Články & Recenze

Video: 30min podrobný pohled na nový OS BlackBerry 10.2 a novinky, které přináší

Je to několik dnů, kdy jsme vás na BBCzech informovali o nové uniklé verzi operačního systému BlackBerry 10 a to sice verze 10.2. Tato verze přináší opravdu velké množství novinek a popsat je všechny v jednom článku by bylo opravdu náročné. Proto jsme se rozhodli, že vám novinky raději ukážeme názorně a natočili jsme pro vás 30min video, na kterém si většinu z nich přímo ukážeme a ty, na které se z nějakého důvodu nedostalo, si popíšeme v samotném článku.

Pokud budeme brát v úvahu technologickou úroveň a uživatelskou přívětivost nových operačních systémů, BlackBerry 10 je v tomto ohledu naprostá špička. Vzpomeňme na iOS v jeho začátcích, Windows Phone použitelný až po zhruba dvou letech na trhu nebo dokonce Android, který ve svých začátcích také  nebyl zdaleka tím, čím je dnes. I přesto je ještě na OS BlackBerry 10 co vylepšovat a je velice příjemné vidět, že BlackBerry do toho lidově řečeno “šlape co to dá” a vylepšuje svůj operační systém v každém updatu.

Novinek, které přichází v novém updatu BlackBerry 10.2 je opravdu spousta a do videa se nám všechny bohužel nevešly. Snažili jsme se jich zahrnout do videa co nejvíce, ale i tak se objevují stále nové a nové. Hned na začátku však bude nejlepší, když shlédnete samotné video. Tak jdeme na to…

A na které novinky se ve videu nedostalo? Například tyto:

 • nová funkce bezdrátového sdílení obrazu pomocí technologie Miracast
 • podpora USB OTG v novém API BlackBerry 10.2 (vývojáři mají možnost programovat aplikace, které budou pracovat například s flash disky připojenými přes micro USB konektor)
 • u modelu Q10 je dostupná tzv. rychlá volba, tedy vytáčení kontaktů přidržením písmena na klávesnici přímo z domovské obrazovky
 • v seznamu kontaktů si stažením seznamu dolů můžete zobrazit počet kontaktů v adresáři
 • bohatší možnosti notifikací, například samostatné notifikace pro skupina BBM
 • funkce prioritního volání, která vám umožní jediným kliknutím odeslat jednu ze čtyř uživatelsky nastavitelných SMS zpráv při odmítnutí hovoru (najdete v Telefon – Nastavení)
 • samostatná ikonka pro otevření BlackBerry Hub
 • nové výukové programy pro demonstraci ovládání apod.
 • možnost přenosu dat skrze službu BlackBerry Protect z předchozího BlackBerry do nového
 • vylepšená galerie obrázků s propracovaným řazením obrázků podle data
 • nové filtry a možnosti v nativním editoru obrázků
 • drobná vylepšení hudebního přehrávače (bohužel ekvalizér stále chybí)
 • novinky ve fotoaparátu – možnost zobrazení mřížky nebo rychlý náhled poslední fotografie s možností sdílení nebo smazání fotografie (v prostřední fotoaparátu jednoduše chyťte náhled poslední fotografie a “vytáhněte”)
 • nové možnosti při vytváření NFC tagů – do tagu můžete zapsat geolokaci, WiFi, Bluetooth informaci, událost atd.
 • v internetovém prohlížeči se nyní automaticky skrývá lišta s adresním řádkem, zmizela funkce nastavení velikosti textu

Tak to jsou zatím novinky, které jsme v novém operačním systému BlackBerry 10.2 objevili. Jak vidíte, opravdu toho není málo a myslím si, že se toho objeví ještě mnohem více. Líbí se vám novinky v novém OS? Pak vám nic nebrání si nový OS vyzkoušet. Přečtěte si článek Uniklý OS 10.2.0.1047 pro BlackBerry Z10, BlackBerry Q10 a BlackBerry Q5 a postupujte podle návodu. Podle zkušeností drtivé většiny uživatelů je tento uniklý OS opravdu povedený a neměli byste mít strach, že by měl být váš primární telefon nějakým způsobem omezený.

