BlackBerry 10 Aplikace

AppReview: iGrann je první plnohodnotný Instagram klient pro BlackBerry 10

iGrann je dlouho očekávaný neoficiální klient pro práci se sociální sítí Instagram a hned na začátku je třeba říct, že opravdu velmi povedený. Po několikaměsíčním veřejném beta testování se v BlackBerry World objevila finální, plně funkční verze této aplikace a uživatelé operačního systému BlackBerry 10 se tak nyní mohou těšit z nativního Instagram klienta.

S aplikací iGrann můžete provádět prakticky všechny činnosti, jako s oficiální aplikací. Můžete tedy procházet vlastní zeď s fotografiemi, prohlížet si videoklipy, přidávat nebo číst komentáře u jednotlivých příspěvků, označovat oblíbené fotografie a samozřejmě také procházet uživatelské profily. Zde můžete jednotlivé uživatele začít sledovat, zablokovat je, prohlížet si jejich fotografie a číst si vlastně veškeré informace, které jsou u daného uživatele k dispozici.

Nedílnou součástí je také procházení aktuálně nejoblíbenějších obrázků napříč Instagramem. V této sekci můžete filtrovat obsah buďto podle uživatelů nebo tzv. hashtagů, což jsou klíčová slova používaná v popiscích obrázků a fotografií. Využít můžete také vyhledávání, a tak si například najít pouze fotografie, které souvisí se snowboardingem, stejně jako my ve videu.

Důležitým prvkem jsou také notifikace. Je rozhodně fajn vědět, že si někdo oblíbil některou z vašich fotografií nebo že vás začal sledovat. Ani notifikace tedy v aplikaci iGrann nesmí chybět, i když zatím nejsou integrované přímo do BlackBerry Hub. To by se však mělo v některém z příštích updatů změnit.

V aplikaci iGrann můžete pracovat i se svým profilem. Můžete si tak prohlédnout, kolik uživatelů aktuálně sledujete, kolik jich sleduje vás, prohlížet si vlastní fotografie a dokonce i upravovat údaje na vašem profilu včetně změny profilové fotky.

Jedním z hlavních problémů neoficiálních Instagram klientů bývá často absence možnosti nahrávat nové fotografie. Aplikace iGrann však obrázky nahrávat dokáže, a tak vám již nic nebrání s Instagramem na BlackBerry 10 plnohodnotně pracovat a to i včetně nahrávání nových fotografií. V tuto chvíli sice chybí možnost aplikovat originální Instagram filtry, namísto toho však můžete použít více než zdařilý editor fotografií integrovaný přímo v operačním systému BlackBerry 10.

Během nahrávání fotografie můžete zvolit zaznamenání fotografie na vaši mapu, takže k fotografii je přidán geografický údaj o vaší poloze. Vítanou funkcí je také možnost propojení se sociálními sitěmi Facebook a Twitter, takže všechny své nové fotografie můžete rovnou při nahrávání sdílet také na tyto sítě.

ipadiphone

Pochválit musíme vývojáře za velmi bohaté možnosti nastavení aplikace iGrann. Především majitelé zařízení řady Q se čtvercovým displejem přivítají přizpůsobení aplikace specifickému displeji a v mnoha ohledech je “Modern” motiv, jak se v aplikaci nazývá, mnohem příjemnější než samotná originální Instagram aplikace.

Nastavení je k dispozici opravdu spousta, což si ostatně můžete všimnout i na videu. Můžete si například změnit motiv prostředí aplikace, zvolit zda chcete světlé nebo černé prostředí, způsob přidávání nových fotografií, frekvenci obnovení seznamu fotografií a mnoho dalšího.

V tuto chvíli je aplikace iGrann jediným opravdu plnohodnotným nativním Instagram klientem pro BlackBerry 10 a troufáme si tvrdit, že mnozí ji budou používat dokonce radši, než Android port oficiální aplikace. V současnosti jsou jedinými omezeními aplikace iGrann nemožnost nahrávat videa, chybějící funkce Instagram Direct nebo plná integrace v BlackBerry Hub.

Autor však tyto funkce slibuje v nadcházejících updatech a podle jeho předchozích výsledků je jasné, že nemluví jen tak do větru. Pokud jste tedy fanoušky sociální sítě Instagram a chyběl vám nativní klient na vašem BlackBerry 10 zařízení, aplikace iGrann je pro vás prakticky nutnost. Navíc, když je zdarma.

Více informací a odkaz ke stažení aplikace iGrann najdete v BlackBerry World

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...