Články & Recenze, Přístroje & Příslušenství

BlackBerry Z30 deklasovalo soupeře v soutěži blogerů; přesto se na něj v hodnocení dívají skrz prsty

Velice zajímavou soutěž se rozhodl zorganizovat známý server WIRED. Využili konání  veletrhu CES2014 a vyslali tým čtyř redaktorů, aby, vybaveni pouze chytrými telefony, pracovali přímo z terénu. Žádné notebooky, žádné DLSR fotoaparáty. Pouze telefon a dělejte co umíte!

Do srovnání byly zapojeny prakticky nejvyšší modely jednotlivých platforem – Apple iPhone 5s se systémem iOS, BlackBerry Z30 s OS BlackBerry 10, Motorola Moto X s Androidem a Nokia Lumia 1020 na platformě Windows Phone 8. Redaktoři museli na telefonech psát článku, pořizovat pomocí nich ukázkové fotografie do článků a navíc plnili různé minihryza které dostávali bonusové body – například nejlepší fotografie, nejvíce napsaných znaků a podobně. Za každý aspekt testování telefonů přímo v terénu dostávali jednotlivé modely body, které se ve výsledku sečetly a kdo měl více bodů, ten vyhrál.

BlackBerry Z30 celou soutěž vyhrálo na celé čáře! S obrovským náskokem za sebou nechalo všechny ostatní smartphony ostatních platforem. Pořadí bylo následující:

 1. BlackBerry Z30, 257.5 bodů
 2. Apple iPhone 5s, 147.75 bodů
 3. Nokia Lumia 1020, 145 bodů
 4. Motorola Moto X, 100 bodů

 

BlackBerry Z30 jasně zvítězilo rozdílem třídy. Nejenže vyhrálo celkovým počtem bodů, ale připsalo si vítězství také v minisoutěžích Celkový vítěz, Nejlepší fotografie a Největší počet příspěvků. BlackBerry Z30 dosáhlo úspěchu také díky své skvělé klávesnici a perfektní výdrži baterie. Gratulace tedy patří BlackBerry Z30, jedná se opravdu o produktivní nástroj.

“Proč se média předhánějí v tom, aby si do BlackBerry kopli, ale když je čas na skutečně objektivní pochvalu za něco, co se BlackBerry zkrátka povedlo, tak s tím mají najednou velký problém?”

Vítěze testu tedy známe. Chci však poukázat na to, že sami autoři testu mají s vítězem nejspíš trochu problém. I přes celkové vítězství jsou u autorů jasně patrné známky toho, že BlackBerry považují a něco, co nestojí ani za řeč. BlackBerry se musí zaměřit na zlepšení své reputace. Celý test byl totiž od začátku proti BlackBerry Z30 do značné míry předpojatý. Již samotný úvod celé soutěže dával jasně najevo, že objektivita se v té době poflakovala pravděpodobně někde po loukách: “Christina is our Apple reporter, so she will wield her iPhone 5s; Robbie Baldwin will be coming to you live from a Nokia Lumia 1020; Mat Honan is carrying his lovely bamboo-backed Moto X; and Tim Moynihan will… uhm… Tim is… Tim is going to blog from a Blackberry Z30.

TIm Moyniham dokonce BlackBerry 10 nikdy nepoužíval, v den začátku soutěže vlastně chytil do ruky BlackBerry Z30 úplně poprvé, zatímco ostatní redaktoři pracovali se zařízeními, na která jsou již delší dobu zvyklí. Možná proto Tim dokonce nedokázal ani využít všechen potenciál BlackBerry Z30 – například funkci USB-Host, v jejíž souvislosti v testu zmiňují, že nemohou pracovat s press-kity na USB flash discích.

I samotné závěrečné zhodnocení je pak velmi zaujaté a redaktoři vlastně celou výhru připsali pouze Timovi a jeho naprosté houževnatosti a robotické vytrvalosti a vlastně ani jednou nezmínili, že se o výhru třeba opravdu zasloužilo BlackBerry Z30, které je zkrátka děláno jako pracovní nástroj a podobné zkoušky jsou pro něj vlastně zcela běžná záležitost. Ostatně věta “Tim used a Blackberry Z30, so yeah, he was the underdog from the beginning” mluví naprosto za vše.

