BlackBerry 10, Články & Recenze

Konec spekulacím: BlackBerry 10 nepotřebuje speciální tarify BIS/BES, co to znamená pro uživatele?

Velice ožehavým tématem týkajícím se nových zařízení s OS BlackBerry 10 je datový tarif, který bude možné s BlackBerry 10 používat. Zařízení BlackBerry měla vždy specifické nároky na internetové připojení a pokud jste chtěli využívat všech funkcí, tak jste si museli u operátora aktivovat speciální datový tarif. U BlackBerry 10 je však situace zcela jiná a my si v dnešním článku shrneme všechny informace týkající se tohoto tématu.

Tarify BlackBerry Internet Service (BIS) a BlackBerry Enterprise Server (BES) byly vždy velice kontroverzním tématem pokud se hovořilo o BlackBerry jako takovém. Jedni považují služby BIS/BES za nejsilnější stránku celého BlackBerry, jiní je naopak zcela zavrhují. A aby toho nebylo málo, naše “velká trojka” vnesla do celého systému BIS/BES takový zmatek, že jen málokdo skutečně ví, jak celé toto řešení vlastně funguje.

BlackBerry-10-BIS-icon

O tom jak celé řešení BIS/BES funguje jste se již na BBCzech mohli dočíst dříve. Česká republika je totiž specifický trh a zatímco v drtivé většině ostatních zemí po celém světě si zkrátka aktivujete tarif pro BlackBerry a nemusíte nic řešit, v ČR naši operátoři striktně rozlišují přes jaký přístupový bod neboli APN se na internet připojujete. Následně vzniká pozoruhodná situace, kdy můžete bez problému surfovat po internetu, pracovat s emaily, chatovat na BBM nebo pomocí jiných aplikací a podobně v rámci tarifu BIS/BES (APN je v tomto případě “blackberry.net”), zatímco náročnější datové přenosy (YouTube, internetová rádia a podobně) jsou hnána skrze klasický internet do mobilu (APN “internet”) a jsou většinou placené od kB.

Z10_black_ENG_Gen_FrontAngle Z10_black_ENG_Gen_SideAngleLeft Z10_black_Back

BlackBerry Z10

V zahraničí je zcela standardní, že v rámci tarifu BIS/BES máte také k dispozici x MB nebo GB dat na datování přes APN “internet”. Jediný Vodafone u nás nabízí datový tarif pro BlackBerry, kde kromě dat v rámci BIS/BES můžete využít také další data přes APN “internet”.  U operátorů T-Mobile a O2 si musíte bohužel aktivovat ke klasickému BIS/BES navíc ještě internet do mobilu, který toto APN pokrývá.

Q10_Black_Front Q10_Black_LeftAngle Q10_Black_Back

BlackBerry Q10

Nicméně výše uvedené platí pro starší zařízení BlackBerry s operačním systémem BlackBerry 7.1 a nižším. U nových modelů BlackBerry 10 je již situace zcela jiná a podstatně jednodušší, i když i zde si naši operátoři nechali pár “extra překvapení”. Pojďme si tedy jasně a podrobně shrnout jak na tom bude BlackBerry 10 s nutností datového tarifu.

Potřebuje BlackBerry 10 k fungování nějaký speciální datový tarif? Jakousi obdobu BIS nebo BES?

Jedním slovem – NE. BlackBerry 10 již nebude ke svému fungování vyžadovat žádný speciální datový tarif, oplétačky kolem BIS a BES jsou u konce. BlackBerry 10 vám bude fungovat s jakýmkoli datovým tarifem vašeho operátora – klidně se základním internetem do mobilu za 150,- Kč měsíčně.

bis-diagram

Schéma BlackBerry Internet Service využívané BlackBerry s OS 7.1 a nižším

Nemusíte se bát, že by vám následně něco nefungovalo, přístupné budou všechny funkce a služby včetně emailového klienta, BlackBerry Messengeru nebo služby BlackBerry Protect. Tato skutečnost s sebou nese samozřejmě jak výhody tak nevýhody. Jednou z výhod je, že vám budou fungovat skutečně všechny datové přenosy jako jsou internetový prohlížeč, streamovaná média, YouTube a další. Zcela jasnou nevýhodou pak zůstává fakt, že ztratíte “neomezený” datový tarif.

V rámci BIS/BES jste totiž u našich operátorů O2 a T-Mobile získali neomezený internet a mohli jste přenášet data tzv. do aleluja. U BlackBerry 10 však již standardně nebudou tarify BIS/BES fungovat a tudíž se budete muset spokojit s klasickým datovým tarifem včetně FUP. Měsíčně si tak budete muset hlídat spotřebu dat stejně jako uživatelé ostatních platforem na trhu.

Aby toho však nebylo málo, operátoři v ČR dostali od BlackBerry na výběr zda chtějí používat BlackBerry 10 skrze svoje APN “internet” nebo skrze BlackBerry APN “blackberry.net”. Vodafone a T-Mobile si zvolili standardní funkčnost přes APN “internet” zatímco O2 si zvolilo APN “blackberry.net”. Co to přesně bude znamenat v praxi zatím není zcela jasné. Operátoři Vodafone a T-Mobile budou zkrátka fungovat tak jak jsme si popsali v odstavcích výše – BlackBerry 10 bude fungovat s jakýmkoli datovým balíčkem od těchto operátorů. V případě O2 však ještě budeme muset počkat, protože je možné, že O2 se bude držet současných tarifů BIS a nadále tak nabídne neomezený internet (samozřejmě bez YouTube apod.) v rámci tarifu BIS i pro zařízení BlackBerry 10.

Nicméně závěr je takový, že ať to dopadne jakkoliv, BlackBerry 10 nepotřebuje k fungování žádný speciální datový tarif.

Bude mi BlackBerry 10 fungovat bez datového tarifu pouze na Wi-Fi?

Pokud jste si pozorně přečetli odstavce výše, tak již jistě tušíte odpověď. BlackBerry 10 dokáže plně fungovat také pouze na Wi-Fi bez nutnosti mít aktivní jakýkoli datový tarif. Veškeré funkce budou dostupné i v případě, že budete k internetu připojení pouze přes Wi-Fi síť.

Zůstane zachována bezpečnost a šifrovaný datový přenos?

S tarify BIS/BES bylo vždy úzce spjato vysoké zabezpečení. Veškerý datový provoz v síti BlackBerry je velmi silně šifrován pomocí AES (256-bit) nebo 3DES (112-bit) šifrování a tak bylo prakticky nemožné zachytit jakýkoliv datový tok a dostat se k jeho obsahu. I z tohoto důvodu bylo vždy BlackBerry jasnou volbou pro velké korporace nebo státní instituce, zkrátka všude tam, kde je potřeba skutečně perfektní zabezpečení.

