BlackBerry 10

V BlackBerry World je pouze 20 % Android aplikací

Viceprezident pro globální aliance a rozvoj podnikání společnosti BlackBerry, Martyn Mallick, se v rozhovoru pro server All Things D trochu rozpovídal o složení aplikací v obchodě BlackBerry World a najevo vyšla velice zajímavá informace. Pouze jedna pětina ze všech aplikací v BlackBerry World jsou porty z platformy Android.

BB-Android-build-620x200

Ano, je to skutečně tak. Ačkoliv se mnoho lidí zpočátku obávalo, že minimálně polovina aplikací pro BlackBerry 10 budou porty Android aplikací (včetně mne), nakonec se vývojáři přeci jen obrátili na “pravou víru” a své aplikace pro BlackBerry 10 píšou v nativním kódu.

“Celkově jsme nadšeni tím, co vidíme v BlackBerry World,” řekl Mallick. “Vývojáři nám důvěřují a my budeme pokračovat v hledání nových partnerů, kteří by se svými aplikacemi naskočili na palubu.”

Tato informace je nesmírně povzbudivá neboť to znamená, že veškeré úsilí, které BlackBerry věnuje komunikaci s vývojářskou komunitou po celém světě, nepřišlo vniveč. Pokud se na celou věc podíváme v konkrétních číslech, tak v tuto chvíli máme v BlackBerry World něco přes 100 tisíc aplikací pro BlackBerry 10. Zhruba 20 tisíc aplikací je tedy port z Androidu, cca 10 tisíc jsou pak aplikace napsané v Adobe AIR nebo WebWorks (HTML 5) a celých 70 tisíc aplikací v BlackBerry World je pak nativních.

Samozřejmě, že spousta “velkých” aplikací se na BlackBerry 10 objevila zatím pouze v Android verzi. Jedná se například o eBay, Amazon Kindle nebo WordPress a pravděpodobně také aplikace Skypu bude pouze portem Android aplikace. Podle Martyna Mallicka se však mnoho společností, které původně vydaly nebo chtěly vydat Android verzi své aplikace, nyní začalo velmi výrazně zajímat o vývoj nativní aplikace pro platformu BlackBerry 10, a to především díky velkým prodejním úspěchům. Připomeňme si, že BlackBerry prodalo za první měsíc jeden milion BlackBerry Z10 a to pouze na několika prvních trzích.

Zdá se tedy, že vývojáři se skutečně o BlackBerry 10 zajímají do té míry, že pomalu začínají opouštět prvotní představy o pouhém portu své Android aplikace a blíže se seznamují s nativními možnostmi BlackBerry 10, jako je například integrace do BlackBerry Hub. Díky tomu můžeme nyní využívat nativních aplikací jako je například Foursquare nebo WhatsApp a doufejme, že další zajímavé nativní aplikace přijdou co nejdříve.

Zdroj: ATD

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..