Zaujatost při zhodnocování byla zcela evidentní a my se ptáme – kde je příčina? Proč se média předhánějí v tom, aby si do BlackBerry kopli, ale když je čas na skutečně objektivní pochvalu za něco, co se BlackBerry zkrátka povedlo, tak s tím mají najednou velký problém? Jde zkrátka o celkovou reputaci BlackBerry. Lidé jej nevnímají jako špičkové pracovní nástroje s mnoha skvělými funkcemi navíc, které v mnoha parametrech konkurenci zvysoka převyšuje, ale jako zastaralé, mrtvé, krachující a vlastně už zbankrotované a prodané Samsungu.

Média mají obrovskou moc hýbat veřejným míněním a je třeba říct, že obrázek BlackBerry v posledních měsících doslova zadupala do země. BlackBerry to bude mít velmi těžké, aby se dokázalo dostat opět do povědomí lidí jako společnost nabízející špičkové služby a skvělá zařízení, která i přes určité mouchy, mají skutečně co nabídnout a rozhodně dokáží stát po boku veškeré konkurence s hlavou vztyčenou.

Celkové shrunutí soutěže si můžete přečíst přímo na stránkách serveru WIRED a rozhodně doporučuji přečíst si i komentáře, protože jsme rozhodně nebyli první, kdo si značné zaujatosti všiml.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

21 Comments

 1. To je super, snad začnou lidi BlackBerry lépe vnímat. Jen by to chtělo více pozitivních textů v médiích a BlackBerry by bylo opět na špici.

  1. Ano, bez reklamy to bude těžké. Dnes jsem měl v ruce Z30 a musel jsem jí dát zase pryč jinak by mě doma nepochválili, že jsem svojí Z10 vyměnil :D
   Jako pracovní nástroj je Z30 krásný stroj, s velkým potenciálem a jak již bylo zmíněno – pošlapanou reputací.

 2. Přesně tak, je to smutné, ale dokud do sebe nepůjdou nejčtenější servery, kde když to není od Apple, tak to prostě není dobré, jako například Mobilmania, tak to firmy jako BlackBerry nebo Jolla budou mít neustále těžké.

  Vzpomeňme, jak byl pohřben Symbian, kdy se o něm neutásle psalo, jak je zastaralý a a nevýkonný a že je na něj mámo aplikací a podobné bludy. Symbian vlastně padl zejména kvůli mediálnímu tlaku.

 3. No co je platný, že je telefon dobrý, když aplikace, které na něm potřebuji mít, jsou pro Android a ne pro Blackberry – datové schránky, bankovní aplikace, Lync, OneNote a podobně. Pak je otázka, proč používat BB a na něm neoficiální klient typu Snap, a ne rovnou Android zařízení …

  1. Například kvůli výdrži baterie, klávesnici, BlakcBerry Hub, rychlosti, bezpečnosti, stabilitě aplikací, kvalitnímu displeji, pohodlnému ovládání… mohu pokračovat :D No a pokud chybí nějaká konkrétní aplikace, tak jedině dobře, že je dostupná. I když “pouze” jako Android port, ačkoliv plně funkční.

   1. No to je věc názoru. BB Hub mi vadí, chtěl bych mít oddělené e-maily v samostatných aplikacích. Baterie – to je vtip? V Z10 mi baterie vydrží půl dne. Rychlost je věc HW výbavy, pohodlné ovládání? Mě tedy moc pohodlné po roce používání nepřijde. Nemožnost si naskládat widgety na úvodní obrazovku tak, abych měl na první pohled přehled o tom co chci vidět je dost průšvih.