BlackBerry 10 se tohoto trendu bude držet také, i když jisté změny se konají. V první řadě je nutno říct, že BlackBerry 10 bude možné provozovat dvěma různými způsoby:

 • BlackBerry Standard – fakticky se jedná o klasický internet v mobilu, který jsme si popsali v první části tohoto článku. Toto označení je pouze pro interní účely, pro klasické uživatele zkrátka platí, že BlackBerry funguje s jakýmkoli datovým tarifem
 • BlackBerry Advanced – toto je informace, která bude zajímat především firemní sféru. BlackBerry Advanced je totiž služba určená především pro korporátní zákazníky, neboť se u ní předpokládá napojení na firemní BES10. Více detailů níže.

bes10_components

A teď už k samotné bezpečnosti. Fakt, jestli bude datová komunikace šifrovaná (pomocí AES 256-bit), záleží pouze na tom, zda bude BlackBerry připojeno na BES10. Do BES10 se BlackBerry může připojit jak se standardním internetem do mobilu, případně Wi-Fi, tak i přes službu BlackBerry Advanced. Jediný rozdíl je v tom, že s klasickým tarifem bude pro zařízení dostupný nižší počet IT politik (obdoba dnešního BESx) zatímco s BlackBerry Advanced budou mít firmy dostupné všechny IT politiky.

Z výše uvedeného je tedy vidět, že BlackBerry 10 samozřejmě také myslí na bezpečnost, nicméně už na to nebudou doplácet „obyčejní“ uživatelé. Ti si budou moci aktivovat klasický internet do mobilu a bez problému fungovat, zatímco firemní zákazníci využijí šifrovanou komunikaci v rámci svého BES10. Více informací o BES 10 a firemním řešení včetně BYOD naleznete v našem článku Nejnovější BlackBerry Enterprise Service 10 (BES10) oficiálně uvolněn! Umožňuje spravovat BlackBerry 10, Android a iOS zařízení

BES10-picture

Výjimku v tomto případě tvoří BlackBerry Messenger, který již ze své podstaty přenáší data šifrovaně s použitím plovoucího šifrovacího klíče. BBM zkrátka poběží šifrovaně nezávisle na tom zda máte BlackBerry Standard nebo Advanced. Týká se to tedy alespoň zpráv, hovory skrze BBM samozřejmě šifrované nebudou.

Budou mi nadále fungovat emaily s doručováním pomocí technologie Push?

Ruku v ruce s tarify BIS/BES vždy šla také technologie Push. Bohužel jak již jistě tušíte, jelikož BlackBerry 10 nebude využívat služeb BIS/BES, s největší pravděpodobností s tím končí také technologie Push pro běžné uživatele. Co to znamená v praxi? Pakliže využíváte emailové řešení Microsoft Exchange, Lotus Domino, Kerio a podobně, tak se pro vás fakticky nic nezmění. BlackBerry 10 plně podporuje synchronizační protokol ActiveSync, který již má v sobě technologii Push obsaženou. To samé platí pokud používáte emailový účet od Gmailu, Hotmailu a tak dále, neboť i zde je ActiveSync již zakomponovaný do samotné služby (ovšem pozor, Google oznámil, že na konci července deaktivuje ActiveSync u své služby Gmail!).

Pokud však používáte email IMAP nebo POP na nějaké vlastní doméně či na službách jako je Seznam a podobně, v tomto případě už nebude požitek z emailů takový jaký byl doposud. Emaily se už totiž nebudou stahovat okamžitě při doručení, telefon se bude muset dotazovat v určitých časových intervalech samotného serveru. Technologie Push je tak závislá čistě na poskytovateli emailu a již to za vás nebude dělat BIS nebo BES. To bude mít samozřejmě dopad nejen na rychlost doručení emailu (bude záviset na zvoleném intervalu kontroly), ale také na spotřebě energie. Tímto se bohužel emailový klient stává znatelně horším oproti předchozím modelům BlackBerry, i když proti ostatním platformám je stále o několik levelů výše (celková práce s emaily, práce s přílohami apod).

Bude fungovat tarif BlackBerry Roaming také pro BlackBerry 10?

Jednou z velice kladně hodnocených vlastností zařízení BlackBerry je jejich snadná použitelnost v zahraničí. Díky vysoké komprimaci dat a dobrým roamingovým BlackBerry tarifům si mnoho uživatelů oblíbilo používání BlackBerry při cestování po celém světě. Bohužel však i tato vlastnost je úzce spjata s tarifem BIS/BES a pro běžné uživatele tak tato výhoda končí. Budou si muset vystačit s běžnými roamingovými tarify, v případě T-Mobilu je to například Travel&Surf a podobně.

BlackBerry-roaming

Jedinou nadějí v tomto případě je, že budete napojeni na BES10. V takovém případě totiž data budou nejen šifrovaná, ale možná bude zachována i komprimace dat a operátoři nabídnou výhodnější roamingové balíčky. Nicméně toto je ještě velmi nejasné a ve fázi spekulací, neboť operátoři zařadí BlackBerry 10 do své nabídky až na přelomu března a dubna a přesné podmínky se mohou ještě změnit. Konkrétně služba BlackBerry Advanced bude dostupná na začátku dubna a od toho se budou odvíjet další detaily.

Závěr

Jak si můžete výše všimnout, zrušení “závislosti” na tarifu BIS s sebou nepřinese pouze výhody a rádoby-svobodu. Bohužel se mnoho uživatelů bude muset rozloučit s mnoha funkcemi, na které byli po celou dobu používání zvyklí. Za nejsmutnější považuji fakt, že většina uživatelů, kteří brojí proti tarifům BIS/BES ve skutečnost tyto služby nikdy pořádně nevyzkoušela nebo si ani neuvědomovala, jak jsou pro ně některé funkce samozřejmé.

Co si myslíte vy? Je zrušení závislosti na BIS dobrým nebo špatným krokem? Budou vám některé funkce chybět nebo jejich absenci zcela vyrovná nový operační systém BlackBerry 10? Je samozřejmě možné, že se některé detaily ještě změní a v takovém případě vás budeme o všem informovat přímo na BlackBerryCzech. Své případné dotazy můžete samozřejmě pokládat v diskuzi pod článkem.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

88 Comments

 1. Tak to je škoda. BIS/BES jsem aktivně využíval a vzhledem k objemu emailu co mi chodí to nebude teď tak lehké najít tarif za 200,- s neomezenými daty :-( Myslím, že všichni co maji firemní poštu na BB tímto jen budou tratní

  Víte zdali operátoři zachovají tarify BIS/BES pro starší modely BB?

 2. Jsem ted uplne rozstreleny…proc bych mel prejit se svym OS6 s BIS k BB10?Dosud jsem si sdilel data z telefonu I do PB a neslo o tethering,bylo to v jednom tarifu,ja ted snad jen neco spatne chapu…takze kdyz si poridim BB10, tak Playbook si pripojim uz jen k wifi?A musim u T-mobilu zrusit neomezeny BIS za 300 a platit od ted za data? A proc si potom neprejit s obycejnymi daty na nejaky Android se vsemi apkami (datove schranky,bankovni aplikace…)A cele BB neposlat do kopru?…Ja jsem nestastny,vysvetlete mi to nekdo!Kdyz prejdu na BB10, ztratilo pro me BB vyznam a jsem jen fanda znacky a zavidim ostatnim OS aplikace? Musim zustat u Torcha,abych mel zachovane data za 300KC a sdilene je se svym PB?Jsem zoufaly…k cemu mi je BB10?Reknete mi to nekdo nejak jednoduse,prosim.Dekuji.

