BlackBerry 10 Aplikace

Alternativní klienti pro BlackBerry 10: Instagram, Vine, Snapchat nebo Pocket

Alternativní klienti pro BlackBerry 10: Instagram, Vine, Snapchat nebo Pocket

BlackBerry nabízí ve svém obchodě zhruba 150 tisíc aplikace ke stažení, ale mnoho uživatelů stále postrádá některé z nejoblíbenějších aplikací dostupné na ostatních platformách. BlackBerry se sice snaží s vývojáři vyjednávat o tom, aby své aplikace upravili i pro platformu BlackBerry 10, v mnoha případech se však bohužel nezadaří nebo ještě hůře – dopadne to jako v případě aplikace Viber 10 pro BlackBerry 10, o kterém jste si mohli přečíst na BBCzech.

Nicméně v mnoha případech nemusí uživatelé nijak zvlášť naříkat pro absenci té či oné aplikace. V první řadě je zde samozřejmě podpora Android aplikací a velká část nejznámějších aplikací jako je Instagram, Pinterest, Spotify, Aukro, bankovní aplikace a mnohé další, jsou na BlackBerry 10 plně funkční. S některými aplikacemi sice mohou mít problémy uživatelé modelů BlackBerry Q10 a Q5, ale většina funguje správně i na těchto zařízeních.

iGrann-Whine-Snap2Chat-ReadItNow-Pichkari-SuperTube

Na druhé straně jsou zde však neoficiální klienti pro nejrůznější služby, kteří jsou zpravidla nativní a tudíž respektují základní designové linie BlackBery 10, jejich běh je rychlý a nehrozí vám, že by vám aplikace měla padat jako v případě Android portů. A právě o neoficiálních klientech nejrůznějších oblíbených služeb je dnešní článek. Představíme si ty nejpovedenější a řekneme si něco o tom, jak fungují.

Z mého pohledu si myslím, že by BlackBerry často mělo více podpořit vývojáře, kteří se rozhodnou na BlackBerry přinést opravdu kvalitní aplikaci pro některou z oblíbených služeb. Pokud se vývojáři originální aplikace nedokáží rozhoupat nebo zkrátka nemají zájem, jsou zde často další možnosti jak konkrétní aplikace uživatelům nabídnout.

Například pro uživatele systému Windows Phone bylo několik let doslova nutností používat alternativní klienty pro služby jako je Instagram a podobně. V tomto ohledu má BlackBerry s podporou Android aplikací opravdu obrovskou výhodu. Zároveň to však s sebou nese i rizika spojená s nekvalitními Android porty různých aplikací (opět můžeme zmínit Viber 10…).

BlackBerry by se však mělo zaměřit především na nativní aplikace a pokud vývojáři nemají zájem svou aplikaci do native kódu předělat, podpořit nějaké jiné, kteří se rádi pustí do vývoje nativní aplikace s pomocí dostupného API dané služby. Tyto alternativní aplikace svou kvalitou často převyšují oficiální klienty a rozhodně by se neměly jen tak přehlížet. Zde je výčet těch nejzajímavějších.

iGrann-iconiGrann (Instagram)

O aplikace iGrann jste se již na BBCzech mohli dočíst. Jedná se o klienta pro práci se sociální sítí Instagram, který nabízí prakticky všechny podstatné funkce jako klasický Instagram. Můžete skrze něj prohlížet fotografie, profily, kanály nebo tagy, nahrávat nové fotografie, upravovat profil, lajkovat a mnoho dalšího. Navíc nabízí opravdu povedené uživatelské prostředí a i to je jeden z důvodů, proč iGrann na svém BlackBerry Z30 používám mnohem radši než Android port, který sice také funguje bez problémů, ale UI iGrann mne zkrátka přesvědčilo.

Whine-iconWhine (Vine)

Whine je další z mnoha opravdu povedených neoficiálních klientů pro oblíbené sociální sítě. V tomto případě se jedná o sociální síť Vine, která je jakýmsi rozšířením Twitteru a umožňuje zveřejňovat tzv. viny, což jsou krátká videa s délkou maximálně 6 sekund. V aplikace Whine můžete opět dělat prakticky vše, co v oficiální Vine aplikaci. Můžete prohlížet viny, procházet jednotlivé kategorie nebo profily, hodnotit a samozřejmě také nahrávat nové viny online. Opět zde máme také velice povedené uživatelské prostředí, které plně odpovídá standartům BlackBerry 10, takže aplikace je velice rychlá a její používání pohodlné.