    1. Nedá mi nepripojiť sa k diskusii :), som majiteľom BB Z30 iba druhý mesiac, prechádzal som naň zo samsungu a od tohto výrobcu mám aj tablet. S tabletom som veľmi nespokojný pre jeho pomalosť… tel bol v pohode, ale to som si myslel iba vtedy kým som nespoznal BB, ktorý je neskutočne plynulý, nič neseká a nezadrháva sa… BB HUB? No to je úplne geniálna vec, je úplne super že nemusím chodiť do jednotlivých aplikácií stále a že sa mi to všetko dáva na jedno miesto, neskutočne mi to uľahčuje život, plus k tomu keď som si dakl BeBuzz tak stačí iba keď mám na niekde položený tel a už z ďaleka viem kam mi čo prišlo a či sa tomu mám venovať hneď… S baterkou som v Z30tke spokojný, po celodennom vyťažený prídem domov a 35% stav, ale to je nový tel, časom sa to možno ešte zlepší… pri predchádzajúcom tel by to nebola šanca a pri iPhone ani nehovorím keď už je taký hlavný porovnávač :). Klávesnica je úplne super i keď medzerník by som potreboval viac vpravo :D, ale to je otázka času kým si zvyknem… widgety? tak ano to možno niekomu chýba, mne však nie, len tak uvažujem čo by som asi tak potreboval mať stále zobrazené? Takže asi toľko, ja som maximálne spokojný. Kedysi som mal BB ako pracovný tel, ten som neznášal a hovoril som že BB nikdy viac, no zmenil som názor :) Čo sa týka Vášho tel BB10, hmm možno by niekto rád vymenil, alebo kúpil :)

 4. Za sebe můžu říct, že Z30 je opravdu super přístroj. A třeba Q10 nemá ve své kategorii prostě konkurenci. Bohužel… Prodeje dnes dělá dobrá reklama a propracovaný marketing.
  Za další si myslím, že BB prostě neví co přesně chce a kam jít. A jako vždy za to může špatné vedení. BB si prostě musí nejdříve ujasnit kam chtějí v budoucnu směřovat, na jakou cílovou skupinu zákazníku se zaměřit. BB prostě musí někam zapadnout a ne se snažit prorazit někde, kde prostě nemají šanci. Zábava ? Práce ? Nemůžou se cpát někam, kde je králem Samsung a nebo Apple.
  Pokud budou chtít prorazit, tak musí začít tam nahoře a jasně specifikovat své cíle. Samozřejmě to musí být cíl splnitelný.
  Taky musí lépe zapracovat na marketingu – reklamě. Být více Globální a více komunikovat se zákazníkem.
  Musí více investovat. Peníze musí jít především do jasně srozumitelné reklamy, masívně produkty podporovat, tak jako to dělá MS. WP přeci není lepší. Ale MS prostě více tlačí na pilu.
  A neříkám, že podpora vývojářů je u BB špatná, ale musí být lepší. Víc podporovat velké vývojáře a zajistit více klíčových aplikací. Hlavně to musí být nativní aplikace. Porty sice můžou být dobré, ale v očích zákazníků to nemusí vypadat tak dobře.
  A výsledný produkt by měl jít jasně s dobou. Zákazník chce v ruce držet železo které je našlápnuté. Že to není nutné ? Nevadí, zákazník to prostě chce a dělají to tak i ostatní. Čím víc pruhů, tím víc Adidas…
  A jako poslední je cena produktu.
  Je toho samozřejmě víc, co se dá zlepšit, tohle jsou jen moje úvahy :-)

  1. Jen bych se pozastavil nad tou podporou vyvojaru a potrebe nativnich appek. Ano, ale muj dojem “z venku” je ze BB opravdu silene vyvojare podporuje. Akoratze u tech naprosto nejvic zadanych apps to proste neni nic platny. Z toho co sem cetl, tak i kdyby janevim dali Instagramu nebo Netflixu 10mil USD v cashi, tak Instagram rposte tu appku neudela, z principu. Proste ne. Bohuzel to neni tak jednoduchy, jen je pozadat/rozjazat/podplatit…proste kdyz vyvojar nechce, tak smula.