 3. … Blackberry bez BIS/BES vyzera ze bude len drahsia a horsia kopia lacneho androidu.
  Vsak Blackberry malo jedinu svoju vyhodu v tom BIS/BES, push emailoch a mezdinarodnymi tarifmy a kompresiou dat.
  Bez toho to vyzera ako dalsia hracka pre teenegerov na facebook, hry a hudbu.
  nevyzera to dobre pani :(
  vagant tazko sa dopatrat presnej informacie ale co som patral po informaciach a cital vsetko mozne, tak to vyzera asi tak nejako ako si napisal ty.

 4. Konec krásné éry…
  Narazil jsem na první BlackBerry, někdy v roce 2006. Skoro nikdo to neznal, na všechno jsem musel přijít sám. Nebylo to pro masu. Bylo to bezpečné, bylo to nenápadné. Těšil jsem se na každý nový FW, na každý nový model. Ve smlouvě mám BIS a BB modem za pár korun… K čemu to budu mít?
  To je konec. Z principu chci nejlepší model značky, tedy Q10. Ale proč? Už u 9900 beru dotykový displej, jako obtíž. A co udělají? Zruší podstatu BlackBerry – BIS, resp. push mail? Aby ovečky neměly zmatek v přístupových bodech??? Myslel jsem, že pro iDioty jsou iPloviny. BlackBerry bylo pro ty, kteří vědí. A ovládat hlazením displeje i model s fyzickou klávesnicí? To je kvůli snaze o zájem na straně náctiletých? Kdo chce být “cool” může sáhnout po BlackBerry Porsche Design. Ale toto? Nástroj měnit na hračku? Zabít legendu? S RIMem zemřela podstata BlackBerry. Být jiný, efektivní a originální, jednoduchý a hlavně funkční.

  Jediná možná reakce je:

  Prodám
  1x Bold 9900 Black + 32GB
  1x Bold 9900 White + 32GB
  2x Originál nabíjecí kolébka
  2x Originál Bluetooth Headset HS-500
  3x Originál baterie
  2x Originál nabíječka baterií
  1x PlayBook 16GB
  1x PlayBook 64GB
  8x Originál kožené pouzdro
  4x Originální rychlo-nabíječka

  A v případě zájmu, mohu zajistit ještě pět kusů 9900 a příslušenství. Nakoupil jsem celé rodině. Sleva při odběru všeho. Zdarma přidám stylové hrnky, přívěsky a propisky. Vše v záruce.

  1. Dobrý den,

   pokud byla nabídka myšlena vážně, měl bych zájem o ten Playbook 16 GB, jestli ještě není prodaný. Jsem z Prahy, odběr kdykoli po dohodě.

   Dejte prosím vědět. Děkuji

   Daniel Strnad

 5. Telefon bez BIS/BES? Dělají si v Kanadě srandu? … Ono pokud by to zde nebyl specifický trh, tak jak nám tvrdi Trojice, tak by to asi nevadilo, ale se směšným FUP, který nabízí bych vydržel v kombinaci BB a PB asi tak tři dny (to jsem ještě optimista). Holt mě BB10 v telefonech mine a to do doby, než Trojici napadne BIS zrušit.

 6. No ja jsem skoro nespal! Take jsem si na BB prisel sam,nadchl se,”vnutil” ho vsem doma I kamaradum,nakoupili jsme PB a uzivali si data s BIS…a ted je konec?Jsme nuceni si nechat sve obopuchane Torchy,Boldy a Curve az se rozpadnou,protoze prechodem na BB10 se stava ten telefon podstatne nevyuzitelnejsi,nez kdejaky Galaxy S2? Dodnes mi vadilo,ze muj BB neumi USB host,neumi bankovni aplikaci zadne z bank,neuma levne reseni offline navigace…coz umi kazdy obyc Samsung s Androidem…a ted se stane,ze novy BB10 to dal nebude umet taky a navic prijde o ta data?
  Ja to asi stale (doufam) spatne chapu…proc by si (krom firemni klientely) BB10 nekdo kupoval? A kdyz zustanem u starych pristroju,BIS nam zustava?

  Chlapci a devcata,ja myslel,ze mam platformu snu,a ted se mi zhroutil svet a jsem nucen se zaradit do stada…

 7. Nemám slov. To řešení nechápu. Data a tarif to byl můj hlavní důvod mít BB. Dnes tímto článkem ten důvod padnul…

 8. Zdravím všechny, nářky chápu, též mě nepotěšilo a za dané peníze považuju nový model za zbytečně drahý (i když ovládání QNX na Playbooku, podobně jako na Nokii N9 bez dalších tlačítek se mi velmi zamlouvá (když už není tlačítko na příjem/ukončení hovoru, které považuju u telefonu za velmi důležité – nyní nahrazuju handsfree), leč především je to business velké firmy a několik malých zákazníků z ČR a SR na ně vliv nemá. RIM/Blackberry stejně jako ostatní, potřebuje prodávat nové modely – jelikož podstatou kapitalismu není využívat dlouhodobě “staré” dobré věci – neustálá inovace je prý rozvojem…:-)

 9. RIM zkončilo, ať žije RIM a s ním BIS/BES.
  Nové Blackberry se už odsoudilo k zániku.
  Nejlepší na těch ostružinách bylo právě BIS/BES.
  Proč nenechali varianty k výběru platforem pro BIS/BES a pro datové připojení? Ať si klidně nové ,,vlajkové lodě,, strčí do… pokud k nim nedodají software (OS) s nutnostní podporou BIS/BES. Jsem člověk, který si NEHLÍDÁ kolik toho prokecal přes BBM, odepisoval mailum, postahoval a podobně, tarif ni na to stačil. S přechodem na BB10 bych musela platit mnohonásobně více. Nezbývá mi teda nic jiného než se držet Torchíka zuby nehty a zároveň tarifu s BIS/BES.
  Tešila jsem se na BB Z10, ale tohle mě naprosto zklamalo.

  Pokud se někde plánuje hromadný protest na Blackberry o zachování BIS/BES přípojení s radostí se přidám.

 10. Pálení vlajky je asi trestné… Tak bych navrhoval demonstrativně pálit javorový list! Za každou věc, s logem BlackBerry, jeden.
  Ani já jsem nespal. Přežili jsme výměňu kuličky za moderní trackpad… Přežili jsme změnu displeje na dotykový. Přežili jsme slabší baterie. Ale všechno s to bylo s láskou a s BIS.
  Jsem plný smutku a vzteku. Tento článek nikdy neměl být pravdou. Na konci mělo stát: “Jedná se o Kanadský žertík.”

