Články & Recenze

Editorial: nejsem příznivcem Amazon Appstore v BlackBerry, Snap je jiný level

Operační systém BlackBerry 10 již od svého počátku láká nejen na své kvality v oblasti optimalizace, bezpečnosti, ovládání, komunikačních nebo pracovních funkcí, ale také na podporu Android aplikací. Mnoha uživatelům, včetně mne, tato funkce umožňuje využívat spoustu aplikací, které by se jinak na BlackBerry pravděpodobně vůbec nedostaly.

Chtě nechtě musíme si přiznat, že Apple a Google zde byli první a mají za sebou mnoho let práce s vývojáři, kteří za tyto roky připravily stovky tisíc až miliony aplikací pro tyto platformy. Nová platforma zkrátka nemá šanci se v krátké době na podobnou úroveň vůbec dostat – to je problém jak BlackBerry 10 tak Windows Phone a případných dalších systémů jakými jsou například Tizen, Jolla, (již mrtvý) WebOS či Bada a mnohé další.

BlackBerry-Amazon-Appstore

Nová platforma tak potřebuje vždy nějakým způsobem tento problém konfrontovat a BlackBerry se s ním vypořádalo vcelku dobře. Ano, je pravda, že podpora Android aplikací je do jisté míry kontraproduktivní a mnoho vývojářů si řekne, že pro BlackBerry 10 stačí přeci Android verze jejich aplikace a s nativní se už dělat nebudou. To je ovšem vzhledem k (zatím) nízké rozšířenosti BlackBerry 10 logické.

Jakmile se však nové modely s tímto OS dostanou více mezi lidi, někteří vývojáři již jistě sáhnou i po nativní aplikaci. Chce to však čas, tento vývoj nelze nijak uspěchat. Myslet si, že je dnes možné vývojáře během několika měsíců donutit udělat všechny své super aplikace nativně pro BlackBerry je přinejmenším velmi naivní. Připomeňme si, že například takový Windows Phone se s těmito problémy potýká již více než 4 roky, přičemž Microsoft do tohoto OS sype úplně jiné peníze, než si může dovolit BlackBerry.

“Amazon Appstore je pro českého uživatele naprosto k ničemu. Jeho obsah je omezený a především v něm zcela chybí lokální aplikace.”

Každopádně zpět k Android aplikacím. Možností jak nainstalovat Android aplikace do BlackBerry 10 je hned několik – můžete stáhnout instalační soubor z internetu a nahrát jej v telefonu, můžete překonvertovat Android aplikaci do formátu .bar a nainstalovat přes počítač, vůbec nejsnazší způsob je však využít některý z Android obchodů s aplikacemi. Kromě tradičního Google Play, který bohužel v BlackBerry nelze oficiálně používat, můžete využít služeb například Amazon Appstore, 1Mobile Market a další. A právě s Amazonem se BlackBerry dohodlo, že jeho obchod s aplikacemi bude defaultně dostupný v novém OS BlackBerry 10.3.

Moho by se to zdát jako skvělá zpráva, kdyby zde nebylo jedno ale… Amazon Appstore je pro českého uživatele naprosto k ničemu. A nejen pro českého, ale také pro slovenského, maďarského, finského nebo rumunského. Jeho obsah je omezený a především v něm zcela chybí lokální aplikace. Šance, že se některá z lokálních aplikací dostane do Amazon Appstore je takřka stejná, jako že ji daný vývojář zveřejní přímo v BlackBerry World.

Funkce spouštění Android aplikací se u BlackBerry 10 využívá především proto, aby si člověk stáhl lokální aplikace. Ty, které by se jinak na BlackBerry nedostaly – například mobilní bankovnictví, jízdní řády, věrnostní aplikace různých firem, aplikace pro cestování v ČR (aplikace Můj Vlak od ČD, aplikace LeoExpress nebo RegioJet). Nic z toho však v Amazon Appstore nenajdete…

K čemu je tedy Appstore vlastně dobrý? Ano, jsou tam některé aplikace, které osobně ocením – například Pinterest. Ale co třeba Spotify, Instagram nebo další, které uživatelé BlackBerry mohou hledat? O lokálním obsahu nemluvě. To jediné, k čemu je Amazon Appstore dobrý, jsou hry. Jednoduché hry, které jsou ve světě fenoménem – hry jako je Candy Crush Saga nebo Cut the Rope a v případně každý den nějaká hra nebo aplikace zdarma. To ale není to, proč Android aplikace do BlackBerry instaluji. Chci tam aplikace, které mi chybí v BlackBerry World a ty většinou nejsou ani v Amazon Appstore.

