Články & Recenze

BlackBerry Roadmap 2014: co nás tento rok čeká?

Poslední dobou se toho událo opravdu hodně. Světlo světa spatřila tři nová zařízení, chystá se nový OS BlackBerry 10.3, BBM bude dostupný pro Windows Phone a mnoho dalšího; BlackBerry tedy v žádném případě nepolevuje ve vývoji a inovacích. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli vše přehledně sepsat do jednoho článku a vytvořit tzv. „roadmap“.

2014_BB_Roadmap

BlackBerry Messenger

V současné chvíli je BBM dostupný pro BlackBerry, Android, iOS a Nokia X, v červenci bychom se měli dočkat konečně také podpory Windows Phone. BlackBerry se také podařilo částečně monetizovat BBM pomocí nové sekce BBM Shop, ve které si můžete stahovat samolepky BBM Stickers, a také reklam v BBM Channels. Do konce roku by BBM mohlo překonat hranici 200 milionů registrovaných uživatelů, případně 100 milionů aktivních.

BlackBerry Enterprise Service 12

Letos na MWC v Barceloně byla oznámena nová verze firemní správy BES 12, která nově přinese podporu pro Windows Phone. Součástí služby bude vlastní firemní cloud, který se bude dělit na soukromý a veřejný. Dostupnost byla potvrzena na konec roku a součástí nového firemního řešení BES 12 budou i nové funkce eBBM se službou BBM Protected a dalšími.

OS BlackBerry 10.3

Nově chystaný update OS 10.3 bude během září nejprve předinstalovaný v modelu Passport. Zatím není jisté, zda update 10.3 bude i pro současné BB10 modely, ale s příchodem modelu Classic vyjde verze OS BlackBerry 10.3.1, která už bude dostupná pro všechna současná zařízení.

Čtyři nová zařízení ještě letos

Nejprve nás v září čeká atypický Passport s revoluční klávesnicí a velice jemným displejem, který bude téhož měsíce představen v Londýně, v listopadu nám pak Classic nabídne spojení legendárního trackpadu a BlackBerry 10. Dále se spekuluje o elitním zařízení BlackBerry P‘9983 s QWERTY klávesnicí, které bude zřejmě vycházet z modelu Q10 nebo Classic. Na „roadmap“ bylo zařazeno na prosinec, ve stejné době totiž loni vyšlo P‘9982. A nakonec Z3 LTE pro americký a evropský trh, které bude „uzavírat“ první generaci BlackBerry 10. Zde však nejsou žádné odhady ohledně data dostupnosti, můžeme pouze odhadovat.

64-bit BlackBerry “Manitoba”

Ačkoliv v tuto chvíli se jedná ještě o velmi divoké spekulace, již mnohokrát jsme slyšeli o tom, že BlackBerry plánuje přechod na 64-bit architekturu. A jak se říká, na každém šprochu je pravdy trochu a v případě BlackBerry by tato pravda měla být reprezentována připravovaným celodotykovým modelem s kódovým označením BlackBerry Manitoba.

Mělo by se jednat o nástupce současné vlajkové lodi BlackBerry Z30. Spekuluje se o displeji s úhlopříčkou opět kolem pěti palců, ale především o nejnovějším čipsetu Qualcomm Snapdragon 810 MSM 8994 64-bit se 4 GB RAM. Společně s operačním systémem BlackBerry 10.4 by měl tento model přijít někdy během příštího roku, ale to je zatím ještě hudba budoucnosti. Pojďme se radši těšit na Classic, Passport, Z3, nový BES a větší rozšíření BBM. Keep moving…

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Kreslení, doprava, herní strategie, moderní technologie, BlackBerry. A zjistil jsem, že nejsem schopný používat Android :)

3 Comments

  1. Nevíte kdy vyjde Blackberry Blend? docela by se mi líbilo mít appku na macu nebo na windowsu která umožní psát sms či zprávy skrz fb nebo bbm a rovnou odesílat s počítače různé přílohy skrz BBM atd. …

    1. Bohužel to se neví, jinak by na roadmapě byl také. Nicméně věřím, že to bude ještě letos.

  2. taky doufám … radši když vydají toto než vyměnit Z10 buď za Passport či Classic … Z10 skvěle již 1,5 roku slouží a nemá cenu to měnit :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..