 11. Asi jsem jedinej, kterýmu by nová politika BB vyhovovala, ale už je pozdě. Po 3 letech jsem chtěl obměnit WM 6,5 telefon s hw klávesnicí, ale jelikož používám firemní simku, zkoušel jsem na vedení, zda-li by nešlo přejít z netu v mobilu na BIS. Nešlo, tak jsem si v lednu koupil Lumii 820 a učím se s dotykem.

 12. Zajimavé věci.
  Nebylo by špatný kdyby Vojta věnoval čas samostatnému článku jak je to s řešením pro malinké firmy. Dříve to byl Small bussines server s vestavěným Exchangem a k tomu nabízelo RIM zdarma doinstalování BES Express.
  Nyní SBS padlo a je místo něj Windows Server 2012 Essentials. K tomu se dokoupí zvlášť Exchange (za draho) a nebo se využije předplacené služby Office 365.
  A já se nyní ptám, zda nabídne RIM zdarma doinstalovaní tzv. “BES10 Express”.
  Kromě emailů jsem využíval hlavně možnost přístupu k souborům jak na serveru tak i přímo do klientských stanic.
  Před pár lety napsal Vojta samostatný článek instalace BES Express krok za krokem. Neskutečně mi pomohl, dodatečně za něj děkuji.

 13. Tak to je konec. Levná data u O2 – BIS – jsou v řiti. Vrcholem bude, až operátoři ani u stávající verze BIS neumožní a zruší ho. Jsem si jistej, že pokud bude 02 provozovat přístupový bod “blackberry.net” tak to bude za “patřičných” podmínek. Jedno je jistý, nikdy si BB10 nepořídím a je jen otázkou času, až se mi rozpadne BOLD 9900, skončím s BB jako platformou. Bylo to krásný, ale pro mě to znamená KONEC.

 14. Nebrečte tady jak malý kluci… To je fakt utrpení to číst.
  Vy co tady brečíte jste fandové BlackBerry. Ale… BlackBerry potřebuje prodávat a co ? Když zákazníci a fandové houfně opouštějí BB ???
  Mnoho s Vás nadávalo na BIS/BES a vůbec na princip a politiku… Jediná šance BB, jak chytit ujíždějící vlak je prostě se začít zbavovat některých okovů a ulovit nové zákazníky. Se stávajícím železem to bohužel není možné. Taky mám BB9900 a líbí se mi, ale je jiná doba…
  Takže pokud se Vám to nelíbí, zůstaňte u stávajícího řešení a je to…
  A vůbec, za 90% všech problémů můžou jen a jen naši operátoři. Kdyby nabízeli podmínky jako jinde ve světě tak Vás ani nenapadne tady brečet nad omezenými daty a celkovou cenou a kvalitou služeb…
  Takže tlačte na svého operátora, vydupejte si vetší objem dat, vydupejte si neomezená data… Pak nebudete brečet nad limitem 300MB…

  1. Plně souhlasím s druhou částí tohoto příspěvku. Je to přesně tak, pouze v ČR existují BIS/BES, které jsou “omezeně neomezené”.

   Vidím, že drtivá většina se zmiňuje pouze o neomezeném tarifu za rozumnou cenu. Fakt, že je u nás BB nastaveno takto je naprostý fenomén, zbytek světa takto nefunguje.

   Jak říká Jarda – zatlačte na své operátory a vyjednejte si klasický datový tarif za slušné peníze. Není výjimkou, že se dostanete na 50% slevu a více!

 15. L.V … pekne si to napisal.

  Vojta ale tu nejde o cenu, vsak ten pristroj stoji cez 600 eur.
  Ide o BIS o push emaily, o to co robilo Blackberry inym.
  Teraz to ma byt normalny smarthphone s funkciami 200 euroveho samsungu.

  1. Vidím tu ale povětšinou příspěvky týkající se ceny klasických datových tarifů apod. Co se týče Push, tak ActiveSync udělá službu velmi podobnou – Push je v ActiveSync již integrován. Pokud však budete mít specifického poskytovatele emailu, tak zde je samozřejmě situace jiná.

   1. Ja si treba nestezoval na cenu noveho datoveho tarifu,i kdyz neodhadnu sva mesicne spotrebovana data,snad se treba do 500 kc vlezu,me stve uz sama skutecnost,ze prechodem na BB10 tu zmenu tarifu vubec musim s operatorem resit,nejak si zase odblokovat APN internet a tak a nestaci mi udelat vymenu pristroje za asistence PC a jedu dal. Taky mi vadi, ze jsem si k telefonu koupil i PB a plne ho s Torchem a BISem vyuzival.Ten push email me taky mrzi,jelikoz mam nekolik uctu vsemozne a vsechny z mnoha duvodu vyuzivam :-(

    Mě hodne mrzela absence bankovni aplikace, datove schranky a USB host a rozumne navigace, ale BB jsem mel rad a proto jsem to “prekousnul”. Ted jsem smutny z toho,ze si budu mesicne platit nejaky datovy tarif jako ostatni,kteri maji ostatni platformy,ale stale nebudu schopny si spravovat sve penize,prehrat si film z USB(a to ani na PB)…nebo mi reknete,dokazu si do BB10 nainstalovat treba bankovni aplikaci urcenou pro android?

    Opakuji,netrapi me az tak kacky za datovy tarif,ale vadi mi ta starost “to vsechno zase predelat” a pritom ziskam snad lepsi fotak (ted to neberte jako provokaci,miluju BB,ted mi umrel Torch a ja chci BB novy a logicky chci nejnovejsi stroj).Ale s BB10 prijdu o vsechno to,co mi leta fungovalo bez potizi,jaksi samo,za stale pnize a nemusel jsem se o nic starat.Je fakt, ze jsem obycejny uzivatel, takze vyhody QNX (jak pise Jarda) neocenim,bo o nich nevim.

  2. Přesně tak jak to napsal Vojta. Pokud používáš free email, jako třeba Seznam, atd., tak se prostě smiř s tím, že budeš ochuzen o Push a veškeré další možnosti.
   Já to ani nechápu, proč používat Seznam, Centrum a další polofunkční Free emaily ??? Co mi to přináší navíc a o co přicházím ??? Nepřináší mi to nic, kromě měsíční úspory 250,-… A to je fakt garda…
   A naproti tomu mám jenom blbej email.
   Nechci dělat reklamu, ale platím si Exchange, měsíčně zaplatím asi 250,- a mám VŠE… Plnou synchronizaci emailů, kontaktů, kalendáře, poznámek. Pravidelné zálohování, atd… A pak nemusím brečet na ztrátou Push. za 5 minut po kompletním formátu telefonu, mám opět vše v přístroji. Paráda…

 16. Žádný 200 eurový Samsung to rozhodně není. To co ho dělá vyjímečným je právě ten OS ! Tohle není žádný roztříštěný Android s polofunkčním multitaskingem, atd. Trochu více čtení, co je vlastně ten QNX zač, by neuškodilo :-)

 17. Jeee, tady to je jak v rodinný hrobce. Jak bylo psáno výše, firma potřebuje vydělávat. Dneska vydělává hlavně ten, kdo se podřídí mainstreamu a bude dělat pro masy. Ať se to zarytejm fanouškum líbí, nebo ne… Takže se řešení přiblíží masám se zachováním určitých specifik, ale za cenu ztráty některých dalších specifik. A radši přijdu o push v té formě, co tu o něm brečíte, než abych přišel o bezpečnost. Já se třeba na nový BB těšim, ale počkám na Q10. Zatim mám 9900 a klávesnice je podle mě nedostižitelná…

 18. No, když nebudu mít slabost pro systém BB 10, tak telefon bude stejně funkční jako třeba Lumia 820-920, která bude mít ještě možná lepší výdrž.Prostě to co dělalo BB, je pryč.

