Novinky

Wall Street Journal: BlackBerry údajně plánuje vytvořit samostatnou společnost BBM Inc.

Podle  serveru Wall Street Journal se kanadská společnost BlackBerry rozhodne mnohem více využít potenciálu, který v sobě skrývá komunikační platforma BBM, neboli BlackBerry Messenger. Podle WSJ společnost BlackBerry údajně zvažuje, že pro BBM vytvoří samostatnou dceřinnou společnost s názvem BBM Inc., která bude mít za úkol tento komunikační nástroj nejen dále spravovat, ale především zlepšovat a rozšířovat.

Již několikrát jsme vás informovali, že BlackBerry se v současnosti zaměřilo na vývoj BBM pro operační systémy Android a iOS. Zda bude tento krok znamenat nárůst uživatelů BBM nebo naopak přechod BlackBerry uživatelů, které u BlackBerry drželo právě BBM, k ostatním platformám, to ukáže až čas. Je však jisté, že BlackBerry se snaží z BBM dostat co se dá. Přeci jen uživatelská základna více než 70 milionů aktivních uživatelů je velice perspektivní.

Otázník však panuje nad tím, jaký business model BlackBerry v případě BBM zvolí. V současnosti je totiž BBM zcela zdarma a to navíc využívá obrovské infrastruktury zabezpečených serverů BlackBerry po celém světě. Jedním z možných scénářů je širší využití připravované funkce BlackBerry Kanálů, kterou nyní můžete vyzkoušet s beta verzí BBM. Sponzorované příspěvky, návrhy kanálů jednotlivých inzerentů nebo přímo cílená reklama – to jsou pravděpodobně nejméně destruktivní způsoby, jak BBM zajímavě monetizovat. Naopak předplatné ať už měsíční nebo roční, jako má například WhatsApp, by pravděpodobně uživatele od BBM odpudilo.

BBM se totiž bude pouštět do rybníčku, kde již dnes plave mnoho dravých štik. Tou největší je v současnosti služba WhatsApp, kterou celosvětově používá již více než 300 milionů uživatelů! Velice rozšířené jsou také další služby jako je Viber, Skype, Google Talk nebo již trochu retro, ale přesto stále aktivní ICQ. BBM musí nabídnout něco navíc.

Na druhou stranu BBM skutečně nabízí něco navíc. Jednou z výhod je například unikátní ukazatel, zda byla zpráva odeslána, doručena, ale především přečtena. V první řadě je to ale bezpečnost. V současnosti je BBM jeden z nejbezpečnějších veřejných komunikačních kanálů, který nabízí špičkově zabezpečenou šifrovanou komunikaci. Pokud tuto vlastnost zachová také u klientů pro iOS a Android, může se jednat o zajímavou konkurenční výhodu. A to samozřejmě není všechno…

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..