BlackBerry Playbook, Přístroje & Příslušenství

BlackBerry PlayBook získává poslední update OS, BlackBerry ukončí podporu k 30. dubnu

Toto bohužel není aprílový žert. Po loňském rozhodnutí, že se tabletu PlayBook nedostane aktualizace na BB10, přichází z Waterloo další zásadní rozhodnutí: PlayBook nebude již dále podporován.

PlayBook byl v době svého uvedení zábleskem technologických změn a budoucnosti BlackBerry. Představil operační systém ovládaný výlučně gesty rukou, předvedl bezvadný multitasking a byl důkazem, že ke špičkovému výkonu bez zasekávání není nutný co nejvyšší počet jader, ale lehký systém, přesně odladěný na hardware. To vše díky akvizici společnosti QNX, kterou BlackBerry koupilo v roce 2010 a která kromě PlayBook OS stojí i za jádrem BlackBerry 10.  Zároveň se však PlayBook ihned stal kontroverzním výrobkem – zejména chybějící e-mailový klient a počáteční nedostatek aplikací byl pro mnohé důvodem k velmi tvrdé kritice BlackBerry.

Přes všechny počáteční lapálie je však PlayBook i tři roky po uvedení dobrým pracantem. Vysoce kvalitní zpracování, překvapivě dobré reproduktory a solidní výdrž na baterie z něj i dnes dělají dobrého společníka nejen na cesty. Mnoha uživatelům v posledních týdnech svitla naděje na zásadní aktualizaci, o které se šeptalo na fórech. Aktualizace sice byla včera uvolněna, nicméně jde jen o změny Adobe Air a Flash Player. To je škoda, změna Android Runtime by přinesla více aplikací, aktualizace klávesnice a prohlížeče, jak je známe z BlackBerry 10, by znamenala zvýšení uživatelského komfortu.

playbook-eol-700x284

Bohužel se však ve světle posledních informací zdá, že tato aktualizace je již skutečně poslední. Podle uniklého dokumentu je totiž duben 2014 měsícem, kdy BlackBerry ukončí podporu BlackBerry PlayBook OS tak jak ho známe a další updaty se již neobjeví. Ve světle dramatické restrukturalizace BlackBerry jde o logické rozhodnutí, bohužel, uživatelům tabletu PlayBook mnoho radosti nepřinese.

A co vy? Máte PlayBook? Je pro vás i dnes kvalitním tabletem nebo jen nedopečeným výrobkem? Dejte vědět v komentářích pod článkem.

,,BlackBerry PlayBook, bylo nám ctí, nechť všechny tvé obvody odpočívají v pokoji.”

Previous ArticleNext Article
Igor Juríček
Překladatel odborných textů, fanoušek BlackBerry, PIN: 2ABAD613

7 Comments

 1. Dobrý den, ale kdepak nechat odpočívat v pokoji, používám jej sice teprve rok, ale je pro mě čím dál důležitější. Automaticky si jej beru na školení a jednání, na cesty, dovolenou, letos i bohužel dvakrát do nemocnice, do naší minihvězdárny na střeše a nově i do posilovny – pomocí funkce PrintToGo (ta je na malou Nobelovu cenu) si do tabletu vytisknu postupy cviků (jde o speciální sport) a následně přes microHDMI zobrazuji na televizi – velké písmo, skvěle čitelné i z dálky.

  PB jsme loni koupili i dceři za vysvědčení a je s ním rovněž velmi spokojená, byť ji zajímají spíše hry, filmy a focení našich domácích mazlíčků.

  PB mohu porovnat s jedním tabletem s Androidem, kerý jsme dostali jako bonus k objednávce – jednak Android k nám do domácnosti z principu nesmí, jednak jsme jej po třech dnech prodali za režijní cenu – s tím se opravdu nedalo nic dělat – neustále sekání, 16 hodin nabíjení a poté cca tři hodiny výdrže na baterii, na můj vkus “doskákaný” a nelogický systém – ale řadě lidí vyhovuje, nikoho nepřesvědčuji. PB je oproti zmíněnému přístroji rychlý, spolehlivý a koneckonců i vzhledově efektní, zejména v koženém pouzdře.