 19. a Vy si vážně myslíte že najednou nějaká masa lidí si začne kupovat BB? že když zrušili BIS tak se v prodeji vyšvihne před jablko? naivní představa naopak se bojím že firmy kde používají BB nebudou přecházet k BB10 a radši zůstanou u starších popřípadě pořídí 9900 protože jak předpokládám operátoři nemůžou zrušit BIS/BES pro stávajicí BB…

 20. Nikdo netvrdí, že se prodeje vyšvihnout před jablko…
  Ale fakt je, že Z10 se prodává velmi dobře a to je fakt… Stačí trochu číst a sledovat web. Takže bych řekl, že se to BlackBerry povedlo a filozofie je asi správná.

 21. Nevím proč tady nad BB lámete hůl. Blackberry dal našim operátorům na výběr. Buď APN, nebo BIS,BES. A oni se tak rozhodli. Ten, kdo si zaslouží pohlavky, jsou naši skvělí operátoři. Já osobně raději uvidím Blackberry prodávat úspěšně telefony, než jí vidět jak jde do krachu, nebo že jí kupuje nějaká jiná společnost.

 22. Přátelé, možná to sem úplně přesně třeba nepatří, ale navazuje to na toto téma.

  Po počátečním šoku a lehké hysterii, která se mě asi zmocnila v mých dnešních komentářích, jsem se trošku uklidnil a uznávám, že halt musím vzít za vděk nekterému datovému tarifu operátora (i když díky BIS netuším, kolik dat měsíčně spotřebuji,ale nějak to pak vypozoruji).
  Vybírám si nový telefon po svém 9800 a chtěl jsem ted Z10. Když musím jít do obyč datového tarifu, můžu už vybírat i mezi dalšími platformami.

  Chtěl bych dát BB ještě šanci, mám ho léta a mám ho rád, ale ode dneška má u mě více konkurentů…prosím Vás, zeptám se laicky,zkuste mi stručně odpovědět:

  Přejdu-li na BB10 se standartním datovým tarifem,

  – dokážu do něj dostat bankovní aplikace, aplikace dat schránek, případně offline navigaci, určené pro android? (banky pro BB nic nemají a tyto appky mi chybí,ale jejch absenci jsem dosud toleroval výměnou za push mail a BIS)
  – lze zprovoznit s BB10 USB host?
  – jaké teď bude spolužití BB10 s PB?

  Přiznám se,že pokud všechno bude “NE”, tak nevidím jediný seriózní důvod do BB10 investovat. Ale to je mé subjektivní vyhodnocení nastalé situace.

  Díky za stručnou reakci.

 23. Ahoj, škoda, že to takhle je, ale jiný telefon než BB si u sebe představit neumím, takže to zkousnu a jedeme dál ;) stejně spoustu tarifů už v sobě ten základ jako 150-300MB má, tak si připlatíme za data navíc… Specifický trh… :-/

  Jen se chci zeptat. Sice hloupě, ale díky BIS jsem to nikdy neřešil… Mám Gmail a i u BB10 bych rád měl push. Když ho google bude teď rušit, jak docílím push notifikací? Díky

 24. Sorry ale z těch komentů mě připadají ti co tu nadávají jako socky co nemají na tarif internetu.. Ok pohodlnost, zvyk na luxus a neřešit problémy s FUP… to vše beru, ale já nejsem ten případ.. samotné řešení BB i bez BIS a BES je pro mne podstatou bytí.. takže za mě hurá do toho.

 25. Mi to prostě nedá.to tu je jak spolek majitelů Ferrari co breci nad cenou benzinu.vždy jsem si myslel ,ze máte rádi BB proto jaké je,ale ve skutečnosti vám šlo o data.hlava mi to nebere!ostuda./od toho pana,co prodáva ten seznam,to rád vezmu.email:blackberry9900@email.cz PS:nektre příspěvky mi připadají jako iprovokace psané z SG3. Hezky den

  1. Ked uz pouzivame prirovnanie k autam, tak napisem aj ja…Mne to skor pride, ze BlackBerry je ako Lamborghini, ktore ako vsetci vieme vyrabalo doteraz exkluzivne sportove auta a kazdy tu znacku vnima v tom prislusnom segmente – luxusne sportiaky nie pre kazdeho… a zrazu Lambo predstavi SUV, ktore ide vyrabat…to je taka sprostost ako delo…cele to co robilo Lambo Lambom je zrazu prec! To iste sa stava s BB bez BIS. Podla mna ma zmysel byt niecim vynimocny a ponukat to iba istej skupine ludi a verte ci nie, tak v konurencnom boji s gigantami ako je Apple a Samsung ma podla mna prave nieco taketo vacsie sance ako sa postavit do priameho suboja s nimi o zakaznika. Aby im to neuskodilo viac ako pomohlo…

   1. Ale Porsche sa s novym modelom Cayenne dari nadmieru, ked uz je tu to prirovnanie k autam. A tiez to nevedeli mnohi rozchodit, ze Porsche bude robit aj SUV ;-) :))
    Myslim, ze otazka BIS/BES nie je uplne uzatvorena, lebo predstava, ze budu vyrabat a ponukat zakaznikom iba mobily za USD/EUR 600 je divna…Musia prist na trh aj s paletou lacnejsich modelov, kde mozno BIS/BES bude mozne uchovat, a tym padom aj kompresiu dat. BlackBerry totiz nie je Apple/Samsung, nema toho tak vela v ponuke ;-)

 26. Jenze kdyz mam ferrari,necham si ho servisovat jen ve Ferrari a nedavam ho na starost servisu,ktery obhospodaruje vsechny znacky.O cene benzinu tu neni rec,v zadnem z prispevku neni zminka o tom,ze by nekdo nebyl schopen si platit data (tak jak si je plati s BISem).
  Prave ten servis byla ta pohoda – zadna starost,vse slapalo spickove a ja si behem toho daval kafe a venoval se sve praci.
  Ted me to nuti se tim zabyvat,jednat s operatorem,nejak resit ty maily…
  Mam penize na novy pristroj a cena Z10 mi nevadi,ze dam za data mesicne treba petikilo misto trech stovek je mi taky fuk,ale vadi mi,ze se tim musim zabyvat a ze ted je muj PB (bez symbiozy s BB) jen jeden z horsich tabletu.