Snap2Chat-iconSnap2Chat (Snapchat)

Aplikace Snap2Chat pochází z dílny vývojáře s přezdívkou Nem0ry, o kterém jste si mohli přečíst například v souvislosti s Facebook Chat klientem Messenger. Do povědomí veřejnosti se však dostal především díky aplikace Snap2Chat, která je alternativním a hlavně plně nativním klientem pro práci se sociální sítí Snapchat. Osobně nemám s touto sociální sítí moc zkušeností a v našich končinách není ani tolik rozšířená, v zahraničí se však těší velké oblibě a podle ohlasů uživatelů tato aplikace funguje skvěle a dokonce lépe, než oficiální aplikace. Aplikace Snap2Chat se nově probojovala do BlackBerry World ve verzích Lite a Pro, takže pokud patříte mezi uživatele sociální sítě Snapchat, tak rozhodně tuto aplikace nesmíte přehlédnout.

Pichkari-iconPichkari (Flickr)

Málokdo by pod tajemným názvem Pichkari hledal tak povedeného Flickr klienta pro BlackBerry 10. Pomocí aplikace Pichkari můžete ve vašem telefonu pohodlně pracovat se službou Flickr, která funguje již nějaký čas pod hlavičkou Yahoo. Flickr je služba pro správu fotografií, která v loňském roce nabídla všem uživatelům neuvěřitelné 2 TB volného prostoru pro své fotografie zcela zdarma! I díky tomu se tato služba opět výrazně rozšířila a těší se tak velké oblibě. S aplikací Pichkari můžete jednoduše a pohodlně nejen prohlížet fotografie ve službě Flickr, ale především také uploadovat nové, vytvářet alba a podobně. Ale abyste zaplnili 2 TB prostoru fotografiemi z telefonu, tak to se budete muset hodně otáčet.

SuperTube-iconSuperTube (YouTube)

Oficiální aplikace YouTube od Googlu jakožto Android port sice na BlackBerry 10 funguje obstojně, alternativní YouTube klient s názvem SuperTube toho nabízí mnohem více. Kromě klasických funkcí jako je přehrávání videí, vyhledávání, čtení komentářů nebo hodnocení videí, totiž nabízí mnoho dalších zajímavých funkcí. Osobně například velmi oceňuji možnost zobrazení historie přehrávaných videí nebo funkci offline přehrávání, kdy si aplikace uloží do mezipaměti bez problémů i více než 10 klipů. Bohatá nastavení pak umožňují si do detailů upravit parametry přehrávání tak, aby bylo maximálně šetřeno vaše FUP nebo naopak kvalita byla co nejvyšší. U aplikace SuperTube zkrátka autor odvedl skvělou práci a je to další z alternativních klientů, který se opravdu povedl.

ReatItNow-iconReatItNow! (Pocket)

Je možné, že mnozí z vás znají službu Pocket. Díky této službě si můžete uložit zajímavé články a odkazy z internetu a následně si je postupně číst bez nutnosti připojení k internetu. Skvělé například při cestování v metru nebo v oblastech se špatným signálem. Aplikace ReadItNow! je nativní neoficiální klient pro službu Pocket, díky kterému můžete offline články synchronizovat i do svého BlackBerry. Funguje samozřejmě ukládání do mezipaměti, možnost přidávání nových článků a stejně tak jejich mazání, nastavení řazení článků nebo různé možnosti zobrazení. Díky integraci do nabídky Sdilet v rámci BlackBerry 10 pak můžete velice rychle, prakticky na dvě kliknutí, uložit přímo z prohlížeče nebo z jiných aplikací článek rovnou do ReadItNow!

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

5 Comments

  1. Výborný článok, hlavne o tom Snap2chat som nevedel a Android port nefunguje vôbec spoľahlivo, čo ma dosť hnevalo. Neviete niekto o klientovi ktorý by dokázal čo najlepšie nahradiť facebook massenger? Mimochodom palec hore že sa nemusím registrovať keď chcem niečo napísať. To sa v poslednej dobe len tak nevidí.

    1. Messenger for Facebook, zatím ale chybí podpora BB Hubu a nepochopitelně obrázků v chatu, ale jinak skvělá aplikace od autora Snap2chatu.

  2. Zdravim,

    ja resim tim ,ze mam pracovni BB Z10. Jenze bohuzel se nemuzu dostat do pracovnich mailu. IT si nemuze s tim poradit? Mam vratit vyrobek nebo mi pomuzete. Jinak mi to hlasi hlasku
    Unable to create your account at this time.

  3. Dobry den, takze depky z toho ze kdyz prejdu z Iphone na Z30 a nebudu tam mit instagram muzu pustit konecne z hlavy staci si stahnout pak z BBw IGRANN a mam to vyreseno chapu to dobre ? :) Facebook si taky stahnu na BBw zdarma ale co odesilani zprav z Facebooku? Messenger nefunguje takze jde jenom klasicky odesilat zpravy jenom pres Facebook jak tomu bylo nez prisel na scenu “Messenger” Dekuju za odpoved :) jedina vec co me brzdi od koupeni Z30 :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..