BlackBerry 10 Návody

BeSecure #2: použití hesla vám může zachránit citlivá data před zneužitím

Ochrana soukromých dat je téma, o kterém by se daly vést dalekosáhlé diskuze. Touto problematikou se zabývají obrovské výzkumné týmy po celém světě, takže nečekejte, že bychom v našem článku prováděli nějaké složité analýzy týkající složitosti hesel různých délek, šifrovacích mechanismů a podobně. Nicméně dáme vám pár tipů, jak můžete ve vašem BlackBerry zařízení co nejlépe ochránit svá data před případným zneužitím.

Ochrana dat ve vašem telefonu je velice důležitá. Možná si říkáte: “Já přeci nemám v telefonu nic tajného” nebo něco ve smyslu “Co by mi asi tak mohli ukrást”, ale to je velká chyba. Uvědomte si, že jakožto uživatelé BlackBerry máte v zařízení jistě své emaily. A víte kolik služeb využívá právě email jakožto uživatelské jméno nebo jako nástroj pro resetování hesla? Útočník nebo klidně pouhý nálezce ztraceného telefonu se tak může bez problémů dostat například k vašemu PayPal účtu a nakupovat na eBay jak je libo. Může přečíst vaše pracovní emaily s důležitými informacemi, může zneužít vaše soukromé fotografie například k vydírání apod.

Ano, možná jsou to trochu přehnaně katastrofické scénáře, ale rozhodně nemusíte být zrovna CEO nadnárodní farmaceutické společnosti, aby někdo mohl zneužít vaše data. Jak se říká, příležitost dělá zloděje. Informace jsou dnes nejžádanější komoditou a jakmile se někdo dostane k vašemu telefonu, získá opravdu velké množství informací. Nepodceňujte proto otázku bezpečnosti vašich osobních dat. I proto jsme pro vás začali psát seriál BeSecure, ve kterém se právě bezpečnosti budeme věnovat.

Heslo je základ

Pravděpodobně první, co vás napadne při pomyšlení na ochranu vašich dat je heslo zařízení. A napadá vás to zcela správně. Nastavení hesla zařízení je velice jednoduchý a jeden z nejúčinnějších způsobů, jak můžete ochránit data uložená ve vašem BlackBerry. Heslo zařízení funguje tak, že po určitém čase vám telefon zcela zablokuje a vy s ním nemůžete pracovat do té doby, dokud nezadáte vámi vytvořené heslo zařízení.

Ve, chvíli kdy je telefon zamčený, s ním nemůžete dělat prakticky nic. Nemůžete procházet soubory, nemůžete uskutečnit hovory (kromě tísňových), nemůžete číst zprávy, nedostanete se ani na domovskou obrazovku. Telefon bez hesla dokonce ani nepřipojíte k počítači! Toto je velmi důležitá vlastnost BlackBerry jako takového, protože jakmile neznáte heslo, tak není možné ani přes počítač s telefonem komunikovat a tedy ani násilím se dostat do paměti přístroje a například hrubou silou překonat heslo.

Heslo zařízení nastavíte v nabídce Nastavení – Zabezpečení a soukromí – Heslo zařízení

Tím se dostáváme k další důležité vlastnosti, kterou BlackBerry disponuje – maximální počet pokusů při zadávání hesla. Jakmile máte aktivní heslo zařízení, tak ve výchozím nastavení je omezen počet pokusů na zadání hesla na 10, slovy deset pokusů. Jakmile vyčerpáte všech deset pokusů, telefon se okamžitě smaže a není cesty zpět – všechna data v zařízení budou ztracena a vymazána pomocí zabezpečeného vymazání, o kterém se můžete dozvědět více v našem předchozím BeSecure #1.