  Kazdy si sam musi vyhodnotit,co mu prechod na BB10 prinasi a o co tim prichazi.Kazdy budeme mit ten “pomer” jiny. Ja prichazim o zavedenou,bezstarostnou,bezpecnou a funkcni sluzbu,o dokonale spojeni dvou stroju BB + PB a nenapada me co(jako obycejny uzivatel) prechodem na BB10 ziskavam (krome moderniho HW,samozrejme).

  A clovek nemuze byt slepy otrok znacky(a to neplati jen o telefonech).Jako ze I kdyz jeho modla vyjde s telefonem,co vydrzi 2 hodiny na baterku a ja si ho slepe koupim,ze jsem “verny”…to uz je preci nesmysl.I Ferrari vymenim za Porsche hned,jakmile po me bude chtit dalsi penize a aktivitu,aniz by mi za to nabidlo neco noveho.

 27. Taky mám PB a az bude Q10 tak ho prostě překopu na BB10 a nemyslím ze bude extra zásadní problém.osobně dal zůstanu BB věrný.

 28. Super.
  Možná BB pár zákazníků ztratí, ale myslím si, že daleko víc získá v případě, že nový OS bude spolehlivý a doplňnovaný o další služby a aplikace ze strany výrobce, tak jako je to např. u iOS. Uvidíme.

 29. vagant – ty si presne trafil to, co riesim aj ja v podstate.
  Kenny – ale mne nejde o to co ziska alebo strati nejaky majitel firmy Blackberry, mne ide o to, co ziskam alebo stratim ja ako uzivatel tej masiny/sluzby.
  Tak ci onak, Z10 vyzera byt ako dobry smarthphone, ked sa bavime o podielu trhu, tak android a iphony uz nedobehne, ta komunita je velmi velka a aktivna a je od biznismanov az po 15 rocnych teenegerov.
  Blackberry bol doteraz orientovany na biznis, teraz sa snazia byt v strede ako vsetci. Vsetci dnes chcu predavat masam, vsetkym … ale v strede je vzdy velmi husto a tie okrajove casti uz dnes zanikaju vo vsetkych odvetviach.
  Aj specialne auta sa uz prestavaju vyrabat, lebo kazdy sa sustreduje na vyrobu lacnych hrncov.
  Plne tomu rozumiem, aj tomu co robi Blackberry ak chce prezit, ale moj postoj ostava taky, ze ja nechcem to co maju vsetci, chcem to, co mi vyhovuje a mne nevyhovuje to co maju vsetci :)
  Takze ak sa bude Blackberry uberat smerom androidskou – teda sama hudba facebook a detske hracky, tak si vyberiem niekoho, kto mi ponukne alternativu.

 30. Teď v tom mám trochu zmatek.někdo si vybral BB protože nabízelo něco jiného než ostatní OS.když se BB trochu otevře tak ten někdo je zklamaný a začne hledat jiný OS.trochu paradox. :-)

 31. Má někdo přehled, o reakcích na “kontroverzní” rozhodnutí ohledně BIS /služba, kterou chápu jako push e-mail, bez ohledu na její cenu/, i mimo ČR? Přiznám se, že nemám moc čas to sledovat…

   1. Děkuji všem zájemcům.
    Pevně věřím, že jsem nezapomněl odpovědět každému. I mimo fórum. Celý “balíček” je prodán.
    Moc se těším na BB11, případně BB10.1 ;-) A jak fronty nestojím, tak si ji na něj klidně vystojím ;-)

    Mimochodem, máte nějakou radu, jaký telefon bez dotykového displeje a s plnohodnotnou klávesnicí lze koupit? Mimo Samsung, LG a HTC, pochopitelně :-)

    Děkuji.

 32. BB mám uý mnoho let a rozšířil jsem ho i k nám do firmy. Ale jsem jediný, který tomu aspoň trochu rozumí, aktualizuje OS a tak. Ostatní jsou typické lamy a kdyby nebylo mně a naší osvícené ekonomky, která dá na mé rady, tak BB ve firmě mám jediný. Teď máme 6 BB a 3 PB a jsem happy. Takže já osobně, spíše vítám otebření nového OS pro lamy, jako jsou mí kolegové, i když pochybuji, že se tím něco změní. Pro ně je ideální Nokia 5110.
  Jediné, čemu v téhle debatě moc nerozumím je to, proč by nemělo fungovat spojení BB + PB? Přece to, že budu mít jiný tarif, neznamená, že by mi bridge nejel, ne? Nebo je to tak, že s příchodem BB10 končí bridge? Pak ale je to komplikovanější., nicméně věřím, že se řešení najde.
  Přece nejsou u BB tak hloupí, že by tuto jedinečnou a bezhonkurenční výhodu hodili z okna.

  1. O to se nebojím, to, doufám, normálně přes bridge fungovat bude.Takže si na tabletu prohlédneme všechno, co máme v telefonu a tak, jak doposud.

   Já napsal své obavy,že přechodem z BIS na klasická data se už bude jednat o “klasický tethering” a pokud se z PB přes bridge připojím k BB a tak ke klasickému internetu (BB zde bude už jako modem), budu už platit operátorovi za další data,mimo data “internet v mobilu”.

   Možná to je zbytečná obava, má zcela laická a nesmyslná obava (a budu tomu rád), když nám to tu někdo osvětlí, bude to super.

 33. Zdravím, ono nejde ani tak o datový tarif zde v čechách, ale o tu pohodu, kterou mělo BB při cestách do zahraničí. Máme ve firmě cca 100 BB, a pro cesta zaměnstnaců po Evropě jsme nemuseli řešit zapínání a vypínání datových balíčků, data byla tak komprimovaná, že při rozumném používání byla spotřeba dat cca 1MB denně. Což obnáší cca 50 Kč. Bez komprimace je to ale 10x víc a 500 Kč denně, to už se musí řešit. Teď jsme měli 10 MB (nebo) 15 za 1000 Kč Blackberry roaming, na cesty mimo Evropu, po Evropské unii jsme nic neřešili. To je jedna z největších výhod BB pro korporátní (ale i osobní použití). Se standardními balíčky a tarify se uadministrujeme.

  1. Presne toto, bola v tom sloboda, ze ked si tukal na tom BB bezne veci ako emaily nieco pozrel urobil, tak si sa nestaral a navjacsia vyhoda ako pises ked si isiel do zahranicia. Proste si nadalej pouzival BB ako doma.
   Ale tak pri 100 kusov a podobne ak to vyuziva tolko zamestnancov to si asi vyuzival BES a ten stale bude fungovat.
   Ono ide aj o baterku, pri BIS a pushovani emailov to nemuselo prezerat a pripajat sa k serveru povedzme kazdych 15 minut ako pri IMAP. 15 minut je tusim najkratsia doba, ktora sa da v Z10 nastavit, ono to docela zerie baterku :)
   Ale tak hold nejako sa to isto vymysli, len nerad by som mal nejake aplikacie a podobne na kazdy email, mam rad ak je to integrovane v jednom original rieseni, ktore funguje vacsinou najlepsie. Nemam v oblube na kazdy jeden ukon otvarat nejaku specialnu aplikaciu ako v poondenom androide.