Podělte se s námi v diskuzi pod článkem jaká vylepšení byste ještě rádi viděli v nové verzi OS BlackBerry 10.2?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

31 Comments

 1. Dobrý den. Odešel mi telefon s OS Android. Tato platforma mne neoslovila a velmi přemýšlím i přes vysokou cenu o Q10. Mé sympatie má i proto, že jsem zvyklý používat stařičkého plama T650 s HW klávesnicí. Stěžejí je pro mne synchronizace s klientem Microsoft Outlook 2010, kterého mám na notebooku (a nebo existuje jiná desktopová aplikace, do které bych pohodlně na PC zadával nové kontakty, schůzky apod., a která by s Q10 uměla synchronizovat?). Četl jsem, že Q10 by toto měla zvládat, ale nejsem si jist, proto prosím o odpověď, zda-li je toto opravdu 100% vyřešeno. Účet mám u google a nevím, zda-li budu muset přejít k vůli kvůli synchronizaci telefonu s Outlookem 2010 k outlook.com. A nebo existuje software, který po nainstalování do PC zajistí automatickou synchronizaci mezi MSO 2010 a google účtem? Rád bych synchronizoval i poznámky, ty ale zase na google nejsou…
  Zkušebně jsem si založil účet na outlook.com. a testuji ho, ale například nově založený kontakt na http://www.outlook.com se nepřenese do MSO 2010.
  Dále by mne zajímalo, zda-li zvládá Q10 hlasové příkazy. Tím mám na mysli například nadiktování obsahu SMS zprávy. Viděl jsem to u kamaráda na jiném přístroji a bylo to velmi praktické.
  Děkuji moc.
  S pozdravem Marek Majnuš..

  1. V programu na synchronizaci s PC BlackBerry Link je možnost zatrhnou synchronizaci s MS Outlookem, konkrétně Kontakty a Kalendáře. Osobně jsem to zkoušel a fungovalo to dobře. Mám však Outlook 2013 synchronizovaný s účtem na Outlook.com, takže nedovedu říct, jak a jestli to funguje s Outlookem 2010.
   Jinak do nedávna jsem na PC používal Outlook 2010 a když jsem zadal nový kontakt na outlook.com, tak se během chvíle synchronizoval s Outlookem 2010, takže nevím kde je v tvém případě problém. Jediné co se nesynchronizovalo byly Úkoly vytvořené na outlook.com….

   1. Trochu mě zaskočila tvá odpověď ohledně synchronizace s Outlookem. Předpokládal jsem, že se synchronizuje vše, jako u starších BB, Tedy včetně poznámek a úkolů. Dají se synchronizovat také? Díky M

    1. Jak říkám, nevím jak funguje Outlook 2010 v kombinaci s BB Link. S těma úkolama jsem to myslel tak, že se nesynchronizovaly mezi Outlookem 2010 a Outlookem.com…..
     Já osobně používám účet na Outlook.com, který se mi na notebooku synchronizuje s Outlookem 2013(nebo jinak také 365) a samozřejmě jej mám nastavený i na svém BB Z10. Synchronizace mailů, kalendářů, kontaktů a úkolů funguje skvěle, mohu jen doporučit.

  2. Ahoj, synchronizace bez problémů, vůbec se toho neboj (kontakty, kalendáře, email), a synchronizuj přes síť (BIS, Internet). BB link je dobrý pro někoho, kdo nechce sdílet kontakty s veřejným prostorem, i když je to dnes dostatečně bezpečné a standardní… Připojování k PC nebudeš vůbec potřebovat (spárováním PC a BB přes BB link budeš mít přístup k muzice, foto, souborů atd…). Jednoduché, fungující a pěkné.

 2. Dobrý den, stále postrádám možnost nastavení automatického zapnutí/vypnutí přístroje. Přehlédl jsem ji snad?
  Funkci “prioritního volání” též nemohu nalézt.
  Děkuji za případnou radu.
  H.

  1. Automatické vypnutí/zapnutí není přítomno a předpokládám, že se ani neobjeví. Vychází to z podstaty samotného OS, který nepočítá s uspáním podobným tomu, které známe ze staršího OS BlackBerry. Funkci prioritního volání najdete v nastavení aplikace Telefon (nastavení otevřete gestem z horního rámečku)

   1. Tak to nefunguje :-( Musel jsem jít do kontaktů a nastavení. Tam jsem nastavil jméno pod písmeno a stejně když zmáčknu písmeno tak se objeví jen v hledání písmeno co jsem zmáčkl :-( Snad to je jen tím, že je to zatím leak a bude ve finále vše opravené?

 3. co se mě týká, považuju BB Q10 za nejlepší současný telefon, nový OS z mého úhlu pohledu spíše vylaďuje některé dílčí vlastnosti, nový OS si spíše nainstaluju, až bude k dispozici oficiální verze, ale mám několik věcí, které bych rád zmínil do diskuse:
  – u webbrowseru se nezalamují řádky, takže když si to zvětším, není čtení komfortní – naštěstí to řeší funkce “čtečka”, která si natáhne text článku a ta umožňuje změnu velikosti fontu
  – sice BB Q10 umožňuje běh aplikací vytvořených pro Android, ale je mi záhadou, proč některé běží a jiné padají, při instalaci *bar souborů přes DDBK program se v telefonu vytvoří celý hrozen adresářů, kam se duplikují soubory, fotky, videa, takže to zabírá docela dost prostoru, ale 16GB + karta je dost komfortní, aby to nedělalo problémy
  – SW BB Link, to je z nouze ctnost, sice funguje, ale nevím, proč je brán důraz na synchronizaci médií a méně na podporu komunikace; velmi bych ocenil možnost editovat kontakty nebo vidět + pracovat s ostatními zprávami (sms, whatsapp apod)
  – přijde mi tragédie, že starší verze telefonů mají plnohodnotný BB Bridge, zatímco vlajková loď BB Q10 umí přes Playbook jen sdílet soubory nebo umožnit přístup na internet, sice si kvůli tomu nebudu kupovat Ipad, ale dost mě to vytáčí :o)

