/srovnat/2978-3489. To samé platí pro iPhone 6 Plus – vzhledem k displeji je ten telefon obrovský, přitom LG G3 má stejný displej ve výrazně menším těle – http://mobilenet.cz/katalog/srovnat/3223-3543. Mimochodem uvádět iPhone jako jakoukoliv entitu pro srovnání je dost zcestné, protože Apple je v mnohém unikátní a naprosto se vymyká všem ekonomickým zákonům.

    3. S tým Apple je to pravda. Ide proti zákonu ekonomiky. Úplne nechápem ako môžu akcie stúpnuť za 5 rokov O 1000% . Teda keby ste si kúpili pred 5 rokmi akcie Apple za 10 000 eur. Tak dnes by ste mali 100 000 eur. Priemerné ročné zúročenie 100%/ ročne. Uvidíme čo za tým nakoniec bude, či tá bublina náhodou nepraskne…

   2. No mna by este zaujimalo preco tak vyrazne zlacneli Z30 ked v ich ponuke nema konkurenciu (nic podobne nie je). Na sucasnych cenach asi vela nezarobia, pritom im stale tecie do topanok.

 7. Brání tomu tupost současného vedení BlackBerry, které se domnívá, že umělým blokováním OS 10.3 (stejně tak i Blendu) něco zachrání……….

  1. To, že nemáte s OS BlackBerry 10.3.x problémy Vy neznamená, že je nemá někdo jiný. Například někdo ve firmě nebo uživatel nějakých specifických aplikací. Testování nové verze OS není záležitost dvou týdnů ba ani dvou měsíců. Je to dlouhodobá záležitost a nemyslím si, že by BlackBerry aktualizaci “uměle” blokovalo. Už jen proto, že vím, že aktuální uniklé verze OS BlackBerry 10.3.1 zdaleka nejsou 100% a BlackBerry nemůže vydat oficiálně software, o kterém ví, že je hotový z 98 %. To byste se pak po něm vozili ve smyslu, že nemělo vydávat neodladěný OS.

 8. Je přímo do očí bijící, že je 10.3 pro starší modely UMĚLE blokován. Zvláštní, že je pro Q10 a Q5 oficiálně dostupný v Indonésii. Jenže se to tady bojíte přiznat…..

 9. Nedá mi to.

  Vy všichni, kteří naříkáte na zpoždění 10.3: To musíte telefon aktualizovat za každou cenu, jen aby se něco dělo? Za posledních deset let jsem vystřídal patnáct telefonů a až u BB10 se nemusím bát aktualizací. Měl jsem dva telefony s Androidem, na každý vyšla pouze jediná oficiální aktualizace a u obou něco zásadně podělala. Bohužel mezitím výrobci stihli na trh poslat dalších 20 modelů telefonů, takže je nějaké hlášení problémů nezajímalo. A pokud si koupíte jeden z posledních androidích smartphonů s QWERTY klávesnicí a notifikační LEDkou a ta LEDka vám po první aktualizaci 14 dnů po koupi přestane notifikovat, do budoucna vás to poučí, že aktualizace se má vydávat, až když je otestována. Buďme rádi za to, že BB testuje, že aktualizace dělá pro všechny přístroje (takový Samsung vydává na svoje portfolio telefonů aktualizace víceméně náhodně, není vůbec problém když se liší číslo systému o dvě velké verze podle toho jak moc high-end přístroj to je) a že například aktualizuje i 18 měsíců starou Z10 – tohle není jinde zdaleka samozřejmost.

  T. Heinz to evidentně nezvládl tak dobře, jak bychom chtěli, Z10 vyrobil na sklad miliony aby je prodával za 50% ceny se ztrátou, jeho prezentace se nedaly sledovat protože měl charisma polní cesty po dešti a nemyslím že Chen může dělat najednou zázraky. Vyrobit na sklad miliony kusů telefonu, který nemá ve světě obdoby a nevědělo se jak se bude prodávat (mimochodem když se o tom bavím s pár lidmi z USA, tak vůbec nechápou, jak si může někdo něco tak hrozného jako Passport koupit, takže jestli se dělaly odhady prodejů tam, chápu proč je přístrojů nedostatek) zjevně nechtěl a upřímně si nemyslím, že by člověk na kterého se nedostane hned teď a okamžitě Passport šel a koupil si telefon jiné platformy.

  Osobně jsem ze zodpovědného přístupu Johna Chena nadšen a rád si na aktualizaci dva měsíce počkám.

 10. Poslední zpráva o úspěchu Passportu je z přelomu září / říjen. Od té doby žádná čísla. Prodlevy v upgradech jak SW, tak HW u BB se začínají podobat procesům, kterým prošla automobilky Saab (jako vlastník jejich auta vím o čem mluvím). BB nechytá tempo, ten upragde co udrží klienty v zájmu a loajalitě tu měl už dávno být. Vše se protahuje. A nezapomeňte, že Z10 i Q10 oslaví v lednu dva roky, a i ten iPhone alespoň jednou za rok nějaký facelift dostane. Jen passport a Z3 to nespasí, pokud chce BB zůstat na trhu telefonů.