Nemusíte se však bát, že byste si někdy náhodou v kapse namačkali 10x špatné heslo a telefon poté z kapsy vyndali smazaný. Pro tyto případy totiž BlackBerry zabudovalo ochranu v podobě potvrzovacího textu. Jakmile totiž zadáte 5x špatné heslo, tak vás telefon vyzve k tomu, abyste napsali slovo “blackberry” a až poté vás pustí k dalším pokusům. Stejná výzva se pak objevuje před osmým, devátým a desátým pokusem, takže ochrana proti nechtěnému smazání zařízení je skutečně dostatečná.

Nepodceňujte složitost hesla

Při nastavení hesla si většina uživatelů láme hlavu s tím, jaké si nastavit heslo, aby se jim dobře zapamatovalo, ale zároveň rychle zadávalo. V tomto bodě však mnoho uživatelů dělá chybu s tím, že si volí hesla, která se snadno uhádnou. Rozhodně se vyhněte nejčastějším heslům jako je 12345 nebo QWER. Upřímně – v ShopBlackBerry nás často až zaráží, kolik lidí používá heslo QWER. Pokud potřebujeme připojit nějaké zařízení k počítači (například kvůli aktualizaci softwaru) a zrovna neznáme heslo, s heslem QWER máme zhruba 50% úspěšnost.

Nejčastější používaná hesla v roce 2013: 123456, password, 12345678, qwerty, abc123, 123456789, 111111, 1234567, iloveyou, adobe123, 123123, admin, 123456789,  letmein, photoshop, 1234,  monkey, shadow, sunshine, 12345, password1,  princess,  azerty,  trustno1,  000000.

V rámečku výše si můžete všimnout, jaká byla nejpoužívanější hesla v roce 2013. Myslíte si, že se letos něco změnilo? Ale kdeže. Hesla jsou pořád stejná a pokud je i vaše heslo některé z výše uvedených, koledujete si docela o malér. Nebo minimálně vystavujete svá data zbytečnému riziku. Heslo slouží k tomu, aby skutečně ochránilo vaše zařízení, aby ochránilo citlivá data v něm uložená.

Volte si hesla, která jsou sice snadno zapamatovatelná, ale zároveň těžko předvídatelná nebo neobvyklá. Využívejte číslic nebo velkých písmen. Používejte hesla o délce minimálně 5-6 znaků. Vždyť i taková hesla dokáží být velice rychle zadávána a přitom jsou dostatečnou ochranou vašich dat.

Usnadněte si práci pomocí obrázkového hesla

A na závěr jeden tip pokud se vám přeci jen nechce pokaždé zadávat složitější heslo při odemykání telefonu. Jedná se o funkci Obrázkové heslo, kterou přinesl operační systém BlackBerry 10.2.1 a pomocí které si můžete vaše zařízení jednoduše a rychle odemknout. Tato možnost zabezpečení je velice povedená, protože nabízí hlavně tu výhodu, že nikdo vám nemůže takzvaně “koukat přes rameno” a podle toho odhalit heslo, které do telefonu zadáváte. Jak obrázkové heslo nastavíte a jak vlastně funguje se dozvíte z našeho krátkého videonávodu níže.

Doufáme, že vám seriál BeSecure alespoň trochu pomůže orientovat se ve světě zabezpečení dat jakožto běžným uživatelům. V příštím dílu se podíváme na trochu vyšší úroveň zabezpečení a to sice šifrování dat v zařízení, které může být velmi užitečné, ale také dokáže udělat velké nepříjemnosti. Tak zase příště a… Keep moving.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. A už jsem si vyzkoušel, že i při párování přes BT s PC musím zadat toto heslo, byť je telefon právě odemčen, takže ochrana je opravdu maximální.

      1. Ahoj Vojto,

        tak to je super. Nemůžu zjistit, které heslo to vůbec je, na ID heslo to nereaguje a jiný si nepamatuju, že bych tam dávala, obrázkový to těžko bude. Paměťovou kartu jsem vytáhla, doufám že fotky se ukládaly na ní. A předpo čísla na simce to nevymaže, doufám že je mám na simce a ne v telefonu. Prostě paráda… Jak jsem ten telefon chválila tak teď ho proklínám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..