Právě z toho důvodu mi Amazon Appstore přijde jako naprosto zbytečná výbava operačního systému BlackBerry 10. Mnohem větší smysl tak dává aplikace Snap, která vám zpřístupní celý obchod Google Play přímo ve vašem telefonu a to především včetně lokálního obsahu. Ano, možná chybí možnost propojení s Google API, ale takových aplikací je velmi poskrovnu a často jsou doslova zbytečné – například aplikace Gmail. Důležité je, že drtivá většina lokálního obsahu je dostupná a funguje.

Díky aplikaci Snap do svého BlackBerry pohodlně dostanu aplikaci své banky, aplikaci Můj Vlak od ČD, skvělé jízdní řády přímo od IDOSu nebo mou nepostradatelnou aplikaci pro poslech internetového rádia ABradio. Osobně nepotřebuji milion her. Ve svém BlackBerry mám Candy Crush Sagu (Snap) a Cut the Rope (BlackBerry World) a s tím si bohatě vystačím.

Amazon Appstore tak považuji za něco, co BlackBerry vlastně v reálu vůbec nic nepřinese. Pokud někdo bude opravdu shánět Android aplikace, stejně se dříve nebo později dostane právě k aplikaci Snap. BlackBerry by se podle mého názoru mělo od Amazonu zcela distancovat, protože mu tato spolupráce dle mého spíše škodí.

Místo toho by se mohli zaměřit například na jasné oddělení Android aplikací v rámci BlackBerry World – například vytvořit pro ně samostatnou sekci, která by měla stejnou strukturu jako klasický BlackBerry World, ale bylo by zkrátka vidět, že se pohybujete v nabídce Android aplikací nebo nativní aplikací. Věřím tomu, že zanedlouho by BlackBerry mohlo mít v této robotí čtvrti ve městě BlackBerry World minimálně tolik aplikací, co má nyní Amazon.

A rozhodně by měli chlapci z BlackBerry poslat pořádný poděkování autorovi aplikace Snap, protože pro BlackBerry udělal mnohem víc, než někteří jeho zaměstnanci. Možná i víc, než celé marketingové oddělení BlackBerry…

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

31 Comments

 1. Je to tak. Absence Snapu mě dokonce přinutila k zoufalé akci, a to k downgradu na OS 10.2. Proč k zoufalé? Protože při následné obnově zálohy pořízené v OS 10.3 jsem kompletně přišel o kontakty (nesynchronizuji s Gmailem). Takže následoval návrat k OS 10.3 a pokračuji bez Snapu. Pevně doufám, že jeho autoři již řeší, jak ho do 10.3 dostat…

 2. Rád bych se zeptal na konverzi api souboru do bar.
  Svého času jsem využil návodu z blackberryzcech a do Q10 jsem dostal Google Maps verze 7. Rád bych nainstaloval poslední aktualizovanou verzi, ale nejde mi to. Odkaz na konverzní stránky mi blokuje počíatač.
  Prosím o radu.
  Děkuji,
  Marek.

 3. .APK súbor nepotrebujete konvertovat. U OS 10.3 a vyššom telefón spracuje APK súbor bez nutnosti konvertovať. To znamená že umožňuje priamu inštaláciu APK súborov.

 4. Nechci vypadat jako stoura, ale co treba aplikace pro USA, Can, UK etc.? Ti muzou Amazone appstore vyuzit hodne, ne? Nic proti vam, Vojto, ale to, co pisete, plati pro CR, SK a dalsi, co jste vyjmenoval, ale naproti tomu na zapad od nas to muze byt velke plus pro miliony uzivatelu.

 5. Nevím na co si tu stále stěžujete. Buďte rádi, že za 15kkč se z toho dá alespoň zatelefonovat. I to je sice peklo, ale nakonec dotyčnýho vytočíte. Problémy typu snap nespan apod. jsou opravdu ale opravdu prkotiny pro šmoulínky.

  1. to radimfl: V čem přesně je peklo telefonovat ? Zase jsi měl k obědu kačenu se zelím a tlačí tě v žaludku, že tady plácáš nesmysly ?

