Novinky

Vyjednávání společnosti Lenovo na odkup BlackBerry zablokovala kanadská vláda

Pondělí 4. listopadu bylo pro BlackBerry klíčové. Překvapením pro celou odbornou veřejnost totiž bylo to, že BlackBerry se nakonec nebude prodávat a místo toho se s nejvýznamnějšími investory dohodlo na emisi dluhopisů ve výši jedné miliardy amerických dolarů! Více informací najdete v našem předchozím článku, nicméně v souvislosti s vyjednáváním BlackBerry o svém budoucím směřování se objevily další zajímavé informace.

Jednou z nich je bezesporu to, že o koupi BlackBerry měla vážný zájem společnost Lenovo. O této variantě se již delší dobu spekulovalo, zatím se však na svět nedostaly žádné konkrétní informace. Až doteď. Zpravodajský server The Globe and Mail totiž údajně získal vyjádření kanadského státního úředníka, který byl s celou záležitostí obeznámený a který potvrdil dřívější spekulace nejen o tom, že Lenovo má o BlackBerry vážný zájem, ale také o postoji kanadské vlády k celé eventuální nabídce.

“Drželi jsme se jasného stanoviska, že Kanada je otevřená všem zahraničním investicím, včetně investicím z Číny. Ovšem ne na úkor ohrožení národní bezpečnosti.” řekl The Globe and Mail k této záležitosti kanadský státní úředník, který si přál zůstat v anonymitě.

Zabezpečená serverová řešení BlackBerry jsou využívána vládními organizacemi po celém světě včetně Kanady, Austrálie, USA a například i českých bezpečnostních složek. A právě to je hlavním důvodem, proč kanadská vláda zablokovala jednání čínské společnosti Lenovo o převzetí jedné z nejvýznamnější společnosti ve svém oboru. Z pochopitelných důvodů zkrátka nechtěla čínské vládě poskytnout přímý přístup k řešení, které je považováno za nejbezpečnější komunikační platformu na světě.

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

8 Comments

 1. Kanadská vláda byla v minulosti na druhou stranu kritizována za to, že má sice velké nároky na možné kupce BlackBerry, sama se ale přitom k pomoci společnosti v nesnázích příliš neměla. Jinak řečeno, chtěli by do všeho kecat, ale ruku k dílu nepřiloží :)

 2. Pro zajímavost zpráva z dnešního ranního souhrnu z finančních trhů Privátního bankovnictví KB:

  Analytici Société Générale včera zvýšili doporučení pro akcie výrobce telefonů Blackberry z „prodat“ na „držet“

  Věřím, že podobných zpráv bude přibývat :-)

 3. Zato prodat to FFH který by společnost naporcoval nadrobno a prodal každému kdo by měl zájem není ohrožení bezpečnosti ? :))))) Nebo Facebook který přímo žije ze špiclování uživatel …

  1. A vy víte jak se kanadská vláda stavěla k možnému prodeji společnosti Facebook? A Fairfax naopak ujišťoval veřejnost, že by společnost chtěl naopak vrátit k zisku a ne ji rozprodat. Fairfax v BlackBerry zcela evidentně věří a poslední zprávy jsou toho jasným důkazem.

 4. Fairfax veri v penize a pro zisk udela cokoliv … takze ujistovani je pekne ale co by bylo dal doopravdy az by byli majitele ?

  A kdyz kanadska vlada verejne vyhlasila ze to cinanum neproda proc neudelala stejne vyhlaseni o facebooku nebo google ? Prijde mi to jako populisticke gesto typu “nas blackbarry zlym cinanum nedame …” :)

  No dulezite je ze blackberry zustava :)

  1. Ano, Fairfaxu jde samozřejmě především o zisk, ale pokud nebudeme věřit představitelům významných společností, pak ovšem narážíme na zcela jiný problém. V tomto směru je tato diskuze naprosto zbytečná.

   Vyjádřím se ale k druhé části. Kanadská vláda přeci veřejně nic takového nevyhlásila. Četl jste článek? Nejedná se o žádnou oficiální informaci, konkrétně se v článku píše: “Zpravodajský server The Globe and Mail totiž údajně získal vyjádření kanadského státního úředníka…” Třeba bylo kanadské stanovisko směrem ke společnostem Google a Facebook stejné…a třeba taky ne.

   Hlavní roli v tomto ale hraje fakt, že řešení BlackBerry využívají vlády po celém světě a je považováno za nejbezpečnější komunikační platformu. BlackBerry má patentovaný vlastní šifrovací algoritmus, který je znám pod názvem kryptografie eliptických křivek (ECC). Tento zatím nebyl nikým dešifrován a právě pomocí tohoto šifrování jsou zabezpečeny všechny datové přenosy v síti BlackBerry (včetně sítě BES).

   Obavy kanadské vlády pramení z toho, že kdyby BlackBerry koupila čínská firma, dostala by se k samotnému know-how a mohl by z toho být vcelku velký problém. Už minimálně proto, že BlackBerry drží veřejný šifrovací klíč pro komunikaci skrze BBM (to samozřejmě neplatí pro BES) a BlackBerry jakožto soukromá společnost tento klíč nesdílí naprosto s nikým – dokonce ani s vládními agenturami. Pro připomenutí mohu zmínit loňské (nebo předloňské, teď si nejsem jistý) nepokoje v UK, kdy britská vláda a tajná služba žádala po BB vydání klíče pro rozšifrování komunikace výtržníků a BB jednoduše žádost zamítlo. Stejný problém nastal na blízkém východě, v Indii apod.

   Se závěrem však souhlasím… BlackBerry snad chytí druhý dech :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..