 34. Prosim opravte ma pokial pisem zle. BIS nefunguje, cize som stratil neobmedzene data, avsak pokial ja si zaplatim u operatora pausal, ktory mi zahrnuje neobmedzeny APN internet, tak sa nemusim nicoho bat a som v suchu, akurat tam nebude ten push emailov. A nemusim sa bat ze budem platit vela za data ktore spotrebujem, lebo ten internet mam neobmedzeny.

  Alebo sa mylim ?

 35. Tak za mě je to asi tak 50%zklamání. Cenu dat neřeším už tak mi přijde, že si v rámci O2 BIS tarifu připlácím při konzumaci dat okolo 200-300MB docela dost za to, že mi BIS nepovoluje všechno (ano ta data jsou hodně komprimovaná, takže by to bez BB komprimace mohlo být více, takže je to třeba cenově 50-50). Ale co mi vadí, tak to je ztráta hlavně push mailu právě na obyčejných mail serverech jako je centrum apod. Takže z nadšení nad reinkarnací teď přišlo první zklamání a prostě to celé bude fungovat jako jakýkoliv jiný smartphone a to mi mě mrzí. BBM už je teď ve své podstatě nahrazen whatsappem apod., obyč mail na vyžádání v intervalech umí každej android. Co bude BB10 tedy nabízet navíc oproti jiným smartphonům? Přečetl jsem si zahraniční recenze a obávám se, že se trh shodne zejména na tom, že kdo už smartphone má, tak BB10 mu nenabídne nic navíc nic speciálního, aby mohl uvažovat o přechodu. Jasně je tu spousta lidí, kteří ještě smartphony nemají a na ty se snaží cílovat, ale to potom budou muset cílovat taky trochu cenou a to se bude těžko dařit :-(

  Zajímala by mě jedna věc, pokud může Vojta odpovědět. Když budu napojen v rámci BB10 Advanced na firemní BES10, tak mi bude fungovat push u soukromých mailů nebo ne? Díky

 36. BB 10 nie je lepsie, je len ine. Podla toho co som videl, mi tam vyhovuje ten operacny system, to ovladanie tych emailov a podobne. Co mi napriklad na Samsungu SII nevyhovuje. Uvidim coskoro aka bude realna skusenost, dufam, ze to bude ok. Dnes som akurat pozeral, ze si viem v samsungu nastavit obnovovanie emailov kazdych 5 minut, nie som si isty ale videl som, ze v Z10 je to mozne na najmenej 15 minut, co je docela rozdiel.
  Aj ked nebude push, tych 5 minut je docela ok doba, co uz, ale bude to asi zrat tu biednu baterku v Z10.

  1. Tak on pushmail, taky žere baterku pochopitelně, protože tam musí fungovat nějaký mechanismus neustálého dotazování se…
   Já jedu příší týden do Londýna, tak asi zajdu do nějakýho krámu si ovládání ošahat, ikdyž to nebude Q10

   1. Push funguje na zcela jiném principu. Není tam žádný cyklus dotazování se, server přímo pošle do zařízení informaci o novém emailu a to se následně připojí a email stáhne.

 37. Ahojte, mozno som hlupak nechapavy, ale opytam sa tak, aby som si nieco ujasnil…

  V novych BlackBerry nebude nutny BIS alebo nebude mozne pouzivat BIS?
  Pochopil som to tak, ze ked maily nejdu cez BB servre, tak nie su nejako sifrovane a ked clovek nema BIS, tak data nie su tak komprimovane… Nebude vsak mozne si u operatora ponechat BIS a pouzivat ho s BB10 zariadenim a tak zachovam vsetky doterajsie vyhody BIS? Alebo operatori uz prestanu ponukat BIS?

  Vie mi niekto prosim jednoducho odpovedat na moje otazky? Pretoze ja mam v tom taky maly zmatok….

   1. Dik za info. Bohuzial tym prestava byt BB niecim specialne/zaujimave si myslim ja osobne. Povazujem to za velku skodu pretoze teraz sa BB zaradi do medzi vsetky ostatne telefony a neviem ci jeho sance medzi Andridom a IOS su take, aby prezilo…Samozrejme co sa beznych uzivatelov tyka.

 38. Jak se tak dívám, moje situace je přesně obrácená, neboť nemaje vlastní sever jsem rozhodně nechtěl, aby mě operátor prostřednictvím svého serveru šmíroval (v podstatě se z telefonu dá stáhnout cokoliv).
  Nyní konečně tato povinná vazba nebude, a o proti těžce šmírovacímu Androidu, o něco méně iPhonu a Windows, je tu platforma, která se zdá důvěryhodnější.
  Push nemusím řešit (mám Exchange), na standardní data jsem relativně zvyklý (dosud mám Windows a Android)…. nebo se v něčem pletu?

  1. Tak v podstate mas asi pravdu :) Asi tiez poriesim Exchange a bude to skvele. Predsa len ten ”push” ma vyhodu a hlavne ked je v Z10 tak slaba baterka, bude to napomocne a hlavne rychle aktualne.

  2. Z tohoto příspěvku je vidět, že o funkčnosti BB služeb nic nevíš. Operátor rozhodně nemohl jakkoliv “šmírovat” skrze BIS/BES. Je to technicky nemožné, veškerá data jdou přes servery BlackBerry a jsou zašifrována, takže není možné je jakkoli číst/odchytit/zneužít.

   1. Pokud se nepletu, operátoři (alespoň tedy O2) měli v rámci poskytovaného tarifu svůj BES server, tedy telefony využívající těchto služeb spravovali na těchto serverech (tedy podobně jako dedikovaní firemní uživatelé na svých serverech)… prezentovanou výhodou byla možnost užívání příslušných služeb (případně i zálohování), ale spousta uživatelů v podstatě nevěděla, že tako správa de facto umožňuje totální monitorování a ovládání telefonu …zašifrování tedy ano, ale s koncem u operátora vlastnícího klíč :-(

    1. Tak toto je samozřejmě zcela odlišná situace. Pokud máte BES hostované u operátora, tak tam samozřejmě určité riziko je, ale rozhodně bych ho nepovažoval za nějak kritické.

 39. Tiez ma stve to bis pretoze som na to zvyknuty. Neviem vsak…nie som taky technicky zdatny, aby som vedel vyhodnotit presne klady a zapory.

  Co ma vsak zaujima je nasledovna vec: ked bude bb10 v tel aj v playbooku, tak spojenie tychto dvoch zariadeni bude fungovat ako doteraz alebo tam budu nejake zmeny? Nemte niekto blizsi info prosim? Dik. Pepo.