  Pakliže někomu pomůže výběr mnou vyzkoušených a doporučených aplikací, zde je:

  KalemSoftMedia Player – přehrávač všech možných formátů, úspěšně zvládá i napojení na náš NAS server via DLNA
  Groovy Notes – vynikající a graficky dobře zpracovaný systém pro práci s poznámkami včetně obrázků a zvuku
  What’s up – bezkonkurenční aplikace pro sledování noční oblohy (astro aplikace)
  Print To Go – součást instalace, pracuje s PB jako s virtuální tiskárnou
  Book Reader – kvalitní čtečka elektronických knih ve formátu EPUB

 2. Na PB oceňuju hlavně kvalitu zpracování a odolnost. Moc jsem s k němu hezky nechoval, a stejně vypadá dost dobře a funguje bez problémů.
  Ale – nebýt zmíněného KalemSoft media playeru tak už ho dávno nemám. Trochu mi chybí podpora samby v systému. Největší mínus je pro mě webový prohlížeč, ten považuju za mizernej a je to hlavní důvod proč už PB leží někde mezi knížkama na záchodě…

 3. Je zajímavé, jak je tento kus železa stále in… I po těch letech… A řekl bych že to není těmi střevy, ale právě tím OS. PlayBook je prostě skvělý a je škoda že BB nemá jeho nástupce.

 4. Kdysi jsem dostal iPad 2, ale velký tablet mi nevyhovoval, stejně jako “i-produkty” obecně. A tak jsem jako majitel BBsmartfonu vlastně náhodně objevil PB (ach ta propagace). Šlape spolehlivě každý pracovní den tak asi 6 hodin a vybije se z půlky. Už téměř dva roky. Originál “changing pod” ho dobije celkem rychle. Pravda, jednou jsem jej asi na týden postrádal kvůli výměně LCD, ale sám pracuji v servisu takže jsem zůstal v klidu.
  Nemá vše dokonalé, samozřejmě, ale i to málo se dá obejít, třeba prohlížeč jsem nahradil OrigamiBrowser… a naopak, kolik toho měl oproti ostatním v základu, zdarma..
  Jistě, vše důležité mám v Q10, takže tablet není taková nutnost, ale až doslouží, bude mi chybět. Pokud nevyjdou s novým typem, jiný OS pro mne nemá význam a éra tabletů pro mne nejspíš skončí…

 5. Já jsem taktéž s PB spokojen, využívám ho na všechno možné – čtení knih, videa, hudba, vzdálenou plochu, hry – prostě na práci i volný čas. Jsem maximálně spokojený – systém svižný, baterka drží, 2 měsíce bez restartu a pořád v poho. Jediné, co mě mrzí je, že podporuje aplikace pro android pouze do verze 2.3. Blackberry 10 mi nechybí – systém je na něm založen a přizpůsoben přímo pro PB. Jediné, co bych chtěl vidět v té poslední aktualizaci je update androida na 4.0 a vyšší – aby se na něho dalo dostat více aplikací. To je jeden z problémů, co mi vadí na BB jako celkově – dnes je digitální svět a všechno se ovládá přes tablet – provoz domácnosti (dokonce i žárovky mají své WIFI a jsou připojeny do domácí sítě), vrtulníky, chytré hodinky, to vše spolupracuje s iOS a Android (možná lehce i WP), ale pro Blackberry nikdo neudělá ani ořezanou utilitu. Proto si myslím, že by BB mělo zapracovat na této integraci Androidu do BB – “když nejde Mohamed k hoře……”

 6. Dobrý den, nevíte někdo, jestli by se dal PB ještě někde zakoupit? A jestli se někdo z firmy nevyjádřil k vydání nového tabletu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..