Aplikace, Obecné a Tiskové zprávy

BlackBerry oficiálně oznámilo, že chystá BBM pro platformu Windows Phone a Nokia X

Nokia dnes na MWC v Barceloně představila nové telefon řady Nokia Asha a Nokia X a zároveň s tímto představením přišla i tisková zpráva přímo od BlackBerry. Píše se v ní, že BlackBerry již pracuje na verzi komunikačního programu BlackBerry Messenger (BBM), která bude určena pro platformu Windows Phone a také Nokia X.

Je to sotva několik týdnů, kdy se zástupci BBM nechali slyšet, že BBM pro Windows Phone zatím neplánují. Nakonec však dospěli k rozhodnutí, že BBM by mělo být dostupné skutečně na všechny platformy a toto rozhodnutí je rozhodně správné! Pokud by BBM  nepokrývalo skutečně všechny majoritní platformy, nikdy by se nemohlo stát dominantním komunikačním nástrojem v širším měřítku.

V tiskové zprávě se hovoří o tom, že BBM pro Windows Phone by mělo být dostupné v řádu měsíců. Pro řadu Nokia X by to však mohlo být již dříve, protože tyto modely běží na operačním systému Android.

S příchodem funkcí BBM Voice a BBM Channels na platformy Android a iOS se BBM dostalo do ještě širšího povědomí uživatelů, protože již nabízí více funkcí, než zatím dominantní WhatsApp. Uvolnění verze pro Windows Phone by mělo ještě více pomoci rozšířit BBM mezi uživateli. V tuto chvíli již chybí pouze klient pro PC/Mac, něco jako BlackBerry Bridge, a BBM Experience by bylo kompletní!

Tisková zpráva

BlackBerry Announces BBM for Windows Phone and Nokia X Platforms

MOBILE WORLD CONGRESS 2014, BARCELONA–(Marketwired – Feb. 24, 2014) – BlackBerry Limited (NASDAQ:BBRY)(TSX:BB), a global leader in mobile communications, today announced that BBM(TM) will be made available to Windows Phone and Nokia X customers in the coming months.

 

BBM is a premier mobile messaging platform that offers best-in-class collaboration tools such as BBM Groups, BBM Voice and BBM Channels. BBM users rely on the privacy, immediacy and control that are at the core of BBM.

 

“BBM continues to grow in popularity as millions of people use our mobile platform for chatting and connecting with friends or colleagues, and we are very excited that we will soon welcome Windows Phone and Nokia X users to the BBM community,” said John Sims, President, Global Enterprise Solutions at BlackBerry.

 

“Today marks an exciting moment for Nokia,” said Bryan Biniak, Vice President and GM of Developer Relations, Nokia Corporation. “By bringing BBM to the Windows Phone and Nokia X communities, our customers will be able to experience this popular global messaging app.”

 

Windows Phone and Nokia X customers will soon have access to a comprehensive suite of messaging and collaboration features, including:

  • BBM Chats: Have instant BBM Chats, including a Multi-Chat option, and receive real-time confirmations when messages are delivered and read (Ds & Rs)
  • Personalization: Create a profile that can be easily personalized with profile pictures/avatars and status updates that contacts can see in the Updates area of BBM ​
  • BBM Groups: Now, with BBM Groups, up to 50 people can be added to the conversation. Chat, share photos and schedules with even more friends
  • BBM Voice: Free voice calls between BBM contacts on Windows Phone, Nokia  X, iPhone, Android and BlackBerry anywhere in the world using data or WiFi connection (Data Plan or WiFi required for BBM Voice)
  • BBM Channels: Join conversations on BBM Channels between people, brands and communities. Create a BBM channel to share thoughts, ideas and passions. Or, subscribe to a channel to join conversations with others who have shared interests.
  • One-click sharing:  BBM users on Windows Phone, Nokia X, Android, iPhone and BlackBerry devices have access to fast one-click sharing of photos, documents, voice notes and more.
  • New Emoticons: We now have over 100 new emoticons to help people say what they mean and make their point in a fun and visual way.

Pricing and Availability

BBM will be available as a free download from the Windows Phone Store this summer. BBM for Nokia X will be available from the Nokia Store when the Nokia X platform launches.

Useful Links

  • Inside BlackBerry Blog Post (http://blogs.blackberry.com/2014/02/bbm-windows-phone/)
  • BBM information (www.bbm.com)
  • BBM PIN Card Generator (http://mypin.bbm.com/)

About BBM

Introduced in 2005, BBM set the standard for mobile messaging and continues to drive innovation in messaging and private social networking.Today, BBM is one of the largest private social mobile networks, driving real, active conversations. Customers love BBM for its privacy, controls and immediacy with Delivered and Read statuses and message-in-progress notices.

About BlackBerry

A global leader in mobile communications, BlackBerry(R) revolutionized the mobile industry when it was introduced in 1999. Today, BlackBerry aims to inspire the success of our millions of customers around the world by continuously pushing the boundaries of mobile experiences. Founded in 1984 and based in Waterloo, Ontario, BlackBerry operates offices in North America, Europe, Asia Pacific and Latin America. The Company trades under the ticker symbols “BB” on the Toronto Stock Exchange and “BBRY” on the NASDAQ. For more information, visit www.blackberry.com.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..