  1. iPhone dostal opravdu “nádherný” facelift. Neudržím se nezasmát. A už vůbec nemluvím o OS. Od iPhone 1 se razantně mění pouze těla přístrojů a malinko OS, ale žádná bomba to není.
   U BB se bavíme o něčem, co žádný jiný výrobce mobilů nemá. BBM, Blend…tento update by šlo přirovnat k úplně novému OS a naprosto sdílím příspěvek, co napsal Logout, ohledně Samsungu a jeho aktualizací.
   BB nemělo nic říkat a jen např. měsíc před vypuštěním napsat zprávu a udělat tiskovku ohledně chystaného OS a byl by klid od stěžovatelů.

  1. Pozri si historiu. OS 10.
   bol vydaný OS 10.1.
   OS: 10.2.0
   OS: 10.2.1
   OS: 10:2.2
   1/2015 bude 10.3.1
   To sú presne 4 udpade za 2 roky. čiže udpade na BB 10 vychadza priemerne raz za polroka!
   To vám je malo? :)
   treba lepsie pocitat :-)

   1. Věř tomu, že ten čas nenáme.
    Ale pokud něco ani vzdáleně nefunguje jako dříve, tak nám nic jiného než upragovat s každou verzi nezbývá. V každé je nějaké mini plus, které se alespoň vzdáleně přiblíží OS5,6,7.
    Uživatelé OS10 jsou za poslední dva roky pouze pokusnými králíky s velkou trpělivostí. Ta ale jednou také skončí.

    1. radimf prosím ťa nedristaj. Keby BB ostalo pri tych smejdoch s OS 5,6,7 tak by uz na 100% skrachovali. Oproti BB10 po stranke softwaru a hardwaru je OS 5,6,7 šmejd. Na OS 10 vždy všetko fungovalo ako malo, udpade sa tyka vzdy len vylepšení. mam Z10 dva roky tazke taky bullshit si nechaj pre seba.

    2. Zdravím a chtěl bych se zeptat. Máte vůbec BB10, abyste mohl zhodnotit, co všechno funguje jen vzdáleně? Až budete mít možnost přejít z BB5,6,7 na BB10, tak si můžeme napsat, co nefunguje.

    3. Zdravím, to Jan: Svatá pravda, hodně lidí BB10 ani nevyzkoušelo a jenom plácá, čehož je RadimF typickým příkladem (Radimova kritika “zavírání aplikace v BB10 pidikřížkem na displeji” je dokladem toho, že to nikdy neměl v ruce – aplikace se pravda zavírají komfortně poněkud jiným způsobem) :-) BB9900 jsem měl tři roky, nedal jsem na něj dopustit, ale po téměř měsíci s Passportem bych se už rozhodně nevrátil – ty změny k lepšímu jsou jasné a patrné.
     RadimeF, jak pravil A.J.Rimmer v Red Dwarf, “nezatracuj to, dokud to nezkusíš” :-)

 11. MÁM DEPKU! 10.3.1 SE OPOZDÍ!
  Né dělám si pr..l, mám důležitější věci na práci, apropo 10.2.1. a 10.2.2. jsou plně funkční a stabilní OS.

 12. najcastejsie spravy okolo Blackberry su ze sa nieco opozdi, pride neskor alebo sa opravuje :)
  Tu je normalne mozne, ze ta aktualizacia vyjde niekedy v lete v buducom roku.

 13. Jednou se clovek musi rozhodnout a ne jen cekat. Neustala zpozdeni a posouvani terminu je duvod proc prechazim k Apple. A uprimne BB nenabizi zase tak obrovske vyhody (pro me), kvuli kterym stoji za to byt verny az za hrob. Apple je uplne jina platforma, ale ma take sve vyhody. Chapu ovsem, ze tohle je ciste subjektivni pohled a verim, ze spousta lidicek uprednostnuje BB.
  Doposud verny klient BB.

  1. Ja som tiez presiel od Z10 k Apple koli viacerym dovodom. Ked citam uz niekolko mesiacov o uniknutych verziach update a oficial stale nic, tak viem ze som urobil dobre. Rovnako mi nepride velmi nejako lakava instalovat do BB nejake android apky aby som tam vobec nedostal.
   Rad by som presiel na Passport ale vela veci ma stale odradza este. Lebo na kvalitu u iPhone som si zvykol a tazko budem vediet akceptovat taketo decke chyby ktore robi BB

 14. Nachápem ten stres a emócie okolo update. Na BB7 nebol update poriadne dlho a nemám s tým najmenší problém. Predtým 9810 a teraz 9900 fungujú aj tak spoľahlivo. No a na Z30 si užívam našťastie bezproblémovo posledný leak 10.3.1.1016, kde jediným nedostatkom je slabšia výdrž batérie, v priemere asi 1,5 dňa, ale to môže súvisieť s tým, že Z30 má už viac ako rok a mám na nej namotaných viac PIM služieb. :-)
  Navyše už bežia aj *.apk Onenote a Wuala. Ešte počkám na Blend a Nirvána bude nadosah…Heeeej.. neberte to tak emocionálne, sú to len hračky a každý si vyberá takú aká sa mu páči. Aj ideál ženskej krásy máme každý iný, alebo snáď nechcete, aby sa nám všetkým páčila jedna žena. To by ako dopadlo? :-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..