  P.s. reakcia na prispevky vyssie: niekto tam ironizoval, ze piseme svoje prispevky z galaxy s3,tak ja ho pisem z firemneho htc sensation:)))

  druhy kolga to s tym lamborghini vcelku vystihol, potom to uz proste nemusi byt to co to bolo predtym. Mna sameho velmi zaujima ci budu mat dobre vysledky alebo nie. Ked sa vsak bavime o luxuse,tak luxus neni o kvantite. Rolex ani iphone nebudu nikdy luxus, ale su iba drahe a povedzme kvalitne (pri tom iphone som trochu na pochybach v tomto vyroku). Luxus je mat nieco co nema skoro nikto iny.

 40. No kedze mam Z10 uz niekolko hodin doma, tak som poslal par mailov, zapnutou wifi a prisli do masiny hned ako som ich odoslal z Pc, gmail aj normal imap z hostingu. Obnovovanie mam nastavene na 15 minut a zaskrtnute pouzit push ak je k dispozicii, no moj hosting ten push isto nema, teda pochybujem a gmail s nim tusim tiez skoncil, kazdopadne email pride hned, ako keby tam ten push bol :) Necakam 15 minut, lebo ked som napisal za dve tri minuty dalsi email, tak znovu hned zapipal v Z10.

  Takze som spokojny zatial zo vsetkym, ak by niekoho zaujimalo nieco konkretne, co viem vyskusat, kludne napiste a vyskusam :)

  1. Moc by mne zajímalo, zda po připojení k PC přes USB je možné spravovat soubory ve vnitřní paměti i na paměťové kartě, a zda se telefon chová jako standardní paměťové zařízení nebo je k tomu potřeba nějaký speciální program (Link ?).
   Druhou věcí jsou pak předistalované aplikace s podporou formátů doc/docx (editace), xls/xlsx (editace), ppt/pptx (prezentace) a pdf (podpora vrstev).

 41. BB som “objavil” pomerne nedávno (október 2012), ked skončila moja Nokia E72. Keďže som preferoval hardwerovu klávesnicu, natrafil som na BB. Voľba padla na Torch 9810 s BIS v O2 za 8EUR. Vôbec som netušil, že v pláne je BB10. :-)
  Keďže vo firme máme vlastný server s Exchange, tak sme nahodili BESexpress.
  Funguje perfektne. Komunikácia nabrala lepšiu kvalitu a do BB som sa zamiloval (to sa mi doteraz nestalo) :-)
  No a potom to prišlo. Info o novom BB10 pozastavilo rozmach BB v našej firme z dôvodu nejasnosti, akým smerom sa BB vyberie. Medzitým som prikúpil PB 64gb z Pixmanie za 179 eur. Tá symbióza s BB je výborna a nemusím všade ťahať notebook.
  No a dnes, keď už sú známe info o BB10 som urobil nasledovne rozhodnutie:
  Zostávame u OS7. Prikúpili sme dalsi PB (tiež z Pixmanie), 3 ks Bold 9900 (nové za 180 eur :-) ) a dalej budeme využívať to, čo si ma tak získalo pred pol rokom.
  Uvidíme kam sa BB10 bude uberať a aké využitie bude pre nás ako malú firmu ponúkať. Momentálne OS7 postačuje až až. A či to potrvá rok, dva alebo tri? Uvidím, nemusím mať vždy najnovšie hračky aj keď Z10 a Q10 fakt vyzerajú skvelé.

 42. inak trochu nechapem vyznamu Playbook, vsak jeho funkcie vykonava Z10 resp. iny BB mobil a na ostatne prace je notebook alebo pc. Ak je Playbook, naco je potom mobil, resp. pc ? to akoze nieco robis na pc, nieco na playbook a nieco na mobile ? docela to znie hrozostrasne :D
  Mozno tomu len nechapem, lebo ani neviem co ten playbook vlastne je ale ak je notas resp. pc a mobil s tymi funkciami, nevidim zmysel na playbook, bo ak mam riesit email tak bud mobil nudzovo alebo pc/notebook pohodlne a naco medzi to pchat playbook ?

  1. Viem, že všetko bude fungovať tak ako doteraz(no bez BIS), no ide celkovo o to, že to čo ponúkajú “naši” operátori nie je úplne good deal. Momentálne užívame BIS od O2. Za 8 eur máme 1 GB dát na všetko a služba platí pre SR aj ČR, čo je viac než dobrá tarifa. Pri prechode na BB10, by to všetko stálo nemalo prostriedkov, obstaranie nových telefónov, možno zmena operátora atď. a to v dnešnej dobe musíme pozerať na každé euro, čo minieme. Ďalej naučiť ľudí používať nové telefóny a ďalšie väzby.
   To všetko sme absolvovali prednedávnom pri zavedení BB do firmy.
   Preto sme sa rozhodli počkať nejaký čas.

   Čo sa týka Playbooku, tiež som mal podobné otázky na čo mi bude. Ale rozhodol som sa ho zakúpiť a vyskúšať. Tablet určite nenahradí notebook. Je to len väčšia obrazovka mobilu a môže sa zdať ako zbytočný medzikus. No využívam ho hlavne na:
   -zapisovanie poznámok na pracovných rokovaniach (tiež len na tých kde sa veľa nezapisuje :-)), ktoré hneď viem posielať ďalej
   – večer, doma na gauči, keď surfujem po internete, alebo čítam nejaké pracovné materiály(mať notebook na kolenách je dosť nepohodlné)
   Na Playbooku ma však nemilo prekvapila nízka funkcionalita pri práci s prílohami emailu (nie je možné jednoducho odobrať prílohu, alebo zmazať text z pôvodného mailu)…snáď to nejaký update porieši

   Ke rozložím čas na všetky zariadenia tak ich využitie by vyzeralo asi takto:
   PC = 65%
   Notebook = 15%
   Mobil = 12%
   Tablet = 8%

 43. Se spoustou z vas souhlasim…
  OS 7.1 mi uz nevyhovoval z duvodu chybejici navigace (dal nebudu rozebirat) a BB10 jsem mel tyden a sel pryc – proste uz to neni BB.. Presel jsem k jablku a rozhodne toho nelituju… Jen a jen kvuli aplikacim, to se musi iOS nechat, ze po strance dostupnosti a funkcnosti aplikaci na nej BB nema.. rikejte si co chcete, nadavejte, ale za svym si stat budu… A to jsem byl BB verny nekolik let…

 44. Dobry, mam otazku vztahuje sa to aj na BB Q5, ze nie je treba BIS a BES na spojazdnenie mailov? bude stacit datovy balik resp wifi? dakujem za odpoved :)

 45. Zdravím

  Omlouvám se, zda-li jsem slepý a nevšiml jsem si informace v textu.A nebo jsem nějak nepochopil článek…

  Ale mne by tak zajímalo, jak dlouho bude mít trvání funkce BIS/BES…
  Zda-li tuto funkci zcela vypnou a telefon bude vlastně úplně k H***u . A nebo pro nás nadšence tyto služby pojedou nadále…

  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..