   Doufam ze jak vyjde oficialne iGrann tak ze aspon odpadne to vecny silenstvi “neni Instagram”

   A jinak si myslim, ze instalace .apk rovnou z mobilu silene pomuze, protoze lidi typu ja proste odmitaji nejak pres pocitac instalovat porty (obzvlast kdyz mi to vyhazuje nejakou chybu -> nemam cas nebo spis chut resit proc). Takhle si myslim, ze mit na strankach milion .apk po kupe a jen si trivialne nahrat do founu pozadovanou .apk a tu pak “spustit” to uz je mi sympaticky.
   Kez by to BB pomohlo k zisku lidi, keri jdou smerem Android “protoze aplikace voe, ne”

   berte to jako moje neusporadany myslenky :)

   1. S těmi vývojáři musím naprosto souhlasit. BlackBerry dělá pro vývojáře opravdu hodně, snaží se co může, ale někdy je to prostě víc politikaření než business. Firmy typu Viber, Instagram, Netflix apod. si zkrátka ve svém postavení již můžou dovolit chovat se tak, jak se chovají. A BlackBerry s tím nic neudělá… Jo a jinak iGrann je pecka! :)

    1. Chcem sa len opýtať či existuje nejaká ofline hlasová navigácia pre Blackberry Z10 ?

 5. Víte jak se to říká… Nikdy neříkej, nikdy… A stejné je to s těmi vývojáři. Peníze jsou vždy až na prvním místě. O ničem jiným to není. Není to o principu, to už dávno ne. Je to o penězích a o tom, jestli jim bude ta daná aplikace na daném OS generovat nějaký zisk. Přesně tak to bylo s WP a tady je situace stejná. Takže, pokud poroste tržní podíl OS10, aplikace budou. Zatím nejsou, protože se jim to nevyplatí. Není důvod. Proč taky…
  Nejde o princip, ale o peníze… Nechme se překvapit.

  1. Bylo by nejlepší, kdyby si BB u vývojářu zaplatilo práva a naprogramovalo sai to samo, vývojář by se ani nemusel tím zabývat…

   1. No to je mysim porad ono, kdyby to slo ak udelat, tak to tak je uz davno. Neverim ani trochu, ze by tuhle moznost BB vyvojarum nenabizelo. Pro ne je udelat tu appku to nejmensi, myslim jako technicky. Dyt udelali celej OS, to je mnohem slozitejsi. Ale neni to bohuzel o technicke strance veci.

  2. 2 millenium: no to je prave ta silena vec, aspon teda jak jsem to z procitani diskuzi pochopil. Netflix nebo Instagram tu app sami neudelaj, ani kdyby jim BB zaplatilo za jeji vyvoj a treba udrzbu. Podle me az do takhle silenyho stadia to doslo :)

   Oni proste maji svuj pohled, chteji to udelat nejak po svym, maji svoji vlastni vizi nejaky penetrace mezi users, nebo ja nevim. Pokud vim tak na Android taky nebl Instagram hned. Pokud ma nekdo konkretni data, sem s nima, ale imho tu appku udelali taky az kdyz mel Android ja nevim kolik desitek (stovek?) milionu uzivatelu. A to, priznejme si, BB bohuzel ted nema.

 6. No ono to je taky o tom aplikace je strana jedna, reklama stran dve a strana tri jsou radoby nezavisly recenze, ktere tak nezavysly nejsou :( Pritom Z30 je fakt super telefon a myslim si, ze i cenovka vzhledem k jeho kvalitam je primerena.

 7. Ahoj, mám dotaz ohledně z30… Přemýšlím o přechodu z LGG2, je super… , ale chci telefon co zvládne notifikace a psaní… Trochu mi asi bude scházet foťák, tam je LG velmi dobrý. Pokud mi bude bbz30 vyhohovat v notifikacích a psaní, asi focení přežiji. Jen jsem se chtěl zeptat, jestli je system i pro levorukého uživatele pohodlný? mUSB na straně a foťák asi bude kompromis… Ale i to by se mohlo podát. Zlepsil se foťák v nové verzi 10.3..?? Prostě jsem se zamiloval do Z30… Snad to bude stačit. Android je za poslední roky hodně splašený… Všichni jen chrlí… Děkuji P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..