Přístroje & Příslušenství

BlackBerry odhalilo detaily dotykové hardwarové klávesnice BlackBerry Passport

Ačkoliv mnoho uživatelů volalo po návratu řady navigačních kláves s optickým trackpadem, nyní to vypadá, že BlackBerry Classic je odsunuto trochu do ústraní. Slovy Johna Chena, CEO BlackBerry, více než polovinu uživatelů nyní mnohem více zajímá model BlackBerry Passport. Zařízení s unikátní konstrukcí a ještě unikátnější klávesnicí.

Ta se stávala často hlavním předmětem nejrůznějších diskuzí. Jak se na ní bude psát? Není příliš nízká? Kde je shift? A bude opravdu dotyková? Minimálně na některé z těchto otázek nám BlackBerry nyní odpovědělo a zveřejnilo detaily týkající se dotykového ovládání hardwarové klávesnice BlackBerry Passport. Jaké ovládání nám BlackBerry připravilo?

Klávesnice BlackBerry Passport

 • Scrollování – pomocí dotykové vrstvy na klávesnici můžete scrollovat obraz v internetovém prohlížeči, takže si nebudete zakrývat prstem obrazovku a můžete se plně soustředit na obsah
 • Ovládání kurzoru a práce s textem – pomocí klávesnice budete moci ovládat kurzor během psaní, čímž vám prakticky nahradí klasický trackpad. Dvojím poklepáním na klávesnici zobrazíte kurzor, který následně tahem umístíte kam potřebujete. Případně můžete označit text stejně, jako jste byli zvyklí ze starších BlackBerry – přidržením klávesy Shift (kde se však Shift nachází zatím nevíme)
 • Kontextové virtuální klávesy – k čisté hardwarové (dotykové) klávesnici BlackBerry Passport výrobce přidal ještě speciální virtuální dynamický řádek na displej, ve kterém se zobrazují speciální znaky podle kontextu. Píšete heslo? Zobrazí se zde nejpoužívanější čísla a znaky v heslech. Píšete email? Zobrazí se zde znak @. Surfujete na webu? Zobrazí se znaky lomítka a dvojtečky, potřebné pro napsání URL adresy. A pokud budete potřebovat další speciální znaky, stačí na klávesnici udělat gesto směrem dolů, stejně jako na dotykové klávesnici u Z10 nebo Z30.
 • Flick – podobně jako u BlackBerry Z10 nebo Z30, tak i u BlackBerry Passport budete moci “házet” do textu slova, která vám telefon automaticky navrhuje podle kontextu a podle toho, jak se s vámi učí. Jednoduchým pohybem dokončíte slovo, už žádné  autokorekce, ale rychlé a přesně psaní.
 • Mazání – udělali jste chybu? Žádný problém, stačí udělat gesto směrem doleva a smažete poslední slovo. Stejně jako u Z10 a Z30.
 • Akcent – potřebujete vložit č, ř nebo ž? Stačí stisknout a podržet dané písmeno a vybrat znak, který potřebujete.

Jak si můžeme všimnout z popisu, klávesnice BlackBerry Passport se inspirovala jak u BlackBerry Q10/Q5, tak u Z10/Z30. Popis vlastností vypadá velice zajímavě a i když asi nebude snadné se ze začátku na klávesnici zorientovat, tak ve výsledku by se mohlo jednat o opravdu efektivní způsob zadávání znaků. Bohužel stále jsme se nedočkali žádného demonstračního videa, které by nám ukázalo BlackBerry Passport v praxi, snad se však objeví co nejdříve. Keep moving…

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

 1. Jako co by me hodne zajimalo, a nevim jestli to je technicky vubec mozny, ale kdyby ano, tak by to byl naprostej masakr, ze by po swajpnuti po klavesach, kterym jakoby “prepnu” mod zadavani z pismen napriklad na cisla, tak ze by se zmenily i popisky podsvicenych klaves na klavesnici. To by bylo uplne scifi :)

  Ale hadam ze to nejde, protoze popisek na klavese je jasne danej, ten cudlik ma na sobe fyzicky proste nejakej znak “vyrytej” a pod nim je nejaka diodka, ktera ho zespodu osvetluje. Nevim jak by napriklad na Y mohlo v jinym modu svitit 7.

  Protoze jestli jde o to, ze se po swajpnuti objevi na displeji specialni znaky, tak sice fajn, ale uz to bude trochu zdrzovat, ze bude muset clovek prechmatavat nahoru na displej.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..