 6. Já to od blackberry plně chápu a divím se, že tam umístilo vůbec amazon appstore. Blackberry potřebuje vývojáře, aby vytvářeli appky přímo pro bb a po čase se možná bude moci od androidu plně odtrhnout, ale nyní ho potřebuje. Kdyby tam blackberry přímo umístilo snap či nějaký port google play, tak by tímto šli sami proti sobě. Co obyčejný člověk udělá? Půjde hledat do ochodu kde je toho málo na výběr nebo kde je toho hodně? Lidi by pak instalovali všechno z g-play a podle toho by se chovali i vývojáři.

   1. You make it look so easy! I was thinking about reihfbrsuing my couch, but even a chair looks very time consuming. FYI-I work at ADAC in a upholstery fabric showroom (commercial grade, so there’s alot of patterns to choose from) if you ever wanted to take a look around.

 7. Mám blackberry passport instalují aplikace přes snap a poslední dobou nejdou spustit přes mobilní sít 4G atd pouze přes Wi-Fi Prosím o radu diky.

 8. Práve som si objednal nový telefón BBC Z30 a chcem sa spytať, ako je to s antivirusovou ochranou telefonu. Doteraz som mal android a na ňom som mal od firmy ESET nainstalovany ANTIVIRUS. Aku ochranu ma mobilny telefon Z30.
  Dakujem.

 9. Funguju bezproblemovo na bb navigcie dlhorocnych firiem typu
  1.tomtom – hlavne tato
  2.navigon
  3.sygic
  4….
  ?
  Mireo a ine druhorade navigacie ma nezaujimaju. Uz dlhsie sa pohravam s myslienkou vyskusat bb, ale navigacia ma zatial vzdy odradila.
  Dakujem

  1. Zkusil jsem nativní aplikaci navfree a přišel mi z hediska UI použitelný oproti mireo. A už mi několikrát pomohl v situacích, kdy jsem neměl tomtoma v autě…

 10. Hmm proč by měl být Amazon Appstore k ničemu ? Používám jej bežně, funguje dobře, při platbách používá standardní platební transakce navázané na platební kartu(ne jako Google Play který je na tom katastrofálně s bezpečností plateb, proprietární handling, ukládá si platební detaily etc.). No a že je anglicky a většina aplikací taky – no to je snad problém smrdutého českého rybníčku… nikoliv Appstore…
  Hmm. Jinak PF2015.I.
  PS : Aplikace které používají Google mikrotransakce a autentikaci stjně neběží na BB 10 – těch je na Google Play mraky – ale ne na Appstore!

   1. Mně teď nejde přes snap ani stáhnout (CCS ani CtR).. uvidíme co bude po aktualizaci na 10.3.. nebo není třeba nový snap?..

 11. Bohužel mi nejde nainstalovat BB10 / Playbook manager do chromu, poradíte mi někdo co s tím? Hlásí to chybu a dle reakci na fóru asi nejsem sám. Poradí mi někdo co s tím, jde to udělat nějak jinak? Třeba souborem snap.apk rovnou z telefonu? Díky

  1. Žádný soubor “Snap.apk” není, Snap je antivní aplikace a je dostupná pouze ve formátu .bar. Jakou chybu to přesně hází? BB10/PB Manager je běžné rozšíření dostupné v oficiální nabídce rozšíření pro Chrome, není tedy důvod, aby nefungoval. Případně se dají .bar soubory nainstalovat také pomocí programu Sachesi nebo DDPB

   1. To chapu, bohužel nevím proč mi právě někde rozšířit Chrome…. A zjevně to není jen můj problém, dle komentářů. Už jsem to rozšíření mel ale preinstaloval jsem PCA teď už to nejde. Hází to error network. Dík m

 12. Aplikacie, ktore stahujem cez Snap sa mi po nainstalovani a spusteni zobrazia na mojej Z30 velmi malicke (akoby vysoke rozlisenie). Je skoro az nemozne vobec precitat dane pismo v aplikacii.
  Deje sa to aj vam, alebo mam nieco zle nastavene?
  Prosim o radu. Diks

 13. mna by zaujimalo ci sa da Amazon aplikacia odinstalovat z mobilu. Nepouzivam to vobec a stale mi chodia aktualizacie. Je to otravne.Mam BB D635

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..