  1. – co se týče Android apps, tak dost často některé aplikace využívají specifické API od Googlu a jelikož to jsou všechno věci zakryté licencí, v open source Androidu (ten co je v BB nebo čínských tabletech) tyto funkce nejsou a aplikace tedy nepojedou. Jen detail ohledně těch duplicit – nejsou to duplikované záznamy, jsou to pouze symbolické odkazy v paměti. Samotný soubor je ale v telefonu vždy pouze jednou, tedy není třeba bát se o paměť :)

   – možnost práce s kontakty apod v BB Link by byla skvělá, to je pravda.

   – Bridge asi zatím není prioritou. Uvidíme, jestli se BB pochlapí a udělá i pro BB10 lepší, ale osobně tomu už moc nevěřím, protože PlayBook už doznívá.

 4. Co jsem jestě tak postřehl v 10.2 a myslím že to tu nebylo ani prezentováné, tak to že v přehrávači když podržíte déle prst na jakékoliv skladbě, interpretovi nebo albu a vyjede lišta s ikonama tak je tam nová možnost přehrát jako další a přehrát poslední. Tak se dají pěkně vytvořit playlisty které po uzavření přehrávače se nikam neukládají. Maličkost ale potěší především, když se člověku nechce furt listovat..:)

 5. Dobrý den,

  Měl bych dotaz k bodu “sdílení obsahu”: Po stisknutí tlačítka Sdílet, se mi zobrazí seznam všech možných metod jako BBM, e-mail, box, facebook, bluetooth, NFC, Remember i WhatsApp, ale NE “Wi-Fi Direct”.

  Kde dělám chybu? (Z10, 10.2.0.1047, WiFi on).

  1. Přímo samotnou složku sdílet nelze, ale jelikož Správce Souborů v BlackBerry 10 podporuje archivy, tak není nic snazšího, než celou složku hodit do .zip archivu a sdílet takto :)

 6. Cituji video: “Blackberry mapy jsou méně podrobné, než Google mapy.”

  U mně na Z10 BB mapy jsou nejen méně podrobné, ale dokonce prázdné – není tam ČR. Na Q10 Česko máte?

 7. Zdravím,
  všiml jsem si, že máš v telefonu stáhnutou aplikaci IDOS. Funguje ti? Mně ne. Tak jestli je to jedna z těch app která prostě bohužel nefunguje nebo jestli je na to nějakej fígl. Některé jiné Android aplikace mi běží v pohodě.
  Dík,
  Jakub

 8. Omlouvám se beru zpět.. měl jsem to dlouho v hlavě, ale až teď jsem zkontroloval BB world, jestli už se tam IDOS app objevila. A mezitim mi vůbec nedošlo, že od Androidu se ta app jmenuje úplně jinak.

 9. ___u modelu Q10 je dostupná tzv. rychlá volba, tedy vytáčení kontaktů přidržením písmena na klávesnici přímo z domovské obrazovky___

  mam update, ale rychla volba funguje stale iba z PHONE APP.

  funguje to u niekoho z HOME SCREEN???

  M.

   1. 2honzavr
    tak to vyzera, ze to nikdy nebude fungovat…asi by museli vypustit specialny update pre telefony s hw klavesnicou…

    skoda takisto funkcie auto ON/OFF, chybajucej moznosti modifikovat/tvorit notifikacne rezimy atd atd

    snad vyjde coskoro nejaky dalsi update

 10. zaujima ma moznost preve rychlej volby.
  Po odblokovani obrazovky viem bez akeho kolvek kliknutia na displej vyvolat hovor? Teda len dlhym podrzanim prislusneho tlacitka. Zaujima ma to koli rychlosti aj koli nudzovemu volaniu v pripade rozbitia displeja.
  V tomto videu musel vzdy byt v rezime klavesnice:
  http://www.youtube.com/watch?v=h0uu4vjL1Ik

  Dakujem

 11. Ty zpravy ze zamykaci obrazovky otevirat jdou. Ale mozna je to az po dalsi aktualizaci, mam Blackberry teprve tyden a prisel jsem na to nahodou :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..